Oftalmoloji - Göz Hastalıkları gözümle başım dertte...

Şunların hepsini çürütesim geldi kusura bakmayın.

2 numara astigmatla 7 yaşında gözlük takmaya başladım. 12 yaşıma kadar taktım. Bazen yükseldi numaram bazen düştü, 12 yaşımda sıfırlandı. Taaa 29 yaşıma kadar. Sonra miyop belası çıktı başıma 1 numarayla başladık şu an 3.25. Yani iyileşebilitesi var erken yaşlarda.

Lens sürekli kullanılabilir. Doktor kontrolünde ve dikkatli kullanırsanız sorun olmaz. Lensin kalitesi, geçirgenliği de önemli. 6 senedir lensliyim son 4 senesi day&night lens gece bile çıkarmıyorum herhangi bir sorun yaratmadı.

Lazer için de artık numaranın sabitlenmesini beklemiyorlar, teknoloji çok gelişti.
Vay be gözlük takıp da iyileşen hiç duymamıştım lakin sebebinin hala daha astigmat olmasına yoruyorum. Çünkü o korneadan kaynaklanan bir sorun miyop, hipermetrop ise genelde göz şekli yüzünden oluyor. (korneadan olan çeşidi de var gerçi ama diğeri daha temel neden olmalı) o sebeple göz şeklinin büyümesine bağlı olan bozukluğun düzeleceğini pek sanmıyorum. Miyop hipermetrop genelde artarak ilerler. Yine de öğrendiğim iyi oldu. Artık her yerde daha kesin konuşmam.

Lens de haklısınız ben de 4 sene sorun olmadan kullandım sonra 1 sene lensi kabul etmedi gözüm tedavi gördüm sonradan geri dönebildim. Bazılarına direkt alerji de yapabiliyor. Mikrop kapması çok kolay dikkatli kullanılmalı. O sebeple karma kullanıyorum. Çoğu doktorda lensi pek tavsiye etmiyor. Kendileri de gözlük takıyor. Ben de çok dikkat ediyorum ama yine de sorun olabiliyor.

Lazerde ise numara sabitlenmezse yaptırdıktan sonra tekrar artacak elverişli olmaz. 0 olması varken belki yine 0 olup 2 ye çıkacak hem de kornea kalınlığına bağlı ameliyata tekrar girememe ihtimalin var

Son düzenleyen: Moderatör:
ben gunde yaklasik 18 saat ekrana bakiyorum, gozlerim 6 numaraydi, lazerle ameliyat yaptirdim yaklasik 5 ay once. su an herhangi bir sorunum yok gayet rahatim.

onceden de gozluk ve lensi donusumlu kullaniyordum. disarida lens, evde veya ofiste gozluk kullaniyordum, gozlugun camlarinin mavi isik filtreli olmasi onemli. ben ilk okulda gozluk kullanmaya baslamistim, son care lazerdi. direkt tavsiye etmem acikcasi ilk once gozluk veya lense alismanizi tavsiye ederim.

herkese iyi geceler. bende bir tık garip bir dert var.
bundan 2 sene önce falan göz doktoruna gittim, doktor gözlük verdi. o zamanlar ben tamamen dış görünüşümü düşünerek böyle ince ve küçük çerçeveli bir gözlük yaptırdım. işim sürekli bilgisayardan olduğu için camları vs ona uygun yapıldı. ve doktor bana bu gözlüğü hep tak, sadece yatarken çıkar dedi.

