Oftalmoloji - Göz Hastalıkları gözümle başım dertte...

ben gunde yaklasik 18 saat ekrana bakiyorum, gozlerim 6 numaraydi, lazerle ameliyat yaptirdim yaklasik 5 ay once. su an herhangi bir sorunum yok gayet rahatim.

onceden de gozluk ve lensi donusumlu kullaniyordum. disarida lens, evde veya ofiste gozluk kullaniyordum, gozlugun camlarinin mavi isik filtreli olmasi onemli. ben ilk okulda gozluk kullanmaya baslamistim, son care lazerdi. direkt tavsiye etmem acikcasi ilk once gozluk veya lense alismanizi tavsiye ederim.
grafik tasarımcı mısınız?

Göz kusurun ne?
sol göz bulanık görüyordu aslında annem için gitmiştik hadi ben de muayene olayım dememle 2 sene önce muayene olmuştum, gözlük vermişti. solun numarası sağa göre bir tık daha fazlaydı ama hatırlamıyorum bile numaraları. ikisi de 0'ın altındaydı diye hatırlıyorum. gözlüğü tabi takmadım alışamadım vs ama son 2 aydır falan gözlerim rahatsızlanıyor, yoruluyor, kaşınıyor vs hissediyorum yorulduğunu yani tuhaf bişeyler oluyor. ha görüyorum görmesine de.

Gözlük olmadan da net görüyorum aslında sorun yok gibi diyen birine lazer tedavisi öneren arkadaşlar herhalde konuyu hiç bilmiyor. Lazer tedavisinden sağlıklı sonuç alanlara bakınız gözü 3-4 dereceden büyük olanlar, zaten aklı başında hiçbir dr , eğer para delisi de değilse 2 derecenin altına lazer operasyonu yapmaz. Ha 1,5 derece olup lazerden memnun kalan da var ama çok çok azınlıkta onlar. Konu sahibi 2-3 derece miyop olsaydı emin olun zaten farkında olurdu.
20 senedir miyobum. Zaman zaman astigmat da ekleniyor, sonra geçiyor vs. Hiçbir zaman randımanlı bir şekilde gözlük kullanmadım. Her iki yılda bir mutlaka yeni çerçeve alırım ama zorlanıyorum. konu sahibi arkadaşınızın da dediği gibi büyük çerçeveler kullanımı en rahat olanlar. Son aldığım gözlük o şekilde en konforlusu o oldu.
Bunun dışında lens kullanırım. İkisi birlikte gider.
Yaş olarak 20 nin üzerindesiniz diye tahmin ediyorum. Miyop, hipermetrop gibi rahatsızlıklar bu yaştan sonra gerilemez. Çocukluk çağında olabilir bu ancak. Şanslıysanız ilerlemeyip mevcut numaranızda sabit kalır.

Siz gibi yıllarca takmadım sorunum arttı numaram büyüdükçe büyüdü. sonra büyük çerçeveli bir gözlük aldım araç kullanırken zorlandığım için. Aslında görüş alanını kısıtladığı için takmıyormuşum gözlüğü, şimdi rahat görünce gayet severek takıyorum.

sol göz bulanık görüyordu aslında annem için gitmiştik hadi ben de muayene olayım dememle 2 sene önce muayene olmuştum, gözlük vermişti. solun numarası sağa göre bir tık daha fazlaydı ama hatırlamıyorum bile numaraları. ikisi de 0'ın altındaydı diye hatırlıyorum. gözlüğü tabi takmadım alışamadım vs ama son 2 aydır falan gözlerim rahatsızlanıyor, yoruluyor, kaşınıyor vs hissediyorum yorulduğunu yani tuhaf bişeyler oluyor. ha görüyorum görmesine de.

