Fobileriniz nelerdir, bunun için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

trafik fobim ve gök gürültüsü korkum var birde arılardan ciddi çekiniyorum ama kaçmak yerine üzerine gitmeyi tercih ediyorum

kedi fobim var, kedi bana biraz yaklaşsa kalbim sıkışıyor korkudan bayılacak gibi oluyorum. Yazın açık alanda oturmak ızdırap oluyor hali ile. Psikiyatriste gittim bir kaç seans sebebi bilinmediği için hipnoz önerdi. Hipnozu da sonrasında gittiğim psikolog önermedi kararsız kaldım.

hipnoz da eski anılarında da silinme olabiliyor. bende kedi den köpekten çok korkuyorum yaklaştıklarında nefesim kesiliyor. bende çok araştırdım. hipnoz çare diyorlar ama geçmişten anılarının bazılarının silinebileceğini söylediler bana. aşmanın tek çaresi baştan başlamak. çok yavru iken bir kedi seveceksin ona alışıp biraz daha büyüğü biraz daha biüyüğü vs derken aşabilirsin. ben deneme aşamasındayım :KK70:

deniz , göl herhangi bir doğal su birikintisinden çok korkarım . bide delik fobisi . internete yazarsanız delik fobisi diye görsellerde ne demek istediğimi anlayacaksınız :KK43:

Çocukken izlediğim bir film yüzünden örümcek fobim oluştu.Bir gün korkularımızın üzerine gidip yüzleşmemiz gerektiğiyle ilgili bir kitap okurken duvarda bir örümcek gördüm.Normalde karıncadan küçük bir örümcek olduğum yerde çırpınmama neden olurken,bozuk 1 tl kadar olanına bir anda dokundum.Çığlığı atıp iki seksen geriye düştüm ama o günden sonra bir daha da öyle çırpınmalarım olmadı. :) Yüzleşmek önemli.Ayrıca korkularından çok rahatsız olanlara "Christophe Andre'nin "Korkunun Psikolojisi " adlı kitabını okumasını tavsiye ederim.

sizlerin aile,aşk,iş ile ilgili ve kimin haklı olduğuna karar veremediğiniz durumlarda, sorularınıza cevap bulabilmeniz amacı ile kurduk.

Son düzenleyen: Moderatör:
''Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir. Kişi, bu korkuların aşırı veya anlamsız olduğunu bilse de engelleyemez, mantıksal düşünerek korkularının önüne geçemez. Fobi toplumda sık görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Fobisi olan insanlar “fobik” diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer % 25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasnın en önemli nedeni budur.Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha faza görüldüğü saptanmıştır.''

Çoğumuzda var olan fobinin nedenleri geniş olarak araştırıldığında sonuca ulaşılabiliyor ve çözüm bulunabiliyor diye biliyorum. Ben ''doktora gitmekten '' korkuyorum , bir nedeni var mı diye düşündüğümde net bi cevap bulamıyorum. Çok uzun süre doktorlarla haşır neşir olmak zorunda kalmadım , uzun süren ve can yakıcı tedavi de görmedim çok şükür ki ama grip olduğumda bile doktora gitmekten ödüm kopuyor , gitmek zorunda kaldığımda yalnız gidemiyorum , heyecanlanıp panik oluyorum , geriliyorum. Bununla başa çıkabilmek için sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum..

Sizin fobileriniz neler?
Fazla heyecan her şeyi bir anda mahvedebilir.

Deniz fobim var. Hala yenemedim. Denizin derin yerlerinden inanılmaz korkuyorum. kıyılarda yüzüyorum sadece. Yenmek için biraz üstüne gitmeye çalışacağım bu yaz. Kafada bitiyor sanırsam ama kolay değil fobiler kolay kolay gitmiyor.

Deniz fobim var. Hala yenemedim. Denizin derin yerlerinden inanılmaz korkuyorum. kıyılarda yüzüyorum sadece. Yenmek için biraz üstüne gitmeye çalışacağım bu yaz. Kafada bitiyor sanırsam ama kolay değil fobiler kolay kolay gitmiyor.

Ben denizin derin yerlerinden korkmazdım. Geçen yaz derin yerlerde yüzerken bir amcanın bana sarmasıyla birlikte korkar oldum :KK70:

Yükseklik.

2 yıl önce mi ne bir avmnin en üst katına çıkıyordum yürüyen merdivenle, iki tarafı da açıktı. Ve yürüyen merdivende de benden başka kimse yoktu.
Aşağıya bakınca yüksekliği gördüm. Zangır zangır titremeye başladım. Başım döndü.10 saniyelik yol bir asır gibi geldi :KK43:

Köpek fobim var benim de. Daha doğrusu hayvan fobisi de diyebilirim. Hayvanları seviyorum aslında, arada okşayıp seviyorum da ama onların bana dokunmasına dayanamıyorum. İçim çok kötü oluyor onlar bana dokununca.

Şimşek ve gökgürültüsü 😂
Çocuklarım da korkmasın diye bir sürü dolap çevirdim,onlar korkmuyor ben hala korkuyorum 😭😭😨😨😱😱😥

İlaçların yan etkilerinden korkarım:)
Şehirler arası yola çıkamam panik tutar diye:mad:

Kusmak benim icin bi fobi resmen. Igne vurulma fobim de vardi ama onu yendim son zamanlarda cok igne oldum ve bu durum artik bunu cok da umursamamami sagladi :)

X