ben tabii ki doktor sözü dinlemedim ve bu gözlüğü hep çantamda taşımama rağmen çıkarıp doğru düzgün takmadım. özellikle ofiste milletin içinde falan takmak istemedim. velhasıl bu gözlük takılmadı, muhtemelen benim göz sorunum ilerledi. özellikle birkaç aydır zaman zaman gözlerimin gerçekten rahatsızlandığını hissediyorum. bu sebeple artık gözlüğü takmaya başladım. fakat sorun şu ki alışamıyorum hanımlar ben bu merete. yani tutamıyorum gözümde. rahat edemiyorum. çerçeveyi de zamanında ince yaptırdığım için görüş alanım da kısıtlı olmuş oluyor. o zamanlar bana bir arkadaşım büyük çerçeveli yaptır daha rahat görüyorsun demişti sallamamıştım sevmediğim için o tip gözlükleri.

benim günümün 12-13 saati pc başında geçmekte. hem iş için hem de iş dışında grafik tasarım gibi şeylerle de uğraşıyorum hobi olarak, o sebeple. e bişeyler izliyorum ya pc ya telefon ya tv ekranına bakıyorum. kitap okumayı da severim mutlaka kitap da okurum her gün. ama gözler gerçekten beni sıkıntıya sokuyor. görüşümde sorun yok net görüyorum ama gözlerim çok yoruluyor gibi hissediyorum.

pandemi sebebiyle doktora da gitmiyorum hep erteliyorum falan. ama sırf bu şikayetten gitmem gerekir mi acaba? gözlüğü düzenli taksam düzelir mi?

ve en önemlisi ben bu gözlük olayına nasıl alışırım? sevmiyorum arkadaş. yani dışarıda güneş gözlüğü falan takarım ama normal gözlük sevmiyorum. zaten ciddi bir ifadem var gözlüğü takınca daha da ciddi bir tip gibi gözüküyorum :KK70: ben mi abartıyorum anlamadım. işi ve pc'ye olan ihtiyacı hayatımdan çıkaramayacağıma göre gözlük takmaya alışmam lazım sanırım :KK43: napıcam ya of. var mı benim gibi olan?
Ben varım ☝️
Bundan 10 yıl önce üniversiteye giderken gözlük verdi doktor astigmat vardı. Ben de ince çerçeveli bi gözlü seçmiştim. Kullanmadım tabi. Mezun oldum çalışmaya başladım aradan 5 sene geçmiş. Öğretmenim bu arada, derste tahtaya not alıyorum, sınıfın en arkasına gidince kendi yazdığım şeyi okuyamıyorum. Dedim ki ben görmüyorsam çocuklar da gormuyordur, öküz gözü kadar yazmaya başladım. Bir öğrencim neden bu kadar büyük yazıyorsunuz diye sorunca asıl sorunun benim gözlerde olduğunu anladım.
Hazırda gözlük var ya, taktım biraz ama ne yaptıysam alışamadım. Çerçeveyi değiştirmeye karar verdim öncesinde de bi göz muayenesi olayım bari dedim. Meğer benim 1.25 olan astigmat 5 senede 3.75 olmuş. Yeni gözlüklere sadece bir gecede alıştım.

Yani asıl olay göze uygun numaralı gözlükmüş. Bence tekrar göz muayenesi olun numara değişmiştir muhtemelen. Çok daha kolay alisacaginizdan eminim

Gözlüğü sabah uyanır uyanmaz takıp bir kaç saat sabrederseniz çerçeveyi algılamayı bırakıyorsunuz. Bir kaç gün deneyin bu şekilde. Yine olmazsa lens kullanmanızı öneririm ama onun için özel muayene olmabız şart, doktora gitmeyi erteleyemezsiniz yani.

herkese iyi geceler. bende bir tık garip bir dert var.
bundan 2 sene önce falan göz doktoruna gittim, doktor gözlük verdi. o zamanlar ben tamamen dış görünüşümü düşünerek böyle ince ve küçük çerçeveli bir gözlük yaptırdım. işim sürekli bilgisayardan olduğu için camları vs ona uygun yapıldı. ve doktor bana bu gözlüğü hep tak, sadece yatarken çıkar dedi.

