Ev almak ya da almamak

Biz o şekilde yaptık ama bizim ilk aldığımız ev 25 senelikti 5 yıl kredi ödedik ev 30 yıllık oldu biraz bakım yapalım dedik su tesisatından başlayıp kapılara kadar değiştirmemiz gerekiyordu onun yerine evin kredisi bitmeden satıp krediyi kapatıp,yeni kredi çektik pesinatimiz vardı ekleyip sıfır ev aldık..

Biz ev ararken baya yiprandik aldığımızda inşaat halindeydi değişikler yaptık ekstra masraflar çıkardık derken baya yorulduk oyuzden eğer komşu sıkıntısı yada büyük bir sıkıntı yasamazsam evimi satmayı düşünmem herhalde..

İlk evin kredisi,iş yerimizi aldık onun kredisi şimdi yeni evin kredisi derken 8 senedir kredi ödüyoruz borca girmeden mal sahibi olunmuyor ama insan bir süre sonra kredi ödemekten yoruluyor nefes almak istiyor..
25 yıllık ev var benim de hep etrafımda, okulları iyi semt iyi diye başka yere bakmak istemedim. Tavsiye eder misiniz? 25 yıllık ev alınır mı? Hoş başka çare de yok istanbuldayım ve evler hep eski, yeniler de çok çok pahalı

25 yıllık ev var benim de hep etrafımda, okulları iyi semt iyi diye başka yere bakmak istemedim. Tavsiye eder misiniz? 25 yıllık ev alınır mı? Hoş başka çare de yok istanbuldayım ve evler hep eski, yeniler de çok çok pahalı
Asla tavsiye etmiyorum evin içi ne kadar bakımlı olsada tesisat eskimiş oluyor bir tarafini yaparken başka taraftan arıza çıkıyor sizin maddi imkanınız güzeldi değil mi konunuzu okumuştum daha detaylı araştırın istediğiniz yere yakın semtlere bakın illaki bulursunuz..

Benim kardeşimin eşi asgari ücretli çalışıyor tek maaş giriyor eve onlarin gücü asla yetmez sizde aynı durumda olsaydiniz 25 yıllık bina olabilir derdim yeterki kiradan kurtulun ama güzel bir araştırmayla kendinize uygun bir yer bulabileceginize inanıyorum..

2017 de 30 yıllık ancak bakımlı ve guzel tripleks eve 250-300 bin istemişlerdi de almamıştık. Şuan ayni ev olmuş 700 bin tl. Demem o ki şimdi aldin aldin gelecekte daha da pahalı olacak.

Size tavsiyem borç bişekilde ödeniyor
Eşimde almak istemiyordu hatta ödeyemem diyordu
Baya uğraştım al öderiz diye aldık şuan ödüyoruz da çok şükür yapılandırma bile yaptık baya düştü
Alan kazanır hergecen gün pahalanıyor
Hele ki memurmussunhz gözüm kapalı alırım keşke öyle Bi fırsatımız olaaydo
Ev sahibini çekeceğime kredi çeker ev sahibi olurdım
Tek göz odada oturdum idare etmek için yıllarca çok şükür bir evim oldu alın derim
Allah herkese nasip etsin kredi zor ama yıllarca kiracı olmak daha zor derim tavsiyemdir siz bilirsiniz hakkınızda hayırlısı olsum🤗🤗🤗🤗

Asla tavsiye etmiyorum evin içi ne kadar bakımlı olsada tesisat eskimiş oluyor bir tarafini yaparken başka taraftan arıza çıkıyor sizin maddi imkanınız güzeldi değil mi konunuzu okumuştum daha detaylı araştırın istediğiniz yere yakın semtlere bakın illaki bulursunuz..

Benim kardeşimin eşi asgari ücretli çalışıyor tek maaş giriyor eve onlarin gücü asla yetmez sizde aynı durumda olsaydiniz 25 yıllık bina olabilir derdim yeterki kiradan kurtulun ama güzel bir araştırmayla kendinize uygun bir yer bulabileceginize inanıyorum..
:KK43: bulunduğum yerde yeni binalar 1.5- 2 milyon. Eve giren maaş iyi olsa da bu kadarını alamayız.

