Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Dişlerimi düzeltme konusunda en az 8 9 doktorla görüştüm. Bir çoğu bana 2 dişimi çekip tel tedavisi ile 2 yılda halledebileceğimizi söyledi gerçekten ben istemedim 2 sağlam dişim gidecekti. Son gittiğim doktor tanıdık bir doktordu bilerek sonra bıraktım. Ön dişlerimin biri çok daha önde duruyordu çenemde yer olmadığı için aparey deniliyor sanırım onunla üst çenemi genişlettik 3 4 güne bir doktorun dediği şekilde vida sistemi gibi birşeyi var onu genişlettim 2 ay gibi bir sürede yeterli genişliğe ulaştık. Sonrasında diş teli taktık şu anda 2 ay oldu ama neredeyse oturdu sayılır çok az kaldı. Tamamen oturduktan sonra 2 ay beklememiz gerekiyormuş. Tahmin 3 ay sonra bitecek tedavim. Toplamda 7 8 ay gibi bir sürede tamamlarım diye umut ediyorum. Maliyeti ise 4000 TL civarı oldu.

Kızlar benim diş tellerim 3 ocak günü çıkıcak. 16 ay sürdü. Çok memnun kaldım. Diş çekimi olmadı dişleri biraz daha geri alınabilirdi ama tercih etmedim. Böyle de güzel oldu. Darısı sizlerin başına inşallah

Herkese merhaba, öncelikle telleri çıkan arkadaşlara gözünüzaydın diyeyim :) benim ortodontistim de son 2 ay dedi. Şubatta çıkarsa tam 1 sene olacak.
Bu süreçte yaşadığım en büyük problem çene eklemi kilitlenmesi oldu. Direkt olarak ortodontik tedaviye bağlı değil tabii. Diş sıkmaya bağlı olarak gelişen bir durumdu ve gece plağı kullanmam gerekiyordu ancak tellerden dolayı mümkün değildi.
Botox yaptırarak çözdük durumu. Bu sefer de gülüşüm falan değişti hiç hoşuma gitmedi. Neyse ki botoxun etkisi geçici.
Ama dişlerimin görüntüsünden çok memnunum.

Arkadaşlar merhaba
Ben 34 yaşındayım
Sağ üst köpek dişim çarpık çıkmıştı hep erteledim tel olayını. Fakat artık taktırmaya karar verdim.
Sizlere sorun şu. Ben sadece bu köpek dişimin yerine inmesini istiyorum. Alt çenemde bir sorunum yok. Sadece o dişe yönelik tel takılır mı. Bir de alt dişlere tel takılmadan sadece üste takılması mümkün mü

Arkadaşlar merhaba
Ben 34 yaşındayım
Sağ üst köpek dişim çarpık çıkmıştı hep erteledim tel olayını. Fakat artık taktırmaya karar verdim.
Sizlere sorun şu. Ben sadece bu köpek dişimin yerine inmesini istiyorum. Alt çenemde bir sorunum yok. Sadece o dişe yönelik tel takılır mı. Bir de alt dişlere tel takılmadan sadece üste takılması mümkün mü

hepsine takılacaktır.

Tedavim biteli 2 yıl oldu plak kullanıyorum o zamandan beri. İlk sene tüm gün takıyordum sonra gece takmaya başladım. Bu aralar mide bulantımdan dolayı 3-4 gece takamadım taktığımda da 1 saat filan taktım geri çıkardım. Sonra tekrar 5-6 saat takmaya başladım ama takarken zorlanma oluyor. Taktıkça zorlanma azalıyor.

Bu plaklar dişlerimiz hafif bozulduğunda düzeltiyor mu yoksa daha fazla bozulmasını mı engelliyor? Sıkıntılı bir tel tedavisi süreci geçirdim tekrar bozulmasını istemiyorum..

Tellerim çıkalı 1 ay oluyor. Retanier teli takılı alt üst. Birde şeffaf plaklar var. Sadece yemek yerken çıkarıyorum. Ödüm kopuyor bozulacak diye.. 29 yaşındayım.

Tedavim biteli 2 yıl oldu plak kullanıyorum o zamandan beri. İlk sene tüm gün takıyordum sonra gece takmaya başladım. Bu aralar mide bulantımdan dolayı 3-4 gece takamadım taktığımda da 1 saat filan taktım geri çıkardım. Sonra tekrar 5-6 saat takmaya başladım ama takarken zorlanma oluyor. Taktıkça zorlanma azalıyor.

Bu plaklar dişlerimiz hafif bozulduğunda düzeltiyor mu yoksa daha fazla bozulmasını mı engelliyor? Sıkıntılı bir tel tedavisi süreci geçirdim tekrar bozulmasını istemiyorum..
Plaklar düzeltiyor canım. Milim bozulma oluyordur zorlanma oluyorsa. Kolay tskup çıkartılıyorsa düzelmiş demektir. Bende kullanıyorum 1 aydır. Tüm gün takıyorum.

