Kaç Öğün Beslenmeliyiz?

_sushico_

Guru
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2010
1.713
1.192
37
arkdaşlar..biliyorsunuz artık her kafadan bir ses çıkıyor bu konu hakkında.kimi 2 diyor kimi 3 kimi 6.kilo veren ve formunu koruyan arkadaşlar kaç öğün yemek yediniz ?? kaç öğün yemeliyiz kilo verip form tutmak için ?

evet bazısı ackmadan yemeyin bazısı 6 yiyin diyor
ama 3 ana 2 ara yapmak çok mantıklı
az az sık sık yedikçe yemeğe saldırmıyorsun
3 öğün olunca normalden daha fazla yiyorsun bu gerçek
çok acıkmadan yenmeli

17 kilo verdim arkadaşım.
az ve sık yiyerek.. günde 5 öğüne denk geliyodu yani..
ben ara öğün olayını destekliyorum açıkçası..

bence bu acıkmadan yeme olayı doğru sabah kahvaltını ediceksin çantanda bir kayısı cevizin olucak eğer erken acıkırsan atıcaksın ağzına yok öyle vaktiyse öğle yemeğini yiceksn akşamda aynı şekilde 6da falan acıkırsan akşam yemeğini ye sonra akşam bir meyve doğrusu bence acıkmadan ymekte bana pek mantıklı gelmiyor etrafımdaki zayıf insanlara bakıyorum hepsi aslında vücutlarını inliyorlar kimse bizim gibi aç gözle ay ne güzel görünğyor diyipde tokken yemiyor yani benim fikrim tabi bu ben böyle yapmaya çalışıyorum diyebilirim

aslında acıkmadan yememekle ara öğünlü beslenmek bence ilintili
zaten eğer formunuzu koruyorsanız sabah hafif bir kahvaltı ediyorsunuz
saat 7 de kahvaltı edilse öğlen 12 ye kadar acıkıyorsunuz arada bir meyva yeseniz hem acıkınca yemiş oluyorsunuz hemde ara öğünlü beslenmiş oluyorsunuz:))

3 ana 3 ara olmak üzere 6 öğün yiyorum..
Normalde 2 öğün yiyen ben çok saçma buluyodum 6 öğünü ama hızla kilo veriyorum

Dinimizde 2 öğün yemenin faydalı olduğu geçiyor ve o iki öğün de doymadan kalkmamız tavsiye ediliyor. Bende günde 2 öğün yiyorum ama maalesef doyarak kalkıyorum :) ARa öğün olayına gelince de acıkırsam o iki öğün arasında yiyorum atıştırmalık meyve kuruyemiş vs. ama acıkmazsam hiç bi şey yemedğim de oluyor. Ama bence mantıklısı 2 yada 3 öğün neden derseniz öğlen yediğiniz yemeğin sindirimi zaten 5 saat sürüyor. Eğer günde 6 öğün yerseniz biri sindirilmeden mideye bi şeyler indiriyorsunuz demektir. Bu da mideyi fazlasıyla yorar, enerjinizi düşürür. Ama bu 6 öğünde bi iki saatte sindirilebilen çok hafif şeyler yiyorsanız o zaman bir şey diyemem ama genelde ana öğünler sindirimi uzun süren şeyler oluyor.
Aslında öğün sayısına çok da fazla takılmamak lazım, En güzeli biyolojik saat :) Yani midenizden gurultular geliyorsa bas bas bağırıyorsa acıktım diye o zaman bi şeyler yemeli, Tokken de sırf şu kadar öğün yiyeceğim diye acıkmadan bi şeyler yemeyi de ben pek doğru bulmuyorum açıkçası.

X