ev alıp almama kararsızlığı devam ediyor :) (yeni gelişmeler)

Wurstria

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2015
14.179
25.540
merhabalar, ev alma hakkında bir konum daha vardı, merak edenler tıklasın :)
oradan devam etmiyorum çünkü düşüncelerimizde bazı değişiklikler oldu hanımlar, bu kez durum daha farklı. o yüzden yeni konu açma gereği duydum.
hemen özet geçeyim:
annemin 100-150 bin kadarlık bir birikimi ve ev alma hayali var.
biz kiracıyız.
önce dedik ki birikimi peşinat yapalım, üstüne de kredi çekelim 2+1 falan ailece yaşayacağımız bir ev alalım.
bu bir fikirdi sadece ama bazı endişelerim vardı özelike kredi ile ilgili. çünkü krediye girersek benim üzerime çekilecek ve nereden baksanız 7-10 sene kadar bu kredi hayatımızda olacaktı.
ben şu an bekarım ama belli de olmaz belki karşıma biri çıkar, evlenirim veya başka bir şey için para lazım olsa senelerce başka kredi alamayacağım.
kısacası bu tarz bir kredi beni hem kağıt üstünde hem de maddi anlamda bağlayacak, yıllarca ucu bana dokunacak.
ben bunları annemle paylaştım, hak verdi. aklımıza şöyle bişey geldi.

elimizdeki paranın yettiği kadar bir ev alalım, üstüne tamamlamaka gerekirse 20-30 bin ya borç bulur ya da kredi çekeriz dedik ve bakınmaya başladım ilanlara.
öğrenci yoğun bölgelerde bütçemize göre 1+1 satılık sıfır daireler var.
böyle bir şey alırsak ve kiraya versek oradan gelecek kira geliri üstüne biraz ekler yaşadığımız evin kirasını öderiz.
hem eldeki birikimi değerlendirmiş hem de kendi kira yükümüzü hafifletmiş olacağız.
bu tarz evler hızlı kiralanan bölgelerde ama çok kiracı sirkülasyonu oluyor ve öğrenciler, yalnız yaşayanlar vs derken kiracı profili biraz kafa kurcalıyor.
bölgedeki bu tarz evlerin kirası 1300-1600 tl arasında.
eğer alırsak hiç kredi borcuna girmeden mülk sahibi olucaz ve kira geliri olacak.
ben de öte yandan şöyle düşündüm, yarın bir gün kardeşim ve ben kendi hayatımızı kurarsak annem geçer oturur, kira derdi olmaz.
tabii gayrimenkul sonuçta, ihtiyaç halinde satma şansı da var bildiğiniz gibi.

bunun altında yatan mantığımız tamamen madem evimiz olsun istiyoruz, şu dünyada minik de olsa bir dairemiz olsun istiyoruz, büyüğüne gücümüz yetmiyorsa bari gücümüzün yettiğini alalım, nasıl olsa bize bir fayda sağlar. aslında para annemin parası, sağlayacağı fayda yine anneme olacak çünkü yaşlanınca geçip oturur o dururken biz kullacak değiliz. onu da düşünüyorum, ben eşimle veya işimde gücümde belki başka şehirde hayatımı yaşarken o kira düşünsün istemem.

annem esnaf ben özel sektördeyim, annemin kazancı benden çok daha fazla ve emeklilik için 2-3 senesi mi ne var. kredi çekemiyor. gerçi araştırıyoruz o durumu da. bu parayla araba almak (yatırım amaçlı), hisse senedi, altın gibi seçenekler de olabilirdi ama anne işte, daha elle tutulur, daha kalıcı, daha güvenilir bir şey olarak görmekte ev almayı. sizce bu doğru bir adım olur mu, dezavantajları ne olabilir özellikle kiracısı olan ev sahipleri ne gibi zorluklarla karşılaşıyor, siz olsanız ne yapardınız bunlar hakkında genel bir fikir alışverişi yapmak için konuyu açtım. yorumlarınızı bekliyorum :)

bu arada eğer alınırsa tapu onun üstüne olacak, kendi emeği kendi birikimi çünkü.

