Hayatımda İlk Defa Sistematik Olarak Yapılan Bir Saygısızlığa Maruz Kalıyorum. Çok Üzgünüm. Yardımcı Olur Musunuz?

Aleenn

Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2024
137
5
25
Arkadaşlar merhaba. Daha önce buraya İş Yerinde Birlikte Çalıştığım Terbiye Yoksununu Nereye Kime Şikayet Edebilirim? böyle bir konu açmıştım. Haklı görenler oldu haksız görenler oldu. Ben yeniden konu açıyorum çünkü yine tavsiyelerinize ihtiyacım var. Çok üzgünüm şu an.

Ben bu kişiyi sorumluma şikayet ettim. Hatta yanına gittiğimde direkt "Mümkünse bana onunla nöbet yazmasanız olur mu?" dedim. Bana hemen "Yine mi o? Sana ne yaptı?" diye sordu. Hatta olayı anlatırken "Ben harıl harıl çalışıyordum o esnada." diye bir cümle kurdum. Kadın da "O da o öğrencilerin içinde bacaklarını ayırmış yatıyordu." diye tamamladı. Yani aslında tembelliğinin, saygısızlığının, kabalığının dışarıdan bakan bir göz olarak o da farkındaymış. Zaten bu kişi aynı sorumlunun baktığı yan servisin elemanıydı. Orada ki kemikleşmiş kadro onun bu hal ve tavırlarından kaynaklı onu istemedi. Bu servise alınmış sonra. O ara ben yoktum. Serviste kendine kankalar buldu. Zaten yaşı büyük birkaç kadın hemşire var. Onların da bir erkek hemşire sempatisi var. Böyle böyle kaynadı. Kendini iyi pazarlamak deriz ya onu da yapmayı başarınca kaldı öyle.

Sorumluma "Süregelen bir kaba tavrı zaten vardı. Bu en son olayla pik yaptı. Artarak devam edeceğini de düşünüyorum. Bir tutanakla yazıya dökmek istiyorum." dedim. O da bana "Sen yaz ben de imzamı atarım ve evrak kayıttan geçiririm. Sonra da kendim başhemşireye çıkarım." dedi. Yani bana hak verdi. Zaten tutanağı başhemşirenin yanına götürünce kadın direkt "Biz bunu düzeldi zannediyorduk. Bu hâla düzelmemiş mi?" diye bir tepki vermiş.

Neyse aradan zaman geçti yani bayram tatili falan araya girince zaman geçmek zorunda kaldı. İki gün önce başhemşire konuşmak için yanına çağırmış. Bu tutanak ve şikayet olayı da bu şekilde patladı. Sanırım çalışmadığını da ima etmiş. Şöyle ki ben sorumlum ile konuşurken "İş yükü olarak da kendisinden memnun değilim. Ama bu konuda çok tepki görürüm. Bu yüzden sadece şikayetimi saygısızlığı üzerinden yapmak istiyorum." demiştim. Bildiğim kadarıyla o da o şekilde iletti. Çalışmasından memnun olmadığı noktasında kendi yorumunu katmış mıdır bilmiyorum. Ama zaten üç beş ay önce yan servis bu anlamda şikayet ettiği için bunun konusu da olmuş yani.

