ene ksmndaki ktrdeme

bende uzun süre yaşadım bu sorunu taaki çenem kilitlenip hiç bişey yiyemeyene kadar sabahaları uyandığımda kitlenmiş olurud açamazdım gün içinde sürekli kütler ağrırdı gazi ünv çene cerrahine sevkettiler orda iki kere eklemlerim 6 ay arayla yıkandı 7 senedirde rahatım arada kayıyo gıcırdıyo ama kütlenmedi ço şükür bi daha eklemler yıkansada tekrarlanabilir demişti dr sağ tarfala sakız çiğnemek elma gibi sert meveler iısırara kyemek yasak bide dişlerinizi gece sıkıyosanız ona dikkat edin benim stresli bi dönemime gelmişti sanırım gece uyurken gıcırdatıyomuşum dişlerimi uyuyamaz olmuştum ya gıcrdatırken kitlenirse yine diye ama sonra o da geçti

canım anlaşılan bir tek sen kurtulmuşun bu dertten bu eklem yıkması nasıl birşey oluyor bize anlatabilirmisin??CADIARZU

canım anlaşılan bir tek sen kurtulmuşun bu dertten bu eklem yıkması nasıl birşey oluyor bize anlatabilirmisin??CADIARZU

cer2ab-06.jpg
akannehir

şimdilik bi sorunum yok çok şükür canım ama bazen ağrı oluyo korkuyorum tekrarlarmı diye tekrarlayabilir demişti çünkü eklemlerarası sıvı azalabilirmiş yine ama eklem yıkaması kolay tabii drun iyi olması gerekiyo benimki ilk gittiğimde önce uyuşturmuştu kulak memesinin kenarına yanağına bi iğne yapıyo sonra sodyum klorürmü demişti kaç sene geçti yanlış da hatırlıyo olabilirim ama enjektöre bi sıvı çekiyo kulağını hemen yaınndan yanaktan giriyo çene kemiğine sen ağzını açıp kapatıysun o arada ki eklemin arasına girsin ilkinde iki dk da bitmişti ikinci yıkamada iki kere kemiğe çarptı uzun sürmüştü ama uyuşuk olduğu için işey hissetmiyosun sadece sıvıyı verirken çene diğer tarafa kayıyo biraz baskı oluyo sonra geri çekiyo sıvıyı ve rahatlıyosun bantlıyo yolluyo evine

kızlar dün bu konuyla ilgili dr gittim.bu rahatsızlığın kıasaca adı TME diye geçiyormuş.75.yıl ağız ve diş sağlığı hastanesinde bu konuyla ilgili bir klinik bile açılmış.dr muayne ettikten sonra dişlerini uyurken sıkıyorsun dedi bende bilmiyorum dedim dişlerin düzleşmiş çene kasın şişmiş çok kasılmış ve artık kemikte etkilenmeye başlamış dedi.kas gevşetici ağrı kesici verdi ayrıca 1 ay boyunca her akşam çene kasına sıcak kompreks yap dedi.stresten kaynaklandığını hatta türk psikoloklar derneğinin gevşeme egzersilzleri cd önerdi 1 ay sonra tekrar gidicem.tabi birde bazı yapılmaması gerekenler var.
1.sakız çiğnemek,çekirdek yemek.çeneyi zorlayıcı hareketler yasak
2.yumuşak gıdalar yenicek
3.ağzı büyük açık bişeyler yenmicek
4.çenenin her 2 tarafıda kullanılarak bişeyler yenicek
5.çeneye yaslanarak durulmayacak
6.uzun süreki konuşulamaycak şarkı söylenmeyecek :)
7.dişer sıkılmayacak normal duruşta dudaklar kapalı dişer birbirine değmeyecekmiş

sizlerde bi uygulayın belki faydası olur

Ben 5 ay gece plagı kullandım bir işe yaramadıı para tuzagıydı onlar hep.aylarca kontrole gittim.her gittigimde bakıyodu bişi yok git eve.Eklem içi yıkamaymış hepppp ..eskıden sanki yıkama vardıı

canım aynı sorun bendede var
acı yoksa takılma yoksa sorun yok dedi
yapı bozuklugundan kaynaklanıyomuş
ben hala çekiyorum ama daha hafifledi
doktor takılmadıgı sürece şükret dedi
sakız çigneme zorlama vs dedi
çeneni y4emek yerken falan düz açmada daha oval hareketlerle yap

