Ev almak ya da almamak

mehlika_

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2011
1.833
4.142
selamlar,
piyasalar malum biliyorum ama bir yandan da ev alma isteğimizi dizginleyemiyoruz. acaba acemilik ya da hırs mı yapıyoruz sizlerden fikir istiyorum.

kısaca durumdan bahsedeyim. yaklaşık 10 yıllık evliyim, 1 yaşında çocuğum var.
karı koca memuruz, maaşlarımız ülke ortalamasına göre iyi çok şükür.
araç finansmanımız var (1,5 yıl daha ödeyeceğiz)

ev fiyatları uçmuş durumda, 10 yıllık birikimimizle ancak evin yarı parasını denkleştirdik. üstüne finansman kullanacağız. evin yarısı kadar destek almamız gerekiyor ve bunu 10 yılda 2 katı olarak ödeyeceğiz. (işte kafamı karıştıran temel nokta bu)
aylık ev + araba kredisi gelirimizin %60'ını alıp götürüyor.
çok sarsılmadan ama bazı standartlarımızı azaltarak 1,5 yıl geçiniriz diye tahmin ediyoruz. sonra araç ödemesi bitince biraz daha bollaşır elimiz.
fakat krediyle ev almak mantıklı mı? işin sonunda ev satış fiyatının yarısı kadar daha fazlaya gelmiş olacak ki, çok para. bir yandan da kendi birikimimizle ev alamayacağız diye düşünüyorum, birikimimiz bugünkü ev fiyatına geldiğinde evler kesin 3 katına çıkar, nasıl bir artış hızı aklım almıyor.
"evin olsun" kültürüne hep karşıydım, "her yer bizim kiralarız" diyordum ama artık kiraya verdiğim bana dokunuyor ve evimi kafama göre düzenlemek istiyorum. abartıyor muyum bilmiyorum.

fikirler lütfen.

Yaşlandınız hadi bir şey oldu. Nereye kadar kira olacak ki? Emekli olunca maaş düşüyor, kira derdi o yaşlar için ciddi sıkıntı olur bence. Gençken fırsat varsa ev alma taraftarıyım. Belki geleneksel düşünüyorum bilmiyorum ama insanın evinin olması ciddi bir teminat

Biz eşimle kabaca bir hesap yapmıştık, kredi ile ev almak mı ömür boyu kira ödemek mi diye... Ömür boyu kira ödemek; kredi ile ev almaktan daha ucuza gelmişti.

Yaşlandınız hadi bir şey oldu. Nereye kadar kira olacak ki? Emekli olunca maaş düşüyor, kira derdi o yaşlar için ciddi sıkıntı olur bence. Gençken fırsat varsa ev alma taraftarıyım. Belki geleneksel düşünüyorum bilmiyorum ama insanın evinin olması ciddi bir teminat

cevaplarınız için teşekkürler öncelikle.

evet benim kiram 1200 tl, 150 m2 evdeyim, kesinlikle krediden ucuz.
aslında bir motivasyonum evi kafama göre yaptırırım diye, bir de (allah sağlıklı ömür versin) çocuk büyüyünce sanki hiç alamayacakmışız gibi geliyor, bebe biraz masraflı bir durummuş

Biz 3.5 yıl önce 265 e ev aldık 200 kredi çektik aylık ödeme 3500 du sonra yapilandirfik aylık ödeme 300e düştü

Ev şu an 800 civarı. 800 altına satılmaz öyle diyeyim

Kredi ödemesi de ilk etapta 2 katı gibi olsa da yapilandirinca dustu oran

Bi de ödeme sabit 3000. 10 yıl sonra 3 bin çerez parası gibi kalacak

Kiralar her yıl artıyor sabit kalmıyor kii

Hesabı siz yapın

Ben olsam alırdım ev.Düzenli geliriniz varmış birkaç yıl zorlanırsınız ama sonra ödenip gidiyor.Kira bitmeyen borç öde öde sonu yok.Bunun yaşlılığıda olacak.Çevremde yaşlılıkta kirada çok zorlanan insan var.Zamanında almadıklarına çok pişmanlar.Bizde 1.5yıl önce aldık ev birazda ara ödeme yaptım 1 yıl daha düştü borcum.İnsan kendi evini öderken zaten çok mutlu oluyor üstelik ben oturamıyorum evimde tayinci olduğum için hala kiradayım.Siz kendi evinizde oturacaksınız valla tadından yenmez😄Allah bizede kendi evimizde huzurla oturmayı borcunu tez zamanda bitirmeyi nasip etsin inş🤲

Kesinlikle ev alın. Kira ödeyip ev sahibini zengin etmektense kendi evinize kredi ödeyin.
Dünyanın bin türlü hali var. Hep derim yiyecek ekmeğin olmasa bile kapatırsın kapını kimse bilmez halini. Rahmetli babam anlatırdı çocukken kirayı ödeyemedikleri için karda kışta atılmışlar evden. Bu devirde mecburiyetler dışında kiracı olmak tercih sebebi olmamalı.

Hergun aleyhinize biran önce evinizi alın, 1 Ocak zammı 1 temmuz zammı krediyi çıkarır, bu konuda kararsız kalmanız bile çok abes geldi bana.

