Bu durumda araba almalı mıyız?

İnan kendi ailemin yaptiklarini görünce eşimin ailesi nasil insanlar anlamiyorum.

Ama empati kurdum kendi babamin başina gelseydi o ölüm korkusuyla yüzleşmek ne biliyim üzülüyorum işte. Eşimin babasinada cok üzülüyorum daha 50li yaşlarda ve yataga bagimli hale geldi onun piskolojisinide düşünemiyorum. Diyorum ya yüzüne bakilcak insan degiller ama vicdanim el vermiyor. Cok kalp kirdilar anlatmaya kalksam sen normal degilsin derler bana.
Kimin önce gideceği belli değil tabii, Allah bilir ama bukadar ağır hasta birinin üzerine ben araba falan yapmazdım. Helede kendimi birikimimle hiç yapmazdım. Yanlış anlamayın ama bence çok saf ve iyi niyetlisiniz. Hiçmi akıl vereneniz yok çevrenizde. Ailenizdemi demiyor hayırdır, bizim biriktirdiğimiz parayla kp’e arabamı alıyorsun diye?
Eşiniz çok istiyorsa sıfır arabayı kendi koysun parasını ortaya ister babası üzerine yapsın ister dedesi. Siz niye ailenizin parasıyla kp’e araba hibe ediyorsunuz? O sizin bahsettiğiniz sözleşmeler almanyada olur, Türkiyede kimseye işlemez. Karı-koca boşanırken bile kaç hileyle mal kaçırıyor adamlar, kp üzerine olan arabadanmı hak alabileceğinizi sanıyorsunuz gerçekten? Kaç yaşındasın, çok toysun seni çok üzerler

Yazınızda daha önce sattığımız araç kp üzerineydi çok sıkıntı yaşadık gibi cümleler okuduğum için çıkarım yaptım, 5 yılda bir engelli indiriminden yaralanilabiliyor. Demek ki önceden de yararlanmak için kp üzerine alınmış araç yoksa neden bir mal edinmeye giderken 3 saat uzaktan baba da çağrılır ve şuraya imza at da senin üzerine olsun ama parayı ben ödeyim denir ki??
Neyse herkese çok düzgün cevaplar vermişsiniz, o yüzden sizi iyi niyetli buldum ama yaptığınız şey doğru değil. Hadi yaptınız diyelim sizin zararlı çıkma ihtimaliniz var, kayın pedere birşey olsa diğer çocuklar hak isterler, üstüne eşinize de miras olacağından sizin hiç hakkınız olmaz. Kendinizi garantiye almak istiyorsanız bütçenize uygun bir araç alın, ileride de mağdur olmayın.
Hayir öyle bişey olmadi daha önce eşim aracini alirken ozamanlar kendi cafesi vardi vergi borcumu ne varmiş babasinin üzerine yapmiş araci alirken borc bitincede üzerine alma geregi duymamiş hic. Yani yanliş olmasin böyle hatirliyorum vergi borcu degilde başka bişey demişte olabilir.
Haklisiniz bu sebeplerden dolayi istemiyorum zaten aslinda 2 el araclarada baktik ama cok pahali yine masraf cikar diye tedirgin eşim, isteme sebebi araci bu şekilde alirsak bize bi 20-30bin tl para kalicak diye düşünüyor onunlada acilan borclari bu arada bizim bu hastaliktan önce borcumuz yoktu onlari kapatip en azindan 10binide benzin parasi icin ayirmak cünkü uzak yol ve bunu karşiliyamiyoruz artik en azindan bi süre rahat edelim istiyor. Yani hesapladi kendince herşeyi iş ciddiye bindigi icin sormak istedim.

Niyetimiz sifir model araba alip o insanlari magdur duruma düşürmek falan degil ama bu durum gecicide degil bi süre böyle gidicek ben sadece babasinin huyunu biliyorum benim aracim gözüyle bakmasin diye bi hakkim varmi bilmek istedim. Cünkü kendisi bizde para var gözüyle baktigi icin varini yogunu diger kardeşlere veriyor durumlari yok diye.

Hayir öyle bişey olmadi daha önce eşim aracini alirken ozamanlar kendi cafesi vardi vergi borcumu ne varmiş babasinin üzerine yapmiş araci alirken borc bitincede üzerine alma geregi duymamiş hic. Yani yanliş olmasin böyle hatirliyorum vergi borcu degilde başka bişey demişte olabilir.
Haklisiniz bu sebeplerden dolayi istemiyorum zaten aslinda 2 el araclarada baktik ama cok pahali yine masraf cikar diye tedirgin eşim, isteme sebebi araci bu şekilde alirsak bize bi 20-30bin tl para kalicak diye düşünüyor onunlada acilan borclari bu arada bizim bu hastaliktan önce borcumuz yoktu onlari kapatip en azindan 10binide benzin parasi icin ayirmak cünkü uzak yol ve bunu karşiliyamiyoruz artik en azindan bi süre rahat edelim istiyor. Yani hesapladi kendince herşeyi iş ciddiye bindigi icin sormak istedim.