Neyse, o gün baya gürültü olmuş. Tabi ki bana cephe alınmış. O şahıs baya övülmüş servis içinde bu olay öğrenilince. Hatta beni sorumlunun önüne atmak için erkek meraklısı emekli olmasına ramak kalmış bir aptal hemşire teyzemiz "Tutanak tutarak seni ezdi geçti, seni yok saydı. Görüyor musun X Hanım?" falan demiş sorumluya. O da "Benim tabi ki haberim vardı en başından beri süreç benimle ilerledi." falan demiş. Hatta "Ben onu diğer servisime çekeceğim burada bırakmayacağım." demiş. Diğerleri de "Bu bir çözüm mü?" demişler. "Çözüm değil ben ona öyle söz vermiştim sözümü tutacağım." demiş. Yani bana biraz daha dayan seni çekeceğim demişti daha önceden. Hatta sormuş kızın çalışmasında bir aksaklık gördünüz mü şimdiye kadar diye. O şahıs bile çok iyi çok fazla çalışıyor demiş. Ki gerçekten o servise çok emek verdim çok çalıştım çok uğraştım kendimi çok hırpaladım. Sonuç olarak ben eşek gibi çalışırken kendini ayırıp yatan Kro Can daha kıymetli oldu. Neyse bunu bana sorumlu arayıp söyledi. Öğrenildi ve bunlar oldu diye. "Onlar kendi aralarında hep birlik olmak için anlaşmışlar. Özelikle A hemşirenin bu tavrına çok şaşırdım. Sen genç bir kadınsın. Hemcinsine bu tavrı nasıl hoş bulabiliyorsun? Aslında herkes birçok şeyin farkında. Sadece sen çekinmeden böyle bir tavır alabildiğin için günah keçisi ilan etmeye çalışıyorlar. Canını sıkma lütfen. " falan dedi. Yani olay baya büyümüş. Bana tavır alınmasını evet bekliyordum ama bu kadar vatanı savunur gibi o beş para etmezi savunmalarını evet beklemiyordum.

Neyse dün nöbete gittim. Herkes tabi ki tavırlı. Akşam o şahıs da benimle konuşmak için geldi hastaneye. "Konuşabilir miyiz?" falan yok. "Gel buraya beş dakika konuşacağız." falan diyor. "Sen beni nasıl hangi akla hizmet şikeyet edersin? Sen bana zarar verebileceğini mi düşündün? Bana hiçbir şey olmaz." diye direkt bir giriş yaptı. Neyse karşılıklı tartıştık. O ara iki erkek arkadaşı da serviste vardı. Yok böyle bir tutanak kişiye zarar vermezmiş de servisin adını karalarmış da servisin içinde olan serviste kalmalıymış da şöyle de böyle de." Ben bayanlara nasıl davranacağımı biliyorum karşımdakine göre tavrım şekilleniyor. Sen öyle hak ediyorsun." diye terbiyesiz terbiyesiz konuştu. Bana arkadaşı bir de diyor ki "Biz seni mesela böyle kabul ettik." Dedim "Neyimi böyle kabul ettiniz? Herkese karşı fazlasıyla kibar ve nazik olmadım mı? Saygılı davranmadım mı? Haddinden fazla çalışmadım mı? On saat kayboluyordunuz idare etmedim mi? Eksikliklerin üzerini kapatmadım mı? Söyle hangi kötü özelliğim varmış da siz tolere etmişsiniz? " falan diye sordum." Yok tamam kötü özelliğin de yok. Biz seni tüm bu iyi özelliklerin ile kabul ettik. Ama onun da sesi yüksek çıkıyor sen de onu böyle kabul etmek zorundasın. " falan diye saçma sapan bir sürü diyalog oldu. Hatta bana o şahıs diyor ki" Seni şimdiye kadar dışlamamıştım bundan sonra dışlayacağım. " Yani aslında dışlatacağım demek istiyor. Böyle ergen ergen seviyesiz seviyesiz konuşmalar yani. Her neyse asıl üzüldüğüm nokta o şahsiyetsiz bana "Sen kaba tavırlarımı çekemiyorsan git o zaman. Sen servisin düzenini birliğini bozuyorsun. Dün herkes burada toplanıp beni savunmak idareye gidecekti sorumlu izin vermedi. Ben zaten başhemşireye de söyledim alın o kızı oradan diye." dedi. Yani böylesine karaktersiz birine, kaba saba seviyesiz terbiyesiz bir hanzoya bunları söyleyebilecek özgüvenin tanınması, bu desteğin verilmesi, bu zeminin hazırlanması üstelik" Alın o kızı oradan. " dediğinde " Kes sesini sen kimsin be terbiyesiz! " diye başhemşirenin bir karşılık verememesi beni üzen en büyük şey oldu. Velhasıl dünden beri çok üzgünüm. Bu adaletsizliği ve terbiyesizliği gerçekten sindiremiyorum.

Ne gereksiz bir tipmiş öyle. Sinir bozucu haklısınız ama görmezden gelmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok şu an eğer komple kurum değiştirme imkanınız yoksa hani.
Bu serviste çok cephe alındıysa diğer servis bu adam doldurmuş olsa bile daha iyi gelebilir size. Sonuçta onlar zamanında bu adamı dışlamamışlar mıydı çalışmıyor diye az çok bilirler kime hak vereceklerini.

