Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bakıcı ücretleri

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Galiba bazıları bakıcılığı işten saymıyor, çocukken denirdi ya fasülyeden diye. Bakıcılığa da öyle bakıyorlar. Her işin masa başında yapılacağı gibi bir yanılgıları var. O tür işleri ciddiye alıyorlar. Ama insanların en değerli varlıklarını emanet ettikleri mesleklere hor gözle bakıyorlar. Bakıcılık da bunlardan bir tanesi.
Bakıcılık gayet profesyonelce yapılması gereken bir "iştir". Her işte olduğu gibi onların da bir maaşa ve sigortaya ihtiyaçları vardır. Bakıcıların talep ettikleri ortalama ücretin fazla olduğu konusunda genelde linç başlatılır bu sitede. Yemek, temizlik, ütü, çocuk bakımı vs. bekliyorlar ve karşılığında asgari ücreti bile çok görüyorlar. Kölelik yasaklandı arkadaşlar. Bakıcının talep ettiği ücret senin bütçeni aşıyorsa bu senin mali durumunla alakalı, bakıcıyla ne alakası var. O bakıcı da ev geçindirecek, hobi olsun diye yapmıyordur. Bu arada bakıcıdan kastım 50-60 yaşındaki komşu teyzeler değil.
Konu sahibi siz de bakıcıdan kaç gün istifade etmek istiyorsunuz, neleri talep ediyorsunuz ona bağlı olarak değişir bence ücret.
inanın benim gözümde işini hakkıyla yapan bakıcının değeri paha biçilemez, çünkü ben bütün gün yokum, hepi topu akşamdan akşama 1-2 saat görüyorum kızlarımı ama bakıcı öyle mi, bütün yemeğiyle içmesiyle gelişimiyle o ilgileniyor

büyük kızımın bakıcısından Allah binlerce kez razı olsun, kızıma gül gibi baktı, kendi kızı/torunu olsa öyle ilgilenirdi

kızlarım işitme engelli özel eğitime gidiyorlar, bazı zamanlar o da bizimle gelir öğrenir ve evde kızıma tekrar ederdi ve büyük kızımın şu anda neredeyse sağlıklı bir birey gibi konuşmasında onun katkısı çok çok büyük

ama küçük kızımın bakıcılarına kimse kusura bakmasın ama hakkımı helal etmiyorum, yalvardım onlara sizden temizlik yemek vs istemiyorum, temizliğe o dönem zaten 15 günde bir biri geliyordu yemeği de ben sabahtan hallediyordum ki bakıcı bütün dikkatini kızıma versin diye
onlara kere tembih etmeme rağmen kızım tv karşısına oturtup kendileri çay kahve keyfi yaptı, ya da kek yapardım gelirdim yarısından çoğu bitmiş olurdu eeee x 3 dilim çok sevdi de keh kehhh yaparlardı, yahu küçücük çocuk kekle mi beslenir

oturup kaşını bıyığını alan mı ararsınız

ben işyerinde sıkıysa böyle davranayım, bi ara kreşten çok mesaj geliyor diye uyardılar bnei çok telefonla uğraşıyorsun diye

daha aklıma gelmeyen neler neler :KK43:

Helal olsun size vallahi ben bakıcıya asgari ücret vericeksem çalışmam çocuğuma kendim bakarım diyenlerdenim kreş yaşına kadar 🤷🏼‍♀️
Bu biraz hem bakıcıdan sonra elinizde kalan miktarla hemde çocuğum kreş yaşına gelsin sonra işe başlarım dediğinizde yeniden iş bulabilir misiniz konusuyla ilgili değişiyor. Bir firmada kıdemli yazılım mühendisiyim. 5 yıl iş bırakmam demek dönünce kimsenin beni işe almaması demek. yazılım hızlı gelişen bir alan bilgiler eskiyor teknoloji yenileniyor. Ne kadar takipte etsem yakalamam imkansız. Çok değişkenli bir konu bu.

