Çene Estetiği Çene protezi hikâyem...

Çene Cerrahisi, Çene Estetiği, Çene Eklemi Sorunları, Gülüş Dizaynı

idilbilgeasya

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2016
444
1.152
36
Merhaba. Hikâyemi detayli olarak yazmak istememin sebebi şu: ameliyat öncesi cok genis bir araştırma sürecine girmeme ragmen buradaki Armine isimli arkadaşın haricinde kimsenin hikayesini bulamamıştim. Ameliyata adamakıllı bilgi sahibi olamadan girdim. Bu konu pek bilinen bir konu değil. Deneyimlerimi aktararak sizlere yardımcı olmak isterim. Ben böyle bir fırsat bulamamıştim ne yazık ki. Gelen mesajlardan anlıyorum ki araştıran cok ama cesaret edebilen cok az. Umarım sizlere faydam dokunur da bana gönlünuzun koptugunca dua edersiniz.

Cenemin küçük olduğunu birkaç yıldır biliyordum. Doktor arayışına girmem son bir yılda oldu. Antalya eğitim araştırma hastanesi'nde dilek senen isimli bir docente ameliyat olmayı istiyordum. Fakat bayanın çok yoğun bir ameliyat temposu olduğu için bana uygun tarih veremediler. Ben de birkac doktorla daha gorusup fiyatlar aldım. Dilek senen devlette olduğu icin aşağı yukarı 3500 liraya halledecegimi dusunuyordum (sadece tahmin çünkü net fiyatı protezin o günkü fiyatınin belirlediğini söylediler filan). Sonraki gorustugum doktorlar hemen hemen 10 bin lira istediler. İstanbul dan ali Mezdegi aklima çok yatmıştı mesela ama ameliyat sonrası kontrol sürecinde İstanbul a gitmek gelmek zor olabilir diye dusunerek bundan vazgeçmek zorunda kaldım ve bunun ne kadar isabetli bir karar olduğunu sonradan gordum. Netice itibariyle Kemal İslamoglu adında bir doktorla el sıkıştık. Onun insaniyeti, sıcaklıği, hem de fiyat olarak daha cazip olması beni ona itti.

Gorustugum istisnasiz bütün doktorlar bu ameliyatın kolay bir ameliyat olduğunu söylediler. Öncelikle bu ameliyatın çok da kolay olmayabileceğini bilmeniz gerekiyor. Kimileri bu ameliyati sismeden, enfekte olmadan geçiriyor,kimisi çıkarmak zorunda kalıyor ( bu küçük bir ihtimal olsa bile) sizi korkutmak asla istemem. Fakat ben ameliyata girerken bunu bilseydim çok daha hazırlıklı olabilirdim fakat beni o kadar inandırdılar ki basit olacağına, ben yanımda refakatçi bile goturmedim... Neyse, ameliyata girdim. Boyutunu filan doktoruma bıraktım. O üc boyut getirtti. 9 mm,7mm filan. Altın orana ve senin yüzüne gore en uygun olanı takacagim dedi. Hiçbir şey hissetmeden ameliyatimi oldum tabi. Gozumu açtığımda odamda idim. Sag olsun oz annemden farksız bir yengem var,gelme dememe rağmen ici rahat etmemiş ve kilometrelerce yol tepip gelmiş. Neyse ki gelmiş yoksa benim halim harapmis.

Korkunç bir boğaz ağrısı ile gozumu açtım. Sesim çıkmıyordu ve cenem sargılı idi. Fısıltı ile konusabiliyordim sadece. O da acı ile... Sargidan gorebildigim kadariyla yuzum iki kat filandi. Yanibasimda protezin kutusu duruyordu. Doktorum 9 mm lik protezi uygun gorup takmis. İki gece hastanede yattım. Bir gece de olabilirdi ama kendimi araba ile 100 km yol alacak kadar iyi hissetmedim. Evim 100 km uzakta idi. Yoksa agrim çok olmadı, yalnızca bitkinlik ve sersemlik yasadim. Boğaz agrim ameliyatta boğazıma sokulan hortumlardan olmuş ve ertesi güne azaldı. Ağız içinden kesi yapıldığı için saat başı gargara yapıp ağız hijyenini sağladım. Zaten yemek diye bir şey yok. Sadece içmek var... Yanilip sasip diliniz dikise filan giderse istemsizce, o zaman aciyor...

