Kedimle başım dertte

Nasıl ya mümkün değil britishin saldırması, bende 5 tane var british , hepsi birbirinden mülayim, ısırmak bir yana elimi uzatırım hemen yalamaya başlarlar, çok enteresan bir durum.
Instada bi tane kedi psikoloğu var onunla iletişime gecsenize , çok merak ettim nedenini
Ayy bilmiyorum bebekken de aynıydı hayır travması olsa bilirim yok yani evin paşası resmen kendine ait koltuğu var oturma odasında kendine özel bir odası var biz çocuklara bile elletmeyiz kişisel alanına önem veriyor 😅 bence kurtla ciftlestirilmis bir kedinin yavrusu ben sadece kedi oldugina inanmıyorum dışarda kedi görünce sasiriykrum çünkü gerçekten kedi gibiler

Benimki de birkaç defa böyle saldırdı bana durduk yerde. Oyun oynadığımızı mı sanıyordu bilmiyorum ama daha çok sinirli gibi gelmişti bana. Bir şeylerden rahatsız oldu belki de. Normalde kucak düşkünü, sakin bir kedidir.

Ben böyle durumlarda hayır dedikten sonra yüzüne bakmadan direkt ortamı terk ediyordum. Çıkarken yine birkaç darbe yiyordum tabii ama öyle öyle bıraktı bu huyunu.
Siz de ah uh diye tepki vermeden uzaklaşmaya çalışın. İlgisini başka yöne çekmeye çalışmayın, ilgilenmeyi anında kesin.
O an onu oyuncağa, oyuna yönlendirirseniz ilginizi çekebildiğini düşünecek büyük ihtimalle ve her kafasına estiğinde, dikkatinizi çekmek istediğinde aynı şeyi yapacak.

Tabii yine de onu rahatsız eden bir şeyler olup olmadığını düşünün. Başka bir derdi de olabilir.

Çok yavru iken mi aldınız kediyi? Çok yavru yaşta alınan ve tek başına büyüyen kedilerde bu sorun oluyor. Kediler normalde oynarken tırnaklarını pati içinde saklar ve ısırırken diş geçirmez ama kediler bunu daha yavru iken kardeşleri ile oynarken öğreniyorlar. Sonradan sizin öğretmeniz çok zor. Bunu yaptığında sertçe hayır deyip hemen sevmeyi ve oynamayı kesebilirsiniz mesela belki bu işe yarayabilir ama tırnak çıkarmamayı ve diş geçirmemeyi dediğim gibi kendi hemcinsleriyle oynarken öğreniyorlar genç yaşta. Benim de böyle bir kedim vardı. Veteriner artık yaşı geçmiş öğrenmez dedi ama ben bu kedim 6 yaşında iken başka bir kedi daha sahiplendim ve ilginçtir ki ondan sonra kedim bu huyunu bıraktı. Eğer imkanınız varsa yanına bir oyun arkadaşı alın. İlk bir kaç hafta kabullenmekte zorlanabilir ama sonra alışır, hem öğrenir hem de sizi rahat bırakır.

Çok yavru iken mi aldınız kediyi? Çok yavru yaşta alınan ve tek başına büyüyen kedilerde bu sorun oluyor. Kediler normalde oynarken tırnaklarını pati içinde saklar ve ısırırken diş geçirmez ama kediler bunu daha yavru iken kardeşleri ile oynarken öğreniyorlar. Sonradan sizin öğretmeniz çok zor. Bunu yaptığında sertçe hayır deyip hemen sevmeyi ve oynamayı kesebilirsiniz mesela belki bu işe yarayabilir ama tırnak çıkarmamayı ve diş geçirmemeyi dediğim gibi kendi hemcinsleriyle oynarken öğreniyorlar genç yaşta. Benim de böyle bir kedim vardı. Veteriner artık yaşı geçmiş öğrenmez dedi ama ben bu kedim 6 yaşında iken başka bir kedi daha sahiplendim ve ilginçtir ki ondan sonra kedim bu huyunu bıraktı. Eğer imkanınız varsa yanına bir oyun arkadaşı alın. İlk bir kaç hafta kabullenmekte zorlanabilir ama sonra alışır, hem öğrenir hem de sizi rahat bırakır.
Yani şöyle ki iki buçuk aylıktı ben aldığımda üçüncü aya yakındı çok küçük değildi . İkinci bir arkadaşı bir ara çok düşündük ama maddi olarak bizi malesef zorlar. Şu an çalışmadığım için maması kumu derken kalitesiz şeyler de yedirmek düzensiz veterinere götürmek istemem . Birde başka kediyle anlasabilecegini hiç düşünmüyorum kedi görünce saldırı pozisyonuna geçiyor o kadar atarlaniyor ki yazık aldığım hayvancagiza da şiddet uygular tek mağdur benim şu an en azından 😅

Benimki de birkaç defa böyle saldırdı bana durduk yerde. Oyun oynadığımızı mı sanıyordu bilmiyorum ama daha çok sinirli gibi gelmişti bana. Bir şeylerden rahatsız oldu belki de. Normalde kucak düşkünü, sakin bir kedidir.

