İlişki Konusu

jeehan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2017
2.364
1.659
Selam,

Fikir sormak farklı bakış açılarıyla kendimi sarsmak istiyorum.

Hanımlar, bir süredir biriyle konuşuyorum. Kendisiyle 2020de tanışmıştık. Arkadaşımın arkadaşı ama selamlaşma ve ortak sohbetler dışında bi muhabbetimiz yoktu. Tanıştığımızda aynı şehirdeydik. Aradan yıllar geçti bu sene kendimi baya kötü hissettiğim bi dönem konuşmaya/mesajlaşmaya başladık ama başlarda asla flörtleşme gibi bi şey yoktu. Kendisi benle konuşmaya başlamadan önce 1 yıldır bir hastalıkla mücadele ediyormuş. Sürekli hastane-ev arasında dolanıyormuş. Hatta biz konuşmaya başladığımız dönem hastanedeydi. Bu hastalık yüzünden çalışamıyor. Sürekli ve aniden hastalık başa sardığı için işten çıkmak durumunda kalmış. Sosyal hayatı pert olmuş. Ailesiyle ilişkileri kötüleşmiş. Hastanelere para yetiştiremediği için çevresine borçlanmış baya. Şu an hastalık dışındaki konuşmalarda çok iyiyiz, çoğu konuda anlaşıyoruz ve çoğu şeyde benziyoruz. Davranışları samimi ve içten geliyor.

Ama hastayken nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum. Saçma sapan tepkiler veriyorum. O da her dediğime takılıyor ve iğrenç hissediyorum. Yanında olamıyorum, destek olamıyorum gibi hissediyorum ki o da öyle hissettiriyor. Söylediğim her şeye fazla tepkiler veriyor. (Hastayken insan tahammülü azalır bir de sürekli tekrarladığı için tahammülü bitik durumda) Ama ben ne yapacağımı şaşırdım hastayken sürekli laf düzeltmeye çalışıp tartışıyoruz. Kendimi inanılmaz yetersiz hissediyorum.

Napacağım? Konuşmayı kessem hem hoşlandığım için kesmek istemiyorum hem de hastayken bir başına bırakmış olacağım vicdan yapıyorum. Ama çok belli ki ona da iyi gelmiyorum. Her konuşmaya başladığımızda anlayışlı biri olmaya çalışıyorum, yaptığım espriye vs takılıyor bu sefer de. Az önce yine tartıştık sonra konuşalım diyip kestirip attı. Böyle her seferinde ben zaten hasta iyi değil diye ben geri adım atıyorum. Ama bir yandan da 2,5-3 aydır konuştuğum biri için kendimi bu kadar yok saymak doğru gelmiyor.

Anlamak istemeyen birine kendini açıklamaya çalışmak kadar zor bir şey yok. Baktın olmuyor uzatmaya gerek yok. Hastalığı nedir bilmiyorum ama hastaysa da hastalığını bilsin, insan gibi ilişkiler kursun. Her hasta olan da bok gibi bir insana dönüşmüyor yani

Bu gibi tartışmalar sağlıklı insanlarla kurulan ilişkilerde de olur.

Bence siz bu basit tartışmaları bahane edip, iletişiminizi sonlandırmak istiyorsunuz.

Bence siz içten içe hasta birisiyle birlikte olmak istemiyorsunuz.

Selam,

Hanımlar, bir süredir biriyle konuşuyorum. Kendisiyle 2020de tanışmıştık. Arkadaşımın arkadaşı ama selamlaşma ve ortak sohbetler dışında bi muhabbetimiz yoktu. Tanıştığımızda aynı şehirdeydik. Aradan yıllar geçti bu sene kendimi baya kötü hissettiğim bi dönem konuşmaya/mesajlaşmaya başladık ama başlarda asla flörtleşme gibi bi şey yoktu. Kendisi benle konuşmaya başlamadan önce 1 yıldır bir hastalıkla mücadele ediyormuş. Sürekli hastane-ev arasında dolanıyormuş. Hatta biz konuşmaya başladığımız dönem hastanedeydi. Bu hastalık yüzünden çalışamıyor. Sürekli ve aniden hastalık başa sardığı için işten çıkmak durumunda kalmış. Sosyal hayatı pert olmuş. Ailesiyle ilişkileri kötüleşmiş. Hastanelere para yetiştiremediği için çevresine borçlanmış baya. Şu an hastalık dışındaki konuşmalarda çok iyiyiz, çoğu konuda anlaşıyoruz ve çoğu şeyde benziyoruz. Davranışları samimi ve içten geliyor.

