İş Yerinde Birlikte Çalıştığım Terbiye Yoksununu Nereye Kime Şikayet Edebilirim?

Bu erkek hemşire karakter olarak da nasıl desem bence kro biri. Zaten yöresel bir ağızla konuşuyor ve daha önce hayatımda duymadığım aşireti olması gibi şeyler söylüyor.
Bundan size ne? Belki o kişide sizin konuşmanızdan hoşlanmıyordur. Yöresel konuşuyor ne demek? Evet emir kipiyle konuşması kabalık ama siz mi terbiye edeceksiniz kazık kadar adamı? Kes uzatma haddini bil vs. bunları söylediği için mi şikayet edeceksiniz? Sen kes sesini, sen haddini bil diye kendinizi savunun. Ben çok titizim o değil falan, bence siz de haddinizi aşıyorsunuz. Varsa işle ilgili bir aksaklık hata bunları yönetime bildirin ama aile terbiyesi almamış, bana neler neler söyledi diye şikayet ederseniz kendinize güldürürsünüz. Çocuk musunuz?

Bundan size ne? Belki o kişide sizin konuşmanızdan hoşlanmıyordur. Yöresel konuşuyor ne demek? Evet emir kipiyle konuşması kabalık ama siz mi terbiye edeceksiniz kazık kadar adamı? Kes uzatma haddini bil vs. bunları söylediği için mi şikayet edeceksiniz? Sen kes sesini, sen haddini bil diye kendinizi savunun. Ben çok titizim o değil falan, bence siz de haddinizi aşıyorsunuz. Varsa işle ilgili bir aksaklık hata bunları yönetime bildirin ama aile terbiyesi almamış, bana neler neler söyledi diye şikayet ederseniz kendinize güldürürsünüz. Çocuk musunuz?
Doğru kişilik değilde daha çok iş ilee ilgili sıkıntı varsa sorun yapın....

Bir devlet hastanesinde hemşire olarak çalışıyorum. İşini düzgün yapan hep de "Çok çalışkan, çok temiz çalışıyor." diye arkasından konuşulan biriyim. Birkaç gün önce bir olay yaşadım ve aslında duyduğum laflar sonrası karşı taraf bir ceza bulamadığı için kafama baya takmış durumdayım. Serviste bir erkek hemşire var. Kendisiyle çalışırken hep böyle mutsuz ve stresli olurum çünkü çalışkan biri değildir. En çok eksikler onun nöbet tesliminden sonra çıkar. Ama kimse sesini çıkartmıyor. Neden bilmiyorum yaşı büyük hemşirelerin bir erkek hemşire sevgisi var. Sempati duyuyorlar. Ben kimseyle arkadaş değilken diğer genç hemşirelerin hepsiyle o arkadaş. Dolayısıyla arkadaşlarının açığını örtüyorlar. Aslında nasıl desem benim aşırı titiz çalışmam daha çok gariplerine gidiyor ve belki benimle çalışırken daha keyifsiz oluyorlar. Yani arkadaşlık detayı olmasa da ben yerine onu tercih ederler. Bu erkek hemşire karakter olarak da nasıl desem bence kro biri. Zaten yöresel bir ağızla konuşuyor ve daha önce hayatımda duymadığım aşireti olması gibi şeyler söylüyor. Her neyse geçen de benden bir şey istedi. İsteme şekli de biz insanların dediği "Verir misin?" tarzı değil "Şunu ver." şeklinde tam ağzına yapıştırmalık konuşuyor. Neyse verdim de tam çeşitini doğru düzgün söylemediği için "Bu değil, bunu istiyorum." falan diye geldi. Ben de "Onu istiyorsan şu şekilde söylemelisin, sen böyle söylüyorsun." falan diye çıkıştım. Bu başladı "Sen bugün bir terssin sabah da şunu şöyle yaptın." diye karşılık verdi. Ben de öyle olmadığını söyleyince "Kes! Uzatma! Haddini bil! Sus!" falan diye böyle erkek kesilip yüksek sesle söylenmeye başladı. Ben de gerçekten böyle şeylere alışkın değilim ki bu yaşa geldim anne ve babamdan dahi duymuşluğum yok. Babam bir kere lafımı bölmemiştir yani. "Ne diyorsun, sen nasıl benimle böyle konuşabiliyorsun?" falan dedim şaşkınlıkla. O da bana "Niye konuşmayayım sen başhekim misin?" dedi gitti. Anlıyorum aile terbiyesi almamış, seviyesiz ve hadsiz biri. Ama benimle nasıl böyle konuşabiliyor? Bu terbiyesizliği yanına kalmasın istiyorum ama kime nereye şikayet edebileceğimi bilmiyorum. Cimer, başhemşire, sorumlu hemşire gibi bir sürü kişi düşünüyorum ama hangisi bana yardımcı olabilir bilmiyorum. Böyle bir atak sonrası tüm servisi bana düşman etme ya da beni dışlatma gibi imkanı mevcut olsa da pek umursamıyorum. Ne yapmam gerek?
Cimer e şikayet edebilirsiniz, ad soyad ortaya çıkmaz başhekim uyarılır sağlık bakanlığı tarafından. Söz konusu kişiye de uyari gider . İs ahlaki olmadığını belirt . Baş hemşireye şikayet edersen yüz göz olursun olay cirkeflesir gereği yok cimere şikayet et ve sessizce bekle