Ben böyle durumlarda hayır dedikten sonra yüzüne bakmadan direkt ortamı terk ediyordum. Çıkarken yine birkaç darbe yiyordum tabii ama öyle öyle bıraktı bu huyunu.
Siz de ah uh diye tepki vermeden uzaklaşmaya çalışın. İlgisini başka yöne çekmeye çalışmayın, ilgilenmeyi anında kesin.
O an onu oyuncağa, oyuna yönlendirirseniz ilginizi çekebildiğini düşünecek büyük ihtimalle ve her kafasına estiğinde, dikkatinizi çekmek istediğinde aynı şeyi yapacak.

Tabii yine de onu rahatsız eden bir şeyler olup olmadığını düşünün. Başka bir derdi de olabilir.
Bunu düşündüm veterinere götürdüm açıkçası hiç bir derdi çıkmadı şöyle yapıyor söylene söylene geliyor ve birden saldırıya geçiyor evin içinde onu mutsuz eden bır koku yok ben parfüm bile sıkmam ona yaklastigimda biraz huy edindi belki de suç benim eğitim konusunda ben kıyamadım bundan sonra fis fis la hayır diyeceğim ortami terk edeceğim genellikle istemediği bir şey varsa.
Mesela uyumaya gidiyorsam veya canı sıkıldı ben telefonla ilgileniyorsam yapıyor

Kısır mı? Öncelikle bunu sormak istedim. Sonra davranışı oyun sanmaması için kızıp bağırıp elinizle itmek ya da odaya kapatmak yerine göz teması kesip ortamı terkedin. Küser gibi yapın yani. Oyun olmadığını, eğlenmediğinizi ve devam etmek istemediginizi belli edin. Bir süre sonra anlayacak.
Kusura bakmayın yorum kaçmış evet kısır kedim . Evet ortamı terk ettiğimde çok sinirleniyor bundan sonra küstügumu belli edecegim

Siz de onu ısırın =)) Benim büyük kedim yemek yerken kendisine vermiyorsak benim belimi, omzumu, baldırlarımı ısırıyor, yemeği bırakıp ben de onu ısırıyorum kaçıyor.

Siz tepki verince oyun sanıyor. Tırmalamasana tepki göstermeyin ama sizi tırmalamasına da izin vermeyin. Size saldırmak istediğinde hemen ordan kalkın uzaklaşın. Tırmalayınca ittiriyorsanız direnç gösteriyorsanız onu oyun sanıyorlar. Tam oyun yaşında çünkü
benim de 1 yaşında sarman oğlum var, aynısı. aynen bu dediğiniz gibi. bizde tırmalama değil ama ısırma, saldırma var. her zaman yapmıyor, ara sıra yapıyor, kendini sevdiren bir kedi hatta temas bağımlısı ama saldırma moduna geçti mi yandık... kulaklar dikiliyor, gözler bi değişik bakıyor, kuyruk hızlıca sallanıyor anlıyoruz saldırma (aslında oyun) modunda olduğunu. yaptığı zaman yanından uzaklaşıyorum. 2 dk içinde unutuyor, yeniden saldırmıyor. kesinlikle direnç gösterilmemeli çünkü benimki de direndiğim ve yanında durmaya devam ettiğim zaman daha büyük bir tutkuyla atlıyor.

Siz de onu ısırın =)) Benim büyük kedim yemek yerken kendisine vermiyorsak benim belimi, omzumu, baldırlarımı ısırıyor, yemeği bırakıp ben de onu ısırıyorum kaçıyor.
Ay ben bazen neden neden diye bağırıyorum bana daha çok miyavliyor beni dovecegi bir kölesi olarak gördü hayvan ya ..
ben kedi şiddetine maruz kalıyorum ama bir taraftan da kıyamıyorum yine 😅

Siz tepki verince oyun sanıyor. Tırmalamasana tepki göstermeyin ama sizi tırmalamasına da izin vermeyin. Size saldırmak istediğinde hemen ordan kalkın uzaklaşın. Tırmalayınca ittiriyorsanız direnç gösteriyorsanız onu oyun sanıyorlar. Tam oyun yaşında çünkü
Evet bazen öyle bir saldırıyor ki canımın acısından ittiriyorum yani dişleri çok kuvvetlendi bı kere böyle kolumu kaldırdım kolumla beraber kalktı resmen çenesi o kadar güçlü . Sakin kalmaya çalışacağım

benim de 1 yaşında sarman oğlum var, aynısı. aynen bu dediğiniz gibi. bizde tırmalama değil ama ısırma, saldırma var. her zaman yapmıyor, ara sıra yapıyor, kendini sevdiren bir kedi hatta temas bağımlısı ama saldırma moduna geçti mi yandık... kulaklar dikiliyor, gözler bi değişik bakıyor, kuyruk hızlıca sallanıyor anlıyoruz saldırma (aslında oyun) modunda olduğunu. yaptığı zaman yanından uzaklaşıyorum. 2 dk içinde unutuyor, yeniden saldırmıyor. kesinlikle direnç gösterilmemeli çünkü benimki de direndiğim ve yanında durmaya devam ettiğim zaman daha büyük bir tutkuyla atlıyor.
İki dk sonra malesef bizimki unutmuyor . Yarım saat geçse de hırsını alamadiysa aynı . Yani bunu günlük alışkanlık haline getirdi ama direnç göstermeden gitmeyi deneyeceğim ben mecbur canım aciyinca itiyorum . Bağırmak da daha çok acıdan oluyor 😅

X