Ama hastayken nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum. Saçma sapan tepkiler veriyorum. O da her dediğime takılıyor ve iğrenç hissediyorum. Yanında olamıyorum, destek olamıyorum gibi hissediyorum ki o da öyle hissettiriyor. Söylediğim her şeye fazla tepkiler veriyor. (Hastayken insan tahammülü azalır bir de sürekli tekrarladığı için tahammülü bitik durumda) Ama ben ne yapacağımı şaşırdım hastayken sürekli laf düzeltmeye çalışıp tartışıyoruz. Kendimi inanılmaz yetersiz hissediyorum.

Napacağım? Konuşmayı kessem hem hoşlandığım için kesmek istemiyorum hem de hastayken bir başına bırakmış olacağım vicdan yapıyorum. Ama çok belli ki ona da iyi gelmiyorum. Her konuşmaya başladığımızda anlayışlı biri olmaya çalışıyorum, yaptığım espriye vs takılıyor bu sefer de. Az önce yine tartıştık sonra konuşalım diyip kestirip attı. Böyle her seferinde ben zaten hasta iyi değil diye ben geri adım atıyorum. Ama bir yandan da 2,5-3 aydır konuştuğum biri için kendimi bu kadar yok saymak doğru gelmiyor.
Mesajin basinda 2020 sonunda ise 2.5-3 aydir yazmissiniz.
Eger 2020den beri beraberseniz o dengeyi bence artik kurmusolmalisiniz.

Bu gibi tartışmalar sağlıklı insanlarla kurulan ilişkilerde de olur.

Bence siz bu basit tartışmaları bahane edip, iletişiminizi sonlandırmak istiyorsunuz.

Bence siz içten içe hasta birisiyle birlikte olmak istemiyorsunuz.

Bunu da çok sorguladım kendi içimde böyle mi düşünüyorum diye. Ama bi denge kurduğumda bi şekilde kurduğumuz iletişim ve enerjimiz ağır bastı. Sorun bu olsa belki daha az vicdan yapardım.

yorar böylesi. hastalığı kullanarak sizi manipüle etmediğinize emin misiniz? anası değilsiniz hoş. salın be. o hasta da siz de insansınız. insan sürekli nasıl anlaşılacağından endişe ederek yaşayabilir mi ya

Yok manipüle etmiyor. Gerçekten kötü olduğuna eminim başka bi şey için test sonuçlarını atmıştı enfeksiyon değeri aşırı yüksekti 200den fazlaydı hatta şok olmuştum. 20 yaşında değilim ki çok yoruldum artık beni yoran sorgulatan şeylere körü körüne gitmek istemiyorum.

Siz iliskinizi kafada bitirmissiniz bizden onay ister gibi duruyorsunuz. Vicdaninizi rahatlatmak icin bizden alacaginiz onay ise yarayacaksa hemen ayrilin hasta adamin da vaktini alip oyalamayin

Siz iliskinizi kafada bitirmissiniz bizden onay ister gibi duruyorsunuz. Vicdaninizi rahatlatmak icin bizden alacaginiz onay ise yarayacaksa hemen ayrilin hasta adamin da vaktini alip oyalamayin

Hayır tabi ki onay istemiyorum ama nasıl davranacağımı şaşırdım fikir danışıyorum

Onun bu durumunu kaldırarak pisikolojide değilsiniz, bu yüzden ayrılın vijdan yapacak bir şey yok.