Hergun aleyhinize biran önce evinizi alın, 1 Ocak zammı 1 temmuz zammı krediyi çıkarır, bu konuda kararsız kalmanız bile çok abes geldi bana.
eşim de bunu çok söylüyor. sanırım borçlu olma fikri beni korkutuyor. araba kredisine de zor ikna olmuştum ama 200e aldığımz araba şimdi 300 oldu.

O bebenin ilerisi daha masrafli☺️
Nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama ordan cikmaniz durumunda o kadar dusuk kira bulmayabilirsiniz.
ben olsam ev alırdım. Ara odemelerle dusuyor miktar .

doğru bugün çıksak 1800den aşağı kiralayamam

selamlar,
piyasalar malum biliyorum ama bir yandan da ev alma isteğimizi dizginleyemiyoruz. acaba acemilik ya da hırs mı yapıyoruz sizlerden fikir istiyorum.

kısaca durumdan bahsedeyim. yaklaşık 10 yıllık evliyim, 1 yaşında çocuğum var.
karı koca memuruz, maaşlarımız ülke ortalamasına göre iyi çok şükür.
araç finansmanımız var (1,5 yıl daha ödeyeceğiz)

ev fiyatları uçmuş durumda, 10 yıllık birikimimizle ancak evin yarı parasını denkleştirdik. üstüne finansman kullanacağız. evin yarısı kadar destek almamız gerekiyor ve bunu 10 yılda 2 katı olarak ödeyeceğiz. (işte kafamı karıştıran temel nokta bu)
aylık ev + araba kredisi gelirimizin %60'ını alıp götürüyor.
çok sarsılmadan ama bazı standartlarımızı azaltarak 1,5 yıl geçiniriz diye tahmin ediyoruz. sonra araç ödemesi bitince biraz daha bollaşır elimiz.
fakat krediyle ev almak mantıklı mı? işin sonunda ev satış fiyatının yarısı kadar daha fazlaya gelmiş olacak ki, çok para. bir yandan da kendi birikimimizle ev alamayacağız diye düşünüyorum, birikimimiz bugünkü ev fiyatına geldiğinde evler kesin 3 katına çıkar, nasıl bir artış hızı aklım almıyor.
"evin olsun" kültürüne hep karşıydım, "her yer bizim kiralarız" diyordum ama artık kiraya verdiğim bana dokunuyor ve evimi kafama göre düzenlemek istiyorum. abartıyor muyum bilmiyorum.

fikirler lütfen.
Henüz 2 buçuk yıllık evliyim 6 aylık evliyken ev almak nasip oldu çok şükür ama biz evi çok uyguna aldık denk geldi ve dubleks şuan satmak istesek krediyle bize gelen oranın çok çok üstüne satıyoruz ciddi anlamda prim yaptı yanı alacağınız eve o konuda dikkat etmenizi öneririm ama ucuza ev bulmak da neredeyse imkansız biz istanbulda yaşıyoruz benim kirada olduğum eve 2500 kira veriyorlarmış şuan 4000 kredi ödüyoruz kirada havaya atmaktansa bence çok mantıklı yaptım kendi evimi ödüyorum ama ben alırken faiz oranı 0.99 du şuan faiz oranları da ev oranları da çok uçuk yerinizde olsam gene arabaya yatırım yapardım ocaktan sonra 2.el araç fiyatları uçacak araca yatırım yapıp sata sata elimdeki parayı çoğaltır öyle girerdim ev işine.

Borçtan korkan insan hicbirsey sahibi olamaz .
eşim üye olsa şu an alkışları basmıştı bu mesajınıza.. evet risk almadan hiç bir şey olmuyor, benden tacir olmazmış onu anladım, iyi ki memur olmuşum :halay:

Bu mantigi cok hatali buluyorum.
Misal ev 500 bin. Siz 250 bin kredi kullanacak 10 yil odeyeceksiniz. Kredinin odemesi 500 bini bulacak. Diyeceksiniz ki 500 binlik eve 750 bin verdik ah ah tüh tüh vah vah.

Atladiginiz nokta, ödeme yillara yayilacak. Kredi bittigindeki 750 bin ile suanki 750 bin birbirinden alakasiz değerler olacak. Siz krediyi bitirdiginizde ülke devrim falan olmazsa o ev asla 750 bin tl olmaz, cok daha fazlasi olur bundan da emin olun.

1.5 yıl diş sıkılabilecek bir süre. Sonra maaslara zam gelip kredi ayni kalacagi icin de bir rahatlama olacak. Cocuk buyumeden bu isi halledin derim. Cunku okul masrafi neredeyse ev kredisini aşacak durumda.

Bundan beş yıl önce 200 bine aldığımız evi su anda 650 bine rahat rahat satarız belki daha da fazlasına. Ev gittikçe değerlenen birşey. Gittikçe almak da zorlaşıyor. Ev kiraları da gittikçe artıyor. Ev sahibi hadi çıkın dese bu kirada ev bulamayabilirsiniz.

Arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış. Kesinlikle alın. Bugün kredi çekseniz aylık 3500 e bu 5 yıl sonra da 3500 dür ve asla sizi sarsmaz. Sabit duracak bir borcunuz olacak. Hiç düşünmeden alın.

X