Borçtan birikime 💪

Herkese iyi geceler . Dikkat cekici bir başlık olmuş. Peki gerçekten borçtan birikime geçeniniz oldumu şu sıralar. Ben ay sonu getirebilirsem ne ala diyorum 😩

Bir de o kadar dikkat ettim. Dikkat etmesem kim bilir ne kadar gelecekti. Çok zor zamanlardayız. Umarım en kısa sürede düzeliriz. Fatura gelince haber verin, umarım size daha düşük gelir.
Bu faturada elektrik sobasi kullanmistim ara ara . Simdi neredeyse hic kullanmadim . Bakalim . Haber veririm .
Dogal gazim da 560 gelmisti . Hem de dikkat ederek en dusukte kullandim .
Yeni faturalari cok merak ediyorum .

Bu faturada elektrik sobasi kullanmistim ara ara . Simdi neredeyse hic kullanmadim . Bakalim . Haber veririm .
Benim yeni faturam gelmiş,konuyu aydınlatayım hemen. Doğalgazım 700, elektrik faturası 332 TL gelmiş, kafayı yiyeceğim artık. Arttırmak bir yana dursun yetiştiremiyoruz ki.. Zam üstüne zam baş edemiyorum.

Benim yeni faturam gelmiş,konuyu aydınlatayım hemen. Doğalgazım 700, elektrik faturası 332 TL gelmiş, kafayı yiyeceğim artık. Arttırmak bir yana dursun yetiştiremiyoruz ki.. Zam üstüne zam baş edemiyorum.
Fatura ve yemek bence cok kisilmamali . Temelk ihtiyac bunlar zaten.
Mesela elektrikten kisayim diye firin mi acmayayim , tv mi izlemeyeyim, karanlikta mi oturalim.
Dogalgaz en dusukte yakiyorum kullanmadigim petekleri notmalde kapatiyorum . Ama hava suan cok soguk actim . Daha dusugu yok yani.
Luks seylere ve ozelliklere , zenginlere vergi ve zamlari artirmalari gerekiyor.
Gelire gore degismeli bu durum .
Allah yardimcimiz olsun .
Yine de 3 5 koymaya calismali yada olan borclar azaltilmali . Suan buna mecburuz.

Fatura ve yemek bence cok kisilmamali . Temelk ihtiyac bunlar zaten.
Mesela elektrikten kisayim diye firin mi acmayayim , tv mi izlemeyeyim, karanlikta mi oturalim.
Dogalgaz en dusukte yakiyorum kullanmadigim petekleri notmalde kapatiyorum . Ama hava suan cok soguk actim . Daha dusugu yok yani.
Luks seylere ve ozelliklere , zenginlere vergi ve zamlari artirmalari gerekiyor.
Gelire gore degismeli bu durum .
Allah yardimcimiz olsun .
Yine de 3 5 koymaya calismali yada olan borclar azaltilmali . Suan buna mecburuz.
İnanın yemekten kısıyoruz.. Temel ihtiyaç falan kalmadı ki, tek amaç karın doyurmak. günü geçirmek oldu.. Gerçekten Allah herkese yardım etsin.

Amin ins. G.t..r uygulamasi ve tr..yol uygulamasi kullaniyor musunuz? Orada iyi indirimler oluyor. Ama indirimli olmasina filan dikkat edin.
İnanın yemekten kısıyoruz.. Temel ihtiyaç falan kalmadı ki, tek amaç karın doyurmak. günü geçirmek oldu.. Gerçekten Allah herkese yardım etsin.
Amin ins boyle bir sey yasayacagimiz hic aklima gelmezdi. Baska krizlerde olmus elbet ama bu bile bile oluyor biraz .

Konu çok güzelmiş

Bizim de en büyük kalem aylık 3000 liralık ev kredisi daha da 6.5 yılı var bitmesine

Onun dışında 2000 de oğlumun kreş

Yanı otomatik 5000 ile giriş yapıyoruz aya bir de kredi kartı ödüyorum toplam 7000 gidiyor maastan

Tek kredi kartım var limit 1300 tl (aslında 2000 ama bes artı prim iadeli hayat sigortasına gidiyor 700 tl civarında para 1300 kalıyor bana) bu ay bu 1300 ile benzin aldım (490 tl depo fulledim) mtv ödedim 280 civarı bir de sağlık harcamasi oldu 300 tl)

Onun dışında coinde biraz para var ama.cok değil.

Biraz da borsa da var ama kar çok az görünüyor anlık

Benim.hedefim ev kredisini kapatmak aylık 3bin ödemek istemiyorum artık
Enflasyonla beraber ödenecek miktar ufak kalıyor ben de kredinin son zamanlarında ara ödeme yapınca acıyorum faizin ilk kısmını zaten coktan alıyorlar. Tabi hiç borc kalmayacaksa mantıklı da.