Kış uykusunu alamamıştır. Sağlık sektorunde nereye şikayet edilir bilmiyorum ama illa ki vardır bir yaptırımı. Devletin dili yazıdır. Sözlü değil, yazılı dilekçe verin bir örneğini de muhafaza edip takipçisi olun. Devlet memuru vakarina yakışmayan tutum ve davranışlarda bulunmak cezai işlem gerektiren hallerdendir. Kısaca kaba davranmak denebilir. İşbirliği, sukun ve huzuru bozmak da bu listeye dahildir
Tüm gün yattı neredeyse uykusunu yine alamamış mı?

Yazılı dilekçeyi nereye vereceğim peki?

Sorumluya söyleyeceksiniz. Sorumlu bu konuda bir şey yapmazsa başhemşireye gidersiniz. Aklı başında insanların olduğu bir servisteyseniz kimse size tavır almaz, öyle bir servis değilseniz de benzeri olayları (işlerin size kalması) daha çok yaşarsınız.
Aklı başında bir servis değil tabi ki. Servisi yani birimi seviyorum ama çalışma arkadaşlarım için bir şey diyemeyeceğim. Zaten ciddi bir birim olsaydı bu arkadaş bu tembellikle çok göze batardı çok azar yerdi. Ama dediğim gibi yaşı büyük hemşirelerin bir erkek hemşire sevgisi var. Mesela en büyük hemşiremiz "X iyi çocuktur tabi ki. Doğudan kötü adam çıkmaz." diyor X üç beş ablam dediği için. Ne alaka, kötülüğün doğusu batısı mı var? Genç hemşireler de arkadaş oldukları için seviyorlar, dışarıda bir sosyal hayatları var.

Dediğiniz gibi ağız dalaşına girseydi bu kızı dövmeye kalkardı muhtemelen. Kız korktuğu için sesini çıkaramamış pek, ya da iş ortamında tartışma istemiyordur. Kimseye kes sesini haddini bil falan diyemez, orası mahalle arası park değil. Kız haklı, aile terbiyesi almamış.

Dediğiniz gibi ağız dalaşına girseydi bu kızı dövmeye kalkardı muhtemelen. Kız korktuğu için sesini çıkaramamış pek, ya da iş ortamında tartışma istemiyordur. Kimseye kes sesini haddini bil falan diyemez, orası mahalle arası park değil. Kız haklı, aile terbiyesi almamış.
Halk arasında "hanzo, kro" gibi ifadeler vardır ya hani aynen öyle. Şöyle söyleyeyim benim eski popülasyonumda olsaydı (İzmir, Muğla) bu kişi çok dışlanırdı ve asla kabul görmezdi. Ama bu atandığım şehirde seviliyor yani ben de anlayamıyorum.

