ev alıp almama kararsızlığı devam ediyor :) (yeni gelişmeler)

Bana mantikli geldi sonuc itibariyle bir atilim..100.000 %10'dan 1000 getirse ki suan faizler %13 civarlarinda.
Aliginiz evi 1300 tl'den kiraya verdiginizde aylik 300 tl,yillik 3600 tl kar edersiniz.Yani orta kademe bir ozel sektorun bir maaslik ikramiyesi gibi dusunun :) Belki cok degil,ama cok veya aza girersek birikmez.Sonucta damliya damliya oluyor bu isler.
Özellikle belirtmek istiyorum faiz öyle hesaplanmıyor :))
Ayrıca yatırım amaçlı faize para koymayı düşünüyorsanız şu an piyasada oranlar 19 civarında.

teşekkür ederim pozitif yorumunuz bayağı iyi geldi :) anneme de okuyorum bu yazılanları bir yandan bu arada.
içinde kiracı ile satan bile var. zaten öyle alırsak kiracıya çık demeyiz, düzenini bozmasın otursun yani eğer iyi bir kiracı ise.

Şöyle diyeyim ev evdir, insanı geceleri sıcak tutar :halay:
Emlak işinde bir yerden başlamak gerekiyor bence, öbür türlü tam istediğim olsun derken onun parası birikene kadar o evin de fiyatı uçuyor. Bir kız arkadaşım 1 evle başladı şimdi 3 evi ve kira geliri var. Yani yani monopoli oyunu gibi önce bir ev dikiyorsun, sonra ondan kazandığın gelirle 2. evi dikiyorsun.

1+1 ünv olmasa bile büyükşehirlerdeyse ve eşyalıysa delice fiyatlara gidiyor. Bu dediğim kız arkadaşım aldı bir ev (yer Gayrettepe civarı sanırım, muhit iyice ama çok çok da pahalı değil). İçini yaptırdı, sonra içine eşya koydu. Şirin kırmızıya boyalı bir buzdolabı koydu, bir kahve makinesi koydu, balkona saksı koydu derken ev şipşirin oldu delice bir fiyata kiraya veriyor. Genç bekarlar eşyalı evi seviyor. Bu arada ben de eşyalı bir stüdyo dairede yaşıyorum :KK50:

İnsanın başına ne geliyorsa 'olmuşken daha iyisi olsun' hırsından geliyor bence:))
Bundan birkaç sene önce babamin eline toplu bir para geçmişti sanırım, anneme araba almaya karar verdiler. Rakamlari hiç hatırlamıyorum, yıllar geçti, o yüzden sallayacağım sayıları. 15 bin elde var, babamla ben de 10 bin daha koyarız, şöyle yirmi yıllık, küçük bir arabaya alırız diye niyetlendik ilk (annem çıkan gezen bir insan değil,işe de gitmez. benimse karbon saçan şeylere hevesim ve ehliyetim yok. sadece annem küçüklüğünden beri arabası olması istediği için, kapının önünde duracak bir arabaydi, maksat gönlü olsun). 25 bin aile ekonomimiz için çok makul bir rakamdi. Ama annem yuz milyon kişiye danismis, demişler ki 'ooo bilmemnesi bilmemne arabayı alma, o sorun çıkartır,şusu şusu olsun'
Böylece annem o 25 binliklerde soğudu, bilmemnesi de olan 40 - 45 binlik arabalara bakmaya başladı. Konuştuğu kişiler onu küçümseyip uzun yolda kalacağını (zaten uzun yola çıkmaz, çıkmak gerekse de evde başka araba var) , bilmemne bilmemne dediler, annem 45 binlik arabadan da soğudu, 70-80 binlere çıktı. En son bıraktığımda 'araba alıp satayim' diyordu (ikizler kadını)
Sonuç olarak, o para çoktan hayat mesgalesine uçtu gitti, araba fiyatları paradan da hızlı uçtu. Ve annem arabasız kaldı.
Oysa zamanında iyi kötü bir araba alsa, en azından ruhsatta adının yazdığı bir arabası olacaktı
Ama 'olmusken en iyisi olsun' mantığında bir insan olduğu için hiç bir şeyi olmadi...
Aynı konunun ev versiyonuyla ilgili de çok güzel Bir aziz nesin hikayesi var; okumak isteyenler tiklayabilri.
Yani benim oyum evi almandan yana. Yıllarca borç harç altına girmeye ne gerek var ki? Eviniz bugün kalabalik ama yarın cocukalr evlenince bri basina üç odalı evde ne yapacak anneniZ? Taşınır işte kutu gibi evine
“En iyi” iyinin düşmanıdır derler 😁 doğruymuş

