Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Diş ipini sert bı şekilde dış etinize doğru saplar gibi uygularsanız travmadan dolayı çekilme olur.

herkese merhaba 31 yaşında olarak üst çene genişletme aparey önerdiler yasitim olup kullananların yorumlarını merak ediyorum

Arkadaşlar aranızda diş teli kullanan var mı? Üst dişleriminden bir tanesi ileri doğru çıkık..Özellikle fotoğraflarımda çok belli oluyo,halbuki çok dikkat çeken bişe değil ama beni rahatsız ediyo ve tel taktırmak istiyorum.Beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz..
Çevremde çok kisi taktirdi düzeldi dişleri evet ama hepsinin sarı sarı kaldi

Diş hekimleri odasına yaptığım şikayet sonrası hacettepede bilirkişi tayin edildi,bilirkişi şoke oldu dişleri görünce ben nereden bilicem ortodontik tedavi gördüğünüzü dedi tabi bende başlangıç panoromik ve kafa filmi yok,fatura yok..ispat edemedim ama sağlık bakanlığj etlikte kayıtdışı çalıştı diye ceza yağdırdı dt a ve kliniğe dolayısıyla kapatıldı..bana epey para teklif ettiler şikayet etme nolur diye dişlerini kaybedersen implant yaptıralım şikayetvar.com daki başdent eryaman ve kızılay ortodonti diye kaldırmadım tabiki..icra kanalıyla 3.750₺ mizi aldık ayrıldık..yüzüm deforme oldu kesme-koparma yeteneğimi kaybettim alt 2 diş köküm zedeli..trilyon verse kendi dişimin yerini tutarmı??
Merhaba yaklaşık 1.5 senedir ortodonti tedavisi görüyorum alt cenem sola kaydi bariz sekilde ust cenem hafif sağa boyle biticekmis sinirlerim cok bozuk ve nasıl bir yol izleyecegimi bilmiyorum acaba ayni doktordan mi bahsediyoruz

Merhaba yaklaşık 1.5 senedir ortodonti tedavisi görüyorum alt cenem sola kaydi bariz sekilde ust cenem hafif sağa boyle biticekmis sinirlerim cok bozuk ve nasıl bir yol izleyecegimi bilmiyorum acaba ayni doktordan mi bahsediyoruz
Merhaba siz hangi ortodontistle çalıştınız??

herkese merhaba 31 yaşında olarak üst çene genişletme aparey önerdiler yasitim olup kullananların yorumlarını merak ediyorum
31 yaşında çene genişlemez:))) 14-15 yaşta olurdu...çeneniz darsa tel işine girişmeyin derim!tedavi olsanız bile dişleriniz eski haline dönecektir

Benim gibi sabırsızsanız, hemen olsun bitsin istiyorsanız, avucunuzu yalarsınız canlarım. Kendime çok kızgınım. Birincisi bilinçsizce başladığım için, ikincisi sabırsız ve dikkatsiz olduğum için. Üçüncüsü baştan her şeyi, tüm süreci konuşmadığım için. Ne olacağını, tüm planlamayı sorun. Dişinizin özel bi durumu var mı öğrenin. Sonra sürpriz olabiliyor. Sinirleriniz laçka oluyor. Mutlaka fotoğraf çekin dişlerinizin her halini, diş etleriniz de görünecek şekilde fotoğraflayın. Tedaviden önce mutlaka telsiz halinizi çekin. nasıl göründüğünü bilin.

Benim gibi sabırsızsanız, hemen olsun bitsin istiyorsanız, avucunuzu yalarsınız canlarım. Kendime çok kızgınım. Birincisi bilinçsizce başladığım için, ikincisi sabırsız ve dikkatsiz olduğum için. Üçüncüsü baştan her şeyi, tüm süreci konuşmadığım için. Ne olacağını, tüm planlamayı sorun. Dişinizin özel bi durumu var mı öğrenin. Sonra sürpriz olabiliyor. Sinirleriniz laçka oluyor. Mutlaka fotoğraf çekin dişlerinizin her halini, diş etleriniz de görünecek şekilde fotoğraflayın. Tedaviden önce mutlaka telsiz halinizi çekin. nasıl göründüğünü bilin.
Ben başlarken sordum inci gibi olacak denildi..2 yık pekiştirme kullanacaksın denildi kullandım ama geri dönüp eğrildi....yüzüm deforme oldu nazolabial oluk oluştu dudak kenarlarımda yüzüm dümdüz oldu yağ kaybından...bin pişmanım orthodontik tedavi gördüğüme!!!!

tel tedavim bittikten sonra 2 sene de plak taktım ama alt dişlerim çok sıkışık olduğu için bozulmaya başladı bile. acaba tamamen eski çarpıklığına mı döner? endişeleniyorum tamamen bozulursa diye.. doktorum artık plak takma yeterince taktın serbest bırakman lazım bundan sonra demişti. yoksa bozulmasın diye geceleri hala plak takmaya niyetliydim..

