Borçtan birikime 💪

minikellim

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2022
260
331
34
Başlığıma uğrayan tüm forumdaşlarıma merhaba.
Birikim adına takip ettiğim sayısız forum ve instagram hesabından sonra daha düzenli olmak, geçmişte yaptığım hataları yapmamak adına ben de başlık açmaya karar verdim. Uzun soluklu olmasını umuyorum.
Ana amacım sırtıma yük olan, altında ezildiğim bilinçli bilinçsiz yaptığım borçları kapatarak birikime adım atabilmek.

Ailemle beraber farklı amaç için kredi çekmiştik, o iş olmayınca faizler de cok artınca krediyi kapatmayarak risk alarak borsa hesabına yatırdık. Amacımız hiç değilse borsadan kar olabilirse kredi taksitlerini ödeyebilmek. Acemilikle zarar mı edeceğiz, hedefimizi mi karsılayacagız belli olacak. Belli bir zarar oranı koydum o noktayı görürse krediyi kapatmayı düşünüyorum.
Bunun dısında gelirimize oranla çekirdek ailemizin yüklü miktarda kredi, eksi hesap, kredi kartı, elden altın borcu mevcut. Bir kısmı sağlık problemi sonucu, bir kısmı hatalı alış veriş, bir kısmı gereksiz kredi ve kredi kartı kullanımı kaynaklı. Geldiğimiz su noktada hatalarımızı net olarak anlamış olup, düzeltmek için elimizden geleni yapacağız.

Bu süre içersinde en ayrıntılı bir biçimde gelir ve giderimi buraya kaydederek şahsım adına özdisiplin ve gereksiz işlemlerde caydırıcılık sağlamaya çalışacağım.

6 yıllık kamu çalısanıyım. En düşük memur maaşına tabiyim. Eşim özel sektörde olup, aylık geliri 1-3 bin aralığında aşağı yukarı azalıp artabiliyor. Aylık ortalama gelirimiz zamlarla beraber 8-10 bin lira.
Ben yarım gün yarım ücret karşılığı çalışıyorum. Kızım okula başlayana kadar aynı şekilde devam edecek.

Aldığım sakızı dahi not ettiğim bir excel listesi oluşturdum. Borç kapatma da kartopu modelini örnek alarak 3 sene içerisinde sıfır borç olarak ciddi birikime başlamak istiyorum. İkinci amacım hali hazırda 50 bin civarı piyasası bulunan aracımızın modelini yükseltmek. Üçüncü amacım ev alabilmek. 4. Amacım ticari araç alabilmek.
Genel hedeflerim arasında ileride kızımın daha rahat giharelet edebilmesi için kenara döviz atmak var.

Tabi bunları yapmam için borçlarımı ciddi manada kapamam gerekiyor. Tüm borç ve alışveriş kalemlerimi de ayrıntılı olarak yazarak takip edeceğim.

6 yıllık kamu çalısanıyım. En düşük memur maaşına tabiyim. Eşim özel sektörde olup, aylık geliri 1-3 bin aralığında aşağı yukarı azalıp artabiliyor. Aylık ortalama gelirimiz zamlarla beraber 8-10 bin lira.
Ben yarım gün yarım ücret karşılığı çalışıyorum. Kızım okula başlayana kadar aynı şekilde devam edecek.

Aldığım sakızı dahi not ettiğim bir excel listesi oluşturdum. Borç kapatma da kartopu modelini örnek alarak 3 sene içerisinde sıfır borç olarak ciddi birikime başlamak istiyorum. İkinci amacım hali hazırda 50 bin civarı piyasası bulunan aracımızın modelini yükseltmek. Üçüncü amacım ev alabilmek. 4. Amacım ticari araç alabilmek.
Genel hedeflerim arasında ileride kızımın daha rahat giharelet edebilmesi için kenara döviz atmak var.

Tabi bunları yapmam için borçlarımı ciddi manada kapamam gerekiyor. Tüm borç ve alışveriş kalemlerimi de ayrıntılı olarak yazarak takip edeceğim.
Bahsettiginiz kadar borcum yok, ikinizin toplam gelirini sadece esim kazaniyor ama o kadar pahali ki hersey borc kapatip kara gecmek hayal bana suan . Bitcoin, borsa bunlardan hic anlamayiz zaten . Ama bahsettiginiz kar topu modelini merak ettim

Valla bu hayat pahaliligin da birikim yapmak cook zor Allah hepimizin yardımcısı olsun
Evet malesef cook pahalılıandı. Alışverişimizi toptan şatıs yapan bşr marketten yapıyoruz. Bugün aldım elime faturayı tüm marketleri onlıne siteleri karsılastırdım. Ürün bazına göre iki marketinde birbirine üstünlükleri var. Pzartesi pahalı ürünleri değiştrmeyi düşünüyorum. Keza 2.5 kilo pirnç ve 1 kilo yeşil mercimek ücretnde 15 lira fark var.
Hani derler ya yağını sıkarak yapacağım o durumda artık