Şöyle diyeyim ev evdir, insanı geceleri sıcak tutar :halay:
Emlak işinde bir yerden başlamak gerekiyor bence, öbür türlü tam istediğim olsun derken onun parası birikene kadar o evin de fiyatı uçuyor. Bir kız arkadaşım 1 evle başladı şimdi 3 evi ve kira geliri var. Yani yani monopoli oyunu gibi önce bir ev dikiyorsun, sonra ondan kazandığın gelirle 2. evi dikiyorsun.

1+1 ünv olmasa bile büyükşehirlerdeyse ve eşyalıysa delice fiyatlara gidiyor. Bu dediğim kız arkadaşım aldı bir ev (yer Gayrettepe civarı sanırım, muhit iyice ama çok çok da pahalı değil). İçini yaptırdı, sonra içine eşya koydu. Şirin kırmızıya boyalı bir buzdolabı koydu, bir kahve makinesi koydu, balkona saksı koydu derken ev şipşirin oldu delice bir fiyata kiraya veriyor. Genç bekarlar eşyalı evi seviyor. Bu arada ben de eşyalı bir stüdyo dairede yaşıyorum :KK50:
Öyle güzel anlatmışsınız ki evi oturasım geldi

Öyle güzel anlatmışsınız ki evi oturasım geldi

Şimdi kiracı var boş kalırsa yazarım :KK50: Ev çok şeker zaten yeri de iyi. Kiraya vermeden önce gel kal diye kızçe davet ettiydi ama pandemi çıktı gidemedim. Şubatta İstanbula vınlayabildim ancak otelde kaldım kızçe evi çoktan kiralamıştı :KK200: Kahve makinesi de Arçelik telve zannımca valla ben de alıcam kahveyi çok iyi yapıyor

Şimdi kiracı var boş kalırsa yazarım :KK50: Ev çok şeker zaten yeri de iyi. Kiraya vermeden önce gel kal diye kızçe davet ettiydi ama pandemi çıktı gidemedim. Şubatta İstanbula vınlayabildim ancak otelde kaldım kızçe evi çoktan kiralamıştı :KK200:
Yıllarca ist da levent şişli tarafında oturduğum için kafamda hayal ettim. Eminim çok sirindir

++++++
Üniversite civarı evler mutlaka kiralanıyor asla boş kalmıyor. kapış kapış gidiyor vallahi:)

150.000 tlye 1300TL gelir çok çok iyi, valla faizde dövizde bu kadar kazanılmıyor.
150.000 tl’nin aylık vade getirisi 1.800-2.200 arası 😅. Ama evet üniversite çevresindeki evler hiç boş kalmıyor gerçekten. Pandemi zamanı evden çıktım, ev sahibim kiracı bulamaz diye üzülmüştüm. 1 hafta boş kalmamış çıktığım daire.

Ev almanın nesini dert ediyorsunuz anlamıyorum. Mülkiyet alınıp satılır . Paranız varsa alırsınız , darda kalınca satarsınız . Allahtan herseyi bu kadar dert edip , süreli kararsız kalıp inine kadar düşünen biri değilim, yoksa basımda tek tel saç kalmazdı 😂😂.

