Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Ben de deneyimimi paylaşmak istedim.2 gün oldu tel ve lastiklerim takılalı,ilk gün bişeyler yiyene kadar o kadar da kötü değilmiş dedim ama yemek yemeye çalışırken zorlu bir sürecin beni beklediğini anladım.Şuan hiç çiğneyemiyorum,yiyeceklerimi ezip direk yutuyorum,Doktorum alışma sürecinde olabileceğini söyledi,inşallah dediği gibidir,çiğnemek nasıl bir velinimetmiş meğer bu vesileyle anlamış bulundum.Tahrişlerde başladı yavaş yavaş,bazen bi penseyle söküp atasım geliyor telleri,umarım buda geçici bir histir,”alışma süreci olur o kadar,bu kadar insan yapabilmişse ben de yapabilirim” diye rahatlatmaya çalışıyorum kendimi:110: Tüm tellilere kolaylıklar diliyorum.Sonucun çok güzel olacağını düşünerek dayanalım teldaşlarım
Kimse okumasa de ben ara ara yazmayı düşünüyorum sürecimi,yazmak rahatlatıyor beni

Arkadaşlar lastik döneminde çene ekleminde sıkıntı oluşan var mı ? Benim sağ çenemden, sert büyük yiyecek yediğim zaman ses geliyor. İlk başlarda ağzımı açıp kapadığım zaman da sesler geliyordu. Doktor 2 ay lastiği kesip yükseltici taktı arka üst dişlere ve o sorun geçti.. sonra tekrardan 1.5 aydır lastik kullanmaya başladım 19 mart'ta gittiğimde nisanın dokuzunda teller çıkacak diye randevu verildi. Tabi ben deneyeyim dedim sert birşeyler yedim ve sağ çenemden halen ses geliyor :KK42: Salı günü yeniden doktoruma gittim iki tarafında aynı anda kapanmasi için sağ üst büyük azılara yada yukselticilerine inceltme yaptı.Gerci kapanışlarında ben bir fark göremedim hiç bir zaman ! Doktorum niye böyle işlem yaptı anlamadım. Ayın 2 sinde de kontrol randevusu var ve durum halen aynı. Moralim Çok Bozuk
Benim lastik tedavisine başlamadan sadece teller varken çene eklemim kilitlendi, botoxla çözdük. Botoxun etkisi geçti, lastik takıldı. Yine çenemi tam açamıyorum ama idare ediyorum artık tedavi bitene kadar kaşık sığsın yeter modundayım. sonra yine bakıcaz çaresine umarım..
Ben de deneyimimi paylaşmak istedim.2 gün oldu tel ve lastiklerim takılalı,ilk gün bişeyler yiyene kadar o kadar da kötü değilmiş dedim ama yemek yemeye çalışırken zorlu bir sürecin beni beklediğini anladım.Şuan hiç çiğneyemiyorum,yiyeceklerimi ezip direk yutuyorum,Doktorum alışma sürecinde olabileceğini söyledi,inşallah dediği gibidir,çiğnemek nasıl bir velinimetmiş meğer bu vesileyle anlamış bulundum.Tahrişlerde başladı yavaş yavaş,bazen bi penseyle söküp atasım geliyor telleri,umarım buda geçici bir histir,”alışma süreci olur o kadar,bu kadar insan yapabilmişse ben de yapabilirim” diye rahatlatmaya çalışıyorum kendimi:110: Tüm tellilere kolaylıklar diliyorum.Sonucun çok güzel olacağını düşünerek dayanalım teldaşlarım
Kimse okumasa de ben ara ara yazmayı düşünüyorum sürecimi,yazmak rahatlatıyor beni
Hoş geldin hayırlı olsun :)) alışma sürecin 1 ay kadar sürebilir merak etme yeniden çiğnemeye başlayacaksın randevulardan sonraki ilk 3 gün çok hassas oluyor ama onun haricinde ben kuruyemiş patlamış mısır vs yedim hep. ön dişlerinle ısırmamaya çalış tostu falan yanlardan ısırabilirsin. (komik görüntü evet ama yapacak bişey yok)

Bu arada genel cevap da olsun çene kilitlenmesi, masseter kasının spazmından oluyor. çene egzersizleri var ortodontistinize sorun. egzersizler kilitlenmeyi engelliyor.

