Ev almak ya da almamak

Bizde ev almayı düşünüyoruz amq planımız tapulu ev hipotek etmek çünkü ona faiz daha az geliyor ..

Bundan beş yıl önce 200 bine aldığımız evi su anda 650 bine rahat rahat satarız belki daha da fazlasına. Ev gittikçe değerlenen birşey. Gittikçe almak da zorlaşıyor. Ev kiraları da gittikçe artıyor. Ev sahibi hadi çıkın dese bu kirada ev bulamayabilirsiniz.
Bize zam yapmak için evi satıyorum dedi ev sahibi biz de sayesinde ev sahibi olduk. 3 ay önce 4. Katı 450 bine aldığım evin 2. Katı 630 bin olmuş. Yani 2 ayda faizi bile karşıladı. Kiracı olmak asla mantıklı değil ama işte borca girme mantığı hep beni korkutuyordu ev sahibi derdi cekmektn daha iyi

Bize zam yapmak için evi satıyorum dedi ev sahibi biz de sayesinde ev sahibi olduk. 3 ay önce 4. Katı 450 bine aldığım evin 2. Katı 630 bin olmuş. Yani 2 ayda faizi bile karşıladı. Kiracı olmak asla mantıklı değil ama işte borca girme mantığı hep beni korkutuyordu ev sahibi derdi cekmektn daha iyi
Ne olursa olsun oturduğun evin senin olması bile psikolojik olarak güven veren birşey. Bizde ilk kirada oturuken ev sahibi de üst kattaydi . Duvara bir tablo ,saat dahi takamadik.

Ne olursa olsun oturduğun evin senin olması bile psikolojik olarak güven veren birşey. Bizde ilk kirada oturuken ev sahibi de üst kattaydi . Duvara bir tablo ,saat dahi takamadik.
Evet aynı durumu bana yaşatmak istediler girerken dedim caktigim yeri düzenlerim de. Ev sahibinin evi kiracının 1000evi var demisligim bile vardı 🤭🤭🤭

aklın yolu bir gibi oldu mesajlar üst üste:KK76:

bir yandan da sürekli ev bakıyoruz. gönülümüzden geçene paramız yetmiyor, paramızın yettiğine gönül düşürmeye çalışıyoruz. çok teşekkürler ya nasıl iyi geldiniz, cesaret aldım valla

aklın yolu bir gibi oldu mesajlar üst üste:KK76:

bir yandan da sürekli ev bakıyoruz. gönülümüzden geçene paramız yetmiyor, paramızın yettiğine gönül düşürmeye çalışıyoruz. çok teşekkürler ya nasıl iyi geldiniz, cesaret aldım valla
Ben de aynı durumda Nisan ayinda konu açmıştım sağolsun arkadaşların da güzel açıklamalarıyla Temmuz 1 de tapumuzu almıştık. Size de en güzel zamanda nasip olsun inşallah

Ben de aynı durumda Nisan ayinda konu açmıştım sağolsun arkadaşların da güzel açıklamalarıyla Temmuz 1 de tapumuzu almıştık. Size de en güzel zamanda nasip olsun inşallah
güzel günlerde oturun inşallah

Biz evlendikten 6 yıl sonra ev aldık, o zamanlar ev fiyatları yüksek geliyordu, bir de bakıyorduk istediğimiz gibi bir ev bulamıyorduk, beğendiklerimiz de yüksekti. İnanın eşimin maaşı daha yüksek olduğu halde 5 kuruş biriktirmemişti. Peşinatı ben verdim. Onu satıp geçen yıl 480 bine şuanda oturduğumuz evi aldık, şimdi aynı sitede 1 milyonun altında ev yok, satılık ilanları var onları soruyoruz merak edip.Kiralık evler 3.500 TL. Herşey o kadar pahalandı ki, Allah yardımcımız olsun.