Cimer e şikayet edebilirsiniz, ad soyad ortaya çıkmaz başhekim uyarılır sağlık bakanlığı tarafından. Söz konusu kişiye de uyari gider . İs ahlaki olmadığını belirt . Baş hemşireye şikayet edersen yüz göz olursun olay cirkeflesir gereği yok cimere şikayet et ve sessizce bekle
Emin misiniz, Cimer şikayetlerinde ad-soyad gizli kalmıyor diye biliyorum.

Bence laf dalaşında ona karşı sessiz kalmayın.Eğer üzerinize yürümesinden korkuyorsanız bundan hiç korkmayın hatta böyle bir şeyi ima ederse siz daha çok üstüne gidin hadi bi dokunsana bana diye.Özellikle de kameranın olduğu bir yere çekin üstünüze yürüdüğü görünsün.Amacınızı öğrenmesi fark etmez hatta bu kızın korkusu yok başımı belaya sokmaya çalışıyor çırkef birisi desin bulaşmaktan korksun sizden.Korkusuz olduğunuzu,çirkefleşebileceğinizi görünce hadi uğraşabilecek mi bakalım sizinle :). Her iki durumda da kazançlısınız.Size dokunsa bir şey yapsa memur olarak büyük suç hele de kanıtlı olursa tadından yenmez.Öbür türlü de bulaşamayacağını anlar.

Öncelikle sizde felaket bir ayrımcılık görüyorum
Tüm cümleleriniz bunu dibine kadar hissettiyor
Kro, yöresel konuşuyor, kelimeyi düzgün söyleyemiyor, doğulu, bizim popülasyonda dislanirdi kabul görmezdi falan.
Tüm bunlardan bağımsız olarak usluptan ziyade işini yapmaması ve savsaklamasini şikayet ederdim. Çünkü bunun ucu dediğiniz gibi size de dokunur. Kontrol etmesi gereken birseyi etmiyorsa ve sorun çıktığında ben de sorumlu olacaksam gerekirse kovulsun hiç umrumda olmazdı. Bu yönde bir dilekçe vererek şikayet ederdim. Bir üst merciye.

Bir devlet hastanesinde hemşire olarak çalışıyorum. İşini düzgün yapan hep de "Çok çalışkan, çok temiz çalışıyor." diye arkasından konuşulan biriyim. Birkaç gün önce bir olay yaşadım ve aslında duyduğum laflar sonrası karşı taraf bir ceza bulamadığı için kafama baya takmış durumdayım. Serviste bir erkek hemşire var. Kendisiyle çalışırken hep böyle mutsuz ve stresli olurum çünkü çalışkan biri değildir. En çok eksikler onun nöbet tesliminden sonra çıkar. Ama kimse sesini çıkartmıyor. Neden bilmiyorum yaşı büyük hemşirelerin bir erkek hemşire sevgisi var. Sempati duyuyorlar. Ben kimseyle arkadaş değilken diğer genç hemşirelerin hepsiyle o arkadaş. Dolayısıyla arkadaşlarının açığını örtüyorlar. Aslında nasıl desem benim aşırı titiz çalışmam daha çok gariplerine gidiyor ve belki benimle çalışırken daha keyifsiz oluyorlar. Yani arkadaşlık detayı olmasa da ben yerine onu tercih ederler. Bu erkek hemşire karakter olarak da nasıl desem bence kro biri. Zaten yöresel bir ağızla konuşuyor ve daha önce hayatımda duymadığım aşireti olması gibi şeyler söylüyor. Her neyse geçen de benden bir şey istedi. İsteme şekli de biz insanların dediği "Verir misin?" tarzı değil "Şunu ver." şeklinde tam ağzına yapıştırmalık konuşuyor. Neyse verdim de tam çeşitini doğru düzgün söylemediği için "Bu değil, bunu istiyorum." falan diye geldi. Ben de "Onu istiyorsan şu şekilde söylemelisin, sen böyle söylüyorsun." falan diye çıkıştım. Bu başladı "Sen bugün bir terssin sabah da şunu şöyle yaptın." diye karşılık verdi. Ben de öyle olmadığını söyleyince "Kes! Uzatma! Haddini bil! Sus!" falan diye böyle erkek kesilip yüksek sesle söylenmeye başladı. Ben de gerçekten böyle şeylere alışkın değilim ki bu yaşa geldim anne ve babamdan dahi duymuşluğum yok. Babam bir kere lafımı bölmemiştir yani. "Ne diyorsun, sen nasıl benimle böyle konuşabiliyorsun?" falan dedim şaşkınlıkla. O da bana "Niye konuşmayayım sen başhekim misin?" dedi gitti. Anlıyorum aile terbiyesi almamış, seviyesiz ve hadsiz biri. Ama benimle nasıl böyle konuşabiliyor? Bu terbiyesizliği yanına kalmasın istiyorum ama kime nereye şikayet edebileceğimi bilmiyorum. Cimer, başhemşire, sorumlu hemşire gibi bir sürü kişi düşünüyorum ama hangisi bana yardımcı olabilir bilmiyorum. Böyle bir atak sonrası tüm servisi bana düşman etme ya da beni dışlatma gibi imkanı mevcut olsa da pek umursamıyorum. Ne yapmam gerek?
Meyve veren ağaç taşlanır. Size nasıl davranıyorsa siz de ona aynı şekilde davranın.

