Diş eti hastalıkları ...Bilgi ve paylaşım...

Önerin için çok teşekkür ederim, doktor normal diş hekimi mi yoksa diş eti hastalıklarna bakan periodontolog mu? Benim anne babamda da var yani genetik bir durum doktora gitmiştim diş taşı olmadığını söyledi ama rahatsız oluyorum diş etlerim çekildiği için hassasiyet yapıyor az da olsa kanıyor

Önerin için çok teşekkür ederim, doktor normal diş hekimi mi yoksa diş eti hastalıklarna bakan periodontolog mu? Benim anne babamda da var yani genetik bir durum doktora gitmiştim diş taşı olmadığını söyledi ama rahatsız oluyorum diş etlerim çekildiği için hassasiyet yapıyor az da olsa kanıyor

Yalnız diş eti hastalıklarına değil diş ile ilgili çok kapsamlı bir uzmanlık alanı listesi var. Yani normal diş hekimi ama diş eti hastalıkları konusunda da uzman, diğer birçok konuda olduğu gibi. O yüzden güvenebilirsin. Ben de başta Demirköprü diş hastanesine gittim ve orada muayene olduğum kadın dediğin şekilde direkt diş eti hastalıklarına bakan periodontologtu . Aynı şekilde bana diş taşım olmadığını söyledi. bir hafta düzgün fırçala diş ipi kullan kontrole gel dedi. Ben güvenemedim çünkü o kadar kanamayı bu kadar basit bir yol çözmez diye başka doktor ararken bu tavsiyeyi aldık. Ve ta-daa bir sürü diş taşı çıktı :) Onlar temizlendikten sonra kanama da bitti. Koku ve tat da düzeldi. Bakımı da sürdürüyorum şimdi.

Merhaba.görüyorumki hepinizin dişeti hast ile ilgili sorulariniz var.ben dişeti hast uzamninin asistaniyim ozel bi klinikte 7 senedir calismaktayim.deneyim gozlemlerimi size elimden geldigince anlatmaya calisacagim.
Diseti hastaliklari cesitli seviyelerden olusur ve fiyatlar da ona gore degisir.mesela faz1 tedavi bin tl,faz 4 tedavi ise 2 bin tl gibi.bunlar dişeti hast nizin ne derece kotu seviyede oldugunu gosterir.
Diseti hastaligi diseti kanamasi,dişetlerinin kasinmasi,soguk sicak da sizlama,renk degisimleri,kizariklik şişlik vb seylerle kendini gosterir.eger bunlardan bir ya da birkaci sizde mevcutsa diseti rahatsizliginiz var demektir.
Tedavi sekli ise soyle.steril bi ortamda steril aletlerle dişetlerinizin kenarindan iltihablarin cikarilmasi islemi.uyusturularak yapiliyo.agiz komple uyusuk oluyo.hekim tedaviyi yaparken bi yandan da asistan hortum/sakşın la kanamalari,iltihabi dokulari alir.cok ileri vakalarda diseti komple acilip yapilir.hatta bazen kurtarilamayacak derecede kemik erimesi olan,artio dişi tutacak kemik kalmamis sallanan disleri o esnada cekeriz.
Genel anlamda bu sekilde.soru ve sorunlarinizi ayrintisiyla cevaplayabilirim.
Sevgiler

Şöylede birsey var.vitaminlerle ilaclarla bu sikinti gecmiyor malesef.dusunun ki etinize bi kiymik saplandi.onu cikarmadan orasi duzelirmi?hayir.orda bi iltihabi doku var.onun ordan alinmasi gerekioki diş rahatlasin.ilacla macunla vitaminle olmuyor malesef.mutlaka hekimin gormesi gerekiyor.bunun icin ozellikle universitelerde ekstra uzmanlik yapiliyor..
Gittiginiz doktorun uzman olmasi sart.normal dishekimleri bu konuda yetersiz kaliyor.her klinikte de bu tur uzmanlar yok malesef.arastirma yaparken diseti hast uzmani,perio uzmani,periodontolog seklinde arastirin