Benim lastik tedavisine başlamadan sadece teller varken çene eklemim kilitlendi, botoxla çözdük. Botoxun etkisi geçti, lastik takıldı. Yine çenemi tam açamıyorum ama idare ediyorum artık tedavi bitene kadar kaşık sığsın yeter modundayım. sonra yine bakıcaz çaresine umarım..

Hoş geldin hayırlı olsun :)) alışma sürecin 1 ay kadar sürebilir merak etme yeniden çiğnemeye başlayacaksın randevulardan sonraki ilk 3 gün çok hassas oluyor ama onun haricinde ben kuruyemiş patlamış mısır vs yedim hep. ön dişlerinle ısırmamaya çalış tostu falan yanlardan ısırabilirsin. (komik görüntü evet ama yapacak bişey yok)
Teşekkür ederim destek için:) Yavaş yavaş alışmaya başlıyorum,daha iyi olucam inşallah

Arkadaşlar merhaba,

İstanbul'da ortodontist önerebilecek var mı? Anadolu yakasını tercih ederim. Teşekkürler şimdiden.

Merhaba canım; 1,5 yıldır tel takıyorum çok memnunum.
Doktorum İbrahim Fevzi Mutlu; hemen Libadiye'de
Hatta kontrol için cumartesı orda olacagım ıstıyorsan gel tanıdık ındırımı yapar. :rolleyes:
Fıyatları uygundur artı ortodontı uzmanlıgı branşı.

Merhaba canım; 1,5 yıldır tel takıyorum çok memnunum.
Doktorum İbrahim Fevzi Mutlu; hemen Libadiye'de
Hatta kontrol için cumartesı orda olacagım ıstıyorsan gel tanıdık ındırımı yapar. :rolleyes:
Fıyatları uygundur artı ortodontı uzmanlıgı branşı.

Selamm, harika haber, fiyatlarıyla ilgili bilgi de verebilir misin? Biz hem eşim hem ben düşünüyoruz, çarpı 2 olunca daha önemli oluyor tabi :KK48:

Ağustos başında yıllık izinde olacağız o zaman işte görüşmeye gideceğiz dişçilerle, şimdi adayları toplamaya çalışıyorum :KK70:

Selamm, harika haber, fiyatlarıyla ilgili bilgi de verebilir misin? Biz hem eşim hem ben düşünüyoruz, çarpı 2 olunca daha önemli oluyor tabi :KK48:

Ağustos başında yıllık izinde olacağız o zaman işte görüşmeye gideceğiz dişçilerle, şimdi adayları toplamaya çalışıyorum :KK70:

Tamam, ben toplam 4.000tl ye yaptırdım.
Her ay rutin bakım ve temızlık yaptılar. Malzemeler kalıtelı oldugu ıcın ne bır yara ne bır agrı ne bır sızı hıcbır sorun yasamadım cok sukur.
Ikı diş amelıyatı da oldum bu doktorda onlarda da cok basarılıydı.
Eğer epeyce sorunlu diş varsa teli 5.000 e falan takıyor. Komsuyu da goturduk ordan bılıyorum :KK70:

Tamam, ben toplam 4.000tl ye yaptırdım.
Her ay rutin bakım ve temızlık yaptılar. Malzemeler kalıtelı oldugu ıcın ne bır yara ne bır agrı ne bır sızı hıcbır sorun yasamadım cok sukur.
Ikı diş amelıyatı da oldum bu doktorda onlarda da cok basarılıydı.
Eğer epeyce sorunlu diş varsa teli 5.000 e falan takıyor. Komsuyu da goturduk ordan bılıyorum :KK70:

Çok sağol, bakacağım bende not aldım. Ne zaman çıkacakmış senin peki? Öncesinde çekim dolgu falan da gerekliyse tamamlayıp öyle takıyorlar herhalde dimi

Çok sağol, bakacağım bende not aldım. Ne zaman çıkacakmış senin peki? Öncesinde çekim dolgu falan da gerekliyse tamamlayıp öyle takıyorlar herhalde dimi

Rica ederim. Tabi önce tedavi edilecek bir durum varsa onu hallediyorlar ki tedavi düzgün gitsin.
Benim iki aya çıkar sanıyorum; köpek dişimin biri noksan olduğundan oranın kapanmasını bekliyoruz aslında bitti de nazlı gelin gibi kapanmadı ora :KK70:

Rica ederim. Tabi önce tedavi edilecek bir durum varsa onu hallediyorlar ki tedavi düzgün gitsin.
Benim iki aya çıkar sanıyorum; köpek dişimin biri noksan olduğundan oranın kapanmasını bekliyoruz aslında bitti de nazlı gelin gibi kapanmadı ora :KK70:

:) İçine sinsin, tertemiz kullan inşallah.

Teşekkürler ediyorum darısı başınıza efendim;
ya başta robocop gibi oluyorsunuz da sonuç cidden iyi :KK70:
Hatta arkadaşlar bu halıne alıstık hıc cıkarma dıyorlar :KK70:
Sizin de oyle olacak
Ben aslında taa şu marmara üni. de sıraya giriliyordu ya bilmem bilir misin, 20 yl önce, o zaman girmiştik sıraya, sonra yıllar geçti sıra geldi ama imkan yoktu o dönem, sonra ben umursamadım, bu befer işte yine yıllar geçti iş güç artık rahatlık, bi ktım herkes takıyor 3o yaşından sonra, ondan bende artık başına geçelim diyorum. Çocuk var, o nasıl tepki verecek onu merak ederim bir de yiyip içtiğine dikkat falan lazım. Değişik bir süreç olacaktır elbet :KK70::KK70:

benimde alt çenem 1 cm kadar ilerideydi. ben hep ameliyatla düzeleceğini düşündüğüm için 35 yaşıma kadar tedaviye başlamadım. fakat gazi hastanesine diş tedavisi için gittiğimde dişimi yapan doktor durumumu farkedip ameliyatsızda olabilir senin dişin dedi ve ben tedaviye başladım. ilk 3 ay üst dişlerimi takıldı sadece sonra alt çeneme takıldı. lastiklerle birlikte tedavi devam etti. Şuan alt dişlerim geriye üst dişlerim öne geldi. 9 aydır tedavim devam ediyor. ve 1 ay sonra doktorum tedavinin biteceğini söyledi. eğer durumu benim gibi , alt çenesi yada alt dişleri çok ileri derecede önde olmayan varsa biran evvel tedaviye başlamalısınız ben bu kadar beklettiğim için çok pişmanım...

Herkese selam benim de iki yıl kadar önce tedavim bitti apareylerimi hala kullaniyorum aslında çoktan bitmesi lazimdi aparey kullanımı ama ben de dis sıkma rahatsızlığı olduğu için ne kadar özen göstersem de yamuldu üst yan dişlerim.doktor köpek dislerime sadece braket takılacağını o sayede yamulan dişlerin duzelecegini söyledi.aranizda bu şekilde tedavi olan oldu mu?

Merhaba, Anadolu yakasında önerdiğiniz uygun fiyatlı bir dişçi var mı? Elden taksitle ödeme yapabileceğim. Açıkçası her yere güvenmiyorum her yer dişçi dolu. Kime guvenecegimi şaşırdım. Yarın dükkanı kapatıp giderlerse tellerle bir başıma kalmak istemiyorum :KK70:

1 senedir seffaf dis teli takili dislerimde ve duzeldi.
Ama disler duzelsede ayni hizada degil uzunluklari...
Torpuleme duye bir sey var mi?yapilmasi mantikli mi ?

X