Birde kreşe ver diyenler. Ben çocuklarımı kreşe verdiğimde bir hafta kreşteyse bir hafta evdeydiler. yada büyük oğlum anasınıfında saat 4 te çıkıyor kalan zamanda kim bakıyor. Benim çocuklar çok hasta olduysa yada en büyük merakım erken çıkan okul çocukları anneleri saat 18:30 da eve gelinceye kadar kime bırakıyor. Küçük çocuklar çok hasta oluyor kreşe verip mis gibi işe giderim diye düşününler bu ekstra olaylar için bir çare düşünmeli

Birde kreşe ver diyenler. Ben çocuklarımı kreşe verdiğimde bir hafta kreşteyse bir hafta evdeydiler. yada büyük oğlum anasınıfında saat 4 te çıkıyor kalan zamanda kim bakıyor. Benim çocuklar çok hasta olduysa yada en büyük merakım erken çıkan okul çocukları anneleri saat 18:30 da eve gelinceye kadar kime bırakıyor.
bir calisan anne olarak benden de ayni soru .hem iki cocuga kres parasi hem eve bakici .cocuk gece atesleniyor bizim isten izin almamiz kriz sebebi aileler burada yasamiyor sabah cocuk ortada .boyle de artik sinir oluyorum cok zor cok emek verdigim bir isim var . iki kres,asgari ucret,sigorta,isim icin aldigim kiyafet,disarda yeme icme hopp sifirdayim ay sonu

bir calisan anne olarak benden de ayni soru .hem iki cocuga kres parasi hem eve bakici .cocuk gece atesleniyor bizim isten izin almamiz kriz sebebi aileler burada yasamiyor sabah cocuk ortada .boyle de artik sinir oluyorum cok zor cok emek verdigim bir isim var . iki kres,asgari ucret,sigorta,isim icin aldigim kiyafet,disarda yeme icme hopp sifirdayim ay sonu
Benim şu durumda bile bir çok kez izin almam gerekiyor. çocuklarla zor iş hayatı benim annemle yakın oturuyoruz o avantajım var. keşke daha iyi imkanlarda çalışabilsek

Bu konuyu ben de hep merak etmiştim.

Çevremdekiler hep çok küçükken kreşe verdi. Ev temizliğine ayrı çocuk bakımına ayrı hanımla görüşmek pahalı oluyor kreş mantıklı sanırım…
Benimde çevremde en küçük alan kreş 2 yaş ,ama daha o yaşına gelmedi ki ,nasıl ise baslayacam bende bilmiyorum ama 2 yaşında olsa bende tercihim kreş olurdu, kötünün iyisi malesef.
Siyaset yapılacak yer değil burası ama bulamadığınız bakıcıya istinaden 'insanlar zengin kimsenin işe ihtiyacı yok'gibi bir argüman üretmek saçma olmuş. Bu ülkede 81 milyon insan var.
Ne siyaseti yaa,siz siyasetle bozmusunuz aklınızı.bunu çeken anlar yaşayan anlar. Evet ülkede 81 milyon insan var doğru Ankara'da oturup Van'dan adam bulayım demi ne saçma sapan bir yorum! Siz oturdugunuz yerden klavye başında yazmaya devam edin.
Son 3 aydır Bakıcı bulmak için neler çektiğimizi bilmesem abartıyorsunuz derdim. Durumum şöyle kötü zekata fitreye muhtacım diyen insanlara çocuk bakımında yardımcım olsun diye iş teklif ettiğimde milyon tane bahane ile karşılaştım. Demek ki ya gerçekten ihtiyaçları yok ya da çalışmak zor geliyor
Bende önceden bilmiyordum aynen insan yaşayınca öğreniyor malesef,sonra biz aciz yok ihtiyacim var derler,kimsenin bir şeye ihtiyacı yok bu belli,misal benim ihtiyacım var ki çalışıyorum işimden çokmu memnunum tabiki deilim ama elhamdülillah bir işim var iyi kötü geçiniyoruz diyorum, ama demekki insanlarin parası var ki çalışmıyor beğenmiyor bu işi. Ve dediğim gibi para aşamasına dahil edilmiyor hani parayı az veriyorsun kimse çalışmak istemiyor dersin mesela, ama o aşamaya bile gelinemiyor direkt binbir bahane .
insanlar hazıra alışmış. çok mağdurum kocam öldü çoluk çocuk ortada yetim aylığına kaldık diye milletten yardım isteyen kadına eve düzenli temizliğe gelmesi için teklif götürdüm ben çalışamam çocuklarım küçük dedi. karşı binada oturuyor çocukların küçüğü 11 yaşında
Kesinlikle öyle. Kolay yoldan para kazanmak istiyorlar ,işte biz açız durumumuz yok deyip zekat fitre bekliyorlar. Günlük 700 TL ile temizlikçi bulamıyoruz aylardır.binbir bahane .benim çalıştığım işte günlüğüm 700 TL deil yani.(her işin zorluğu farklı elbet)