Merhaba.görüyorumki hepinizin dişeti hast ile ilgili sorulariniz var.ben dişeti hast uzamninin asistaniyim ozel bi klinikte 7 senedir calismaktayim.deneyim gozlemlerimi size elimden geldigince anlatmaya calisacagim.
Diseti hastaliklari cesitli seviyelerden olusur ve fiyatlar da ona gore degisir.mesela faz1 tedavi bin tl,faz 4 tedavi ise 2 bin tl gibi.bunlar dişeti hast nizin ne derece kotu seviyede oldugunu gosterir.
Diseti hastaligi diseti kanamasi,dişetlerinin kasinmasi,soguk sicak da sizlama,renk degisimleri,kizariklik şişlik vb seylerle kendini gosterir.eger bunlardan bir ya da birkaci sizde mevcutsa diseti rahatsizliginiz var demektir.
Tedavi sekli ise soyle.steril bi ortamda steril aletlerle dişetlerinizin kenarindan iltihablarin cikarilmasi islemi.uyusturularak yapiliyo.agiz komple uyusuk oluyo.hekim tedaviyi yaparken bi yandan da asistan hortum/sakşın la kanamalari,iltihabi dokulari alir.cok ileri vakalarda diseti komple acilip yapilir.hatta bazen kurtarilamayacak derecede kemik erimesi olan,artio dişi tutacak kemik kalmamis sallanan disleri o esnada cekeriz.
Genel anlamda bu sekilde.soru ve sorunlarinizi ayrintisiyla cevaplayabilirim.
Sevgiler
merhaba benim alt ön dişimde seviyeleri nasıl ouyor bilmiyorum ama bence orta seviyede çekilmem var çekilme 10-15 günde birden oldu:KK43: ve doktorum sigarayı bırakmadan tedavi olmayacağını olsa da eskiye döneceğini söylyor diş taşı da var çekilme olan dişte diğre dişlerde olduğu gb diş taşlarını temizletmek istiyorum.temizletsem çekilme durur mu? ve alt diş etlerim beyaza dönük renkte..ayrıca çekilme olan dişim öne doğru yamuldu:KK43:yani diş eti ameliyatarı baya pahalı gb diş taşı temizletme bu seviye için yeterli olur mu? şimdiden tşkler..

sedap58 bir şey sormak istiyorum....dişeti hastalığı sonucu dişler sallanmış ve alınmış ise yerine ne yapılıyor...benim çene kemiğimde erime varmış....implant böyle bir kemiğe çakılabiliyor mu...eğer implant olmazsa en son ne yapılabilir...henüz dişlerimi idare ediyorum çektirmedim ama sıkıntım var...hiçbir çürüğü olmayan dişlerimi kaybedicek olmak beni inanılmaz üzüyor....bir doktor arayışındayım...bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim...

Diş etinde renk değişikliği ile mora yakın kırmızı, koyu kırmızı, mor, siyah veya irin rengi ve dişler fırçaladığında kanama oluşması diş etlerinde sorun olduğunu haber veriyor.
Sabah kalkınca ağızda kanama olması, diş etlerinde şekli değişikliği ve iltihap oluşması da diğer belirtiler arasında yer alıyor.

Diş Hekimi Yaşar Nalçacı, diş ve dişeti arasındaki bakterilerin diş eti çekilmesine yol açtığını söyledi. Bakteri ve virüsler kalp, pankreas ve akciğerlerde iltihaba da yol açabiliyor.
Dişeti iltihabında ağızda koku oluyor.Tahammül etmesi çok zor... Doktor bey doğru söylemiş.Benim bildiğime göre kalp kapakcıklarına yerleşiyor.

Dişeti iltihabında ağızda koku oluyor.Tahammül etmesi çok zor... Doktor bey doğru söylemiş.Benim bildiğime göre kalp kapakcıklarına yerleşiyor.
Merhaba, dişetlerindeki bakteriler kalp kapakçıklarına yerleştiği gibi, hamile bayanlarda erken doğuma bile sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle hamilelik planlanmadan önce mutlaka ağız ve diş sağlığının bakımı yapılmalıdır. Ayrıca acil durumlar dışında ilk ve son 3 ayda müdahale etmek sakıncalı olabiliyor, bu nedenle önceden yaptırılmasında fayda vardır.