ben tabii ki doktor sözü dinlemedim ve bu gözlüğü hep çantamda taşımama rağmen çıkarıp doğru düzgün takmadım. özellikle ofiste milletin içinde falan takmak istemedim. velhasıl bu gözlük takılmadı, muhtemelen benim göz sorunum ilerledi. özellikle birkaç aydır zaman zaman gözlerimin gerçekten rahatsızlandığını hissediyorum. bu sebeple artık gözlüğü takmaya başladım. fakat sorun şu ki alışamıyorum hanımlar ben bu merete. yani tutamıyorum gözümde. rahat edemiyorum. çerçeveyi de zamanında ince yaptırdığım için görüş alanım da kısıtlı olmuş oluyor. o zamanlar bana bir arkadaşım büyük çerçeveli yaptır daha rahat görüyorsun demişti sallamamıştım sevmediğim için o tip gözlükleri.

benim günümün 12-13 saati pc başında geçmekte. hem iş için hem de iş dışında grafik tasarım gibi şeylerle de uğraşıyorum hobi olarak, o sebeple. e bişeyler izliyorum ya pc ya telefon ya tv ekranına bakıyorum. kitap okumayı da severim mutlaka kitap da okurum her gün. ama gözler gerçekten beni sıkıntıya sokuyor. görüşümde sorun yok net görüyorum ama gözlerim çok yoruluyor gibi hissediyorum.

pandemi sebebiyle doktora da gitmiyorum hep erteliyorum falan. ama sırf bu şikayetten gitmem gerekir mi acaba? gözlüğü düzenli taksam düzelir mi?

ve en önemlisi ben bu gözlük olayına nasıl alışırım? sevmiyorum arkadaş. yani dışarıda güneş gözlüğü falan takarım ama normal gözlük sevmiyorum. zaten ciddi bir ifadem var gözlüğü takınca daha da ciddi bir tip gibi gözüküyorum :KK70: ben mi abartıyorum anlamadım. işi ve pc'ye olan ihtiyacı hayatımdan çıkaramayacağıma göre gözlük takmaya alışmam lazım sanırım :KK43: napıcam ya of. var mı benim gibi olan?
Sülük tedavisi goz deeecesini dusuriyir diye duymustum

işin garibi son 2 aya kadar falan böyle bir sorunum yoktu. ben doktora gideli 2 sene olmuş sonuçta. ekran konusuna gelince, 2 senedir aynı pc ile çalışıyorum. bu süre zarfında bir ekran değişimi falan olmadı yani benim için. göz çok hassas bir organ ya :KK43: haklısınız...

Zaten normali eger gozlerde bir bozukluk varsa 2 senede bir kontrol ettirmektir. Ben 20 kusur yildir gozlukluyum, 14 yasimdan beri takiyorum. Arada bir 10 sene kadar lens kullandim ama o ara staja gidiyordum. Uzun sureli lens takmak gozumu cok kizartinca gozluge geri dondum, donus o donus. Gozlugum benle bir oldu artik. Alistim yani zaten mecrurum da. Ama bir yastan sonra alismak zor olabilir. Neticede ben kucuktum. Ama taktikca alisirsiniz. Uzun sure pc ye bakacaksaniz lens tavsiye etmem. Dedigim gibi daha bir kizariyordu gozlerim. Ama belki yeni cikan lensler daha farklidir. 10 yil oncesiyle ayni degil..

Sizin gibiydim, defalarca kırıldı gözlüğüm ve bu sebeple üniye başladığımdan beri takmadım.
Lens benim için seçenek değil, aşırı hassas gözlerim.
Bir şekilde net okuyamadan idare ettim 33 yaşıma kadar.

Fakat, son zamanlarda bitmek bilmeyen baş ağrım, kitap okurken satır geçişlerindeki zorlanmam, bir şeyi takip ederken göz kaslarında ağrı ve özellikle akşamları araba sürerken akla karayı seçmem sebebiyle doktora gittim 3 hafta önce.