Plaklar düzeltiyor canım. Milim bozulma oluyordur zorlanma oluyorsa. Kolay tskup çıkartılıyorsa düzelmiş demektir. Bende kullanıyorum 1 aydır. Tüm gün takıyorum.
Ne kadar süre takacaksınız plağı? Ben de dün başladım

Teşekkürler
Sen de korkma bozulacak diye. Düzenli plak taktıktan sonra sorun olmaz. 1 sene sürekli taktıktan sonra sadece geceleri taktım ben bi sorun olmadı. Ama başlarda sıkı tutmak lazım sonra rahat edeceksin. Bazı geceler 1-2 saat takıp çıkarıyorum ağız kuruluğu yaptığı için. İlk seneyi geçirdikten sonra rahatlarsın

Ne kadar süre takacaksınız plağı? Ben de dün başladım
Ne kadar takacsğımı söylemedi. 1 ay sonra randevum var. Sanırım 6 ay gece gündüz daha sonra gece olucak. Nette gezinirken bu yazıya denk geldim. Bilgilendirici.

SÜRELER

0-3 AY: Ortodontik tedavi kısa sürmüş olsa bile, pekiştirme plağı, tedavi bitiminden sonraki ilk 3 ay öğütme dışındaki gece gündüz disiplinli bir şekilde sürekli takılmalıdır.

3-6 AY: Sadece geceleri takılıp, gündüzleri ağız boş kalabilmektedir.

ANCAK BU SÜRELER KİŞİDEN KİŞİYE BOZULMA POTANSİYELİNE GÖRE KISALMAZ, AMA UZAYABİLİR.

Yani 3. ayın sonunda tümünden sadece gece kullanımına geçildiğinde ertesi gece plak hafif zorlanarak oturuyor ise, kullanım süresini azaltmaktan vazgeçilip 1 ay daha tüm gün takmaya devam edilmelidir. 4. ayın sonundaki denemede, ertesi gece hala zorlanma oluyorsa, tüm günlük süre – zorlanma olmayıncaya kadar – devam etmelidir.

6-9 AY: Daha önce bir sorun olmamışsa bu dilimde 2 gecede bir takılabilmektedir.

2. gece takılırken zorlanma oluyorsa, her gece takmaya devam edilmelidir.

9-12 AY: Bu normal olarak hafta da 1, ya da duruma göre 2 geceye geçilen süreçtir.

İLK 2 SENE: Tavsiyem odur ki, ertesi sene haftada 1,

2. sene ayda 2 gece pekiştirici aparey takılmalıdır.

3. senede hala hafif bozulma oluyorsa (nadiren olabilir); bu durumda kişisel fikrim ve tercihim: Bu uzun ve disiplinli sürecin sonundaki kaçınılamayan – önlenemeyen hafif bozulma, ömür boyu plaklarla yaşamaktan daha iyidir.

Ne kadar takacsğımı söylemedi. 1 ay sonra randevum var. Sanırım 6 ay gece gündüz daha sonra gece olucak. Nette gezinirken bu yazıya denk geldim. Bilgilendirici.

SÜRELER

0-3 AY: Ortodontik tedavi kısa sürmüş olsa bile, pekiştirme plağı, tedavi bitiminden sonraki ilk 3 ay öğütme dışındaki gece gündüz disiplinli bir şekilde sürekli takılmalıdır.

3-6 AY: Sadece geceleri takılıp, gündüzleri ağız boş kalabilmektedir.

ANCAK BU SÜRELER KİŞİDEN KİŞİYE BOZULMA POTANSİYELİNE GÖRE KISALMAZ, AMA UZAYABİLİR.

Yani 3. ayın sonunda tümünden sadece gece kullanımına geçildiğinde ertesi gece plak hafif zorlanarak oturuyor ise, kullanım süresini azaltmaktan vazgeçilip 1 ay daha tüm gün takmaya devam edilmelidir. 4. ayın sonundaki denemede, ertesi gece hala zorlanma oluyorsa, tüm günlük süre – zorlanma olmayıncaya kadar – devam etmelidir.

6-9 AY: Daha önce bir sorun olmamışsa bu dilimde 2 gecede bir takılabilmektedir.

2. gece takılırken zorlanma oluyorsa, her gece takmaya devam edilmelidir.

9-12 AY: Bu normal olarak hafta da 1, ya da duruma göre 2 geceye geçilen süreçtir.

İLK 2 SENE: Tavsiyem odur ki, ertesi sene haftada 1,

2. sene ayda 2 gece pekiştirici aparey takılmalıdır.