Bilgisi olan yardımcı olsun lütfen!!
Kızlar abimde yıllardır diş eti sorunu var. Diş etleri çekiliyor , fırçalarken yada durduk yerde kanıyor , sürekli apse oluyor, diş etiden ameliyat oldu ama çekilöe devam ediyor ve en kötüsüde dişleri artık sallanmaya başladı dökülecek :KK43: ne yapılmalı kızlar allah için bişey söyleyin kayserideyiz varsa iyi bir doktor onada gidelim

çok geçmiş olsun ,diş fırçasını en yumuşak olanından tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum soft ultra soft şeklinde çeşitleri var genellikle çocuklar için öneriliyor ama bizim de dikkat etmemiz gereken bir durum fırça kıllarının yumuşaklığı,ayrıca diş macunu tercihi önemli ben ve iki buçuk yaşındaki küçük kızım LR marka alovera florsüz diş macunu kullanıyoruz ve gerçekten çok memnunum benim de sık olmasa da arada bir diş eti kanamalarım olurdu şuan öyle bir sıkıntım kalmadı onu önerebilirim size (aklınıza yatarsa bana mesaj atmanızı rica ederim....)
Bilgilendirme amacı ile de şunları okumanızı isterim:
Özellikle diş eti çekilmesinin önlenmesinde diğer diş macunlarına kıyasla çok üstün bir kabiliyete sahip.

2- Diş etlerinde oluşan travmayı engelleyerek diş eti kanamalarını da minimuma indirebiliyor.

3- Aloe vera aynı zamanda diğer diş macunları ile temizlenmesi çok güç olan diş eti çizgisi üzerinde oldukça güçlü antiseptik özelliğiyle etkili temizlik yapıyor ve diş taşı (plak) oluşumunun önüne geçmeye yardımcı oluyor.

4- Ağız içi mukozasında yaralanma, yanık gibi durumlar sonucu ya da takma diş kullanımı sonucu sıkça oluşan mantar enfeksiyonunu önlemede aloe vera diş macunu antifungal etkisiyle oldukça fayda sağlıyor.

5- Antiviral etkisiyle uçuk (Herpes simplex) ve ağız içi zonası (Herpes zoster) oluşumunu engelliyor.

6- Diş çekimi, kanal tedavisi gibi müdahalelerden sonra iyileştirici, yatıştırıcı etkisi yüksektir.

7- Ayrıca diş macunumuzla birlikte ALOE VERA JEL İÇECEĞİMİZ de ağız içi sağlığının korunması, bakteri enfeksiyonlarının önlenmesi için bazı diş hekimleri tarafından günde 3 defa 1-3 yemek kaşığı ölçüsünde önce gargara olarak kullanılıp ardında yutulması şeklinde tavsiye ediliyor.

8- Aloe Vera diş macunu, diğer diş macunlarındaki kadar fazla aşındırıcı içermediğinden özellikle hassas dişler ve diş etleri için de oldukça kullanışlıdır.

Bilgisi olan yardımcı olsun lütfen!!
Kızlar abimde yıllardır diş eti sorunu var. Diş etleri çekiliyor , fırçalarken yada durduk yerde kanıyor , sürekli apse oluyor, diş etiden ameliyat oldu ama çekilöe devam ediyor ve en kötüsüde dişleri artık sallanmaya başladı dökülecek :KK43: ne yapılmalı kızlar allah için bişey söyleyin kayserideyiz varsa iyi bir doktor onada gidelim
çok geçmiş olsun ,diş fırçasını en yumuşak olanından tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum soft ultra soft şeklinde çeşitleri var genellikle çocuklar için öneriliyor ama bizim de dikkat etmemiz gereken bir durum fırça kıllarının yumuşaklığı,ayrıca diş macunu tercihi önemli ben ve iki buçuk yaşındaki küçük kızım LR marka alovera florsüz diş macunu kullanıyoruz ve gerçekten çok memnunum benim de sık olmasa da arada bir diş eti kanamalarım olurdu şuan öyle bir sıkıntım kalmadı onu önerebilirim size (aklınıza yatarsa bana mesaj atmanızı rica ederim....)
Bilgilendirme amacı ile de şunları okumanızı isterim:
Özellikle diş eti çekilmesinin önlenmesinde diğer diş macunlarına kıyasla çok üstün bir kabiliyete sahip.