Gözlerim bozuk değilmiş ve dinlendirici verdi şaka gibi😂
Ekrana maruz kalmaktan sadece kuruluk varmış.
Varolan astigmatım kaybolmuş, hiçbir sorun yokmuş ama ben net göremiyorum.
Ergen gibi gözlük için numara yapıyorum sandı herhalde.
Tekrar muayene olun mutlaka ve lens iyi bir seçenek yapabilene.
Ya ben de aynı şekilde artık akşamları karanlıkta sokaktaysam resmen kör gibi gezmeye başlayınca geçen gittim doktora. Hali hazırda miyopum vardi zaten, benim de gözlüğüm kırılmıştı, lenslerim var ama asla rahat edemiyorum ben de aşırı yoruyor. Dedim kesin numaram 2 katı olmuştur.

Bir gittim aksine düşmüş ve astigmatli gözlüğe gerek yok dedi. 1.25 miyop gözlüğü verdi ve kuruluk var dedi damla yazdı. Ben de çok şaşırdım çünkü gerçekten görme kalitem çok düşmüştü bunun tek sebebi kuruluk muymuş yani? Damlayı kullanınca fark etti mi sizin? Benim daha 2 gün oldu pek anlamadim gözlüklerim de gelmedi. Ay nasıl alışıcam bilmiyorum, gözlük seçene kadar da akla karayi seçtim zaten hiçbiri yakışmadı 😑

Ya ben de aynı şekilde artık akşamları karanlıkta sokaktaysam resmen kör gibi gezmeye başlayınca geçen gittim doktora. Hali hazırda miyopum vardi zaten, benim de gözlüğüm kırılmıştı, lenslerim var ama asla rahat edemiyorum ben de aşırı yoruyor. Dedim kesin numaram 2 katı olmuştur.

Bir gittim aksine düşmüş ve astigmatli gözlüğe gerek yok dedi. 1.25 miyop gözlüğü verdi ve kuruluk var dedi damla yazdı. Ben de çok şaşırdım çünkü gerçekten görme kalitem çok düşmüştü bunun tek sebebi kuruluk muymuş yani? Damlayı kullanınca fark etti mi sizin? Benim daha 2 gün oldu pek anlamadim gözlüklerim de gelmedi. Ay nasıl alışıcam bilmiyorum, gözlük seçene kadar da akla karayi seçtim zaten hiçbiri yakışmadı 😑
Aynı doktora mı denk geldik, tarzı mı bu acaba😂
Ben direkt doktor teşhisini yanlış buldum, başka bir doktora daha gideceğim😂
Yani evet bilgisayarla bakılıyor birkaç yöntemle ama sizin gibi göremediğime o kadar eminim ki yanıldıklarını düşünüyorum.
Aynı şekilde işte alşam trafik ışıkları, sokak lambaları Allahım gözlerimi kısmaktan kirpik görüşü yapıyorum.
Plaka deseniz 5 metre önümdeyse anca, tabela keza ezbere bilmiyorsam asla okuyamam, okuduğumda ise zaten iş işten geçmiş olur.
Tv deki yazılar büyük punto değil ise imkansız, çoğu şeyi çıkarımdan tamamlıyorum gördüğümden değil.
Hele yuvarlak şekilli harfler sayılar Allaha emanet.
Kocamla birbirimizi kıyaslıyoruz, ben görüyorsam adam x ışını ile delip geçiyor, onun görebildiği çoğu şey bende yok😂
Nasıl gitmeyeyim ki başka doktora?

Alışma süreci zor. Nerden biliyorum, ben de alisamadim ve takmiyorum 😑😑

Suraya yerleseyim de okuyayim.

