Diş eti hastalıkları ...Bilgi ve paylaşım...

Evet bana da gunde 2 kere fircala dedi.Benim de aralanma oldu dislerimde.Ayni sekilde subatta gittigimde ameliyat yapacak bazi dislerime.Sol alttaki disim benim de tehlikede kurtarmaya çalışacak. Olmazsa cekilecekmis sonradan implant yapilabilmesi icinmis.
Ferhal sen doktora hangi sikayetle gitmistin ilk nasil farkettin diseti rahatsizliigini?

diş hekimi önce taşları temizleyip rahatlacak dişetlerini..sonrasında bi gargara veriyor onunla düzenli çalkalıcaksın..çekilen dişetleri geri gelmez ama durdurmak mümkün..gerçi bi süre saraçoğlunun kürünü uyguladım fayda ediyor..ama 1 ay boyunca sıkılmadan her gece yaptım..dağkekiği deniyor kaynatıp onla dişleri fırçalıyosun
canım bu uygulamayı nasıl yapıyoruz? dağ kekiğini kaynatıp, sadece o suyu mu kullanıyoruz? Macun falan kullanmayacak mıyız?
Ben doktora gittim. çekilen diş etini düzeltmek mümkün değil. çekilmesini durdurmak için süpürerek diş fırçalamamı ve yumuşak başlı fırça kullanmamı önerdi doktor. böyle olunca da dişlerimi tam temizleyemiyorum gibi hissediyorum. Eğer ilerlerse damaktan et parçası alıp, dişeti yapıyorlarmış. Hiç girmek istemiyorum bu işlere :KK43:(((

canım bu uygulamayı nasıl yapıyoruz? dağ kekiğini kaynatıp, sadece o suyu mu kullanıyoruz? Macun falan kullanmayacak mıyız?
Ben doktora gittim. çekilen diş etini düzeltmek mümkün değil. çekilmesini durdurmak için süpürerek diş fırçalamamı ve yumuşak başlı fırça kullanmamı önerdi doktor. böyle olunca da dişlerimi tam temizleyemiyorum gibi hissediyorum. Eğer ilerlerse damaktan et parçası alıp, dişeti yapıyorlarmış. Hiç girmek istemiyorum bu işlere :KK43:(((

ileri derecedeyse kökleri görünüyosa mesela böyle uzun tedavilere girmeyin süpürerek fırçalayın yavaş yavaş ben öyle yapıyorum ,saraçoğlu dişeti yazarsanız googla çıkar şuan tam hatırlayamadım uzun süre önce yapmıştım ama doktor haklı çekilen dişeti geri gelmiyor sadece durdurabiliyorsun temiz tutarak

Evet damaktan parca alip dikiyolarmis ama onda bile saglam dis kökü olmaliymis yoksa oraya dikilen dis eti orda tutunamiyormus.Ya cok zahmetli bu dis eti tedavisi.Bende suan supurerek fircalama yapiyorum.Ama dis eti enfeksiyonu varsa sadece fircalama yetmiyo profesyonel bi dis tasi temizligi yapilmali.Yani kuretaj.

Diş etinde renk değişikliği ile mora yakın kırmızı, koyu kırmızı, mor, siyah veya irin rengi ve dişler fırçaladığında kanama oluşması diş etlerinde sorun olduğunu haber veriyor.
Sabah kalkınca ağızda kanama olması, diş etlerinde şekli değişikliği ve iltihap oluşması da diğer belirtiler arasında yer alıyor.

Diş Hekimi Yaşar Nalçacı, diş ve dişeti arasındaki bakterilerin diş eti çekilmesine yol açtığını söyledi. Bakteri ve virüsler kalp, pankreas ve akciğerlerde iltihaba da yol açabiliyor.
2 gün fırçalamayı unuttuğumda kanıyor benimde acaba aynı şey mi

Evet bana da gunde 2 kere fircala dedi.Benim de aralanma oldu dislerimde.Ayni sekilde subatta gittigimde ameliyat yapacak bazi dislerime.Sol alttaki disim benim de tehlikede kurtarmaya çalışacak. Olmazsa cekilecekmis sonradan implant yapilabilmesi icinmis.
Ferhal sen doktora hangi sikayetle gitmistin ilk nasil farkettin diseti rahatsizliigini?

çürük dişlerim vardı onlar için röntgen çekildi,o zaman öğrendim ben.yani bende kanama falan hiçbişey olmadı.dişlerim aralanmıştı ama bunun diş eti rahatsizlığından olduğunu yeni öğrendim.

Benim de ust disimden birinde aralanma oldu.Doktorum bunun enfeksiyondan kaynaklandigini soyledi.Dislerimde curuk yok benim ilginc yani bu hastalikta curuk pek olmazmis.Tedavi olmasaymisim dislerimi zamanla tek tek kaybedecekmisim.-Bundan cok korkuyorum ALLLAH KORUSUN-Ustelik bundan once ust dislerim cok guzeldi hastalikla beraber degisime ugradi.Alt disimin birinde de hafif çaprasiklik olustu.Insallah tedavinin sonu basarili olur.