gözlük vermiş de yakın mı uzak mı astigmat mı hiçbir yorumunda yazmıyor

yine numarası da belli değil

0 ın altı olmaz

0,50 0,75 gibi sayılar olabilir

bir de -2,-2,5 gibi şeyler yazıyor da biz onları görüm 2,5 diye ifade ediyoruz

astigmat, miyop, hipermetrop vs, yani uzak, yakın, bulanıklık vs vs

15 yaşımdan beri gözlüğüm var

arada numaralarım oynasa da doktordan doktora değişir

bazısı astigmat vermeyip numarayı bir tık üst veriyor bazısı astigmat da ekliyor

bir süre lens de kullandım

yıllarca çerçevesiz gözlük kullandım

bu sıralar kemik gözlüğüm var

zira filtreli ve online yaşamda bu önemli

önceleri uzağa sokakta yürürken vs bakarken şimdi uzağa sadece tv izlerken ya da pencereden dışarı bakarken bakıyoruz

sürekli ekrana bakmak göz kusurları dışındaki sorunlara da sebebiyet verebilir

doktora git özellikle kuruluk ve ekrandan kaynaklı rahatsızlık ilerlemiş olabilir

gözlüğüm

1617353369078.png

bu şekilde ve hiç çerçevesini görmüyorum

bir süre sonra siz de alışırsınız

Bence gözlük takarak sorunun düzelmez. Ben miyopum ve etrafımdaki insanlara da bakınca numaralar git gide artıyor. Birininde gözlük taktım düzeldi dediğini görmedim. Ha görüşün düzeliyor orası ayrı ama gözlük takılıyken çıkarınca yine aynı :) Anladığım kadarıyla siz yakını göremiyorsunuz. Onda da durumlar pek farklı ilerlemiyordur diye tahmin ediyorum. Yani iyileşmesini umut etmemek de fayda var.Kısacası siz gözlüğe alışmaya çalışın. Rahat edemiyorsanız, modeli de beğenmiyorsanız işini iyi bilen bir gözlükçüye gidin yüz hattınıza göre bir gözlük ayarlar. Onun dışında lens tercih edebilirsiniz. Özellikle özel günlerde kurtarıcı olur. Ama lens uzun soluklu değildir birkaç yıl sonra daha farklı göz sorunları ortaya çıkarabilir. İkisi karma şekilde ilerlemek de fayda var. Birkaç ay lens birkaç ay gözlük gibi. Gözü dinlendire dinlendire. En son çarede lazerle gözü çizdirmek. Kesin çözüm ama yan etkilerini, risklerini düşünmek lazım. Bir de göz numarasının durmasını beklemelisin. Hala artıyorsa yaptırman pek mantıklı bir hareket olmaz. Umarın alışabilirsin göz bozukluğu zor iş ne diyeyim 😬
Gozluk ilac degil ki. Basin agrir ilac alirsin gecer. Gozluk kullaninca miyop gececek diye birsey yok. Gozluk gorusu duzeltir. Gozun mercegindeki sorunlardan dolayi olan birseyi gozluk duzeltmez. Sadece isigin kirinimi farklilastirarak bie normal goruntuyu ulastirir gozluk.
Liseden beri gozluk kullaniyorum. Bir ara lens kullandim. Lens kullanirken numaram kaldi. Bir ara gozlerimdeki enfeksiyon nedeniyle lensi birakmak zorunda kaldim. Gozlukte sanirim odak noktasi gozluk kaydikca degistigi icin numara ilerliyor olabilir. Oysa lens gozunuzle birlikte saga sola hareket ediyor.
Bu arada numarasi kuculen olmuyor mu? Elbet oluyor ama daha kucuk yaslarda, genelde cocuklarda.

herkese iyi geceler. bende bir tık garip bir dert var.
bundan 2 sene önce falan göz doktoruna gittim, doktor gözlük verdi. o zamanlar ben tamamen dış görünüşümü düşünerek böyle ince ve küçük çerçeveli bir gözlük yaptırdım. işim sürekli bilgisayardan olduğu için camları vs ona uygun yapıldı. ve doktor bana bu gözlüğü hep tak, sadece yatarken çıkar dedi.

