Fobileriniz nelerdir, bunun için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

AttaQue

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2007
2.710
20
''Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir. Kişi, bu korkuların aşırı veya anlamsız olduğunu bilse de engelleyemez, mantıksal düşünerek korkularının önüne geçemez. Fobi toplumda sık görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Fobisi olan insanlar “fobik” diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer % 25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasnın en önemli nedeni budur.Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha faza görüldüğü saptanmıştır.''

Çoğumuzda var olan fobinin nedenleri geniş olarak araştırıldığında sonuca ulaşılabiliyor ve çözüm bulunabiliyor diye biliyorum. Ben ''doktora gitmekten '' korkuyorum , bir nedeni var mı diye düşündüğümde net bi cevap bulamıyorum. Çok uzun süre doktorlarla haşır neşir olmak zorunda kalmadım , uzun süren ve can yakıcı tedavi de görmedim çok şükür ki ama grip olduğumda bile doktora gitmekten ödüm kopuyor , gitmek zorunda kaldığımda yalnız gidemiyorum , heyecanlanıp panik oluyorum , geriliyorum. Bununla başa çıkabilmek için sağlığıma dikkat etmeye çalışıyorum..

Sizin fobileriniz neler?

en büyük korkum yılandır...oyuncağına bile tahammülüm yok.. hemen başlarım ağlamaya

asansöre binemiyorum..gideceğim ev 10. kat ile olsa o merdivenleri tırmanmak asansöre binmekten daha eğlenceli oluyor.üstüne gitmeyi de bir kaç kere denedim ama o an ki sıkıntım kalbimin yerinden fırlıycakmış gibi atması o kadar kötü yapıyor ki beni.artık binmeyi denemiyorum bile

Böcek,örümcek... Bunlara dayanamam asla:a015:
Bunlara nasil bir önlem alabilirim ki,kiyidan köseden mutlaka cikiyor namussuzlar :mymeka:

Karanlıktan korkuyorum ve şimdi bir yenisi daha eklendi spekulum:çok üzgünüm:karanlıktan koktuğum için gece yalnız kaldığımda lambayı açıp öyle uyuyorum.hala muayene de doktorumun spekulum kullanma ihtimaline karşı düyduğum korkuyu atamadım ve doktora gidemiyorum:çok üzgünüm:

Kk da ki bazı arkadaşlarımda iyi bilirler,ben kurbağa dışında hiç birşeyden korkmam..
O kurbağa denen yaratığın,ölüsü,dirisi,çizgi film yada fosili beni o anda kalpten götürmeye bire bir:KK43:
Bu bir abartı değil,yaz geceleri hava kararmadan eve gelmek zorunda kalmak,akşamları dışarı çıkamamak,hatta hareket eden bir yaprağı bile kurbağa sanıp ödü patlamak,anlayacağınız gibi çok zor bir durum..
Önem almama imkan yok!!
Arabaya kadar eşim sağı solu kolaçan eder,varsa kovalar ancak öyle ama bu da çok nadir olur..En iyi si yazları dışarı çıkmamak ve ben de öyle yapıyorum..
Offfff offfffff......

en büyük fobim yılandır.. hiç tahammül edemem oyuncağı bile beni günlerce ağlatmaya bayılmama ve gece uykumdan olmama sebeptir...onun için tv de gördüğüm zaman kanal değiştiririm benim yanımda o hayvandan bahsedilmesine izin vermem...yazları kıöye gidince görcem die ödüm kopuyo onun için köyde dışarı çıkarken mutlaka elimde bi sopa olur ve bağıra bağıra yürürüm:)

merhaba arkadaşlar.fobi denebilirmi bilmiyorum;çünkü hiç yaşamadığım bir şey.ben depremde göçük altında kalmaktan korkuyorum.
asıl kız kardeşimin böcek fobisi var ve tüm hayatını etkiliyor.çocukluğundan beri her nevi böcekten korkardı zaten.geçtiğimiz kış evini su bastı,ardından rutubetten böcek sardı.üstüne bide bebişinin mevlidinde kimden geldiyse bitlendi.çok şükür hepsinden kurtardık ama şimdi kardeşim çılgın gibi elinde büyüteç evin her yerinde böcek arıyor.bulduğu andada ağlayarak beni arıyor.eşine bebeğine ve bizlere;en çokta kendine hayatı zehir ediyor.neler denedim bir türlü psikiyatriye götüremedim.herkese tavsiyem;eğer fobiniz hayatınızı olumsuz etkiliyorsa mutlaka yardım alıp yenmeye çalışın.kız kardeşim gibi olmayı beklemeyin.sevgiler.

X