Borçtan birikime 💪

Hayırlı akşamlar bende çok güzel para biriktirmiştim ama eşim isten çıkmak Zorunda kaldı üstüne çocukların sağlık harcamaları derken eldeki birikim hoop gitti şuan 10 bin küsur kredi ödemesi kaldı biran önce onu kapayıp bırikim yapmak istiyorum lakin piyasa o kadar yüksek ki neyi nereye yetiştirecegimi şaşırıyorum yinede kumbara yöntemine devam bir adet demir para bir adette kâğıt para kurbarası yaptım her ay ne birikirse artık onunla altın almayı düşünüyorum beni motive edecek bir sayfa arıyorum şuan :)

Arkadaslar merhaba tekrardan. Malesef ara vermek durumunda kaldım kızım bir rahatsızlık geçirdi uzunca süre hastanede yattık. Çok sükür şimdi iyi.
Ama malesef pahalı bir özel hastanede idi doktoru ve 2 hafta kadar yattık. Özel saglık sigortası yok doğustan rahatsız old için karsılamıyor ve 80 bün tl kadar masrafımız oldu tabi ki kredi çektik hem de 2.87 faiz ile.

Ama yılmak yok tekrar yeniden başlıyorum. Hem de daha keskin kararlar alarak. Borcumuz bir haylı arttı, faizlerle beraber 1 milyonu buldu diyebilirim. Ama bitirecegim nasipse. Detaylar için tekrar yazacagım akşama sıfır başlangıc olarak ✊

Gecen seneye göre hem gelirşmiz artmıs hem de borcumuz devasa artmış yeni konu açmak istemedim burdan devam edecegim. Geçmişe döndüğümde o cendereden de cıkımısz vay ber demek için tüm benliğimle savaşacagım 😌

Arkadaslar merhaba tekrardan. Malesef ara vermek durumunda kaldım kızım bir rahatsızlık geçirdi uzunca süre hastanede yattık. Çok sükür şimdi iyi.
Ama malesef pahalı bir özel hastanede idi doktoru ve 2 hafta kadar yattık. Özel saglık sigortası yok doğustan rahatsız old için karsılamıyor ve 80 bün tl kadar masrafımız oldu tabi ki kredi çektik hem de 2.87 faiz ile.

Ama yılmak yok tekrar yeniden başlıyorum. Hem de daha keskin kararlar alarak. Borcumuz bir haylı arttı, faizlerle beraber 1 milyonu buldu diyebilirim. Ama bitirecegim nasipse. Detaylar için tekrar yazacagım akşama sıfır başlangıc olarak ✊

Çok çok geçmiş olsun Allah ödeme kolaylığı versin

Ben cuma günü yani 2 gün önce kredi çektim

Qnb finans bank yeni müşterilere 1.39 oranla 50 bin kredi veriyor 50 ben çektim 50 eşim hatta ama birlestirmicez paraları herkes kendi yatırımını yapcak hahahah eşim daha garantici fiziki altın kafası

Ben bankadan altın gümüş fon borsa dolar sepet yaparım heralde

Buna da bir bakin mutlaka

Qnb finans bank yeni müşterilere 1.39 oranla 50 bin kredi veriyor 50 ben çektim 50 eşim hatta ama birlestirmicez paraları herkes kendi yatırımını yapcak hahahah eşim daha garantici fiziki altın kafası

Cok teşekkür ederim.
Malesef hem benim hem eşimin finansbanktan kredileri var. O yuzden başvuramıyoruz. Hatta tüm bankalardan var suan 😏
Müsait olunca yazacagım suan ülkede her bankadan toplamda 10 üzer kredisi olan tek aile biz olabiliriz 😩

Suan kredü basvurularıkız onaylanmıyor ama akbank ve vakıfbank kredi kartımın limitlerini artırdı. Ben de taksitli nakit avans çektim hisse froto ve alarko aldım. Froto son çıkısı ile faizini çıkardı. Her ay oradan cekip bakit avansları yatıracagım. Suan faizsiz olarak 60 bin çekmiş gibi oldum. Frotodan umutluyum yuzde 25 civarı yukseldiği zaman satacagım inşallah Böyle böyle uygulamalar yaparak borcu en aza indirmeye çalışacagım bakalım

bu akşam son kez dısarıdan yemek yedik. Bundan böyle haftalık liste ile ilerleyip her gün aldıklarımı buraya not edecegim böylelikle aylık masraflarımızı daha net görürüm. Hedef belirledim suan. Kar topu modeli ile ilerleyip en az borctan yuksege doğru gidip kaptmaya çalışacagım.
İlk hedef 1100 tl eksi hesap borcu bulunan en para borcunu kapatmak.
Yarın eşimin maaş günü zamlı maaş alacak, zam da yrın belli olacak. Aradaki fark ile en parayı ödemeyi düşünüyorum

Cok teşekkür ederim.
Malesef hem benim hem eşimin finansbanktan kredileri var. O yuzden başvuramıyoruz. Hatta tüm bankalardan var suan 😏
Müsait olunca yazacagım suan ülkede her bankadan toplamda 10 üzer kredisi olan tek aile biz olabiliriz 😩

Anladım doğru hali hazırda varsa olmaz tabii

Benim de 3 oldu anlık:) eşimin de 2 ama onun bir tanesi bitmek üzere toplam 4 diyebiliriz