Size yzilanlar bosa gitmis evlenirseniz evi satarsiniz en mantiklisi bu bukadar kafaya takacak nevar anlamadim :)

Size yzilanlar bosa gitmis evlenirseniz evi satarsiniz en mantiklisi bu bukadar kafaya takacak nevar anlamadim :)
hayır yazılanlar boşa gitmedi, neden gitsin? o da hala bir seçenek. ve boşa gitti demek saygısızlık olur yorum yapanlara.
kredi ile alınan evi kredisi bitmeden nasıl satıyoruz acaba?
ayrıca ben evleniyorum diye annemle kardeşimin oturduğu evi niye satayım?
çok büyük bir bencillik bu. ben yapmam. satabiliyor olsam bile yapmam. allah korusun böyle art niyetlerden.
bu tarz bir şey ailem için büyük bir adım. elbette kafaya takar, enine boyuna düşünür öyle karar alırım.

merhabalar, ev alma hakkında bir konum daha vardı, merak edenler tıklasın :)
oradan devam etmiyorum çünkü düşüncelerimizde bazı değişiklikler oldu hanımlar, bu kez durum daha farklı. o yüzden yeni konu açma gereği duydum.
hemen özet geçeyim:
annemin 100-150 bin kadarlık bir birikimi ve ev alma hayali var.
biz kiracıyız.
önce dedik ki birikimi peşinat yapalım, üstüne de kredi çekelim 2+1 falan ailece yaşayacağımız bir ev alalım.
bu bir fikirdi sadece ama bazı endişelerim vardı özelike kredi ile ilgili. çünkü krediye girersek benim üzerime çekilecek ve nereden baksanız 7-10 sene kadar bu kredi hayatımızda olacaktı.
ben şu an bekarım ama belli de olmaz belki karşıma biri çıkar, evlenirim veya başka bir şey için para lazım olsa senelerce başka kredi alamayacağım.
kısacası bu tarz bir kredi beni hem kağıt üstünde hem de maddi anlamda bağlayacak, yıllarca ucu bana dokunacak.
ben bunları annemle paylaştım, hak verdi. aklımıza şöyle bişey geldi.

elimizdeki paranın yettiği kadar bir ev alalım, üstüne tamamlamaka gerekirse 20-30 bin ya borç bulur ya da kredi çekeriz dedik ve bakınmaya başladım ilanlara.
öğrenci yoğun bölgelerde bütçemize göre 1+1 satılık sıfır daireler var.
böyle bir şey alırsak ve kiraya versek oradan gelecek kira geliri üstüne biraz ekler yaşadığımız evin kirasını öderiz.
hem eldeki birikimi değerlendirmiş hem de kendi kira yükümüzü hafifletmiş olacağız.
bu tarz evler hızlı kiralanan bölgelerde ama çok kiracı sirkülasyonu oluyor ve öğrenciler, yalnız yaşayanlar vs derken kiracı profili biraz kafa kurcalıyor.
bölgedeki bu tarz evlerin kirası 1300-1600 tl arasında.
eğer alırsak hiç kredi borcuna girmeden mülk sahibi olucaz ve kira geliri olacak.
ben de öte yandan şöyle düşündüm, yarın bir gün kardeşim ve ben kendi hayatımızı kurarsak annem geçer oturur, kira derdi olmaz.
tabii gayrimenkul sonuçta, ihtiyaç halinde satma şansı da var bildiğiniz gibi.

bunun altında yatan mantığımız tamamen madem evimiz olsun istiyoruz, şu dünyada minik de olsa bir dairemiz olsun istiyoruz, büyüğüne gücümüz yetmiyorsa bari gücümüzün yettiğini alalım, nasıl olsa bize bir fayda sağlar. aslında para annemin parası, sağlayacağı fayda yine anneme olacak çünkü yaşlanınca geçip oturur o dururken biz kullacak değiliz. onu da düşünüyorum, ben eşimle veya işimde gücümde belki başka şehirde hayatımı yaşarken o kira düşünsün istemem.