Son düzenleme:
Kizim 17 aylik olacak, 1 yasindan itibaren arada bir bakici bulsam da ise baslasam dusuncesinden her seferinde bu hikayeleri dinleyerek vazgeciyorum. Bakiciyla ugrasmak kizima bakmaktan daha zor gorunuyor bu durumlarda gozume 😪 Kendimi hayattan cok kopmus hissediyorum, eski aktif yasantima geri donmek cok istiyorum, hatta depresyonun esigindeyim ama 2 yasinda krese verene kadar dayanicam sanirim.
Turkmen, Ozbek yatili bakicilar 1000 dolar civari aliyor benim cevremden bildigim, Filipinliler bir tik daha pahali sanirim. Ben zaten yabanci ve yatili bakici dusunmuyordum ama istedigimiz gibi Turk bakici bulmak sanki daha zor 🤔 yabancilar icin en azindan ajanslar var, yatili olunca huyunu suyunu daha iyi anliyor ve anlasiyorsun. Bunun icin butce ve musait bir ev lazim tabii. Bu olanagi olan kafasi rahat bir sekilde bu secenegi degerlendiriyor.
Bizim mahallede parkta anne babadan cok bakicilar oluyor cocuklarin yaninda, aslinda bakici bulmak icin uygun bir ortam 😃 onlarin kendi aralarinda da bir networku var neticede.
Allah kolaylik versin hepimize, her seyi ayni anda saglamak gercekten guc 🙏

Benimde çevremde en küçük alan kreş 2 yaş ,ama daha o yaşına gelmedi ki ,nasıl ise baslayacam bende bilmiyorum ama 2 yaşında olsa bende tercihim kreş olurdu, kötünün iyisi malesef.

Ne siyaseti yaa,siz siyasetle bozmusunuz aklınızı.bunu çeken anlar yaşayan anlar. Evet ülkede 81 milyon insan var doğru Ankara'da oturup Van'dan adam bulayım demi ne saçma sapan bir yorum! Siz oturdugunuz yerden klavye başında yazmaya devam edin.

Bende önceden bilmiyordum aynen insan yaşayınca öğreniyor malesef,sonra biz aciz yok ihtiyacim var derler,kimsenin bir şeye ihtiyacı yok bu belli,misal benim ihtiyacım var ki çalışıyorum işimden çokmu memnunum tabiki deilim ama elhamdülillah bir işim var iyi kötü geçiniyoruz diyorum, ama demekki insanlarin parası var ki çalışmıyor beğenmiyor bu işi. Ve dediğim gibi para aşamasına dahil edilmiyor hani parayı az veriyorsun kimse çalışmak istemiyor dersin mesela, ama o aşamaya bile gelinemiyor direkt binbir bahane .

Kesinlikle öyle. Kolay yoldan para kazanmak istiyorlar ,işte biz açız durumumuz yok deyip zekat fitre bekliyorlar. Günlük 700 TL ile temizlikçi bulamıyoruz aylardır.binbir bahane .benim çalıştığım işte günlüğüm 700 TL deil yani.(her işin zorluğu farklı elbet)
Çok iyi anlıyorum.

Ben de oyun grubu araştırıyorum.

Ama oyun grubu saatleri hep uyku saatine denk geliyor.

O yüzden erteledim bu işi ben de.

Allahım hepimizin yardımcısı olsun inşallah arkadaşım.

Çok iyi anlıyorum.

Ben de oyun grubu araştırıyorum.

Ama oyun grubu saatleri hep uyku saatine denk geliyor.

O yüzden erteledim bu işi ben de.

Allahım hepimizin yardımcısı olsun inşallah arkadaşım.
Amin🙏🙏 işin içine girmeyince gerçekten kimse bilmiyor anlamıyor ben de anlamıyordum. Ama aylardır bakıcı bir şey arıyoruz ki tek istediğim sadece çocuk bakımı başka hiçbir şey değil ve haftada 4 gün sadece. Bütün resmi Bayram vesaire her şey tatil. Ama dediğim gibi bunları konuşulmuyor bile detay bile inilmiyor çünkü kime teklif etsen yok diyorlar bir çok bahaneyle. Oyun grubu için benim bebegimde küçük daha 1 yaşında. Ama işe de başlamam lazım daha fazla izin vermiyorlar hani devletten öyle değilim bilmiyorum nasıl yapacağız ne yapacağız bilmiyorum.