Hepimiz kolaylıkla ödeyelim inşallah

Anladım doğru hali hazırda varsa olmaz tabii

Benim de 3 oldu anlık:) eşimin de 2 ama onun bir tanesi bitmek üzere toplam 4 diyebiliriz

Hepimiz kolaylıkla ödeyelim inşallah
İnşallah amin. En azından birikim için olmus. Borçlanıp birikim yapmak çok mantıklı geliyor bana. Borcum bitince maaş artı nakit avans ile birikim yapacagım bende

bunu gördüğüm iyi oldu benimde ,
findex puanım düşük ama yine de bende deneyeyim sansimi

Bugun her zaman gittiğimiz kasaba gitti. Bir süre önce nce stok yaptıgım için et fiyatlarını bilmiyordum. 1 kilo kıyma 240 lira olmus. Eşim kahvaltıya kıymalı yumurta istedi. Kıymayı 3 e böldüm kahvaltılık, köftelik ve yemeklik olarak kullanacagım.
Akşama karnıbahar aldım kıymalı karnıbahar ve makarna yapacagım. Makarnayı da filiz bozdugundan beri barilla alıyordum bu sefer oba aldım.
Bundan sonra liste liste aldıgım pazar alışverişlerini, market alısverişlerini de yazacagım inş

Bugun her zaman gittiğimiz kasaba gitti. Bir süre önce nce stok yaptıgım için et fiyatlarını bilmiyordum. 1 kilo kıyma 240 lira olmus. Eşim kahvaltıya kıymalı yumurta istedi. Kıymayı 3 e böldüm kahvaltılık, köftelik ve yemeklik olarak kullanacagım.
Akşama karnıbahar aldım kıymalı karnıbahar ve makarna yapacagım. Makarnayı da filiz bozdugundan beri barilla alıyordum bu sefer oba aldım.
Bundan sonra liste liste aldıgım pazar alışverişlerini, market alısverişlerini de yazacagım inş
yuh fiyata bak , kıyma artık lüks bile değil daha üst bir kademeye geçmiş ,
ben bir süredir annemlerle yaşadığım için ev alışverişi yapmıyordum aşırı şaşkınım şu an

Bu akşam ki deprem içşn tekrar geçmiş olsun dileklermi iletiyorum yaraların biran önce iyileşmesi temennisi ile.
Son yaşananlardan sonra insanın köyde bir evi, ekip biçebildiği bir bahçesi olması gerektiğini daha fazla hissettim. Araç yukseltme fikri vb durumları tamamen silip borcuma odaklanarak arsa için birikim yapmak sanırım en akıllıcası.

Ayın 20 si itibari ile aldıgım her ürünü, harcadıgım her kurusu not etmeye başladım. Gelir ile giderimin arasında malesef negatif bir durum var. Ortalama 3 sene devam edecek. Yaklasık 2-3 sene sonra maaşlar artıp krediler düşük kalınca ancak toparlamış olacagım.

Suan son durumda 1 milyon 200 bin tl gibi bir borcum var. Krediler, eksi hesaplar, elden borçlar, altın borcum hepsi içerisinde. Kenarımda ise yaklasık 300 bin tl var. Borsada duruyor. Oradan kar edip borç ödemeye çalışıyorum az da olsa hedefim o. Toplam parayı borç kapatamıyorum çünkü artık kredi çıkmıyor sağlık sebebinden dolayı kenarımda durmak zorunda. Maaşım ödemelerime hali ile yetmiyor ben de kenardakinden takviye yapıyorum. 3 sene bu sekilde dönebilirsem sanırım toparlamış oluruz. Tek tesellim kiramın olmaması.

Şubat 2023 itibari ile;

Eşimin maaşı : 13.200 tl (aylık değişiyor)
Benim maaşım: 7900 tl ( yarım çalışıyorum)
Bu ay haneye toplam giren 21.100 tl

aylık market alışverşi : 2830 tl
1 kilo kıyma : 240 tl
Pazar alışverşi: 75 tl
Tavuk-süt-yoğurt: 205 tl
Örgün eğitim harç ücreti: 675 tl
Eşim örgün eğitim harç ücreti: 375 tl

TOPLAM: 4400 tl

ay sonuna kadar min harcama yapacagım.

Borçlarımı ise farklı sekillerde döndürmeye çalışıyorum. Bir karttan çekip diğerine yatırmak, borsadan kar gelirse kredi ödemesini yapmak vb gibi yöntemlerim var suan.

Buraya toplam borcumdan düşeni değilde, ödemeye devam ettiğim bir veya iki borcu seçip onun kalanını yazacagım diğer türlü çok karısacak.
Bugun kardeşime yarım gr altın aldım borçtan düştük.
Bu ay giderler dısında ödediğim taksitler;

Kızkardeşime 20 gr altın borcum vardı. Bugun kü ile beraber kalan borç 13.5 gr altın

Kredi 1 ödenen 1300 tl. Kalan 22 taksit 28.600
Kart 1 ödenen. 2800 tl kalan 19.900
Kredi 2 ödenen 6800 tl kalan 10 taksit 68.000
Kredi 3 ödenen 6000 tl kalan 10 taksit 60.000
Kredi 4 ödenen 1800 tl kalan 2 taksit 3.600

Diğer kredi ve kredi kartlarını yazmıyorum. Kredi 4 üm bitince farklı bir krediyi yerine koyup yazmaya başlayacagım. Hali hazırda 12 adet kredi ödüyorum.

X