3. senede hala hafif bozulma oluyorsa (nadiren olabilir); bu durumda kişisel fikrim ve tercihim: Bu uzun ve disiplinli sürecin sonundaki kaçınılamayan – önlenemeyen hafif bozulma, ömür boyu plaklarla yaşamaktan daha iyidir.
ben 1 seneden sonra da her gece takmaya devam ettim hala takıyorum
bi gece takmasam ertesi gece zorlanma oluyor
doktora da gitmedim uzun zamandır. acaba haftada 1 takmam yeterli olur mu

Çene bozukluğu olup Cem Baykan'a tedavi olan varsa mesaj atabilir mi?
Canım hiç tavsiye etmiyorum o doktoru, ben kontrol için gidecektim fakat bi arkadaşım bana orada yaptırdığını ve resmen eziyet çektiğini söyledi ayriyeten dişleri çenesi düzelmektense daha beter olmuş. O öyle diyince ben de internetteki yorumları okudum. Açıkçası okuduklarım karşısında gerçekten çok şok oldum ve başka bir doktora gitmeye karar verdim. Şu an doktorumdan çok çok memnunum. Merak ettiğin olursa özelden sorabilirsin.

Ben de diş teli istiyordum. Ve bu yılbaşından önce birkaç doktorla görüştüm fakat bazısı hiç hasta odaklı değildi, sanki ben orada onun müşterisiymişim gibi davrandı ve ben de pek rahat hissetmediğim için istemedim. Şimdi yaptırdığım doktor bana üst çenemin sağ kısmının dar olduğunu ama yaş itibariyle düzelebileceğini söyledi. Ve damaklık kullanmam gerekiyormuş. Normalde ben sabit damaklık takar diye düşünmüştüm fakat temizlik açısından kendisi hareketli apareyin daha iyi olduğunu açıkladı ki şu an düşünüyorum da ne kadar haklıymış. Neyse ölçü aldı ve bir hafta on gün sonra damaklığı kullanmaya başladım. İlk hafta benim için çok zor geçti, konuşamıyorum, istediğim gibi yemek yiyemiyorum ki zaten kilo problemim vardı az ama sık yiyordum şimdi bunu takınca iyice zayıfladım ama ikinci ayın sonuna geliyorum şu an ve alıştım ama yine de çıkması için sabırsızlanmıyor değilim çünkü hem hayat kalitenizi düşürüyor hem de yaşam biçiminizi değiştiriyor ama güzel gülüşler ve estetik için her şeye değer. Bu ay merak edenler için lastik takmamı önerdi damaklığa takıyorum ve alttaki braketlere geçiriyorum sonrasında, bu da çenemin düzgün bir kapanış yapmasını sağlayacakmış. İlk ay haftada iki defa çeviriyordum bu ay bire düşürdü ama ben çok sıkıldığım için biraz fazla çeviriyorum. Yanlış ama yine de bir sorun olmadı. İlk ayda öyle yapmıştım da oradan tecrübeliyim :KK70:. Neyse siz öyle yapmayın. Bana altı ay dedi ve ben konuşmayı aşırı sevdiğim için dayanamaz oldum. Merak ettiğiniz başka bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

Çene bozukluğu olup Cem Baykan'a tedavi olan varsa mesaj atabilir mi?
Ben muayeneye gittim,bu perşembe tedaviye başlıyoruz,bana güven verdi açıkçası.Yalnız baya pahalı ücreti Cem Baykanın.Bana ameliyattan başka çarem olmadığı söylendiği ve hastane masrafları hariç yine yüksek bir mebla istendiği için bir umut belki ameliyata gerek kalmaz diye göze aldım.Bakalım hakkımızda hayırlısı

Başına gelen var mı bilmiyorum,varsa yardımcı olursa cok sevinirim.
Azı süt disim düşmemiş ve asıl çıkması gereken azı dişim gömülü durumda. Doktor süt dişini çekip tel takıp dişini aşağı süreceğiz dedi. Ben çok ve çok korkuyorum. Şimdi dişin sürmesi ne kadar zaman alır? Ne kadar süre dişsiz kalırım ve tel tedavisi ortalama ne kadar sürer? Bilen yardımcı olursa cok sevinirim. Tesekkurler.

Arkadaşlar lastik döneminde çene ekleminde sıkıntı oluşan var mı ? Benim sağ çenemden, sert büyük yiyecek yediğim zaman ses geliyor. İlk başlarda ağzımı açıp kapadığım zaman da sesler geliyordu. Doktor 2 ay lastiği kesip yükseltici taktı arka üst dişlere ve o sorun geçti.. sonra tekrardan 1.5 aydır lastik kullanmaya başladım 19 mart'ta gittiğimde nisanın dokuzunda teller çıkacak diye randevu verildi. Tabi ben deneyeyim dedim sert birşeyler yedim ve sağ çenemden halen ses geliyor :KK42: Salı günü yeniden doktoruma gittim iki tarafında aynı anda kapanmasi için sağ üst büyük azılara yada yukselticilerine inceltme yaptı.Gerci kapanışlarında ben bir fark göremedim hiç bir zaman ! Doktorum niye böyle işlem yaptı anlamadım. Ayın 2 sinde de kontrol randevusu var ve durum halen aynı. Moralim Çok Bozuk

X