İki gün sonra taburcu olup evime gittim. Evime yüzümde maske ile ulaştım. O kadar sistim ki insan içine çıkmaya utandım. Bu arada protezimin boyutuna takmaya başladım. O kadar devasa geldi ki cenem ve boynum bana... Tamam sis ama cenemin alt ucuna elimi koyduğumda semsert protezi hissediyordum. Ama o kadar aşağıda idi ki... Yani çok çok uzundu sanki yuzum artık. O günler elimde mezura ile gezmeye başladım. Altın oran nedir, ideal çene boyutu ne olmalıdır deli gibi bunları araştırıyorum. Bir hesaba bakıyorum,bir yuzumu olcuyorum,yok yok yok ,cenem olması gerekenden 1.5 cm uzun... Aman Allahım,aklimi yitiriyordum. Upuzuuuun bir yüzüm olmuştu. Yandan bakıyorum,guzel, önden bakıyorum,bambaska biri... Hep kibar bir yüze sahip olduğum için bu vakte kadar uzun cene benim psikolojimi alt ust etti. Kafayi bozdum o ara. Doktoru her gün arıyorum,alin bunu,cikarin diyorum. Kendimi zaptedemeyip muayenehanesine gidiyorum zırt pirt... Adamcagiz beni sakinleştirmeye çalışiyor ne yapsın... Herkesle irtibatı kopardim,kendimi odama kapatıp kapatıp ağlıyorum. En son kafaya koydum,cikartacagim... Doktoru aradim,kararimi verdim dedim, tamam seni arayacağım dedi. Telefonu kapattıktan sonra bir mucize oldu: Cenemdeki tüm iltihap ağzıma gelmeye başladı. Megerse o şişliği yapan iltihapmis. İltihap ağzıma doldukça attim vücudumdan ve doktor bana geri dönene kadar benim cenem bir güzelleşti,bir güzelleşti... :) Çok ilginç ve iğrenç ama bu gerçek... Allahım dedim,sen ne buyuksun, birkaç saat once cenem için aglarken,birkac saat sonra cenem için guluyorum... Doktoruma güvenmem gerekiyormuş bu konuda. Adamcagiz,ben ne yaptığımı biliyorum,sabret,diyordu. Beni hiç gönlümü kırmadan oyaladi şişlikler inene kadar ve sonuç benim hoşuma gitmeye başladı 10 12 günden sonra.

Neyse ben dışarı çıkmaya başladim. Yakin arkadaşlarimin hoşuna gitti. Herkesten olumlu tepkiler aldım. Ben de çok mutluyum. Mezuradan,hesap kitaptan kurtuldum. Fakat sol tarafta geçmeyen bir sertlik var o canımı sıkıyor. Doktorum da fark etti ama pek önemsemedi,gececektir dedi antibiyotige devam... Belki de onemsedi ama beni korkutmak istemediği için takibe aldı. Doktor beni gordukten 2 3 gün sonra yani ameliyatimin 17.gunu film izlemeye oturdum, kalktığımda sol tarafimdaki sertligin şişmeye başladığını fark ettim. Hemen doktora bilgi verdim. Ertesi gün film çekildi,inceledi doktorum. Yumuşak doku tepki veriyor dedi. Antibiyotigin dozu artırıldı.masajla filan şişliği azaltmaya çalıştık. Evet azaldı şişlik ama anında vücut tekrar iltihap üretiyordu. Vücut proteze tam olarak adapte olamadı galiba. Dışarıdan mikrop kaptırmadık ama vücut tepki verdi. Ben masaj yapıyorum,iltihabi ağız yoluyla uzaklaştıriyorum vücuttan, 1 saat sonra dokunduğumda tekrar iltihapli buluyorum. Yine depresyon günlerine geri döndüm. Bu kez protezi kaybetmemek için dualar,yakarislar... Antibiyotik hiç fayda etmedi,veya o olmasaydı durum çok daha vahim bir hal alacakti. Her sabah umutla uyanıyordum belki gece iltihap oluşmamıştir,sislik biraz inmiştir diye,yok,yok, yok... Aklimi yitirmek üzere idim o günlerde. Sol taraftan sağ tarafa doğru yayılan bir şişlik, acı,hassasiyet, üstüne bir de kizarma-morarma... Doktor nerede bugünlerde? Zorunlu olarak yurtdışında... O günlerde kendim mücadele ettim her şeyle. Doktorum her gün telefonla beni yönlendirdi. Artık iltihap agiz yolu ile boşalmamaya başladı bir sure sonra. Bosalmadigi için de şişmeler artmaya devam etti. İlk günlere geri donmustum resmen. Doktorumun gelmesine bir gün kala şişen yer gece yarısı patladı. Hemen eczaneye kostum. Sterilize edecek malzemeler aldım,gecenin dördünde kendime pansuman yaptım. Bir de dışardan mikrop girse idi asla kurtaramazdik artık...