Niyetimiz sifir model araba alip o insanlari magdur duruma düşürmek falan degil ama bu durum gecicide degil bi süre böyle gidicek ben sadece babasinin huyunu biliyorum benim aracim gözüyle bakmasin diye bi hakkim varmi bilmek istedim. Cünkü kendisi bizde para var gözüyle baktigi icin varini yogunu diger kardeşlere veriyor durumlari yok diye.
Aha aynı ben kp 😄 sakın alma

Hayatım boyu kimseye minnet etmem, aynı oranda da özgür ve mutlu olurum.Burdaki kadınlarının çoğunun en büyük sorunu istemek ancak karşılığında özgürlük beklemek.Arkadaşlar esinizin ailesinden bir seyler beklerseniz ,onlarda bedelini sizden bekler. Birinden birini seçmek zorundasınız. Hem karnım doysun hem pastam dursun diye bir dünya yok.Dusunmesi bile sinirimi bozuyor ,benim hayatıma asla karışamazlar çünkü az da olsa zor da olsa her şeyimi kendim yaparım

Kimin önce gideceği belli değil tabii, Allah bilir ama bukadar ağır hasta birinin üzerine ben araba falan yapmazdım. Helede kendimi birikimimle hiç yapmazdım. Yanlış anlamayın ama bence çok saf ve iyi niyetlisiniz. Hiçmi akıl vereneniz yok çevrenizde. Ailenizdemi demiyor hayırdır, bizim biriktirdiğimiz parayla kp’e arabamı alıyorsun diye?
Eşiniz çok istiyorsa sıfır arabayı kendi koysun parasını ortaya ister babası üzerine yapsın ister dedesi. Siz niye ailenizin parasıyla kp’e araba hibe ediyorsunuz? O sizin bahsettiğiniz sözleşmeler almanyada olur, Türkiyede kimseye işlemez. Karı-koca boşanırken bile kaç hileyle mal kaçırıyor adamlar, kp üzerine olan arabadanmı hak alabileceğinizi sanıyorsunuz gerçekten? Kaç yaşındasın, çok toysun seni çok üzerler

Ailem az cok iyi insan olmadiklarini biliyor kendide tanidi zaten ama bu araba konusunda annemde ayni benim gibi düşünüyor.
Kesinlikle yapma böyle bişey kayinpederine güvenme diyor. Araba alin diyor ama kendi üzerine.

Ilk arabamizi aldığımızda (ki iyi bir model bile degildi), kapinin onune park ettik iceri girdik. Ay nasil yani demistim, o kadar para ver, kapinin onunde dursun, ya basina bir sey gelirse 😜

Neyse astim onlari allahtan.

Ama bu devirde o kadar para verip baskasinin uzerine arac alirsam mumkunati yok uyuyamam, kabuslarimda kayinpederle ugrasir dururum.

O sebeple bence huzur önemli. Azıcık aşım kaygısız başım.

Ilk arabamizi aldığımızda (ki iyi bir model bile degildi), kapinin onune park ettik iceri girdik. Ay nasil yani demistim, o kadar para ver, kapinin onunde dursun, ya basina bir sey gelirse 😜

Neyse astim onlari allahtan.

Ama bu devirde o kadar para verip baskasinin uzerine arac alirsam mumkunati yok uyuyamam, kabuslarimda kayinpederle ugrasir dururum.

O sebeple bence huzur önemli. Azıcık aşım kaygısız başım.
Büyük ihtimalle bende öyle olurum o yüzden istemiyorum eşimi anliyorum şuan borclarimiz cok biraz onlarida ödemek istiyor.
Ama parada bende zaten ben onay vermedigim sürece bişey yapamaz.
Şimdi gelde onu ikna et 🤔

Ben anlamıyorum artık.
Yani inşallah yanlış anlıyorumdur. Nolur biri beni aydınlatsın.
Konudaki şey yasal değil, suç değil mi bu şekilde bir şeyler yapmak? Bu haktan faydalanmak değil bu düpedüz başka bir şey.
Neden bu kadar rahat davranılıyor suç işlerken?
Kimsenin hakkının yendiğini düşünmüyorum. Bu kişi araba aldı diye başka bir engelliden arabasını almayacaklar. Parası bizden de çıkmayacak.
Bizi hep böyle yetiştirdiler ama herkes bizden çalarken benim kim devletten bir şey kaçırmış diye düşünecek halim kalmadı mesela. 50 bin liraya sattığımız araba şu an olmuş 180-200 bin. Kim alabiliyorsa şahsım adına helali hoş olsun diyorum. Yeterse yeter.
Ama tabi bir gün elinizden alınabileceğini düşünerek alın. Kayınpeder pek güvenilir değil gibi.