tel tedavim bittikten sonra 2 sene de plak taktım ama alt dişlerim çok sıkışık olduğu için bozulmaya başladı bile. acaba tamamen eski çarpıklığına mı döner? endişeleniyorum tamamen bozulursa diye.. doktorum artık plak takma yeterince taktın serbest bırakman lazım bundan sonra demişti. yoksa bozulmasın diye geceleri hala plak takmaya niyetliydim..
Merhaba yaşınız kaç?? Çene darlığı varsa mutlaka geriye dönecektir..ortodontistiniz kim? Plak takmayı bırak diyorsa bırakın aksi halde diş köklerine zarar verebilir!

Merhaba yaşınız kaç?? Çene darlığı varsa mutlaka geriye dönecektir..ortodontistiniz kim? Plak takmayı bırak diyorsa bırakın aksi halde diş köklerine zarar verebilir!
29
Çenemde bi sıkıntı yok ağzım geniş aslında ama alt dişlerim sıkışık. Ağzım büyük dişlerim de büyük sığmıyor. Bıraktım plak takmayı.

29
Çenemde bi sıkıntı yok ağzım geniş aslında ama alt dişlerim sıkışık. Ağzım büyük dişlerim de büyük sığmıyor. Bıraktım plak takmayı.
Ortodontistin alt çenede yer var derse sorun yok,benim alt ve üst çenede yer olduğunu söylemişti ama tedavi bitince çenen dar dedi:)))))bozuldu benim maalesef emekler çöpe👎🏻👎🏻

üstler bozulmasın da altlar cok önemli değil ya
Benim üstte bozuldu...hayatımın hatasıydı ortodonti tedavisi...tel taktırdığımda etrafımdakiler çok güzeldi dişlerin niye yaptırdın,eğrimiydi ki diye söyleyenler bile oldu...genç yaşta yüzüm deforme oldu nazolabial oluk denilen burun kenarı çizgilerim oluştu 32 yaşımda:KK43:(((yüzüm dümdüz...çok zayıfladı suratım...

Benim kardeşimin üstten 2 ayrı dişi çıktı alttakileri çektirdik sonra tel taktırdık 3 yıl sürdü teli çıkarması ama şuan gayet güzel görünüyo
Ben de tel taktırdığım dönemde alttan 2 üstten 2 diş çekilmişti tel çıkınca bozulma oranı düşüyormuş diş çekimi olunca. Tabi çene darlığını da göz önünde bulundurarak çekiyorlar.
Üstten bir dişim dışa doğru yamuk ve üstten çıkmıştı alttaki dişlerimde göze batan bir bozukluk yoktu sadece hafif yamukluk vardı bu yüzden taktırmıştım. Tel çıkınca hiç plak kullanmadım daha doğrusu kullanamadım ilk 1 sene hiç bozulmadı ama sonra ufak kaymalar oldu onu da ben anlarım bildiğim için. Dışarıdan anlaşılmıyor. Tel çıkalı 4 yıl oluyor yaklaşık. Ben memnun kaldım plak kullansam daha da iyi olurdu

Ben de tel taktırdığım dönemde alttan 2 üstten 2 diş çekilmişti tel çıkınca bozulma oranı düşüyormuş diş çekimi olunca. Tabi çene darlığını da göz önünde bulundurarak çekiyorlar.
Üstten bir dişim dışa doğru yamuk ve üstten çıkmıştı alttaki dişlerimde göze batan bir bozukluk yoktu sadece hafif yamukluk vardı bu yüzden taktırmıştım. Tel çıkınca hiç plak kullanmadım daha doğrusu kullanamadım ilk 1 sene hiç bozulmadı ama sonra ufak kaymalar oldu onu da ben anlarım bildiğim için. Dışarıdan anlaşılmıyor. Tel çıkalı 4 yıl oluyor yaklaşık. Ben memnun kaldım plak kullansam daha da iyi olurdu
Sizin bozulmaması çok iyi olmuş kardeşimin dişlerinin arkasına tel takıldı 2 yıl önce çıkarmışlardı ön tellerini ama arkadaki teli daha duruyor sanırım damak yapısına göre bozulma ihtimali olanlara farklı uygulama yapılıyor

Sizin bozulmaması çok iyi olmuş kardeşimin dişlerinin arkasına tel takıldı 2 yıl önce çıkarmışlardı ön tellerini ama arkadaki teli daha duruyor sanırım damak yapısına göre bozulma ihtimali olanlara farklı uygulama yapılıyor
Yaa öyle mi 🤔 aynen dediginiz gibi. Ortodonti tedavileri tamamen kişiye özgü oluyor. Bana sanki ilerleyen dönemde kayar biraz daha gibi geliyor ama bakalım eski haline dönmediği sürece sorun etmiyorum

X