Çok üzülüyorum akıl verin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kararli oldugunuzu belirtin her firsatta vazgecmeyeceginizi falan zamanla alisirlar caferi mezhebinide hic bilmiyorum bakayim nasilmis

Ben de bunu soracağım yahu konunun içeriğini okumadan hemen bi yasak damgası var bir de hazır olda bekler gibi anı kollayıp yazan bi grup var ne oluyor böyle ödül mü alınıyor
Ödülü bilemem de dediğiniz gibi davrananlar, büyük ihtimal yaşadıkları boşluktan canları sıkılıp kime, neye sarsak diye düşünenlerdir.

herkesin inancı kendini bağlar. Beni 5 vakit namaza başlatan kocam seneler sonra beni aldattı. Boşandık. Şu anki eşim caminin yolunu bilmez ama birbirimizin inancına karışmadığımız için bir sorun teşkil etmiyor. Ben oruç tutuyorum. O bana iftar hazırlıyor. Ben mescide namaza gidiyorum. O beni dışarda bekliyor. Yani istedikten sonra müşterek hayat gayette kuruluyor.
Sizin mezhebin detaylarını bilmiyorum. Aileniz belki hiçbir surette evlenmenize razı gelmeyecek. Ama sonuçta bu sizin hayatınız. Siz evleneceksiniz, siz o insanla aynı yastığa baş koyacaksınız. Ben evleneceğim insanlarda kimsenin onayını beklemedim. Size de tavsiye ederim.

Caferi mezhebindenim. Hemşireyim son senem 23 yasındayım. Erkek arkadasımla 2.5 yıldır beraberiz evlenme teklifi aldım. Aileme konuştuğum sevdiğim biri var dedim. Kıyamet koptu olmaz bizimle uyuşmaz sünniyle evlenemezsin onaylamıyoruz. Biz onlarla nasıl kaynaşcaz. Evde sanki cenaze var. Yas tutuyorlar babam işe gitmem diyo annem aynı şekil. Ben neyin içindeyim arkadaşlar delircem de yardım eder misiniz??
Caferi mezhebi nasıl oluyor ki anlamadım yani sonuçta hepimiz müslümanız saçma bence doğru adam olduğunuzu düşünüyorsaniz sırf bu yüzden ayrılmak saçma olur ne bileyim ailenizi ikna edin

Sizi çok iyi anlıyorum.. sizin yaslarinizda çok benzer bir durum yaşadım.mezhep konusu değildi,ama benim ailem de bazı konularda tutucudur.. çok üzülmüştüm o zaman.annemle ipler iyice gerilmişti

Ama konudan bağımsız şunu söylemek istiyorum. Simdi dusunuyorjm da 23 yaşında ben nasıl evlenicem diye tutturmuşum.. cunku bu zamanda çok ama çok genç bir yaş evlilik için.. Benim otuzlu yaşlara dogru hayatimda hersey bellirginlesti benliğimi keşfettim, hayatım düzene oturdu. Bu günün koşullarında 27 den önce evlenmek bana çok erken verilmiş bir karar gibi geliyor. Etrafımdaki çoğu kadın da böyle.. mesela siz evlilik için hazır mısınız? Bu kişiyle ne kadar süre berabersiniz.
Bence evlilik konusunda emin misiniz bunu netleştirin önce.

Aile konusunda da gönül islerinde aile yi dinlememek gerektiğini düşünüyorum.duasi alınmalı ama rızası şart değil.iki yetişkin bir arada hayat kurma kararı veremeyecek mi.kime düşer karışmak.. asla mudahale edilmemeli.. uyarılar, fikirler, nasihatler elbette önemli, ama siz onlara dost değil kendinize hayat arkadaşı seçiyorsunuz karar size ait.