Son düzenleme:
Ailem az cok iyi insan olmadiklarini biliyor kendide tanidi zaten ama bu araba konusunda annemde ayni benim gibi düşünüyor.
Kesinlikle yapma böyle bişey kayinpederine güvenme diyor. Araba alin diyor ama kendi üzerine.
Siz belliki ne annenizi ne burda bizi dinleyeceksiniz.
Bazen birşeyleri insan kendisi tecrübe etmesi gerekiyor bu hayatda, sizinkide o hesap. Sağlam kazık yediğiniz zaman anlarsınız demek istediğimi.
Eşinizde çok uyanık maşallah, sıfır araba alacak parası yok ama sizin birikiminiz hakkında bayağı iyi hesap kitap yapabilmiş. Kendine ait olmayan parayla kenara 10 bin lira benzin parası bile koymuş, niye babasını dr. a getirmek için.
Arabayı babası için alcakmışda bilmem neymişde. Ozaman babasına desin, baba senin için alıyorum getir götür için, zatende senin üzerine olacak yarısını sen koy üzerinide biz tamamlayalım hepimiz için en rahat arabayı alalım. Onu yapabilirse helal olsun derim, diğer türlü benim gözümde babasından aşağı kalır yani olmaz. Ne münasebet benim ailemin parasıyla kp in üzerine araba alıncak hem araba sahiplenilcek hemde zırt pırt hesap sorulcak.

Bukadar sorun varken hala boyle bisey yapmayi dusunmeniz cok sacma tabiki almayin ya biraz daha biriktirin yada ikinci el alin. Para vermedigi arabaya benim diyen hesap aoran adamin uzerinearabami alinir hemde ne hakla hem alicaksiniz hemde kullanamiycaksiniz ozaman almayin yani

Aslinda duymak istedigim tek şey buydu. Sanirim siz ve 2 3 kişi dişinda herkes birden vicdanimi sorgulamaya başladi.
Yani sözleşme belki kayınpederi engeller, o ben bunu imzaladım bir şey yapamam sanabilir ama bir avukata danışmasına bakar. Bir de yanlış anlamayın bunları düşünmek tabi ki hoş değil ama para da kolay kazanılmıyor. Kp vefat ettiğinde bu araba tüm miraşçılara bölünür. Yani anne, kardeşler kim varsa. Ki kp de arabaya göz koyacak gibi🙈 Yine de siz bilirsiniz.

Siz belliki ne annenizi ne burda bizi dinleyeceksiniz.
Bazen birşeyleri insan kendisi tecrübe etmesi gerekiyor bu hayatda, sizinkide o hesap. Sağlam kazık yediğiniz zaman anlarsınız demek istediğimi.
Eşinizde çok uyanık maşallah, sıfır araba alacak parası yok ama sizin birikiminiz hakkında bayağı iyi hesap kitap yapabilmiş. Kendine ait olmayan parayla kenara 10 bin lira benzin parası bile koymuş, niye babasını dr. a getirmek için.
Arabayı babası için alcakmışda bilmem neymişde. Ozaman babasına desin, baba senin için alıyorum getir götür için, zatende senin üzerine olacak yarısını sen koy üzerinide biz tamamlayalım hepimiz için en rahat arabayı alalım. Onu yapabilirse helal olsun derim, diğer türlü benim gözümde babasından aşağı kalır yani olmaz. Ne münasebet benim ailemin parasıyla kp in üzerine araba alıncak hem araba sahiplenilcek hemde zırt pırt hesap sorulcak.
Aslinda biz bunu konuştuk eşimle arabayi kendi alsa kapinin önüne koysa bu bizim icin cok rahatlik olur cünkü bazen eşim izini zor aliyor en azindan ailedeki digerleri alir götürürler.
Mesela babasinin kendi yigenler benzin hesabi yapiyor götürmüyor ama arac babasinin olsa götürürlerdi.
Ama yapmaz yani okadar cimrilerki parayi mezara götürmüceksin der eşim hep ama bu gidişle onuda yapar yani.
Paranin bi kismindan haberi yok bu arada olmasinada gerek yok benim annemin babamin bana verdigi paradan.

Para işleri bozar. Gider daha eskisini alır ama kendi malımı asla (ailem dışında) başkasının üstüne yapmam. Para sizin paranızsa üzerinde biraz söz hakkınız olsun nolur! Bırakın bu erkekleri ikna etme işlerini. Onlar sizin peşinizde koşsun, siz onların değil.

X