ben tabii ki doktor sözü dinlemedim ve bu gözlüğü hep çantamda taşımama rağmen çıkarıp doğru düzgün takmadım. özellikle ofiste milletin içinde falan takmak istemedim. velhasıl bu gözlük takılmadı, muhtemelen benim göz sorunum ilerledi. özellikle birkaç aydır zaman zaman gözlerimin gerçekten rahatsızlandığını hissediyorum. bu sebeple artık gözlüğü takmaya başladım. fakat sorun şu ki alışamıyorum hanımlar ben bu merete. yani tutamıyorum gözümde. rahat edemiyorum. çerçeveyi de zamanında ince yaptırdığım için görüş alanım da kısıtlı olmuş oluyor. o zamanlar bana bir arkadaşım büyük çerçeveli yaptır daha rahat görüyorsun demişti sallamamıştım sevmediğim için o tip gözlükleri.

benim günümün 12-13 saati pc başında geçmekte. hem iş için hem de iş dışında grafik tasarım gibi şeylerle de uğraşıyorum hobi olarak, o sebeple. e bişeyler izliyorum ya pc ya telefon ya tv ekranına bakıyorum. kitap okumayı da severim mutlaka kitap da okurum her gün. ama gözler gerçekten beni sıkıntıya sokuyor. görüşümde sorun yok net görüyorum ama gözlerim çok yoruluyor gibi hissediyorum.

pandemi sebebiyle doktora da gitmiyorum hep erteliyorum falan. ama sırf bu şikayetten gitmem gerekir mi acaba? gözlüğü düzenli taksam düzelir mi?

ve en önemlisi ben bu gözlük olayına nasıl alışırım? sevmiyorum arkadaş. yani dışarıda güneş gözlüğü falan takarım ama normal gözlük sevmiyorum. zaten ciddi bir ifadem var gözlüğü takınca daha da ciddi bir tip gibi gözüküyorum :KK70: ben mi abartıyorum anlamadım. işi ve pc'ye olan ihtiyacı hayatımdan çıkaramayacağıma göre gözlük takmaya alışmam lazım sanırım :KK43: napıcam ya of. var mı benim gibi olan?
tekrar bir muayaneden sonra lens dene olmazsa canım

gözlük vermiş de yakın mı uzak mı astigmat mı hiçbir yorumunda yazmıyor

yine numarası da belli değil

0 ın altı olmaz

0,50 0,75 gibi sayılar olabilir

bir de -2,-2,5 gibi şeyler yazıyor da biz onları görüm 2,5 diye ifade ediyoruz

astigmat, miyop, hipermetrop vs, yani uzak, yakın, bulanıklık vs vs

15 yaşımdan beri gözlüğüm var

arada numaralarım oynasa da doktordan doktora değişir

bazısı astigmat vermeyip numarayı bir tık üst veriyor bazısı astigmat da ekliyor

bir süre lens de kullandım

yıllarca çerçevesiz gözlük kullandım

bu sıralar kemik gözlüğüm var

zira filtreli ve online yaşamda bu önemli

önceleri uzağa sokakta yürürken vs bakarken şimdi uzağa sadece tv izlerken ya da pencereden dışarı bakarken bakıyoruz

sürekli ekrana bakmak göz kusurları dışındaki sorunlara da sebebiyet verebilir

doktora git özellikle kuruluk ve ekrandan kaynaklı rahatsızlık ilerlemiş olabilir

gözlüğüm

Eki Görüntüle 2815433

bu şekilde ve hiç çerçevesini görmüyorum

bir süre sonra siz de alışırsınız
evet 0,75 sıfırın altı olmuyor, 1'in altı oluyor. sıfırın altı olsa eksi olması gerekirdi :KK70: kısa devre yapmışım sanırım yine. hayır konuya o kadar uzağım ki hatırlamıyorum bile. ne dedi tam olarak, astigmat mı miyop mu sanırım bu kelimeleri telaffuz etmedi ama verdiği belgede yazıyor. o belge nerde? tabii ki kayıp.

bu gözlük güzelmiş.
benimkisi de şu resimde eklediğime benziyor. camı bir tık daha dar.