Suni gözyaşı kullanın.
Bu kadar saat ekrana bakınca kuruluk oluyor illaki.
Ve gözlerinizi sık sık kirpmaya alistirin.
Çünkü sürekli ekranda iş yaptiginiz için iyice göreyim net göreyim derken göz kırpma sayısını azaltıyor insan.
Gözlük de filtre görevi görür aslında bir şekilde alistirin kendinizi.
Hem şimdi büyük gozlukler moda.
Görüş açınız da genişler büyük gözlükle.

Suni gözyaşı kullanın.
Bu kadar saat ekrana bakınca kuruluk oluyor illaki.
Ve gözlerinizi sık sık kirpmaya alistirin.
Çünkü sürekli ekranda iş yaptiginiz için iyice göreyim net göreyim derken göz kırpma sayısını azaltıyor insan.
Gözlük de filtre görevi görür aslında bir şekilde alistirin kendinizi.
Hem şimdi büyük gozlukler moda.
Görüş açınız da genişler büyük gözlükle.
ya bişey sorucam. ben pek su içmiyorum su içmeyle de alakalı sorunlarım var. acaba su içme ile alakası olabilir mi? özellikle 2 aydır falan bu göz sıkıntım kendini çok belli ediyor ve su içmemeye bağlı olarak ciddi anlamda ağız kuruluğu falan yaşıyorum. şimdi su içmeye çalışıyorum işte bu aralar. ne garip insanım di mi. ilgisi olabilir mi acaba? :KK70:

Sizin gibiydim, defalarca kırıldı gözlüğüm ve bu sebeple üniye başladığımdan beri takmadım.
Lens benim için seçenek değil, aşırı hassas gözlerim.
Bir şekilde net okuyamadan idare ettim 33 yaşıma kadar.

Fakat, son zamanlarda bitmek bilmeyen baş ağrım, kitap okurken satır geçişlerindeki zorlanmam, bir şeyi takip ederken göz kaslarında ağrı ve özellikle akşamları araba sürerken akla karayı seçmem sebebiyle doktora gittim 3 hafta önce.

Gözlerim bozuk değilmiş ve dinlendirici verdi şaka gibi😂
Ekrana maruz kalmaktan sadece kuruluk varmış.
Varolan astigmatım kaybolmuş, hiçbir sorun yokmuş ama ben net göremiyorum.
Ergen gibi gözlük için numara yapıyorum sandı herhalde.
Tekrar muayene olun mutlaka ve lens iyi bir seçenek yapabilene.
haftaya ya da ondan sonraki hafta gideceğim muayeneye.
kaşınma falan da var sanki. mesela şu an işbaşı yaptım pc'ye geçtim ama uykudan uyandım sonuçta. şu an gözümde yorgunluk yok ama hafif kaşınma var.

ya bişey sorucam. ben pek su içmiyorum su içmeyle de alakalı sorunlarım var. acaba su içme ile alakası olabilir mi? özellikle 2 aydır falan bu göz sıkıntım kendini çok belli ediyor ve su içmemeye bağlı olarak ciddi anlamda ağız kuruluğu falan yaşıyorum. şimdi su içmeye çalışıyorum işte bu aralar. ne garip insanım di mi. ilgisi olabilir mi acaba? :KK70:
Yok sanmiyorum.
Göz kuruluğu ekran başında çok durmakla oluyor.
Ben de bilgisayar işinde çalıştım bir dönem.
Orda bir abi sürekli damlatirdi gözüne.
Sen de damlat sürekli ekrana bakıyorsun derdi.
Ben de kafama göre ilaç mi kullanayım diyordum içimden de.
Ama ilaç da değil bu.
Sonra başka göz problemlerimi tetikledi bu durum.
Ameliyat oldum.
Ameliyattan sonra uzun süre göz yaşı damlası kullandım.
Ve kesinlikle güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkma dedi doktor.
Astigmat vardı o dönem bir gözümde.
Sonrasında düştü derecesi.
Ama şuan yine bulanık görme var.
Bu aralar telefon ekranına çok bakıyorum maalesef.
İçtiğiniz su da tabi ki önemli ihmal etmeyin ama damlayı ve göz kırpmayi da ihmal etmeyin.
Gözlüğe de alışın bir sekilde.
Sağlık gittikten sonra ahlayip vahlamaktansa.
Geçmiş olsun.