İçimize sinen bütçemize uygun ev bulsak biz de almak istiyoruz. Güzel ev de yok 🙁 olanlar da aşırı pahalı. Beğenmediğim eve de borca girip dünya para vermek hiç içime sinmiyor. Ama bir şekilde alınacak başka yolu, ömür boyu kira mantıklı değil bu ülkede.

Geçen sene temmuzda 300 bine aldığımız evin değeri şuan 620 bin.. Sitemizde geçen sene 1250 lira olan kiralar şuan 2000 binden başlıyor.. Bizim ödememiz aylık 3500 bir iki sene biraz zorlar sonrası kira öder gibi olacağız hatta 5 sene sonra Bizim ödememiz kira fiyatindan daha düşük olacak,9 yıl sonra kredimiz bittiğinde de evimin degeri daha da artmış olacak çok yüksek ihtimal..

Maddi imkanı olan herkes ev sahibi olmalı diye düşünüyorum hem yatırım hemde büyük rahatlik diken üzerinde oturmanın stresinden kurtuluyor insan bir sürü tanıdığımi bu sene ev sahipleri saçma sapan sebeplerle evden çıkardı evi daha yüksek kiraya vermek için en azından kendi evinin sahibi oluyorsun büyük rahatlık..

cevaplarınız için teşekkürler öncelikle.

evet benim kiram 1200 tl, 150 m2 evdeyim, kesinlikle krediden ucuz.
aslında bir motivasyonum evi kafama göre yaptırırım diye, bir de (allah sağlıklı ömür versin) çocuk büyüyünce sanki hiç alamayacakmışız gibi geliyor, bebe biraz masraflı bir durummuş
Ucuza kaliyormussunuz
Benim evin kirasi 2+1 100 metre karede 3bindi

Geçen sene temmuzda 300 bine aldığımız evin değeri şuan 620 bin.. Sitemizde geçen sene 1250 lira olan kiralar şuan 2000 binden başlıyor.. Bizim ödememiz aylık 3500 bir iki sene biraz zorlar sonrası kira öder gibi olacağız hatta 5 sene sonra Bizim ödememiz kira fiyatindan daha düşük olacak,9 yıl sonra kredimiz bittiğinde de evimin degeri daha da artmış olacak çok yüksek ihtimal..

Maddi imkanı olan herkes ev sahibi olmalı diye düşünüyorum hem yatırım hemde büyük rahatlik diken üzerinde oturmanın stresinden kurtuluyor insan bir sürü tanıdığımi bu sene ev sahipleri saçma sapan sebeplerle evden çıkardı evi daha yüksek kiraya vermek için en azından kendi evinin sahibi oluyorsun büyük rahatlık..
Biz de yeni ev aldık 0. 7 yıllık kredi çektik. Eşim dedi ki 7 yıl olmadan evi satalım ki hem eskimemis olsun hem de daha büyük bir ev almış oluruz.bana kalsa aldık çok merkzi yer yeter ama bu şekilde de mantıklı geldi.

Biz de yeni ev aldık 0. 7 yıllık kredi çektik. Eşim dedi ki 7 yıl olmadan evi satalım ki hem eskimemis olsun hem de daha büyük bir ev almış oluruz.bana kalsa aldık çok merkzi yer yeter ama bu şekilde de mantıklı geldi.
Biz o şekilde yaptık ama bizim ilk aldığımız ev 25 senelikti 5 yıl kredi ödedik ev 30 yıllık oldu biraz bakım yapalım dedik su tesisatından başlayıp kapılara kadar değiştirmemiz gerekiyordu onun yerine evin kredisi bitmeden satıp krediyi kapatıp,yeni kredi çektik pesinatimiz vardı ekleyip sıfır ev aldık..

Biz ev ararken baya yiprandik aldığımızda inşaat halindeydi değişikler yaptık ekstra masraflar çıkardık derken baya yorulduk oyuzden eğer komşu sıkıntısı yada büyük bir sıkıntı yasamazsam evimi satmayı düşünmem herhalde..