Doktorum geleceğinde dedi ki,artik başka caremiz kalmadı,burada kalacaksın ve iltihap yerlerine girip kendim çekeceğim mikrobu. Su an evimde değilim. Birkac gündur iltihabi çekiyor, içeriye dezenfekte edici maddeler veriyor. Aynı zamanda iltihabı tahlile gönderdi,ilac tedavisi de devam edecek. Bunu bir şekilde yenmeye çalışacağız. İşlem acı veren bir işlem ama bizler normal doğum bile yapabiliyoruz,dayaniyorum... Bu benim henüz sonuçlanmamis protez hikayem. Dua edin, bu zor dönemden galibiyetle cikayim. Su anki duruma bakilirsa şişlikler önceye göre daha az tabi ki. İnşallah güzel haberlerimi verebilirim sizlere. Son olarak söylemek istediğim şu ki, bu ne olursa olsun bir ameliyat, cerrahi bir işlem. 2 haftaya toparlanirsin diyenlere inanın ama işler iyi gitmeyebilir de... Goruntu gerçekten güzel oluyor doğru boyut seçimi ile.Kararınızı verince güçlü ve bilinçli bir şekilde girin bu işe. Başınıza gelebilecek birçok şeyi ben sizin için bizzat tecrübe ettim. :) Umarim hicbiriniz olumsuz olanları yaşamaz, guzel cenelerinizle yeni bir hayata merhaba dersiniz.Hoşça kalın.

Ayrıntıyla anlattığın için teşekkürler zor bir dönem senin için belli ki, açıkçası ben de biraz korktum şimdi. Çok çok geçmiş olsun en kısa zamanda sorunsuz evine dönersin inşallah :)

Olanlar için üzüldüm. Umarım en kısa sürede atlatırsın. Bende gelecek cuma çene ameliyatı olacağım. Bilgiler için teşekkür ederim

Merhaba sen kime olacaksın ameliyatını? ben de doktor arayışındayım Dr. Zeki Güzel'le görüşeceğim ama okul açıldığı için biraz acele ediyorum...

öncesi sonrası fotoğrafınız var mı acaba çok merak ettim :)

yüzünüz hep güler inşallah :KK54:
Bunu isterdim ama öncesine ait tüm fotoğrafları yok etmisim. Tam olarak atlattigmda doktorumdan isterim. Doktorum su an %85 aştığımizi söylüyor. 5 günlük bir tedaviydi. Su an cenem sargılı pansuman yapıldığı için. Sol taraf hafif sis hala ama sağ tarafta şişlik kalmadi.Gelişmelerden de haberdar edelim. Madem hikayemizi anlattık... :)

Bunu isterdim ama öncesine ait tüm fotoğrafları yok etmisim. Tam olarak atlattigmda doktorumdan isterim. Doktorum su an %85 aştığımizi söylüyor. 5 günlük bir tedaviydi. Su an cenem sargılı pansuman yapıldığı için. Sol taraf hafif sis hala ama sağ tarafta şişlik kalmadi.Gelişmelerden de haberdar edelim. Madem hikayemizi anlattık... :)

Şu anda durumun nasıl, daha iyi misin? :)

ben de ameliyat tarihi aldım haftaya çene ucu ameliyatı olacağım inşallah, ama oldukça endişeliyim.. Ciddiye binince böyle oluyor demekki... Var mıdır tavsiye? :)

Güzel hatunlar, moral ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Hâlâ iltihap bitmiş değil. İki tane nurtopu gibi deligim var,musluk gibi akıyor maşallah(!) Doktorum yaralarin içini yıkıyor ve antibiyotik zerk ediyor fakat vücudum bana mısın demiyor. İmplantı tam olarak kabul edemedi anladığım kadarıyla. Kaç tane doktor gezdiysem bu işin 2 haftalık bir is olduğunu söylemisti fakat işler hiç de öyle basit değilmiş. Su an goruntu olarak iyi sayılır ancak dediğim durumdayım. İki tane hiç kurumayan yaram var. :KK43: Yine yoğun bir tedaviye başlayacağım yarın. Yeni ameliyat olacak arkadaşlar, yazdiklarimi okuyarak bilinçli bir şekilde girin ameliyata ama tabii moralinizi yüksek tutun. Benimki sıklıkla olan bir durum değil neticede. Genelde insanlar daha kolay atlatiyorlarmis. Hepinize ayrı ayrı dua ediyorum. Umarım yaşadıklarımı yaşamadan en kısa zamanda çeneli hayatlariniza merhaba dersiniz. :) Ve lütfen buradan bizleri surecinizle ilgili bilgilendirin. Ben çok merak ediyorum. Sevgiler.

Selam! Ben perşembe günü ameliyatımı olup geldim. Bugun çenemdeki bandaj çıktı ama hala ne alt dudağımı ne çenemi hissetmiyorum. Yemek sadece üst arka dişlerimle yada çatalla ezerek hiç çiğnemeden yiyorum. Genel olarak iyiyim, ben de paylaşmak istedim. :) :) Bir de sorum var, acaba ağız içindeki dikişler ne Zaman erir? Kendiliğinden eriyen dikişmiş fakat o kadar rahatsız edici ki konuşmamı kısıtlıyor ve ağrıyor o bölge. Bu şekilde devam edecekse okula dönmem zor...........

X