haftaya ya da ondan sonraki hafta gideceğim muayeneye.
kaşınma falan da var sanki. mesela şu an işbaşı yaptım pc'ye geçtim ama uykudan uyandım sonuçta. şu an gözümde yorgunluk yok ama hafif kaşınma var.
Geçmiş olsun,göz kuruluğu için damlalar var onlar çok iyi geliyor,birde göz kirpiği iltihabı diyorlar kirpiklerde beyaz toz şeklinde oluyor.Görmek için ancasm mercekle filan bakmak gerekiyor bebe şampuanı tavsiye ediyorlar onada.
Ben yaşadım her ikisinide,birde göz numarası büyüdüyse oda tetikler herşeyi.

Ben de aynı durumdayım, muhtemelen numarası düşük olduğu için etkilemiyor, o yüzden takmıyorsunuz. Sürekli gözlük taktığınız zaman çıkartınca görüş kalitesi daha kötü oluyor. Sizin sorununuz bence yorgunluk sürekli ekran başında olduğunuzdan. Tavsiyem, madem bu kadar uzun saatler bilgisayar başındasınız, iş dışında tv, telefon, bilgisayardan uzak durum. İşte de ara ara gözlerinizi dinlendirin.
o dediğinizi yapmaya çalışıyorum ama mümkün değil. üstelik gündemimde yeni projeler var bu da pc'de zaman geçirmeyi gerektirecek. en azından günde 2 saat falan uzaklaşmaya çalışıyorum, 1 saat de kitap okumayı katarsak 3 saat olmuş oluyor. anca bu kadar yapabiliyorum şimdilik...

Yok sanmiyorum.
Göz kuruluğu ekran başında çok durmakla oluyor.
Ben de bilgisayar işinde çalıştım bir dönem.
Orda bir abi sürekli damlatirdi gözüne.
Sen de damlat sürekli ekrana bakıyorsun derdi.
Ben de kafama göre ilaç mi kullanayım diyordum içimden de.
Ama ilaç da değil bu.
Sonra başka göz problemlerimi tetikledi bu durum.
Ameliyat oldum.
Ameliyattan sonra uzun süre göz yaşı damlası kullandım.
Ve kesinlikle güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkma dedi doktor.
Astigmat vardı o dönem bir gözümde.
Sonrasında düştü derecesi.
Ama şuan yine bulanık görme var.
Bu aralar telefon ekranına çok bakıyorum maalesef.
İçtiğiniz su da tabi ki önemli ihmal etmeyin ama damlayı ve göz kırpmayi da ihmal etmeyin.
Gözlüğe de alışın bir sekilde.
Sağlık gittikten sonra ahlayip vahlamaktansa.
Geçmiş olsun.
tekrar doktora gidicem işte. arada gözleri dinlendirmeye çalışıyorum ama çok uzun süreler yapamıyorum bunu maalesef. işim, hayatım gereği bu böyle. geçtiğimiz haftalarda bi hafta sonu ekrandan adam gibi uzak kalmayı denedim. hafta sonları bile iş için en azından 1 saat zamanım gidiyor ekran karşısında. sadece çok önemli ihtiyaçlar doğrultusunda kullandım o hafta sonu, telefona da pek bakmadım. tv'y baktım sadece biraz. sanki iyi geldi gibi. iş arkadaşıma bile söyledim hatta ben bu hafta sonu pc başına pek geçmedim gözlerim pert oldu artık dayanamıyorum biraz dinlendirdim dedim. onda da benzer sorun var hatta onun da gözleri yoruluyor aynı benim gibi. evet en değerli şey sağlık. artık doktor yeniden gözlük verirse takıcam napayım

X