kızlar benim normalde çenem kütlerdi yemek yerken,esnerken çok önemsemezdim.kütür kütür ses gelirdi.şimdi yani bugün çenemde bir ağrı oluştu.küt küt etmiyorda ağzımı her açtığımda hani boynumuz tutulurda çevirdiğimiz zaman kıtır kıtır eder ya öyle oluyor çenem.çok iyi bir benzetme olmadı sanırım:))ama çok korkuyorum böyle takılıp kalıcam diye.yarın işyerinden izin alabilirsem bir doktora gidicem.

arkadasim benimde cenem kuturderdi ve birgun cenem tamen yerinden cikti bende basta onemsememistim ama sonradan cenem yerinden cikinca anladim ki onemli birseymis agzimi kapatamiyordum tamen acik kalmisti ve onu yerine takana kadar cektigimibir ben bilirim birde allah dort tane narkoz verilmesine ragmen uyusmamisti.onun icin arkadasim acilen tedavini gormen lazim

canım aynı sorun bendede var
acı yoksa takılma yoksa sorun yok dedi
yapı bozuklugundan kaynaklanıyomuş
ben hala çekiyorum ama daha hafifledi
doktor takılmadıgı sürece şükret dedi
sakız çigneme zorlama vs dedi
çeneni y4emek yerken falan düz açmada daha oval hareketlerle yap

bende iyice ilerledi sanırım artık takılmada var..
takılıyor elimle baskı yapıyorum kütleyerek normale dönüyor..
benimde 20 diş çekimimden sonra başlamıştı.
geceleri bile kütürdüyor..
surumum nereye gidiyor bilmiyorum.
doktor banada diş plağı dışında başka bişey önermemişti...
of ya offf...
bu hastalığın seyri nedir arkadaşlar yani geçmediği taktirde ne olacak?
çene düşmesinden bahsetmişsiniz o ne demek nasıl oluyor?
nasıl düşüyor çene yani?

Benim kütürdemem falan yok. Ama bir hassasiyet söz konusu. esnerken yada ağzımı açarken rahatsızlık oluyor. zaman zaman da ağrı.
Önce dişçiye mi gitmeli yoksa direk çene cerrahi falan gibi bir doktora mı? emin değilim.

oooof of :-( bu dertten ben de muzdaribim

Yemek yerken kütürder
Konuşurken kütürder
Esnerken kütürder
Duyduğum kadarıyla dişlerimi sıkmaktan olmuş
Doğru olduğu kesin arkadaşlar,
Çünkü ; o üzüntülü günlerimden sonra başladı :-(
Büyük ihtimalle sinirsel

Son düzenleme:
takılma denilen şeye çene çıkması deniyor.kuzenimde esnerken kendini hep kasardı ve çenesi ağrırdı.bir gün olan oldu ve esnerken çenesi çıktı
.ağzı açık kaldı.hemen dr a gidildi.dr çenesini yerine getirdi .ve hala arada çenesi çıkıyo.çenesini takmayı öğrendi.kendi işini kendi hallediyo şu anda..

Benim de çenem kütürderdi hep ama arada olurdu şimdi sürekli oluyor kahkaha attığım zaman bile kütürdüyor. ıster sert yiyeyim ister yumuşak farketmiyo yine kütürdüyo. Dişçiye gittiğim de uzun süre ağzımı açık tutarsam tam kütürdiyen yer uyuşuyo bi değişik acı veriyo ağrıyo. Ama artık çok rahatsız oluyorum tek yer değil iki yerde kütürdüyor en kısa zamanda gidicem doktora umarım geçer.