2- Diş etlerinde oluşan travmayı engelleyerek diş eti kanamalarını da minimuma indirebiliyor.

3- Aloe vera aynı zamanda diğer diş macunları ile temizlenmesi çok güç olan diş eti çizgisi üzerinde oldukça güçlü antiseptik özelliğiyle etkili temizlik yapıyor ve diş taşı (plak) oluşumunun önüne geçmeye yardımcı oluyor.

4- Ağız içi mukozasında yaralanma, yanık gibi durumlar sonucu ya da takma diş kullanımı sonucu sıkça oluşan mantar enfeksiyonunu önlemede aloe vera diş macunu antifungal etkisiyle oldukça fayda sağlıyor.

5- Antiviral etkisiyle uçuk (Herpes simplex) ve ağız içi zonası (Herpes zoster) oluşumunu engelliyor.

6- Diş çekimi, kanal tedavisi gibi müdahalelerden sonra iyileştirici, yatıştırıcı etkisi yüksektir.

7- Ayrıca diş macunumuzla birlikte ALOE VERA JEL İÇECEĞİMİZ de ağız içi sağlığının korunması, bakteri enfeksiyonlarının önlenmesi için bazı diş hekimleri tarafından günde 3 defa 1-3 yemek kaşığı ölçüsünde önce gargara olarak kullanılıp ardında yutulması şeklinde tavsiye ediliyor.

8- Aloe Vera diş macunu, diğer diş macunlarındaki kadar fazla aşındırıcı içermediğinden özellikle hassas dişler ve diş etleri için de oldukça kullanışlıdır.

Merhabalar dişeti küretajı oluyorum korktuğum gibi olmadı hiç ağrı sızı yaşamadım dört seansta tamamlanacak emzirdiğim için dt çok anestezi vermek istemedi bundan sonra ara yüz fırçası ve günde iki kez fırçalama şart..

Macunun çok da etkili olmadığı söyleniyor dişleri yemek kırıntılarından sıyırmada. Tuzla fırçlayanlar varmış, deneyeniniz odu mu

4 gün önce sağ üst taraftaki dişlerimin hepsine flap operasyonu yapıldı aslında korkulacak hiçbirşey yok , ağrı yok, acı yok sayılır sadece önceki hali gibi apseli kaşıntılı ve hafif zonklamalı hissediyorum özellikle kök dişlerimi. Henüz dikişlerim alınmadı hissettiğim bu basınç normal mi acaba ve şişiyor bazen yine.operasyonu geçiren arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim. Onun dışında 3. Gün ağrı kesiciyi bile kestim sadece antibiyotik içiyorum.

Dis taşı üreten vücut yapım var dişlerimi düzenli fircalamama rağmen bitmiyor derdim her sene bir kez temizlemek zorunda kalıyorum diş etlerim çekiliyor nasıl bitecek bilmiyorum

bu periodontal hastalıktan çeken bilir kızlar
dişlerimin düştüğü ne kabuslar gördüm bi bilseniz...
ama yani tüm diş hekimleri boşuna demiyor 6 ayda 1 diş taşı temizliği yaptırın diye. uygun fiyatlı ve güler yüzlü canım hekimim gülsemin hanım sayesinde diş etlerim de ben de kurtulduk bu iletten
diş etleriniz kanıyosa geç kalmadan dişçiye gidin normal bişi değil yani bu.

KiZlar dış eti kanaması ve renginin koyulasmasindan bende dertliydim. Sabahları dış etlerim kanıyordu , fircalarkende kanama oluyordu. Dişçiye gittim temizlendi bakım yapıldı. Dişçinin tavsiyesiyle 1 lt Sirkenin icine taze cam çıraları ekleyip kaynatiyoruz. Soguyunca suzup sabahları bununla yutmadan 1 dakika gargara yapıyoruz. Tukurdugunuzde ölü dış etleri göreceksiniz. Hemen dişlerinizi fırçalayin 1 hafta sonra kanamadan eser kalmıyor. Ayrıca disetinizin renginde pembeye donüyor. Deneyin cok memnun olacaksınız. Cam ne kadar tazeyse o kadar iyi. Ayrıca dış ipide gercekten cok önemli ihmal etmeyin.
Merhaba,cam çıtası nedir?

X