Temizlik içinde şimdiye kadar hep kendim yapıyordum hiç öyle bir ihtiyacım olmamıştı hamileliğim biraz sıkıntılı geçince ve bebekte doğunca ihtiyacım doğdu ama onda da kimse yok, bulamıyoruz maalesef.
Allah hepimizin yardımcısı olsun 🙏🙏🙏

Amin🙏🙏 işin içine girmeyince gerçekten kimse bilmiyor anlamıyor ben de anlamıyordum. Ama aylardır bakıcı bir şey arıyoruz ki tek istediğim sadece çocuk bakımı başka hiçbir şey değil ve haftada 4 gün sadece. Bütün resmi Bayram vesaire her şey tatil. Ama dediğim gibi bunları konuşulmuyor bile detay bile inilmiyor çünkü kime teklif etsen yok diyorlar bir çok bahaneyle. Oyun grubu için benim bebegimde küçük daha 1 yaşında. Ama işe de başlamam lazım daha fazla izin vermiyorlar hani devletten öyle değilim bilmiyorum nasıl yapacağız ne yapacağız bilmiyorum.

Temizlik içinde şimdiye kadar hep kendim yapıyordum hiç öyle bir ihtiyacım olmamıştı hamileliğim biraz sıkıntılı geçince ve bebekte doğunca ihtiyacım doğdu ama onda da kimse yok, bulamıyoruz maalesef.
Allah hepimizin yardımcısı olsun 🙏🙏🙏
Bizimki de 1,5 yaşında.

Allahım tüm yavruları bağışlasın inşallah arkadaşım.

Küçük de olsa evde sıkılıyor,insan yetemiyor bir saatten sonra.

Bakımını elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum da oyun işini beceremiyorum ben de.

Bizimki de 1,5 yaşında.

Allahım tüm yavruları bağışlasın inşallah arkadaşım.

Küçük de olsa evde sıkılıyor,insan yetemiyor bir saatten sonra.

Bakımını elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum da oyun işini beceremiyorum ben de.
Allah bağışlasın yavrularımıza mi🙏🙏 tabii bir yerden sonra sosyallik gerekiyor. Bizim burada 6-12 aylık oyun grubu var gitsek mi diye düşünüyorum ama anlar mı acaba diye bilmiyorum. Sabahları oluyor genelde 10-11 arası. Tabii benim önceliğim şu anda bakıcı bulmak bakalım ne olacak Allah yardımcımız olsun 🙏🙏

ay hemen yazayım ya

çalışma koşulları:
bi kerem bakıcının görev tanımı bellidir, sadece bebeğe bakar. etkinlik yaptırır, dil filan öğretir! (çünkü bütün bakıcılar isviçreli mürebbiyedir canım yurdumda)
ev işi yaptıracaksan temizlikçi tutacaksın cicim, senin işin ne ki hem, sen işten gelince yap
bakıcının yemeğini ayrı bebenin yemeğini ayrı akşamdan yapıp dolaba koyacaksın, sevdiği tatlı filan mtlaka ya koy, eşşek değilsin ya. bakıcı bulaşığını bile kaldırmayabilir. görev tanımında yok
bebe öğlen iki saat uyusa bile o saat bakıcının dinlenme saati ister telefonda takılır ister yatar sen ona karışamazsın, şu bardağı şurdan şuraya koy giyemezsin mazallah görev tanımı ihlali

ücretlendirme ve yan haklar:
asgari ücret, ki o da en az
bayram ikramiyesi, kışın yakacak yardımı
çoluğuna çocuğuna oyuncak kırtasiye üst baş, gerekirse matematik veya ingilizce ödevlerini de hallediver.
evde pişenden evine götürsün bir de eve gidip yemek mi yapcak bütün gün çocuk baktı zaten
kocası laf söz eder mümkün mertebe evinden alıp evine bırakacaksın
senede 2 hafta ücretli izin + sittin senedir görmediği kayının oğlunun sünneti ve eniştesinin annesinin sene-i devriyesinde mevlüt, memlekete gidip fındık toplama, kayınvalideyle salça kaynatma gibi elzem faaliyetler için ekstra 2 hafta ücretli izin.