Bahsettiginiz kadar borcum yok, ikinizin toplam gelirini sadece esim kazaniyor ama o kadar pahali ki hersey borc kapatip kara gecmek hayal bana suan . Bitcoin, borsa bunlardan hic anlamayiz zaten . Ama bahsettiginiz kar topu modelini merak ettim
Bitcoinin sitesine bile bakamıyorum korkumdan, borsa içinde bist 100 dısında almamaya calıştım uzun vadede sanırım zarar olmaz. Şimdiye kadar fena gştmedi. Ama onda ki kar zaten ailemin çekirdek aileme katkısı yok sadece yönetimi bende.
Borcum olmasa gelirim yeter diye düşünüyorum evim kira değil, kızıma annem ve kayınvalidem dönüşümlü bakıyor, ücret veya aylık alışveriş vb yapamıyoruz su durumda. Onlarında destek olmak gibi derdi olmadığı gibi çok sükür bizden beklentileri de yok kendinizi çevirin yeter mutlu oluruz modundalar. ( tüm abartılı düğün borcunu senelerce ödemem dısında maddi olarak katkı veya külfetleri yok iki tarafında) eşimle beraber işe gidip geliyoruz işlerimiz birbirimize ve eve yakın e 5 ten 15 km.
Annem iyi kötü bahçe eker küçük alanda. Domates biber ıspanak salata vb hiç değilse haftanın 1 günlük yemeği ve salata malzemesi bahceden gelir tabi şimdiye kadar değerini bilememişiz coook çürütüpte attık, aman satın alırız deyip almadık.
O kadar hatalı davranmışız ki..
kartopu modeli kısaca en küçük borctan başlayarak diğer borca ekleme yapılarak giden sistem. En büyük borca min, en küçük borca max ödeme yapılarak küçük borc bitince bir sonraki borca ekleme yapışan sistem. Youtube de itfo adında bir kanaldan görüp ıygulamaya başladım bende

Bitcoinin sitesine bile bakamıyorum korkumdan, borsa içinde bist 100 dısında almamaya calıştım uzun vadede sanırım zarar olmaz. Şimdiye kadar fena gştmedi. Ama onda ki kar zaten ailemin çekirdek aileme katkısı yok sadece yönetimi bende.
Borcum olmasa gelirim yeter diye düşünüyorum evim kira değil, kızıma annem ve kayınvalidem dönüşümlü bakıyor, ücret veya aylık alışveriş vb yapamıyoruz su durumda. Onlarında destek olmak gibi derdi olmadığı gibi çok sükür bizden beklentileri de yok kendinizi çevirin yeter mutlu oluruz modundalar. ( tüm abartılı düğün borcunu senelerce ödemem dısında maddi olarak katkı veya külfetleri yok iki tarafında) eşimle beraber işe gidip geliyoruz işlerimiz birbirimize ve eve yakın e 5 ten 15 km.
Annem iyi kötü bahçe eker küçük alanda. Domates biber ıspanak salata vb hiç değilse haftanın 1 günlük yemeği ve salata malzemesi bahceden gelir tabi şimdiye kadar değerini bilememişiz coook çürütüpte attık, aman satın alırız deyip almadık.
kartopu modeli kısaca en küçük borctan başlayarak diğer borca ekleme yapılarak giden sistem. En büyük borca min, en küçük borca max ödeme yapılarak küçük borc bitince bir sonraki borca ekleme yapışan sistem. Youtube de itfo adında bir kanaldan görüp ıygulamaya başladım bende
Insallah kisa surede basariya ulasirsin🥰

M minikellim topiğiniz hayırlı olsun. Paylaşımlarınızda güzel kartopu modelini ben de ilk defa duydum. Yaptıklarınızı buradan paylaşırsanız benimde haberim olur. İsteklerinizi de sıralamanız güzel, insanın bir amacı varsa mutlaka başarır hedeflerinize ulaşmanız dileğimle.

M minikellim topiğiniz hayırlı olsun. Paylaşımlarınızda güzel kartopu modelini ben de ilk defa duydum. Yaptıklarınızı buradan paylaşırsanız benimde haberim olur. İsteklerinizi de sıralamanız güzel, insanın bir amacı varsa mutlaka başarır hedeflerinize ulaşmanız dileğimle.
Teşekkür ederim, ben de sizi severek takip ediyorum. insanın hayatında amaç hayal hedef yoksa hiçbir yere varamıyor olduğumuz yerde dönüyoruz.
Evlendiğimden beri çok borç ödedim çok paralarımız boşa zamanımız gitti sağlığa inanılmaz harcadık ama ne olursa olsun insanın sağlığı, huzuru olsun gerisi bir şekilde halloluyor önemli olan motive olmak tabi bu arada oturmak değil hedefe durmadan koşmak önemli

Müsait olduğum zamanda malvarlığımdan kayıplar ve sebepleri, borçlarım, gelirim ve giderlerim hakkında detaylı liste yapacağım inşallah 3 sene sonra geri dönüp baktığımda vay beee neler yapmışız demeyi istiyorum

Merhaba hayirli olsun topigin . İtfo yu ben de takip ediyorum .
Ev borcum bu ay bitiyor benim de ins. Cok mutluyum tam zamaninda.