Sizin oradaki kadın hemşireler yoklukta galiba.erkek bulduk diye dört köşe olmuşlar gerçekten.

Çok komiksiniz, ne diye şikayet edeceksiniz bana kaba davrandı mı diyeceksiniz 🤣🤣
Komik mi bu şimdi? İş yerinde bu tür tatsızlıklar yüzünden kaç tane insanın psikolojisi bozuluyor ve siz bunu komik buluyorsunuz öyle mi? Kaç tane insan sırf işinden olmamak için böylesi insanlara tahammül etmek zorunda haberiniz var mı sizin ?

Çok komiksiniz, ne diye şikayet edeceksiniz bana kaba davrandı mı diyeceksiniz 🤣🤣
Komik mi bu şimdi? İş yerinde bu tür tatsızlıklar yüzünden kaç tane insanın psikolojisi bozuluyor ve siz bunu komik buluyorsunuz öyle mi? Kaç tane insan sırf işinden olmamak için böylesi insanlara tahammül etmek zorunda haberiniz var mı sizin
Bundan size ne? Belki o kişide sizin konuşmanızdan hoşlanmıyordur. Yöresel konuşuyor ne demek? Evet emir kipiyle konuşması kabalık ama siz mi terbiye edeceksiniz kazık kadar adamı? Kes uzatma haddini bil vs. bunları söylediği için mi şikayet edeceksiniz? Sen kes sesini, sen haddini bil diye kendinizi savunun. Ben çok titizim o değil falan, bence siz de haddinizi aşıyorsunuz. Varsa işle ilgili bir aksaklık hata bunları yönetime bildirin ama aile terbiyesi almamış, bana neler neler söyledi diye şikayet ederseniz kendinize güldürürsünüz. Çocuk musunuz
Kadın dedi ya işi aksatıyor ama adam herkesle arkadaş olduğu için onu idare ediyorlar diye. Bence adam onu çok sinir ettiği için öyle kro yöresel ağız falan filan diyor.

Sizin oradaki kadın hemşireler yoklukta galiba.erkek bulduk diye dört köşe olmuşlar gerçekten.
Yani şimdi kadınlara da bu şekilde demek istemiyorum evli barklı insanlar ama hani eskiden erkek hemşire pek yoktu genç erkek hemşireler sempati mi topluyor ne oluyor anlamıyorum ama ekstra bir sevgi ve anlayış var yani

Tüm servis sevipte bi siz sevmiyosanız ekipte çıkıntı sizsiniz bence. Sürekli açık arayan didik didik insan ekipte sevilmez. Ayrıca konuşma tarzı hakaret kavga boyutuna kaçarsa verilen işi yapmazsa tutanak tutar sorumluya verirsiniz nöbetlerinizi ayırır. Eğer ayırmazsa bir üst birime tutanak ile gidiceksiniz devletin dili yazıdır yoksa kimse sizi ciddiye almaz. Ben anlaşamıyorum birlikte nöbet tutmak istemiyorum iş yüküm artıyor , yetemiyorum hastalara bu yüzden bir şey olursa sorumluluk almamak adına nöbetimin ayrı yazılmasını talep ediyorum dedikten sonra neden ayarlanmaya çalışılmasın yani.