150.000 tl’nin aylık vade getirisi 1.800-2.200 arası 😅. Ama evet üniversite çevresindeki evler hiç boş kalmıyor gerçekten. Pandemi zamanı evden çıktım, ev sahibim kiracı bulamaz diye üzülmüştüm. 1 hafta boş kalmamış çıktığım daire.
Benim ev iki senedir boş, ne diyorsun 😂😂😂

Yok benim evim de çok büyük ve köklü üniversiteye yakın evler pahalı burda kiralar da az sayılmaz ama fiyata vurunca sizin dediginiz mükemmel oluyor. Amcamın evleri de aynı şekilde belki sizin dedifihizle aynı fiyattir ama eşyalı versen 1100e anca gider. Bence yeni yapılaşmaya başlayan yerlerdeyse üniversite bir de ev sayısı nispeten azsa sizin dediginiz gibi gidiyor. Neresiymiş biz de alalım işin şakasıydı ama güzel yatırım olur onu demek istedik.
Evet Eskişehir gibi bir üniversite şehrinde yaşadım ben yıllarca. Ben iki farklı evde yaşadım, daha sık ev değiştiren arkadaşlarımdan da biliyorum. Pandemide değişti mi fiyatlar bilmiyorum. 1+1 evler maksimum 500 tl civarıydı, satılık da 150-200 bin aralığındaydı. Eşyası çok çok lüks olmadığı sürece 100-200 tl fark ediyordu. 2014’te ben üniversiteye başladığımda kiralar 350 civarı, satılık da 80-100 bin aralığındaydı. Ben 2017’de biraz pazarlıkla 375’e oturdum evimde, 2013 yapımı yeni temiz bir binaydı. 2020’de de 400 ödüyorduk evden çıktığımda.

Bildiğim diğer şehirler arasından, Van’da da kiralar uygun. Erkek arkadaşım memurların oturduğu bir sitede, 1+1 eşyalı evde 850’ye oturuyor. Eşyasız 500’e var aynı binada. Ama mesela Gaziantep’te bir başka öğretmen arkadaşım eşyasız 1100 tl ödüyor ve 10 yılın üzerinde bir bina.

Evet Eskişehir gibi bir üniversite şehrinde yaşadım ben yıllarca. Ben iki farklı evde yaşadım, daha sık ev değiştiren arkadaşlarımdan da biliyorum. Pandemide değişti mi fiyatlar bilmiyorum. 1+1 evler maksimum 500 tl civarıydı, satılık da 150-200 bin aralığındaydı. Eşyası çok çok lüks olmadığı sürece 100-200 tl fark ediyordu. 2014’te ben üniversiteye başladığımda kiralar 350 civarı, satılık da 80-100 bin aralığındaydı. Ben 2017’de biraz pazarlıkla 375’e oturdum evimde, 2013 yapımı yeni temiz bir binaydı. 2020’de de 400 ödüyorduk evden çıktığımda.

Bildiğim diğer şehirler arasından, Van’da da kiralar uygun. Erkek arkadaşım memurların oturduğu bir sitede, 1+1 eşyalı evde 850’ye oturuyor. Eşyasız 500’e var aynı binada. Ama mesela Gaziantep’te bir başka öğretmen arkadaşım eşyasız 1100 tl ödüyor ve 10 yılın üzerinde bir bina.
Benim dediğim şehir de Eskişehirdi evleri olan:) ama üniversiteye baya yakın o zaman biraz fark ediyor.

Ev almanın nesini dert ediyorsunuz anlamıyorum. Mülkiyet alınıp satılır . Paranız varsa alırsınız , darda kalınca satarsınız . Allahtan herseyi bu kadar dert edip , süreli kararsız kalıp inine kadar düşünen biri değilim, yoksa basımda tek tel saç kalmazdı 😂😂.
Kendi param olsa dert etmez, buraya bile yazmazdım :) bu defa para annemin olduğu için sorumluluk hissediyorum.

Para şu an tl'de değil zaten 😂
Talep çok olunca mutlaka evler gidiyor. Mesela şu an okullar kapalı olduğu için bu tarz evler boş yani hiç görmediğim kadar çok kiralık ilanı var. Kiralar da düşük. Ama geçen sene ben yakın bölgeden 900'e eşyasız, 15 senelik falan 1+1 zor buldum. Hep 1000 üzerindeydi. Kapanma vs gündemde değildi. Birkaç ay sonra kapanmalar yasaklar vs başladı zaten yani 2020 Kasım aralıkta.

X