Ben de hisse yatirimi yapiyorum . Biraz altinla destekleyegim .
Bu yil ilk defa bu kadar umutsuz hissediyorum kendimi . Her sey iki kati oldu ve daha artacak gibi .
Zaruri ihtiyac harici hicbir sey almayi düşünmüyorum, uzun bir süre.
Ben de zamaninda cok bos harcamalar yaptım malesef. Neyse onumuze bakalim😊

Merhaba hayirli olsun topigin . İtfo yu ben de takip ediyorum .
Ev borcum bu ay bitiyor benim de ins. Cok mutluyum tam zamaninda.

Ben de hisse yatirimi yapiyorum . Biraz altinla destekleyegim .
Bu yil ilk defa bu kadar umutsuz hissediyorum kendimi . Her sey iki kati oldu ve daha artacak gibi .
Zaruri ihtiyac harici hicbir sey almayi düşünmüyorum, uzun bir süre.
Ben de zamaninda cok bos harcamalar yaptım malesef. Neyse onumuze bakalim😊
Teşekkür ederim ben de artık hiç değilse durumumuzun vehametini anladık diye seviniyorum ya anlamasaydım 😃

Artmaya devam edeceğini ben de düşünüyorum ve zaruri ihtiyaçtan başka care yok suan.

Ev krediniz için çok sevindim bir miktarını ödüyormuş gibi hisseye atsan ne güzel olur.

Teşekkür ederim ben de artık hiç değilse durumumuzun vehametini anladık diye seviniyorum ya anlamasaydım 😃

Artmaya devam edeceğini ben de düşünüyorum ve zaruri ihtiyaçtan başka care yok suan.

Ev krediniz için çok sevindim bir miktarını ödüyormuş gibi hisseye atsan ne güzel olur.
Teşekkür ederim.
Aynen oyle yapmayi planliyoruz. . Hisseleri iyice arastiriyorum suan da. Uzun vade tutmak üzere.
Bir iki borcumuz var onlarda biterse super olucak.
Coin de aldik onlardan zarardayiz. Bir cikacak bir inecek , bakalim zararina satmak yok . Ne olacak.

Evet malesef cook pahalılıandı. Alışverişimizi toptan şatıs yapan bşr marketten yapıyoruz. Bugün aldım elime faturayı tüm marketleri onlıne siteleri karsılastırdım. Ürün bazına göre iki marketinde birbirine üstünlükleri var. Pzartesi pahalı ürünleri değiştrmeyi düşünüyorum. Keza 2.5 kilo pirnç ve 1 kilo yeşil mercimek ücretnde 15 lira fark var.
Hani derler ya yağını sıkarak yapacağım o durumda artık
Bu çok yorucu değil mi ya 😳

hayırlı olsun başlık, şurada ben de yerimi alsam olur mu ?
gerçi ben büyük borçlarımı ödeyip bitirdim, 2 adet kapamam gereken lüzumsuz kartım var. onlarla ilgili hedef koydum.

Teşekkür ederim.
Aynen oyle yapmayi planliyoruz. . Hisseleri iyice arastiriyorum suan da. Uzun vade tutmak üzere.
Bir iki borcumuz var onlarda biterse super olucak.
Coin de aldik onlardan zarardayiz. Bir cikacak bir inecek , bakalim zararina satmak yok . Ne olacak.
Ben ilk zamanlar o hatayı yaptım, zararına satış yaptım korktum malesef. Ama şuan sonuna kadar bekliyorum bazı hisseleri de al sat yapıp kar ile krediden para kalırsa temettü hisse alıyorum. Mesela suan sıfır maliyetle 60 adet ereğli var elimde sadece kardan aldığım.

hayırlı olsun başlık, şurada ben de yerimi alsam olur mu ?
gerçi ben büyük borçlarımı ödeyip bitirdim, 2 adet kapamam gereken lüzumsuz kartım var. onlarla ilgili hedef koydum.
Tabi ki astrojurnal memnuniyet duyarım.
Kredi kartları başa bela. Bende ne kadar zararda olursam olayım, ödemelerim aksasa bile büyük market alışverisi dısındaki gıda vb alışverişlerimi nakite çevireceğim.

X