annem esnaf ben özel sektördeyim, annemin kazancı benden çok daha fazla ve emeklilik için 2-3 senesi mi ne var. kredi çekemiyor. gerçi araştırıyoruz o durumu da. bu parayla araba almak (yatırım amaçlı), hisse senedi, altın gibi seçenekler de olabilirdi ama anne işte, daha elle tutulur, daha kalıcı, daha güvenilir bir şey olarak görmekte ev almayı. sizce bu doğru bir adım olur mu, dezavantajları ne olabilir özellikle kiracısı olan ev sahipleri ne gibi zorluklarla karşılaşıyor, siz olsanız ne yapardınız bunlar hakkında genel bir fikir alışverişi yapmak için konuyu açtım. yorumlarınızı bekliyorum :)

bu arada eğer alınırsa tapu onun üstüne olacak, kendi emeği kendi birikimi çünkü.
Bana mantikli geldi sonuc itibariyle bir atilim..100.000 %10'dan 1000 getirse ki suan faizler %13 civarlarinda.
Aliginiz evi 1300 tl'den kiraya verdiginizde aylik 300 tl,yillik 3600 tl kar edersiniz.Yani orta kademe bir ozel sektorun bir maaslik ikramiyesi gibi dusunun :) Belki cok degil,ama cok veya aza girersek birikmez.Sonucta damliya damliya oluyor bu isler.

Bana mantikli geldi sonuc itibariyle bir atilim..100.000 %10'dan 1000 getirse ki suan faizler %13 civarlarinda.
Aliginiz evi 1300 tl'den kiraya verdiginizde aylik 300 tl,yillik 3600 tl kar edersiniz.Yani orta kademe bir ozel sektorun bir maaslik ikramiyesi gibi dusunun :) Belki cok degil,ama cok veya aza girersek birikmez.Sonucta damliya damliya oluyor bu isler.
evet yani güzel semtte daha büyük evler 400-500 bin en az.
ya hep ya hiç demektense orta yol olarak bunu düşündük.
bir yerden başlamak lazım değil mi?

Bu arada benim yok ama amcamın 2 evi var üniversiteye yakın 1+1 6 seneyi geçmiştir alalı. Şimdiye kadar sorun çıkaran kira ödemeyen kiracısı olmadi. Bilmiyorum biraz şans mı yoksa ince eleyip sık mı dokuyor kiraci alırken
bir süredir sürekli konuşuyorum insanlarla bu konuları.
ince eleyip sık dokuyor olabilir, avukatlar ve emlakçılar işin içinde olabilir.
benim de bir tanıdığım var, birkaç dairesi var her şeyi emlak şirketi hallediyor kiracıyı görmüyorum bile diyordu.
zaten bir sorun olduğu zaman hukuktan başka çözüm olmuyor. zaman alsa da bir şekilde hukuki süreç ile hallediliyor.

Ya biliyomusun şuan bizde aynı durumdayız.
Annem 1+1 ev alalım kiraya verelim diyor
Ben kredi çekelim 2+1 alalım ben otururum krediyi odeyiz beraber diyorum.
Bizim buralarda kiralar 600-700 1+1 alır kiraya verirsek.
2+1 kiralari 1000 den basliyor.
Nasıl yapsak diye düşünüp duruyoruz.

Ya biliyomusun şuan bizde aynı durumdayız.
Annem 1+1 ev alalım kiraya verelim diyor
Ben kredi çekelim 2+1 alalım ben otururum krediyi odeyiz beraber diyorum.
Bizim buralarda kiralar 600-700 1+1 alır kiraya verirsek.
2+1 kiralari 1000 den basliyor.
Nasıl yapsak diye düşünüp duruyoruz.
aslında önemli olan kiracı bulabilecek misiniz? hızlı bir şekilde. ve bu kira buna değer mi?
ucuzmuş kiralar.
sizin durumunuzda 2+1 almak daha mantıklı.
kampüse yakın sıfır lüks daireler 1300'den başlıyor.
biz 3+1'de 1400e oturuyoruz şu an ama ev 15-20 senelik.
bu söylediklerim sıfır ve lüks yani.
ısı ve ses yalıtımı var yazıyorlar doğru mu bilemem.
hele eşyalıları görseniz insanın içinde oturası geliyor.
ha girmesine biz de gireriz krediye çok şükür kredi puanım çok yüksek. ama pandemi vs derken gözüm korkuyor.