İlk evin kredisi,iş yerimizi aldık onun kredisi şimdi yeni evin kredisi derken 8 senedir kredi ödüyoruz borca girmeden mal sahibi olunmuyor ama insan bir süre sonra kredi ödemekten yoruluyor nefes almak istiyor..

Kayınvalidemin bir sözünü şuraya iliştirmek istiyorum☺️ "Alan kazanır"
Bizde 3 aylık evliyken daha kredi altına grip 240 bine evimizi aldık. Ev şuan 600den aşağı gitmez. Ödediğimiz tutar kredi bitene dek sabit kalıcak. Ama aynı fiyatlarda 3 5 sene sonra kira bulmak imkansız olucak.

D E V A D E V A LeonKing LeonKing sağlıkla neşeyle oturun evlerinizde.
S Sonilmek güzel günlerde oturun inşallah. evet uzun süreli borç yorar herhalde, Allah yardımcımız olsun tez vakitte bitsin gitsin borcu inşallah.

Biz de şu an ev bakmaya başladık. ev bulmak da kolay değilmiş, inşallah gönlümüze ve bütçemize aynı anda uyan bir ev buluruz :dua:

S Sonilmek güzel günlerde oturun inşallah. evet uzun süreli borç yorar herhalde, Allah yardımcımız olsun tez vakitte bitsin gitsin borcu inşallah.

Biz de şu an ev bakmaya başladık. ev bulmak da kolay değilmiş, inşallah gönlümüze ve bütçemize aynı anda uyan bir ev buluruz :dua:
Sağolun sizlerede hayırlısıyla inşallah istediğiniz şekilde nasip olsun☺️

Çok teşekkür ederim inşallah sizde gönlünüze göre bir ev bulursunuz en kısa zamanda..

selamlar,
piyasalar malum biliyorum ama bir yandan da ev alma isteğimizi dizginleyemiyoruz. acaba acemilik ya da hırs mı yapıyoruz sizlerden fikir istiyorum.

kısaca durumdan bahsedeyim. yaklaşık 10 yıllık evliyim, 1 yaşında çocuğum var.
karı koca memuruz, maaşlarımız ülke ortalamasına göre iyi çok şükür.
araç finansmanımız var (1,5 yıl daha ödeyeceğiz)

ev fiyatları uçmuş durumda, 10 yıllık birikimimizle ancak evin yarı parasını denkleştirdik. üstüne finansman kullanacağız. evin yarısı kadar destek almamız gerekiyor ve bunu 10 yılda 2 katı olarak ödeyeceğiz. (işte kafamı karıştıran temel nokta bu)
aylık ev + araba kredisi gelirimizin %60'ını alıp götürüyor.
çok sarsılmadan ama bazı standartlarımızı azaltarak 1,5 yıl geçiniriz diye tahmin ediyoruz. sonra araç ödemesi bitince biraz daha bollaşır elimiz.
fakat krediyle ev almak mantıklı mı? işin sonunda ev satış fiyatının yarısı kadar daha fazlaya gelmiş olacak ki, çok para. bir yandan da kendi birikimimizle ev alamayacağız diye düşünüyorum, birikimimiz bugünkü ev fiyatına geldiğinde evler kesin 3 katına çıkar, nasıl bir artış hızı aklım almıyor.
"evin olsun" kültürüne hep karşıydım, "her yer bizim kiralarız" diyordum ama artık kiraya verdiğim bana dokunuyor ve evimi kafama göre düzenlemek istiyorum. abartıyor muyum bilmiyorum.

fikirler lütfen.
Alabiliyorsanız hemen alın daha fazla fiyatlar artmadan..ev kredisi ödüyoruz ilk sene biraz zorlandık ama sonra kira öder gibi ödeniyor çok şükür..Allahtan almışız evimizi fiyatlar hem satılık hem de kiralık çok fazla arttı..her ay al ben yemedim sen ye demektense ev sahibine kendi evinizin kredisini ödemek daha mantıklı..

X