Ekonomik özgürlüğünüz varsa, sevgilinizle devam edin.bu sebepten ayrılmayın. Evleneceğim kişi bu adam olmalı, aile rızası olmadan da ben evlenirim diyorsanız evlenin. En sonunda zaten aileler olur der.nwreye kadar hayır diyecekler.sevgiljnjz sizin kararınızı beklemeli, saygı duymalı. 29 da geç kalınmış bir yaş değil.sizinle evlenecek olan bekler.benimki 5 sene oldu bekledi..en sonunda ailem riza verdi..sizinkiler de verir.ama vermezlerse de kendi imkanlarımız evlenin
İllaki aileniz sizle barışır.
Sadece acele etmeyin
İnş hayırlısı olsun hakkinizda

Caferi mezhebindenim. Hemşireyim son senem 23 yasındayım. Erkek arkadasımla 2.5 yıldır beraberiz evlenme teklifi aldım. Aileme konuştuğum sevdiğim biri var dedim. Kıyamet koptu olmaz bizimle uyuşmaz sünniyle evlenemezsin onaylamıyoruz. Biz onlarla nasıl kaynaşcaz. Evde sanki cenaze var. Yas tutuyorlar babam işe gitmem diyo annem aynı şekil. Ben neyin içindeyim arkadaşlar delircem de yardım eder misiniz??

Caferi alevi şiiliğin bir koluydu. Ee onlar bizi ayrıştırmayın diyorlar kendileri aynı şeyi yapıyor. Ben sana şunu söyleyebilirim ki fikir ve görüş ayrılıkları yüzünden mezhepler oluştu öz islamiyette mezhepçilik yoktu. Siz anlaştığınız sürece bence aşkından vazgeçme üzülürsün sonra pişmanlık olarak kalır.

Mezhep konusu yüzünden biriyle olmanız da zor o zaman ben ilk kez duydum çok yaygın mı değil bu mezhep ki bu kişiden ayrılıp yarın başkasıyla tanışsanız o da sizden olmaz büyük ihtimal sorun onda da çıkar

Kars tarafında yaygın Kafkaslar da birde İran -irak vs var. Benim kuzenim de evli mesela şii Caferi biri ile ki Hanefi mezhebinden ama sorun olmadı araların da. Gelin alıp gelin vermemeyi seviyor mezhepler ne trajikomik.

Eşim Caferi. Valla çok zor bir mezhep. Ben deist olduğumdan pek sallamıyorum caminiz ayrı namazınız farklı (daha fazla bisey soylemiycem ) es adayiniza üzüldüm farkliliklar insanı yoruyor varsa böyle kuralci bir yapınız zaten kimsenin başını yakmayın aşırı zor ve kapalı bir toplum
Es adayınız sürekli kendini kabul ettirmeye calisacak falan hep dislanacak ( bu arada damat da var disardan) ama tabi kapı süsü gibi cocuk:) bence kendi yapinizdan biriyle evlenin aileniz sürekli kotuleyecek siz de eşinize saygı duymayscaksiniz ben kavgacı olduğumdan bıraktılar da damatlar şamar oğlanı hala

benim üst düzey bir tanıdığımın erkek arkadaşı da bahsettiğiniz mezheptendi. kızın ailesi karşı çıktı, ayrıldılar falan. sonra gençler dayanamadı ve barıştı. Su an evliler yaşını geçmiş de bir bebekleri var. ailenizin sindirmesini bekleyin, geçecektir. eger ki erkek arkadaşınız buna değerse mücadele edin ama zaten sorunlu bir ilişkiniz varsa ona birsey diyemiyorum

Yav yıl olmuş 2024 biz hala nelerle uğraşıyoruz.
Sanki başka dinden birinş sevmişsin.
Biraz zamana bırak,eninde sonunda kabullenirler.
Kendini anlat,kararlı olduğunu iyice görsünler.
Rest çek,aşkına sahip çık derdim ama yaşında daha çok genç,işin sonunda pişman olmakta var. Önce karşındakinden iyice bir emin ol.

Tövbe ya sanki ne fark var. Böyle sorun çıkaran ebeveyn olmam inşallah 🙏 zaten zor bir süreç evlilik bir de ailelerin gereksiz tripleri insanı depresyona girdiriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X