aslında önemli olan kiracı bulabilecek misiniz? hızlı bir şekilde. ve bu kira buna değer mi?
ucuzmuş kiralar.
sizin durumunuzda 2+1 almak daha mantıklı.
kampüse yakın sıfır lüks daireler 1300'den başlıyor.
biz 3+1'de 1400e oturuyoruz şu an ama ev 15-20 senelik.
bu söylediklerim sıfır ve lüks yani.
ısı ve ses yalıtımı var yazıyorlar doğru mu bilemem.
hele eşyalıları görseniz insanın içinde oturası geliyor.
ha girmesine biz de gireriz krediye çok şükür kredi puanım çok yüksek. ama pandemi vs derken gözüm korkuyor.
1+1 kiracı buluruz ama kirası çok düşük sizin bence gayet iyi.
Eşyalı kiralık evlere yazık ya o eşyalar beş para etmez ama öğrenciler kalıyor işte
Yeni lüks 2+1 evler 300 bin falan onlar çok gelecek bize ama 220 bin civarı 2+1 evlere bakıyorum bende.
Kredi faizleri düşsün diye beklersen bu sefer evlere fahiş fiyat diyecekler.
Annem de kredi odemekten korkuyor.
Biz sıkışıp kaldık arada
Ama bence siz 1+1 alın ve kiraya verin.kirasi çok iyi.

Böyle uyguna ev alıp bu fiyata kiraya verebilecekmisiniz gercekten 🤷‍♀️ sanki bu kadar kira verecek cıkmaz gıbı geldı 🤷‍♀️ öylr birşeyki bu eve kiracı olmak cok mantıksız ama eger cidden bu fiyatlara kiracı bulursanız süper bedavaya ev sahıbı olursunuz

Böyle uyguna ev alıp bu fiyata kiraya verebilecekmisiniz gercekten 🤷‍♀️ sanki bu kadar kira verecek cıkmaz gıbı geldı 🤷‍♀️ öylr birşeyki bu eve kiracı olmak cok mantıksız ama eger cidden bu fiyatlara kiracı bulursanız süper bedavaya ev sahıbı olursunuz
Daha önce 1+1'de oturmamış ve son 1 sene içinde emlakçı emlakçı gezmemiş olsam hayatta inanmazdım ben de. Ama bunlar gerçek. Ben 15 senelik 1+1 dairede 900'e oturdum ve en ucuz evdi. 1+1'ler 2+1 ve 3+1'lerden daha pahalı kira anlamında. Saçma ama piyasa öyle. Bu ilk mesajımda baktıklarım sıfır binalar ve lüks resmen. Çok haraketli, kampüs yakını, tam sosyal hayatın içinde bu evler. 1500 üstüne çıkmaz diye düşünüyorum ama kiralarda anlamsız artışlar söz konusu.
Aile falan kalmaz zaten öğrenci ya da yalnız yaşayan gelip geçici insanlar. Kiracı konusunda dikkatli olmak lazım.

Teşekkür wseeim ı buluruz ama kirası çok düşük sizin bence gayet iyi.
Eşyalı kiralık evlere yazık ya o eşyalar beş para etmez ama öğrenciler kalıyor işte
Yeni lüks 2+1 evler 300 bin falan onlar çok gelecek bize ama 220 bin civarı 2+1 evlere bakıyorum bende.
Kredi faizleri düşsün diye beklersen bu sefer evlere fahiş fiyat diyecekler.
Annem de kredi odemekten korkuyor.
Biz sıkışıp kaldık arada
Ama bence siz 1+1 alın ve kiraya verin.kirasi çok iyi.
Teşekkürler yorumunuz için.
Katılıyorum yazdıklarınıza.
Bahsettiğim evler hadi 150 değil de 170 bine çıksa en kötü ihtimalle, ihtiyaç kredisi alıp üstünü kapatırız. Bakalım

X