Çok üzülüyorum akıl verin

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evlenme teklifi almış olabilirsiniz ama daha okul bitmemiş.
İlk önce okulunuzu bitirip, hayatınızı yoluna koysaydınız sonrasında ailenizle paylaşsaydıniz daha iyi olurdu.
İnsan bilir ailesi neye tepki verecek yahut vermeyecek.
Şuan sizin için zaten erken.
Sevgiliniz bekleyecek biraz. Zaman içerisinde aileniz de durumu kabullenir umarım.
Zaten haziranda okulum bitiyor işim hazır. Ben dayanıyordum ta ki sinir krizi sonrası patlamamla beraber ağzımdan çıktı her sey. Anlsiyete hastasıyım ağır yoğun bi atak yaşadım o sırada döküldüm. Yoksa haziranda okulum bitiyor sene sonuna kadar söz nişan benzeri bisey düşünmüyorum

Bildiğim kadarıyla aşırı katı kuralları olan bir mezhep bu o yüzden tabuları yıkmak zor olur ama sizin kararlı olduğunuzu gördüklerinde yumuşamazlar mı yada araya daha ılımlı birilerini soksanız
Araya biri girsede girmesede fikirlerinin değişceğini sanmıyorum. Ama ben nasıl ikna edebilirm onu düsünüyorum. Bu iş bitcek diyip duruyorlar. Evden cenaze cıkmıs gibiler. Onları anlayamıyorum onlarda beni anlamaya yanaşmıyorlar

Tamam zamana bırakıcam bi süre ama vazgeçmiyim dimi. Kararlı olıyım
Siz gerçekten o adamla hayatınızı birleştirmek istiyorsanız kararlı ve sabırlı olun. Sizin iyi geçindiğinizi, beraber mutlu olduğunuzu görünce bir şekilde kabul etmek zorunda kalacaklardır. Hem sevgilinizin de bu konu karşısındaki tavrını görmüş olursunuz. Sizi gerçekten istiyorsa bekleyecektir, zamanla belki kendi konuşacak ailenizle. Ben ailelerin asla olmaz deyip sonrasında kabul edip, olmaz dedikleri kişiyi kendi çocukları gibi gören kişileri gördüm. Ama zaman gerekiyor bu da birkaç yıl olabilir.

Niye bu kadar katılar acaba? Çocukluğunuzdan beri söylerler miydi aynı mezhepten biri olması gerektiğini?

Araya biri girsede girmesede fikirlerinin değişceğini sanmıyorum. Ama ben nasıl ikna edebilirm onu düsünüyorum. Bu iş bitcek diyip duruyorlar. Evden cenaze cıkmıs gibiler. Onları anlayamıyorum onlarda beni anlamaya yanaşmıyorlar
Bu mezheple de alakalı değil.

Ailenizin içine sinmeyeni zorlamayın derim..

Çok örneğini gördüm. Mutluluk kısa sürüyor.

Konu sahibi dinle aram hiç yok maalesef. Bismillahı biliyorum inşallahı biliyorum burada bitiyor engin bilgilerim.
şimdi aratınca şia falan yazıyor caferi.yani İranlılar Azeriler onlarda şii Sünni değil. Kız alıp veriyorlar bir problem görmedim,aileniz belki alışır zamanla?

Caferi mezhebindenim. Hemşireyim son senem 23 yasındayım. Erkek arkadasımla 2.5 yıldır beraberiz evlenme teklifi aldım. Aileme konuştuğum sevdiğim biri var dedim. Kıyamet koptu olmaz bizimle uyuşmaz sünniyle evlenemezsin onaylamıyoruz. Biz onlarla nasıl kaynaşcaz. Evde sanki cenaze var. Yas tutuyorlar babam işe gitmem diyo annem aynı şekil. Ben neyin içindeyim arkadaşlar delircem de yardım eder misiniz??
Evlilik konusunda katı kuralları olan bir mezhep maalesef, ilk erkek arkadaşım Caferiydi, on yıl ikna olmadılar, bu arada ilişkimiz iyice yıprandı. Kendi mezhebinden biriyle görüştüğünü öğrendiğimde ayrıldık. Ailemi aşamam dedi, sıkıntılı konular bunlar biraz zaman verip yoklayın, baktınız yumuşama yok sizde yolunuza bakın

Konu sahibi dinle aram hiç yok maalesef. Bismillahı biliyorum inşallahı biliyorum burada bitiyor engin bilgilerim.
şimdi aratınca şia falan yazıyor caferi.yani İranlılar Azeriler onlarda şii Sünni değil. Kız alıp veriyorlar bir problem görmedim,aileniz belki alışır zamanla?
Kesinlikle sallamış olabilirim dalgaya vurmayın

Evlilik konusunda katı kuralları olan bir mezhep maalesef, ilk erkek arkadaşım Caferiydi, on yıl ikna olmadılar, bu arada ilişkimiz iyice yıprandı. Kendi mezhebinden biriyle görüştüğünü öğrendiğimde ayrıldık. Ailemi aşamam dedi, sıkıntılı konular bunlar biraz zaman verip yoklayın, baktınız yumuşama yok sizde yolunuza bakın
Farkları ne acaba

