Bu durumda araba almalı mıyız?

Hayatınıza yönelik bir plan yaparken başkasını katmayın. Ev alırken baskasının yardımını düşünmeyin, araba alırken de baskasının üzerine vs almayın. Yoksa tabiri caizse yardımı dokunana ‘gebe kalırsınız’. Siz bütçenize uygun bir araç alın.

Siz neden yurtdışından orta hali uygun bir araba getirmiyorsunuz. 2+2 yıl kullanım hakkınız var, 4 sene sonrada satar başka alırsınız.
Konu hakkında bilginiz varsa diye soruyorum, yurtdışından gelen yabancı plakalı araç satılırken sadece yabancı araç statüsünde satılmıyor mu? Yani satılırken baya ucuza satılıyor (aynı aracın güncel Türkiye’deki fiyatlarından çok daha ucuza) ve galiba 2 yıl kalma süresi var 2 yılda 1 aracın yurtdışına giriş çıkışının yapılması gerekli. Yani yurtdışından araç alıp Tr plakaya geçiş sağlanıyor mu? Yabancıdan yabancıya ilanlarında tr değeri 800-900 olan araçlar bile 400-600 bandında, yarı fiyatına neredeyse. Yani bu aracı getirtip tr plakası alınabiliyor mu? Diğer türlü ölü yatırım gibi duruyor.

Uzun zamandir araba alma niyetindeyiz ama pandemi malum alamadik arabamizi sattik model yükseltmek icin ama sattigimiz arabanin aynisini bile alamadik.

Şimdi dolayi yoldanda olsa sifir bi araba alicaz ama problem şu arac eşimin babasinin üzerine olucak ve başka türlü araba alamayiz elimizdeki parayla. Yani aliriz da sifir alamayiz.
Daha önce sattigimiz arac eşimin babasinin üzerineydi ve cok sorun yaşadik ben arabayi kullanmiyordum ztn laf söylicek diye. Ceza yesek vs gece 2 3de ne işiniz vardi dişarda gibi gibi zaten takintili 1 ay bayiyordu bizi. Satarkende zaten arabami satmasaydiniz dedi eşim ödemesine ragmen.
Neyse şimdiki aracta yine babasinin üzerine olucak ama ben eşime sözleşme yapicagimi söyledim babasina ayri eşime ayri. Bu arada eşimin ailesine hic güvenmiyorum cok sözler verip tutmadilar maddiyi gectim manevi hicbizaman yanimizda olmadilar. Ev alcaz dedik hı hı, araba alcaz dedik duymazdan geldiler, tatile gitsek gizli sakli, günübirlik biyere gitsek arayinca evdeyiz deriz yani cok baski altindayiz herşeyimize karişmak istiyolar aşiri cimriler yeme icmeden bile kesen insanlar. Durup evimizin giderlerini gelirini hesaplarlar fln.

Güvenmiyorum yani icimde rahat degil ama bi arabayada ihtiyacimiz var artik 2-3 ayda bi araba kiraliyoruz ve bu daha masrafli oluyor.
Sözleşme yapmak icin noter gerekirmi? Yoksa öylesine biyere yazicaklar hicbi talepte fln bulunmadiklarini yeterlimi?
Yani bugün babasina bişey olsa digerlerininde hakki oluyor kanunen ama sözleşme oluncada öylemi oluyor. Kendi birikimim daha dogrusu annemin babamin benim icin birikimiyle alicam, eşimin ailesinin bi katkisi olmicak.
Bu arada eşim onayladi sözleşme işini ama avukata falanmi danişmamiz gerekir acaba bi fikrim yok. Sözleşme olsada evlilikte alinan herşey ortakmiş ilerde boşaninca (öyle bişey söz konusu degil ama oldu diyelim) sözleşmeye ragmen 2yemi bölünür?

Bazende diyorum biraz daha bekliyelim okadar bekledik kendi üzerimize aliriz kimseylede ugraşmayiz, ama şöyle bi durum var babasinin üzerine alirsak baya indirimli olucak. Kararliyim ama aslinda kararsizim da kime danişmaliyim onuda bilmiyorum.
daha once yasadıgınız kotu tecrübeden sonra hala akıllanmıyor ve tekrar kayınpederiniz üzerine araba almayı mı dusunuyorsunuz? ucuzsa ucuz, para icin insanların laflarını cekemem ben herhalde. sözleşme yapınca kayınpederiniz susacak mı ki bence sözleşme filan cok çirkin olur. kayınpederiniz size daha once araba verirken sözleşme yapmıs mıydı sizinle?

Konu hakkında bilginiz varsa diye soruyorum, yurtdışından gelen yabancı plakalı araç satılırken sadece yabancı araç statüsünde satılmıyor mu? Yani satılırken baya ucuza satılıyor (aynı aracın güncel Türkiye’deki fiyatlarından çok daha ucuza) ve galiba 2 yıl kalma süresi var 2 yılda 1 aracın yurtdışına giriş çıkışının yapılması gerekli. Yani yurtdışından araç alıp Tr plakaya geçiş sağlanıyor mu? Yabancıdan yabancıya ilanlarında tr değeri 800-900 olan araçlar bile 400-600 bandında, yarı fiyatına neredeyse. Yani bu aracı getirtip tr plakası alınabiliyor mu? Diğer türlü ölü yatırım gibi duruyor.
Hayır ne TR plakası alabilirsiniz ne de Türkiyede satabilirsiniz. Türkiyede araca trafik sigortası yapiyorsunuz, ama plaka yabancı plaka olarak duruyor.
2 yıl Türkiyede kalabiliyor, sonra çıkış yapıp yeni uygulamaya göre bir süre sonra tekrar giriş yapıp bir 2 yıl daha kullanabiliyorsunuz. Toplam 4 yıl sonunda arabayı Türkiyeden çıkarmak zorundasınız. Mesela eşler veya aile arası satış sözleşmesi yapıp tekrar getirme şansı olabilri, ama o çok uzun ve bence çokta doğru bir prosedür değil. 4 yılın sonunda başka araba alır, bi 4 yılda onu kullanmak bana daha mantıklı geliyor.
O sizin bahsedikleriniz bu işin ticaretini yapan insanlardır, mesela Gürcistana getirip orda satıyorlar gibi. Kendi kullanımı için satın alsa kendi üzerine olmadığı için kullanması yasak zaten.

Kayınpederinin engelli raporunu kullanarak araç alacaksın, bu sayede ötv ödemeyeceksin ve araç onun üzerine olmasın ben istemiyorum diyeceksin, iyiymiş.
KP' nin başka çocukları varsa asıl onları ikna etmen lazım ki Allah gecinden versin kp vefat falan ederse size devretmek için imza versinler.

X