var mı arttıran?

ah sigorta tabi ki sigorta mutlaka yapılcak
yok yetim maaşım var yok belediyeden yardım alıyom sikorta yapma abla derse elden verirer
Aslında ironi icn dediklerinin çoğu mantıklı.
Bakıcı neden yemek yapsın ki?
Neden senin akşamdan pis bıraktığın misafirlerine yedigin içtiğin mutfağı toplasın mesela?
Normal olan evi temiz bırakmak değil mi?
O da Çocuğa yapar yemeği, kendini doyurur. Onların dağınıklıklarini toplar. Çocuk dökük sactiysa onları temizler, yere yemek döktüyse falan siler, aile gelmeden de onlara bıraktıkları gibi temiz bir ev ve mutlu bir çocuk bırakır.
Bizim gibi ülkelerde kadının emeği sömürüldüğü için, ev işi işten sayılmadığı için insanlara basit geliyor. Bebek mi bakılacak, amaaan ne var onda. Yaşlı kaynanan baksın. Ev mi temizlenecek, aman bacım kardesim gelsin . Ne var onda, bizim gelin halletsin...
Oysa bakicinin günlüğü aile insafliysa asgari ücret kadar, 300 lira.
Ama temizlikcinin günlüğü 900 lira.
Yani çalışmayan, ev hanımı diye küçümsenen kadının aslinda eve yaptığı katkı çok büyük,ama malesef görülmüyor.
Kadınlar da bunu görmediği için 'aman ne olacak, yapsın' diye bakıyorlar.
Oysa ne alaka? Bakıcı bakicidir yani.
Bence bakicidan beklenen sey
TV asla açılmayacak, çocuğa video izletilmeyecek falan olmalı.
Ama bizim insanımızın ilk aklına gelen şey yemegi de ona yıkıp bir iş yükünden kurtulmak.
Ayrıca kucuk çocukları öğlen uykusuna yatırmak bir mesai, bir eziyet. Çocuğu az huysuz olan herkes bilir. Neden çocuk uyuduktan sonra tekrar uyanacagi saate kadar kadın evin bir isini yapsın ki?
İsvereniniz size 'gunde bir saat molan var, yemeğini onbeş dakkada ye geç bilgisayarina' diyor mu? (Gerçi benim eski patronum derdi😂😂 işte onu diyenle 'bebek uyurken yapsin eline mi yapisir' diyen aynı kafa yapısından)
Ve kadın zaten üç kuruş paraya çalışıyor, fındık gibi gelir getiren bir işi varsa izin zamanı gitmesinin kime ne zararı var ki? Sonuçta üç aşağı beş yukarı belli fındık zamanı, ailenin de haberi olur, Ağustos ayında o tarihler için birini ayarlar, aileden falan,ya da çocuğu bırakacak bir kurs bulur tam zamanlı.
Kadın da ya amelelik yapar günde bin lira kazanır, ya kendi bahçesini toplar, ona ek gelir olur.
Yani bana normal geliyor:)
Benim kuzenimin de bakıcısı var , ilk çocuğunda bulmuştu, peşpeşe doğumlar yaptı kadın hepsine sorunsuz bakıyor. Başka da elini bri şeye sürmüyor, fındık zamanı da üç hafta izinli, herkes biliyor ki agustos ayında o yok. Aile planlarını buna göre yapiyor.
Resmen kadının ağzının içine bakıyorlar kaçmasın diye, çocuklar kadına 'anane' diyorlar.
O kadına yardımcı olsun diye çocuk sayısı artınca birkac yatılı bakıcı aldılar mesela, bir anda kaçtı gitti,haber bile vermedi.
O kadar zor ve önemli ki insanın güzel bir bakıcı bulması. Benim kuzenimin asla aklı evde kalmıyor , çünkü biliyor ki kadın çocuklarına torunları gibi bakıyor.
O yüzden o da kadına hakettiği değeri veriyor.
Evi pislenmesin diye robot supurgelerden aldı mesela, kadın çalıştırıyor her gün çocukları diğer odaya alıp. Ya da düzenli temizlikci tutuyor evle baş edemediği için. Yardımcı ablası sadece çocukların oyuncaklarını, legolarini , yataklarını vs topluyor, zaten onlar toplanınca evin fazla bir işi kalmıyor