Eklentiler

• images.jpeg
    images.jpeg
    4 KB · Görüntüleme: 28
evet 0,75 sıfırın altı olmuyor, 1'in altı oluyor. sıfırın altı olsa eksi olması gerekirdi :KK70: kısa devre yapmışım sanırım yine. hayır konuya o kadar uzağım ki hatırlamıyorum bile. ne dedi tam olarak, astigmat mı miyop mu sanırım bu kelimeleri telaffuz etmedi ama verdiği belgede yazıyor. o belge nerde? tabii ki kayıp.

bu gözlük güzelmiş.
benimkisi de şu resimde eklediğime benziyor. camı bir tık daha dar.

anlatmak istediğim her yeri çerçeve iken dahi görmüyorsun

gözün öğreniyor o aradaki yerden bakmayı

deneme yap uzağı mı yakını mı etkiliyor gözlük bak anlarsın

ha bir de mesela gözün uzak bozuk ise gözlüğü taktığında her şeyin rengi koyulaşır

yani sarının tonu mavinin tonu değişir

hatta eşyalar birden yakınlaştı gibi gelir

ama gözün gözlüğe alışınca bu etkiler ortadan kalkar

yani mesela hepimiz bir renge pembe deriz ama hiçbirimiz aynı pembeyi görmeyiz :)))

Benim de benzer sorunum var liseden beri gözlük takmam gerekirken ergen güzelliğime(!) gölge düşürmesin diye takmadım. Üniversitede lens kullandım ama rahatsız etti beceremedim. Başlarım gözlüğüne de lensine de diyip bulanık yaşamaya devam ettim. Artık online çalıştığından son bir yıldır zorlanıyorum akşama doğru başım ağrıyor. Lazeri düşünüyorum ama numaram çok yüksek değil diye erteledim
Astigmat 1
Miyop 2.75
Böyle yaşayıp gidiyorum araba kullanırken gözlük takıyorum sadece
En iyisi doktora danışın lazer de konuşabilirsiniz son teknoloji umut vaadediyor

işin garibi son 2 aya kadar falan böyle bir sorunum yoktu. ben doktora gideli 2 sene olmuş sonuçta. ekran konusuna gelince, 2 senedir aynı pc ile çalışıyorum. bu süre zarfında bir ekran değişimi falan olmadı yani benim için. göz çok hassas bir organ ya :KK43: haklısınız...
2 sene önce ki verilen gözlüğü kullanmayın büyük ihtimalle dereceniz yükselmiş olabilir o yüzden 2. Sene önce ki gözlüğü takmanız fayda vermez.

Ben de miyop+astigmat var yıllardır gözlük kullanıyorum.Kemik çerçeve diyorlar kalın olanı ince saplı olanını kullandim daha önce yazın sıcaklarda iyi olmuyor bence .6.5 derece birisi 6 derece birisi.

Lazer içinde gözlük numaranızın sabitlenmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
anlatmak istediğim her yeri çerçeve iken dahi görmüyorsun

gözün öğreniyor o aradaki yerden bakmayı

deneme yap uzağı mı yakını mı etkiliyor gözlük bak anlarsın

ha bir de mesela gözün uzak bozuk ise gözlüğü taktığında her şeyin rengi koyulaşır

yani sarının tonu mavinin tonu değişir

hatta eşyalar birden yakınlaştı gibi gelir

ama gözün gözlüğe alışınca bu etkiler ortadan kalkar

yani mesela hepimiz bir renge pembe deriz ama hiçbirimiz aynı pembeyi görmeyiz :)))
evet takınca ton değişimi oluyor. bir tık daha canlı geliyor renkler.

evet takınca ton değişimi oluyor. bir tık daha canlı geliyor renkler.

o zaman uzağı göremiyorsun

ama çok değil demek ki

bir de günümüzde tv ler büyüdü

eskiden tv ler küçük olur o alttaki yazıları göremezdi insanlar şimdi tv büyük kimse gözlük takma ihtiyacı hissetmiyor:)))

bir de alışkanlık

benimle aynı gözlük numarasında bir arkadaş vardı eşi de bana yakındı

ben ve eşi önümüzü göremiyorduk arkadaş sadece evde tv izlerken ve araba kullanırken vs takıyordu o gözlüğü

o bulanık yaşama alışmıştı

Lens al ya, büyük kolaylık. Ben de uzağı göremiyorum, her gün takmiyorum ama ,görecek guzel bir şeyim olduğunda, gezmeye tatile çıkarken falan takıyorum. Sabah tak, gece çıkar. İnanılmaz rahat bir sey

Şunların hepsini çürütesim geldi kusura bakmayın.

