Ekonomiden anlayanların desteğine ihtiyacım var

whitesneaker

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2017
732
1.133
30
Merhaba hanımlar,
Diyelim ki 300k borcunuz var. Bankadan 100k ancak çekebiliyorsunuz ama faiz oranı yüksek %3,68. Kalanı mecburen borç kullanacaksınız. 3000 Euro ve altın borcu da alternatifiniz. Yani Euro, altın ve kredi ile bir ödeme yapmanız gerekiyor. Aylık ayırabileceğiniz de 18-20k da bu borçlar için ayırabileceğiniz bir bütçe var. Nasıl değerlendirirdiniz ?
Çekilebilecek kredi 100k aylık ödeme 7 bin
3000 Euro yaklaşık 100000 TL yapıyor
Altın borcunda sınır yok tüm borcu altın ile de kapatabiliyorsunuz.
Kredi çekmeden Euro ve altın ile mi ?
Kredi çekip, Euro kullanıp kalanı altın ile mi ?
Yoksa kredi ve altın ile mi ?
Sizce hangisi daha mantıklı olur.
Yardımlarınızı bekliyorum

Altin borcu cok riskli su anda. Euro icin de tekrar cikacak diyorlar. Yani orda da yükün artmasini bekleyebilirsiniz. Borclar nereye. Direkt 18/20 bin taksitle ödenmiyor mu?
Tadilat borcu. Şahsa ödeyeceğiz. O nedenle taksitlendirme şansımız yok.
Şuan 100k kredi ve üstüne Euro ve altın daha mı mantıklı olur acaba ?
Yani borcu 3e bölerek her 3 gruptan da borçlanmak

Mümkün olduğunca tl borçlanmak en mantıklısı Euro ve altın borcu kaygan ekonomide çok riskli geliyor bana ama başka çareniz de yok sanırım taksitlendirme ya da elden tl borçlanmak gibi? Gerçi bu devirde kim elindeki parayı tl bırakır ki…

Merhaba hanımlar,
Diyelim ki 300k borcunuz var. Bankadan 100k ancak çekebiliyorsunuz ama faiz oranı yüksek %3,68. Kalanı mecburen borç kullanacaksınız. 3000 Euro ve altın borcu da alternatifiniz. Yani Euro, altın ve kredi ile bir ödeme yapmanız gerekiyor. Aylık ayırabileceğiniz de 18-20k da bu borçlar için ayırabileceğiniz bir bütçe var. Nasıl değerlendirirdiniz ?

Bankaları zorlayıp, 300 binin en azından 200ünü kredi çekmeye çalışın. Avans hesap vs ile 10-20 binlik hesap açan bankarla arayı kapatın. Döviz ve altın borcuna girmek banka kredisinden daha masraflı olur.

Hepsini kredi çekmek için kırk bin takla atın gerekirse.
Borcun yarısını birikim ve biraz kredi ile kapatmıştık. Bu kalan 300 bin için çare arıyoruz maalesef. 240 bin TL kredi ödememiz var zaten. Bunun kalanında da 20 bin kadar bu 300 bin borcuna ayırabiliriz. Sadece eşim kredi çekebilir gözüküyor onda da 2 yıl İçin 100k ancak veriyorlar. Kalanı mecbur altın veya döviz olacak

Borcun yarısını birikim ve biraz kredi ile kapatmıştık. Bu kalan 300 bin için çare arıyoruz maalesef. 240 bin TL kredi ödememiz var zaten. Bunun kalanında da 20 bin kadar bu 300 bin borcuna ayırabiliriz. Sadece eşim kredi çekebilir gözüküyor onda da 2 yıl İçin 100k ancak veriyorlar. Kalanı mecbur altın veya döviz olacak
Ailede sizin adınıza kredi çekebilecek kimse var mı? 200 bin çekse biri, onun da ödemesi 14 bin falan olur. Toplam ödemeniz 21 bin olur. 20 bini ödeyen, 21 bini de öder. Zaten temmuzda yine maaş artışı olur. En fazla 5-6 ay sıkışmış olursunuz.

Ben altın borcundan korktum. Eşimin ısrarıyla Geçen yıl 100bin altın borcu aldık. Sıkıp sıkıp altın aldık. Kredi çekseydik daha çok Faiz girecekti. Çok yükselmeden kapadık. Tadilat acil değilse para biriktirip yapsanız. Büyük işe girilecek zaman değil 🙄

Ailede sizin adınıza kredi çekebilecek kimse var mı? 200 bin çekse biri, onun da ödemesi 14 bin falan olur. Toplam ödemeniz 21 bin olur. 20 bini ödeyen, 21 bini de öder. Zaten temmuzda yine maaş artışı olur. En fazla 5-6 ay sıkışmış olursunuz.
Aman yok sakin böyle akıl verip vesile olmayın. Bu zamanda kimse kimse adına borca girmesin sonra kendi parasının dilencisi olur. Bu arkadaş zaten işinden memnun değil, çıkarsa ödeyemez, herkes kötü olur sonra.

Siz alırken altın ya da döviz olarak mı borç aldınız?
Ne aldıysanız onu geri verin. Tl ise tl diğer altınmış dövizmiş girişmeyin

Merhaba hanımlar,
Ekonomi'den "ağlayanlar"diye anladığım için yorum yapacaktım 😆neyse ben ağlayayım🤣size kolay gelsin 👋

Merhaba hanımlar,
TL ile borclanirim döviz ya da altın almam.

X