Allah bağışlasın yavrularımıza mi🙏🙏 tabii bir yerden sonra sosyallik gerekiyor. Bizim burada 6-12 aylık oyun grubu var gitsek mi diye düşünüyorum ama anlar mı acaba diye bilmiyorum. Sabahları oluyor genelde 10-11 arası. Tabii benim önceliğim şu anda bakıcı bulmak bakalım ne olacak Allah yardımcımız olsun 🙏🙏
Bu kadar kucuk aylardaki oyun gruplarindan pek bisey anlamiyorlar ve etkinlikler de biseye benzemiyo diyordu benim parkta tanistigim insanlar 🙈 ben hic goturmedim ama 9 ayliktan itibaren yuzme dersine goturduk, iste ona bayiliyordu. Yasadiginiz yerde varsa yuzmeyi cok tavsiye ederim 🥳

Asgari ücret+ sigorta.
Ve buna laf edenleri gerçekten anlamıyorum.
Bir derdim var bölümünde ya da ekonomi bölümünde, iki mühendis - iki öğretmen maaşlarına (ki temmuz zammı ile epey yükselecek) geçinemediklerini söylüyor insanlar. Az buluyorlar. Ancak çocuk baktırmak istendiğinde asgari ücret isteyeni çok görüyorlar.

Çocuk bakmak zor iş. İnanın kendi çocuğunu kreşe verip, kafam rahatladı diyen bir sürü kadın gördüm ben. Yani kendi çocuğundan bile bezen çok insan var. Sabahtan akşama kadar çocuk bakacak insanın en az asgari ücret alması gerektiğini düşünüyorum.

Birde kreşe ver diyenler. Ben çocuklarımı kreşe verdiğimde bir hafta kreşteyse bir hafta evdeydiler. yada büyük oğlum anasınıfında saat 4 te çıkıyor kalan zamanda kim bakıyor. Benim çocuklar çok hasta olduysa yada en büyük merakım erken çıkan okul çocukları anneleri saat 18:30 da eve gelinceye kadar kime bırakıyor. Küçük çocuklar çok hasta oluyor kreşe verip mis gibi işe giderim diye düşününler bu ekstra olaylar için bir çare düşünmeli
özel kreşler saat 7ye kadar açık oluyor. devlet kreşlerinin sistemini bilmiyor çocuğunuz hasta olduğunda oh mis gibi diye düşünmüyorsunuz kim bakıyor veya nereye gidiyor olursa olsun. her zaman aynı tedirginliği hissediyorsunuz.

özel kreşler saat 7ye kadar açık oluyor. devlet kreşlerinin sistemini bilmiyor çocuğunuz hasta olduğunda oh mis gibi diye düşünmüyorsunuz kim bakıyor veya nereye gidiyor olursa olsun. her zaman aynı tedirginliği hissediyorsunuz.
yazdıklarınızı malesef anlayamadım. çocuğum hasta olunca tedirginlik hissedip hissedememe değil. demek istediğim şu çocuğum bir hafta kreşe gitti hasta oldu bir hafta gidemedi her hasta olduğunda ben izin alamam biri evde bakmak zorunda. bahsettiğim şey oydu açıkçası. oğlumun anasınıfı saat 4 te bitiyor mesela

Ben calismiyorum oglum 2.5 yasinda 34 haftalik da hamileyim gercekten cocuk bakmak cok zor bas edemiyorum evim cogu zaman daginik cunku yetemiyorum. Bakicidan cok da bi ev isi beklememek lazim ki layigiyla cocuga bakabilsin. Ne biliyim cocugun dokuntusunu toplasin mesela veya bi kap yemek belki ama temizlik yapmasini beklemek bana yanlis geliyor. Bende dogumdan bi sure sonra gunluk 3-4 saat gelecek beni dinlendirecek bi abla falan bulsam diye dusunuyorum ama ucretine bagli tabi..