:KK43: bulunduğum yerde yeni binalar 1.5- 2 milyon. Eve giren maaş iyi olsa da bu kadarını alamayız.
Çok fazla rakamlar haklısınız ev fiyatlarında ciddi yükseliş var denetimde yok satıcı kafasına göre fiyat arttırıyor inşallah gönlünüze göre güzel ev bulursunuz. Bugün alsanız yarın kârdasiniz😔

selamlar,
piyasalar malum biliyorum ama bir yandan da ev alma isteğimizi dizginleyemiyoruz. acaba acemilik ya da hırs mı yapıyoruz sizlerden fikir istiyorum.

kısaca durumdan bahsedeyim. yaklaşık 10 yıllık evliyim, 1 yaşında çocuğum var.
karı koca memuruz, maaşlarımız ülke ortalamasına göre iyi çok şükür.
araç finansmanımız var (1,5 yıl daha ödeyeceğiz)

ev fiyatları uçmuş durumda, 10 yıllık birikimimizle ancak evin yarı parasını denkleştirdik. üstüne finansman kullanacağız. evin yarısı kadar destek almamız gerekiyor ve bunu 10 yılda 2 katı olarak ödeyeceğiz. (işte kafamı karıştıran temel nokta bu)
aylık ev + araba kredisi gelirimizin %60'ını alıp götürüyor.
çok sarsılmadan ama bazı standartlarımızı azaltarak 1,5 yıl geçiniriz diye tahmin ediyoruz. sonra araç ödemesi bitince biraz daha bollaşır elimiz.
fakat krediyle ev almak mantıklı mı? işin sonunda ev satış fiyatının yarısı kadar daha fazlaya gelmiş olacak ki, çok para. bir yandan da kendi birikimimizle ev alamayacağız diye düşünüyorum, birikimimiz bugünkü ev fiyatına geldiğinde evler kesin 3 katına çıkar, nasıl bir artış hızı aklım almıyor.
"evin olsun" kültürüne hep karşıydım, "her yer bizim kiralarız" diyordum ama artık kiraya verdiğim bana dokunuyor ve evimi kafama göre düzenlemek istiyorum. abartıyor muyum bilmiyorum.

fikirler lütfen.
elimde sıfır parayla tamamını kredi çekerek 13 senede ödeyeceğim 22 yıllık bir ev aldım. verdiğim en doğru karardı sanırım :)
yoksa daha çooook kira öderdim.
aylık taksitim 2400
bu ayardaki evlerin kirası 2300.
yani zaten bu eve ödemesem de bi eve ödeyecektim bu parayı. ve o evler her sene artarken benim ödemem artmıyor.

iki üç sene sonra bu aylık taksit beni zorlamamaya başlayacak.
bence almalısınız. alınmış alınmıştır. sonra her şeyin fiyatı artıyor.

elimde sıfır parayla tamamını kredi çekerek 13 senede ödeyeceğim 22 yıllık bir ev aldım. verdiğim en doğru karardı sanırım :)
yoksa daha çooook kira öderdim.
aylık taksitim 2400
bu ayardaki evlerin kirası 2300.
yani zaten bu eve ödemesem de bi eve ödeyecektim bu parayı. ve o evler her sene artarken benim ödemem artmıyor.

iki üç sene sonra bu aylık taksit beni zorlamamaya başlayacak.
bence almalısınız. alınmış alınmıştır. sonra her şeyin fiyatı artıyor.
keyifle oturun inşallah.
evet iki ay önce biraz daha düşünlim dediğimiz 900bin olan ev olmuş 1300.000. artış hızını aklım almıyor. bi yerden yakalamak lazım bakalım hayırlısı

keyifle oturun inşallah.
evet iki ay önce biraz daha düşünlim dediğimiz 900bin olan ev olmuş 1300.000. artış hızını aklım almıyor. bi yerden yakalamak lazım bakalım hayırlısı
valla gönül isterdi güzel yeni bir ev olsun, ama fiyatlar dediğiniz aralıklarda.
artık eldekiyle mutlu olacağız :)
sizin de karşınıza içinize sinen bir fırsat çıkar umarım

X