Artık kendimize cerez almaktan vazgeçtim cocuga kadar alıyorum eşim cok sever sağolsun oburdur da bşraz. Saklıyorum artık cünkü bitirene kadar yiyor, sabah kahvaltıda veya cayın yanına bşraz cıkarıyorum adam da panik olmaya başladı artık 😅

Yeni bir yöntem denemeye karar verdim. Eşimle maaşları iyice ayırdık, şimdiye kadar herkes kendine ayrılmış harcamaları yapar geri kalan kimde ne varsa neye lazımsa harcanırdı. Ufak bir anlaşmazlık sonucu bunu ayırmaya karar verdim artık.
Suan benim aylık net gelirim ortalama 5 bin, kızımın medikal masrafları giyim ilave farklı gıda ve kişisel kredi ve kredi kartlarımın ödemeleri, ev internet ve tel faturam bende olacak eşimde kendi kartları kredileri faturaları ve evin geçimini eşime bırakıyorum. Tüm ödemelerim aylık 5 bin ğzerinde malesef. Her ay acığı kenardaki paradan tamamlamayı düşünüyorum bu arada eşim destek olursa cok rahatlarım ama bakalım onda zor yetecek gibi. Bşr de böyle yöntem deneyelim dedim

Enflasyonla beraber ödenecek miktar ufak kalıyor ben de kredinin son zamanlarında ara ödeme yapınca acıyorum faizin ilk kısmını zaten coktan alıyorlar. Tabi hiç borc kalmayacaksa mantıklı da.

Evet eşim de hep aynısını der bırak sakın ara ödeme düşünme o toplu parayla altın al dolar al der

3000 ödemeye devam edelim der ama sıkıldım valla her ay her ay

Evet eşim de hep aynısını der bırak sakın ara ödeme düşünme o toplu parayla altın al dolar al der

3000 ödemeye devam edelim der ama sıkıldım valla her ay her ay
Evet borç psikolojik olarak sıkıntı veriyor. Hiç borcum yok ne güzel hissi gibisi var mı ama işte nerden kar fazla olursa oraya yönelmek lazım

Dogalgazimiz 825 geldi merkezi sistem ama pay ölçerli herkes kullandığı miktarı ödüyor karşı komşum henüz tasinmadi boş eve 620 lira doğalgaz faturası geldi..Binamızda 1600 lira gelen faturada var..

Dogalgazimiz 825 geldi merkezi sistem ama pay ölçerli herkes kullandığı miktarı ödüyor karşı komşum henüz tasinmadi boş eve 620 lira doğalgaz faturası geldi..Binamızda 1600 lira gelen faturada var..
Bos ev ama dogalgazi kapatmasi yasak degil mi? Eviniz kac m2 benim kucuk oldugu halde bu sekil .
2 senedir corona bitsin diye gun sayiyordum , aşıyla, ilacla filan biter diye.
Simdi de ekonomik kriz bitsin diye sayicaz sanirim

Bos ev ama dogalgazi kapatmasi yasak degil mi? Eviniz kac m2 benim kucuk oldugu halde bu sekil .
2 senedir corona bitsin diye gun sayiyordum , aşıyla, ilacla filan biter diye.
Simdi de ekonomik kriz bitsin diye sayicaz sanirim
Bizimki çekme kat 155m2
Evet ev boş bir gün bile oturmadilar ama merkezi olduğu için tamamen kapatması yasak belli bir limit var tek oda açık şekilde galiba net bilmiyorum ona rağmen çok çok yüksek büyük şehir tarifeside uygulanmıyor ilcedeyiz😔..
Ekonomik kriz çok daha zor galiba tavuk,yumurta,patates,soğan fakir yemeğiydi her evde rahatlıkla bulunurdu şimdi yumurta alırken düşünür olduk.İnsanlarin özellikle çocuklarin sağlıklı beslenemicek olması çok üzücü..

Bizimki çekme kat 155m2
Evet ev boş bir gün bile oturmadilar ama merkezi olduğu için tamamen kapatması yasak belli bir limit var tek oda açık şekilde galiba net bilmiyorum ona rağmen çok çok yüksek büyük şehir tarifeside uygulanmıyor ilcedeyiz😔..
Ekonomik kriz çok daha zor galiba tavuk,yumurta,patates,soğan fakir yemeğiydi her evde rahatlıkla bulunurdu şimdi yumurta alırken düşünür olduk.İnsanlarin özellikle çocuklarin sağlıklı beslenemicek olması çok üzücü..
Gercekten suan temel ihtiyaclar cok pahali yumurta ,sut ,yogurt, tavuk , sebze vs . Allah yardimcilari olsun

Günaydın. 2 aydır annemde kalıyorum ağır bir covid geçirdim biraz biraz toparlandım. Pazartesi iş başı yapacağım cumartesi evimde olacağım.
Haftalık tüm alışverişlerimi de buraya katiydetmeyi düşünüyorum fiyatlar almış başını gitmiş.
Haftalık dengeli yemek listesi yapan arkadaslar var ise tavsiye alabilirim.

Günaydınlar.

Bu pazar yine harcamalara uyandım. 4 tane kışlık kastıknalıcaz tabi kredi kartına taksit bakalım ne kadar masraf olacak

Bunun dısında aylık ve yıllık birkim ve borc kapama hedefimi de iyice belirledim gün içinde yazıcam inş

Bu ay annemde kaldıgım için burada doğalgaz ve elektrik acayip kullanıldı bilhassa elektriği cok merak ediyorum

X