Yok manipüle etmiyor. Gerçekten kötü olduğuna eminim başka bi şey için test sonuçlarını atmıştı enfeksiyon değeri aşırı yüksekti 200den fazlaydı hatta şok olmuştum. 20 yaşında değilim ki çok yoruldum artık beni yoran sorgulatan şeylere körü körüne gitmek istemiyorum.
ben zaten hastalığına inanıyorum ama bunu kullanarak sizi manipüle ediyor olabilir. tabii ki hastalığının da gerginliği vardır üstünde ister istemez. anlattığınıza göre yorucu bir süreçten geciyor. ama böyle zamanlarda insan yanında ona destek olanlara daha çok sarılmalı. kendisi sürekli alınganlık ederek sizi yoruyor ve üzüyor. siz de bir kez yaşayacaksınız yani nereye kadar bu şekilde sabredebilir ki insan? ben edemem açıkcası.

Hayır tabi ki onay istemiyorum ama nasıl davranacağımı şaşırdım fikir danışıyorum
Sasiracak birsey yokki adam saglam olup sizinle beraberken de evlendikten sonra da nisanli ilen de hasta olabilirdi. Ozaman da ayrilayim diye mi fikir danisacaktiniz?
Bu konuyu uygun bir zamanda kendisiyle de gorusmeyi denediniz mi mesela? Hasta oldugu zamanlarda sadece size mi belirttiginiz gibi tuhaf davraniyor? Arkadaslarina da sorsaniz.
Bence siz daha cok hasta bir adamla devam etsem nasil oluru cozumleyememissiniz. O soruya yaniti en iyi kendiniz verirsiniz..

Ayrılmak çok daha doğru olanı ayrılmak onu yalnız bırakmak değil ki arkadaş olarak yine devam edin hatrını sorun gerekli desteği verin ama bu sevgililik olarak devam etmesin bunu ona söyleyin. Birbirimizi daha fazla kırmamak adına ilişkimizin adını değiştirelim deyin.

Sasiracak birsey yokki adam saglam olup sizinle beraberken de evlendikten sonra da nisanli ilen de hasta olabilirdi. Ozaman da ayrilayim diye mi fikir danisacaktiniz?
Bu konuyu uygun bir zamanda kendisiyle de gorusmeyi denediniz mi mesela? Hasta oldugu zamanlarda sadece size mi belirttiginiz gibi tuhaf davraniyor? Arkadaslarina da sorsaniz.
Bence siz daha cok hasta bir adamla devam etsem nasil oluru cozumleyememissiniz. O soruya yaniti en iyi kendiniz verirsiniz..

2-3 aylık bi ilişkinin dinamiğiyle evli bi çiftin ilişkisinin dinamiği çok farklı. Paylaşılan şeyler çok farklı. Ben hasta diye iletişimi kesmek istemiyorum hastayken bana tavırlardı değişiyor kendimi yetersiz ve çok kötü hissediyorum.

Ben bu şekilde karşılaştırma yapılmasını doğru bulmuyorum. Evliliğe adım atıldıktan sonra bir ömür için söz verilmiş olunuyor. Hastalıkta da, işsizlikte de her şeyde yanında olursun. Ama daha 2-3 aydır konuşuyorlarmış. Baştan göre göre adım atması mantıklı değil. Sanırım konu sahibi için sorun hastalık da değil zaten, hastalığı nüksettiğinde kendisini yanında olamıyor gibi hissediyor çünkü karşısındaki ona ters davranıyor ve psikolojisi yerinde olmuyor.
Bence şuan arkadaşın hayatı ilişki yaşamak için doğru zamanda değil, kendinizi zorlamayın.

Dün konuyu açtıktan sonra konuştum. Böyle gitmediğini tahammülünün azalmasının normal olduğunu ama çok zorlamdığımı, kırıldığımı vs anlattım uygun bi dille. Son zamanlarda çevresindeki herkese bunu yaşattığını anlattı. Psikolojik destek alıcak iyileşene kadar. Birden kesip atmayıp desteğe ikna olmasına çok sevindim. Teşekkür ederim hanımlar.

Selam,

Yüzü güzele kırk gün huyu güzele kırk yıl demiş atalarımız. Allah şifa versin.

X