Aklı başında bir servis değil tabi ki. Servisi yani birimi seviyorum ama çalışma arkadaşlarım için bir şey diyemeyeceğim. Zaten ciddi bir birim olsaydı bu arkadaş bu tembellikle çok göze batardı çok azar yerdi. Ama dediğim gibi yaşı büyük hemşirelerin bir erkek hemşire sevgisi var. Mesela en büyük hemşiremiz "X iyi çocuktur tabi ki. Doğudan kötü adam çıkmaz." diyor X üç beş ablam dediği için. Ne alaka, kötülüğün doğusu batısı mı var? Genç hemşireler de arkadaş oldukları için seviyorlar, dışarıda bir sosyal hayatları var.
Allah size kolaylık versin anlayabiliyorum içinde olduğunuz durumu. Benim de son çalıştığım servis ateşi eliyle ölçtüğünü söyleyip yazanların olduğu bir servisti. Birbirleriyle arkadaşlardı. Ben süt izinliydim bir kaç başka sebep de eklenince ücretsiz izin aldım. 1 ay çalıştım, sorumluyla da iki kez hoşuma gitmeyen meseleleri konuştum çok da bir çözüme varamadık ama çalışmaya devam ediyor olsaydım idareye gidecektim. Başkasının yaparken utanmadığı eylemleri ben söylemeye utanacak değilim.

Tüm servis sevipte bi siz sevmiyosanız ekipte çıkıntı sizsiniz bence. Sürekli açık arayan didik didik insan ekipte sevilmez. Ayrıca konuşma tarzı hakaret kavga boyutuna kaçarsa verilen işi yapmazsa tutanak tutar sorumluya verirsiniz nöbetlerinizi ayırır. Eğer ayırmazsa bir üst birime tutanak ile gidiceksiniz devletin dili yazıdır yoksa kimse sizi ciddiye almaz. Ben anlaşamıyorum birlikte nöbet tutmak istemiyorum iş yüküm artıyor , yetemiyorum hastalara bu yüzden bir şey olursa sorumluluk almamak adına nöbetimin ayrı yazılmasını talep ediyorum dedikten sonra neden ayarlanmaya çalışılmasın yani.
Tüm ekip beni sevmiyor değil ikimiz arasında bir tercih olacaksa o tercih edilir diyorum. Açık aramıyorum açıklar ortaya çıkıyor zaten. Ben tüm işleri eksiksiz yapmaya çalışıyorum hastalara daha dikkatle yaklaşıyorum. Onlar çok daha rahatlar ve burası yoğun bakım değil bu kadarına gerek yok kafasındalar. Ama atıyorum ameliyattan hasta geldi diyelim gidip bizim onu karşılamamız lazım. Drenden gelen var mı, ameliyat bölgesi ne durumda, hastanın bilinç durumu ne, refakatçi bilgilendirilmesi vs bizim kontrol etmemiz lazım. Ben bunu hep kendim yapıyorum. Ama onlar öğrencilere ilaç hazırlatıp lise öğrencisini gönderiyorlar karşılamaya kendileri oturuyorlar. Yani bunun gibi tonla olay var. Ama baktığınızda tüm hastalara ortak baktığımız için hasta kanamalı olsa falan ve bu fark edilmese hepimizin suçu oluyor. Yani servisin yüzde doksan çalışanında bir rahatlık var ama bu kişi ekstra bir rahat ve sorumsuz, tembel.

Peki hem iş yükü hem de bu saygısız tavrı için bir tutanak tutabiliyor muyum?

X