Arkadaslar bende yillarca bu sorunu cektim, sonunda bir cene uzmanina gittim. Bana iskelet cene yapisinda ordan cikan bir kikirdak kemigi gösterdi, o disari firliyormus. Agiza takilan bir gem yapildi ve gece gündüz takmam önerildi. Bir hafta sonra sonuc aldim. Artik kitlamiyor. Kitlamaya baslayinca, iki üc gün takiyorum, hemen düzeliyor.

canım yeni gördüm konuyu.benimde çenemde sürekli kütürdeme oluyordu ben önemsemiyordum.birgün akşam çenem kilitlendi açamadım ağzımı ve inanılmaz bir ağrı oluştu.acile gittim.acildeki doktor bişey yapamadı ankarada yaşıyorum.doktor çene cerrahına gitmemi söledi.ertesi gün çen cerrahına gittim.ağrım iice artmıştı.doktor kas gevşetici ağrı kesici verdi ve hergün sıcak suyla yarım saat masaj yapmamı söyledi.ve çene egzersizleri verdi.20 gün sonra ağrılarım ancak geçti çenemde hafif açıldı ama yinede çok dikkat ediyorum çünkü çok korkuyorum.sakız çiğnemek çekirdek çitlemek yasak.şarkı sölemek uzun süre konuşmak yasak.sert yiyecekler yemek yasak özellikle ekmek arası yasak kopartarak yemek yasak yani.ömür boyu dikkat edeceksin dedi.bakalım devam ediyoruz.

benim de bir kaç günden fazladır o ses geliyordu çenemden.Çok fazla hassasiyet ve kulaklarımda uğuldama oluyordu ve ben alt çenemin duruşunun anormal olduğunu hissediyordum,alt dişlerim eski yerinde değilmiş gibi geliyordu ve ağzımı açmaya bile korkuyordum,konuşurken de zorlanıyordum.Sizleri çok iyi anlıyorum kızlar kendimi çok kötü hissetmiştim çünkü.Sonra ben ufak ufak hareketlerle çenemi rahatlattım ve galiba sanırım çıkan yeri geriye taktım.O andan beri hiç bir şikayetim kalmadı ve keyfim yerine geldi.Çok şükür Allahıma hiç geçmeyecek sanıyordum ve sinirlerim bozulmuştu.Ama bunu yaparken çok dikkatli ve doğru hareket yapmak lazım çünkü kritik bir yer ve ters bir hareket yapmamanız lazım,elinizle falan takmaya da çalışmayın.

Son düzenleme:
merhaba kızlar, ben de bu çene kütürdemesinden muzdaribim. Çocukken ortodontiste gittiğimde kapanma bozukluğu var demişti, tel takacağız demişti fakat gece dişlerimi sıkıp gıcırdattığım için diş köklerim yeterince uzun değilmiş, baskıya dayanamazmış bu yüzden tel takılmadı, fakat gece plağı vs de vermedi... Sonraki gittiğim dişçilerden de bu konuda bir uyarı almadım, dolgumu vs yapıp gönderdiler. Fakat gıcırdattığım için dolgularım da uzun süre dayanmıyor, ayrıca aşırı bir hassasiyet oluyor tatlı, ekşi, sıcak, soğuk vs yerken... Geçtiğimiz yaz 3 tane yirmilik dişimi çektirdim. Bu çekimden önce seyrek olan kütürdemelerim şimdi çok arttı. Korkuyorum daha da ilerlemesinden, rahat huzur içinde tak tuk etmeden en basit şeyleri bile yiyemiyorum, sert şeylerden her zaman uzak durmuşumdur dişlerimdeki hassasiyet yüzünden, ama nedense yetmiyor.

Bu splint denen şeyin takılmasıyla tam anlamıyla bir tedavi bir iyileşme oluyor mu gerçekten? Kullanan arkadaşlar hangi bölüme gitmem gerekli bunu da belirtirlerse çok sevinirim.

hepinize sağlıklı günler diliyorum, iyi bayramlar...

Bu kuturdeme sesi tme dedigimiz eklemden kaynaklanir. Bu hastalarin cogunda gece disleri sıkma, gicirdatma veya dudak yeme gibi kotu aliskanliklar olur. Yemek yerken, esnerken yada hic bir sorun yokken bi sabah ceneniz kilitlenmis olarak uyanabilirsiniz. Tani icin radyografi cekilir ve muayeneden sonra teshis konur. Herhangi bir etken dışında stres, kafanizin birseye takilmasi veya asiri kafein aliminda sorun cikarmaya daha meyillidir. Agri Sadece eklem bolgesinde olmayabilir, boynunuzun yan ve arka kisimlarina kadar uzanabilir. Buyume çağında olan hastalarda ortodontist, yetiskinlerde cene cerrahinin gormesinde fayda var. Genellikle hastalara eklemi rahatlatmak icin gece plagi verilir.

X