Caferi mezhebindenim. Hemşireyim son senem 23 yasındayım. Erkek arkadasımla 2.5 yıldır beraberiz evlenme teklifi aldım. Aileme konuştuğum sevdiğim biri var dedim. Kıyamet koptu olmaz bizimle uyuşmaz sünniyle evlenemezsin onaylamıyoruz. Biz onlarla nasıl kaynaşcaz. Evde sanki cenaze var. Yas tutuyorlar babam işe gitmem diyo annem aynı şekil. Ben neyin içindeyim arkadaşlar delircem de yardım eder misiniz??
Okulu bitir, atan paranı kazan, biraz ye iç gez harca paranı, çalışma hayatını gör çevren algın değişsin sonra evlilik düşün diye standart tavsiyemi verdikten sonra..🌸
Mezhep konusu için bir yorum yapamayacağım ailenin ve senin haklı olduğun hususlar illa vardır, az çok karşı geleceklerini tahmin ediyorsundur. Ailen ile sürtüşerek bu işi çözemezsin yarın sorun olur. Henüz erken , belki diğer taraf da Caferi gelin istemeyecek kim bilir. Siz ikili şekilde ilişki yürütmüşsünüz lakin aileler bilmiyor süreç karışık gider gibi 🤷🏻‍♀️

Kendine has kuralları vardır, kapalı bir toplum, evliliği fazlasıyla önemserler, kendilerinden olmayanı istemezler. Aile bağları çok çok kuvvetlidir, kendi başlarına karar almazlar, büyüklerin önüne geçmezler
e bu çoğu toplulukta aynı değil mi sunnisi osu busu.yani değerler olarak aynı

e bu çoğu toplulukta aynı değil mi sunnisi osu busu.yani değerler olarak aynı
Dini detaylara girmeden genel bir yorum yaptım. İnançları, ibadet şekilleri, yaşayışları sünnilerden farklı. Sünnilerde de mezhepçilik vardır ama sonuçta herkes Müslümandır, onlara göre biz müslüman değiliz. Gelenek görenekleri de farklıdır. Kültürlü eğitimli insanlardır dost canlısıdırlar ama evlilik konusunda değişmez kuralları vardır

Dini detaylara girmeden genel bir yorum yaptım. İnançları, ibadet şekilleri, yaşayışları sünnilerden farklı. Sünnilerde de mezhepçilik vardır ama sonuçta herkes Müslümandır, onlara göre biz müslüman değiliz. Gelenek görenekleri de farklıdır. Kültürlü eğitimli insanlardır dost canlısıdırlar ama evlilik konusunda değişmez kuralları vardır
Yeni tanıştığım insanlarla hiç dini konulara girmediğim için dışarıdan da hiç anlamam kim hangi mezheptir falan.Caferi olduğunu belli eden ipuçları veya sadece onlara has özellikleri var mı hani dışarıdan anlayabileceğimiz? Genel bi merak benimkisi

Bence ailene söylemekte çok erken davranmışsın daha okul bitmemiş, bi atan biraz para koy kenara ondan sonra bi kararın varsa aç ailene zaten böyle katı oldukları sana süpriz değildir aileni biliyosundur. Böyle ailene bağımlıyken bu işlere girmen bence yanlış taktik rest çekemezsin bi kere. Mezhebi bilmiyorum neden bu kadar katı? Mesela sunnilerle neyi uyuşmuyoda bu kadar karşılar o konulara yoğunlaşabilirsin

Okulu bitir, atan paranı kazan, biraz ye iç gez harca paranı, çalışma hayatını gör çevren algın değişsin sonra evlilik düşün diye standart tavsiyemi verdikten sonra..🌸
Mezhep konusu için bir yorum yapamayacağım ailenin ve senin haklı olduğun hususlar illa vardır, az çok karşı geleceklerini tahmin ediyorsundur. Ailen ile sürtüşerek bu işi çözemezsin yarın sorun olur. Henüz erken , belki diğer taraf da Caferi gelin istemeyecek kim bilir. Siz ikili şekilde ilişki yürütmüşsünüz lakin aileler bilmiyor süreç karışık gider gibi 🤷🏻‍♀️
Karşı tarafın ailesi sorun yok dedi. Siz mutlu olun isterse oğlumuzda seninle beraber yapar. Bizde destek oluruz dediler. Son dönemim işte. Atak sonrasında tutamadım kendimi patladım işte. Annem cenaze varmıs gibi davranıyor. Ağlıyor sürekli. Daha bugün ilk gün. Sonrası nolcak bilmiyorum. Nasıl hareket etceğimi bilmiyorum sadece

Normalde zaten günah haram falan değil. Takıntı haline getirmisler ailemize hiç yabancı girmedi. Biz onlarla kaynaşamayız. Nasıl oturcaz kalkcaz anlaşcaz diyorlar. Kendilerini şartlamışlar

Niye bu kadar katılar acaba? Çocukluğunuzdan beri söylerler miydi aynı mezhepten biri olması gerektiğini?
8 yasından beri. Teyzenler ya da tanıdık biri vasıtasıyla buluncak öyle evlenceksiniz diye. Görücü usulü yani. Kalkıpda görücü de zorla evlendirmezler ama. Sevdirmeye çalışcaklar. Ben istemiyorum caferide görücü de

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X