üst tarafı küretajla kurtardık dedi doktorum dün.alt- arkalara ameliyat gerekebilirmiş belki.

diş eti problemım gun gectıkce azalıyor çok şükür ki..
sanırım denemelerım ıse yarıyor..
gercekten de aşırı sekerlı yememek, fazla kahve içmemek özellıkle sütlü ve sekerli kahve ıcmek dıs aralarında seker bırakıyor..fırcalasakta gecmıyor ve zamanla dıs etlerımızde yıpranıyor....
ben ne zaman bol su ıcıp sekerlı ıceceklerden kacınsam bol meyva yesem dıs etlerım duzelıyor ve hıc kanamıyor...

benim dişlerim tartar yapıyor fırçalamama rağmen ve kalktığımda diş etlerim kanamış oluyor arada. diş etlerim şiş. dişçiye gittim tartarları temizledi ama gene tartar oluştu dişlerimde. dişin yapısındanmış sanırım yapçak bişey yok dedi doktor. diş etlerine küretaj yaptırman gerek dedi. yaptırmasam nolur acaba ya mesela 1 gün fırçalayamayayım dişlerimi çok rahatsız oluyorum sanki dişlerim dökülcek gibi hissediyorum bu küretajda zor bi şey ya nasıl dayanırım bilmiyorumki :KK43:

benim dişlerim tartar yapıyor fırçalamama rağmen ve kalktığımda diş etlerim kanamış oluyor arada. diş etlerim şiş. dişçiye gittim tartarları temizledi ama gene tartar oluştu dişlerimde. dişin yapısındanmış sanırım yapçak bişey yok dedi doktor. diş etlerine küretaj yaptırman gerek dedi. yaptırmasam nolur acaba ya mesela 1 gün fırçalayamayayım dişlerimi çok rahatsız oluyorum sanki dişlerim dökülcek gibi hissediyorum bu küretajda zor bi şey ya nasıl dayanırım bilmiyorumki :KK43:

küretaj zor değil,bence zaman kaybetmeyin.bir diş eti uzmanına görünün.ben acı duymadım.

Ebru kuretaj o kadar da zor degilmis ben de cok korkmustum ama korktugum gibi olmadi.Zaten uyusturarak yani anesteziyle yapiyor aci duymuyorsun.Agzini acmaktan biraz yoruluyorsun.Dis etlerin kaniyorsa mutlaka git dis eti uzmanina.Benim de kanama vardi kuretajdan sonra hic kanama olmuyor artık.

Bence de zor degildi.Zaten anesteziyle uyusturarak yapiyor.Ben de cok korkmustum ama hic de korktugum gibi olmadi.Dis etin kaniyorsa mutlaka dis eti uzmanina gitmeni öneririm. Eger gitmezsen ilerde daha buyuk sorunlarla karsina tekrar cikar bu sorun.Bana da doktorum eger tedavi olmazsam dislerimi kaybedebilecegimi soylemisti.Kuretajdan sonra benim dis etlerim kanamiyor artik.

Ebru kuretaj o kadar da zor degilmis ben de cok korkmustum ama korktugum gibi olmadi.Zaten uyusturarak yani anesteziyle yapiyor aci duymuyorsun.Agzini acmaktan biraz yoruluyorsun.Dis etlerin kaniyorsa mutlaka git dis eti uzmanina.Benim de kanama vardi kuretajdan sonra hic kanama olmuyor artık.
Ay canım geçmiş olsun çok sevindim senin adına :) gerçekten her sabah ağzımda kötü bi tat kokuyla uyanıyorum. Cok çok hassas ya bi çocuğu böyle sıkıp öpersinya onda bile kanadığı oluyor. Şubatta bende gidicem canm. Şu iğne vuruluş anı çok korkutuyor beni sonrasını hissetmem heralde. Gerçi hissetmesemde ağzıma biseyler gircekya tamamen bayıltsalar beni ne güzel olur :)))

Bence de zor degildi.Zaten anesteziyle uyusturarak yapiyor.Ben de cok korkmustum ama hic de korktugum gibi olmadi.Dis etin kaniyorsa mutlaka dis eti uzmanina gitmeni öneririm. Eger gitmezsen ilerde daha buyuk sorunlarla karsina tekrar cikar bu sorun.Bana da doktorum eger tedavi olmazsam dislerimi kaybedebilecegimi soylemisti.Kuretajdan sonra benim dis etlerim kanamiyor artik.
Ay allah korusun canm bak bu dediğinden sonra kesin kararimi verdim şimdi

Ferhal benim kuretaj bittikten sonra dis etlerimin seviyesini tek tek olcup kaydetti.Subatta gidecegim yine olcecek .Sonucuna gore hangi dislerime ameliyat yapacak ona bakacak sanirim

Yok canim tamamen bayilma kontrol sende olsun:) Yani igne olma ani evet hos olmasa da katlanacagiz mecburen.Cok uzun surmedi bende insallah sende de kolay gecer.Biraz katlanmak gerek bu korkulardan ertelersek ilerisi daha mesakkatli olacak.Allahim sana ver herkese acil sifalar versin.Hic kimseyi korktugu yerlere ugratmasin.

X