Kendi kendine atmış da olabilir. O kızı alın dediler diye hemşirede he tamam o zaman dememiştir.

Böyle tipler her yerde var. Takmayın.
Sorumluya soracağım zaten böyle bir şey söyleyebilmiş mi gerçekten diye. Böyle tipler her yerde vardır haklısınız ama hiçbir yer onun böyle saygısızlık yapmasına olanak vermez bu kadar çok yani.

Ben bu durumu yazmistim, ama anlatamadim. Illa tutanak dediniz
Su an gormezden gelmekten baska sansiniz yok sakin kalin

Ben bu durumu yazmistim, ama anlatamadim. Illa tutanak dediniz
Su an gormezden gelmekten baska sansiniz yok sakin kalin
Ne yazdığınızı tam hatırlayamadım. Ama zaten sorumlu da "Yaz tutanak, ben destek veriyorum." dediği için yazdım. Yani bir üstten habersiz yazmadım ki.

Ne yazdığınızı tam hatırlayamadım. Ama zaten sorumlu da "Yaz tutanak, ben destek veriyorum." dediği için yazdım. Yani bir üstten habersiz yazmadım ki.

Olabilir ama bana gore 13 yil kamu gecmisime gore yanlis bir hamleydi
Bir sure sonra size donup e tutanak tuttuk napalim herkesi degistiremeyiz sende bir dur artik diyecek. Ztn duzeltmek istese size tutanak demez - onun adi tutanak degil dilekce bence - ceker kenara konusurdu. Sizi ortaya atmis enerjinizi almamis sizi yatistirmamis. Oda sizden yana degil yani, sadece izliyor.

O zamanda ayaginiza top beklemeniz gerektigini hakli oldugunuzu ama onun gibi cok insan goreceginizi sizin de degisime ihtiyaciniz oldugunu yazmistim.

Tutanağı servis sorumlu hemşiresi yazsa ve sizi şahit gösterse idi o zaman yaptırım olurdu belki ama sorun kişisel bir mesele gibi görünmüş.Kimseyi terbiye edemezsiniz ama artık iş çığrından çıkmış.Size tavsiyem iş huzurunuzun bozulduğunu gerekçe göstererek birim değişikliği talep etmeniz

Sorumluya soracağım zaten böyle bir şey söyleyebilmiş mi gerçekten diye. Böyle tipler her yerde vardır haklısınız ama hiçbir yer onun böyle saygısızlık yapmasına olanak vermez bu kadar çok yani.
inanın yıllardır hastanede çalışan biri olarak diyebilirim ki çok daha beter durumlar da yaşanıyor

Tutanağı servis sorumlu hemşiresi yazsa ve sizi şahit gösterse idi o zaman yaptırım olurdu belki ama sorun kişisel bir mesele gibi görünmüş.Kimseyi terbiye edemezsiniz ama artık iş çığrından çıkmış.Size tavsiyem iş huzurunuzun bozulduğunu gerekçe göstererek birim değişikliği talep etmeniz

Bende bunu anlatmaya calisiyorum ama basaramadim. Onun ki tutanak degil dilekce ve sadece sus payi olmus.

Olabilir ama bana gore 13 yil kamu gecmisime gore yanlis bir hamleydi
Bir sure sonra size donup e tutanak tuttuk napalim herkesi degistiremeyiz sende bir dur artik diyecek. Ztn duzeltmek istese size tutanak demez - onun adi tutanak degil dilekce bence - ceker kenara konusurdu. Sizi ortaya atmis enerjinizi almamis sizi yatistirmamis. Oda sizden yana degil yani, sadece izliyor.
Bilmiyorum haklı olabilirsiniz. Kendisi baş edemedi sadece. Ona karşı da çok bağırıp çağırdığı oldu. İdarenin "Gençler, zamanla düzelir." dediğinden bahsetmişti bir defa. İdarenin de haberi olsun istedi sanırım.

Ama o bana olan o tavrını ve bağırıp çağırmalarını görmedi ki. O tutabilir miydi?

X