2 numara astigmatla 7 yaşında gözlük takmaya başladım. 12 yaşıma kadar taktım. Bazen yükseldi numaram bazen düştü, 12 yaşımda sıfırlandı. Taaa 29 yaşıma kadar. Sonra miyop belası çıktı başıma 1 numarayla başladık şu an 3.25. Yani iyileşebilitesi var erken yaşlarda.

Lens sürekli kullanılabilir. Doktor kontrolünde ve dikkatli kullanırsanız sorun olmaz. Lensin kalitesi, geçirgenliği de önemli. 6 senedir lensliyim son 4 senesi day&night lens gece bile çıkarmıyorum herhangi bir sorun yaratmadı.

Lazer için de artık numaranın sabitlenmesini beklemiyorlar, teknoloji çok gelişti.
Esim rahat 12 senedir lens kullaniyor isterse oda cikarmaz ama gece yatarken cikarıyor lensten sonra dünya varmıs dedi istedigi zamanda lenslede uyuyor ki çok ciddi göz numarası var en kaliteli lensle goruyor

Ya ben de aynı şekilde artık akşamları karanlıkta sokaktaysam resmen kör gibi gezmeye başlayınca geçen gittim doktora. Hali hazırda miyopum vardi zaten, benim de gözlüğüm kırılmıştı, lenslerim var ama asla rahat edemiyorum ben de aşırı yoruyor. Dedim kesin numaram 2 katı olmuştur.

Bir gittim aksine düşmüş ve astigmatli gözlüğe gerek yok dedi. 1.25 miyop gözlüğü verdi ve kuruluk var dedi damla yazdı. Ben de çok şaşırdım çünkü gerçekten görme kalitem çok düşmüştü bunun tek sebebi kuruluk muymuş yani? Damlayı kullanınca fark etti mi sizin? Benim daha 2 gün oldu pek anlamadim gözlüklerim de gelmedi. Ay nasıl alışıcam bilmiyorum, gözlük seçene kadar da akla karayi seçtim zaten hiçbiri yakışmadı 😑

Bende göz kurulugu var ve ayni tarif ettiginiz gibi hissediyordum. Ayni zamanda miyopum da. Göz doktorum yillarca damla yazdi, gözlerinde yas kalmamis dedi, he he diyip gecistirdim ta ki göz yasim artip dunya daha net gorunmeye baslayana kadar. Neredeyse bir numara farketti.

Hatta abartip diyorum ki; bence ben de miyop yoktu gözlerim kuru oldugu icin net göremiyordum, gözlük kullandim ve gercekten miyop oldum.

Bende göz kurulugu var ve ayni tarif ettiginiz gibi hissediyordum. Ayni zamanda miyopum da. Göz doktorum yillarca damla yazdi, gözlerinde yas kalmamis dedi, he he diyip gecistirdim ta ki göz yasim artip dunya daha net gorunmeye baslayana kadar. Neredeyse bir numara farketti.

Hatta abartip diyorum ki; bence ben de miyop yoktu gözlerim kuru oldugu icin net göremiyordum, gözlük kullandim ve gercekten miyop oldum.
bence benim de öyle ya. gözle alakalı önemli bir sorunum çıkmasın da varsın kuruluk olsun. benimki nasıl desem, görememek deği görüyorum. görüşümde sorun yok. hatta karanlıkta falan da çok iyi görürüm yani. ama ekrana bakarken bi garip oluyor böyle hafif kaşınma gibi, tuhaf bir his. ve ben bu sebeple gözlerimi kısmak, arada kaşlarımı çatarak bakmaya çalışıyorum o histen kurtulmak için.

ve ekran dışında bir yere bakarken böyle bir sorun yaşamıyorum.

Miyopsun dimi :) lazere uyumlu mu gözün baktirdin mi?

X