Bu kadar kucuk aylardaki oyun gruplarindan pek bisey anlamiyorlar ve etkinlikler de biseye benzemiyo diyordu benim parkta tanistigim insanlar 🙈 ben hic goturmedim ama 9 ayliktan itibaren yuzme dersine goturduk, iste ona bayiliyordu. Yasadiginiz yerde varsa yuzmeyi cok tavsiye ederim 🥳
O aylarda zaten yapılanlar verimli olmuyor ama kendi akranı çocuklarla kaynaşıyorşar oyun grubunun en başta amacı bu 🥰

O aylarda zaten yapılanlar verimli olmuyor ama kendi akranı çocuklarla kaynaşıyorşar oyun grubunun en başta amacı bu 🥰
Evet tabiiki oyle, gun icinde sosyallesme imkani olmayan bebekler icin iyi bir secenek olabilir. Ben her gun iki kere parka cikariyordum, yazin teke indi. bedava ve cok efektif 😊 bence sehir planlamasinda cok eksik kalmis bir detay parklar, o yuzden bebek sahibi olmadan park ve kresin bol oldugu bir mahalleye tasindik.

Aslında ironi icn dediklerinin çoğu mantıklı.
Bakıcı neden yemek yapsın ki?
Neden senin akşamdan pis bıraktığın misafirlerine yedigin içtiğin mutfağı toplasın mesela?
Normal olan evi temiz bırakmak değil mi?
O da Çocuğa yapar yemeği, kendini doyurur. Onların dağınıklıklarini toplar. Çocuk dökük sactiysa onları temizler, yere yemek döktüyse falan siler, aile gelmeden de onlara bıraktıkları gibi temiz bir ev ve mutlu bir çocuk bırakır.
Bizim gibi ülkelerde kadının emeği sömürüldüğü için, ev işi işten sayılmadığı için insanlara basit geliyor. Bebek mi bakılacak, amaaan ne var onda. Yaşlı kaynanan baksın. Ev mi temizlenecek, aman bacım kardesim gelsin . Ne var onda, bizim gelin halletsin...
Oysa bakicinin günlüğü aile insafliysa asgari ücret kadar, 300 lira.
Ama temizlikcinin günlüğü 900 lira.
Yani çalışmayan, ev hanımı diye küçümsenen kadının aslinda eve yaptığı katkı çok büyük,ama malesef görülmüyor.
Kadınlar da bunu görmediği için 'aman ne olacak, yapsın' diye bakıyorlar.
Oysa ne alaka? Bakıcı bakicidir yani.
Bence bakicidan beklenen sey
TV asla açılmayacak, çocuğa video izletilmeyecek falan olmalı.
Ama bizim insanımızın ilk aklına gelen şey yemegi de ona yıkıp bir iş yükünden kurtulmak.
Ayrıca kucuk çocukları öğlen uykusuna yatırmak bir mesai, bir eziyet. Çocuğu az huysuz olan herkes bilir. Neden çocuk uyuduktan sonra tekrar uyanacagi saate kadar kadın evin bir isini yapsın ki?
İsvereniniz size 'gunde bir saat molan var, yemeğini onbeş dakkada ye geç bilgisayarina' diyor mu? (Gerçi benim eski patronum derdi😂😂 işte onu diyenle 'bebek uyurken yapsin eline mi yapisir' diyen aynı kafa yapısından)
Ve kadın zaten üç kuruş paraya çalışıyor, fındık gibi gelir getiren bir işi varsa izin zamanı gitmesinin kime ne zararı var ki? Sonuçta üç aşağı beş yukarı belli fındık zamanı, ailenin de haberi olur, Ağustos ayında o tarihler için birini ayarlar, aileden falan,ya da çocuğu bırakacak bir kurs bulur tam zamanlı.
Kadın da ya amelelik yapar günde bin lira kazanır, ya kendi bahçesini toplar, ona ek gelir olur.
Yani bana normal geliyor:)
Benim kuzenimin de bakıcısı var , ilk çocuğunda bulmuştu, peşpeşe doğumlar yaptı kadın hepsine sorunsuz bakıyor. Başka da elini bri şeye sürmüyor, fındık zamanı da üç hafta izinli, herkes biliyor ki agustos ayında o yok. Aile planlarını buna göre yapiyor.
Resmen kadının ağzının içine bakıyorlar kaçmasın diye, çocuklar kadına 'anane' diyorlar.
O kadına yardımcı olsun diye çocuk sayısı artınca birkac yatılı bakıcı aldılar mesela, bir anda kaçtı gitti,haber bile vermedi.
O kadar zor ve önemli ki insanın güzel bir bakıcı bulması. Benim kuzenimin asla aklı evde kalmıyor , çünkü biliyor ki kadın çocuklarına torunları gibi bakıyor.
O yüzden o da kadına hakettiği değeri veriyor.
Evi pislenmesin diye robot supurgelerden aldı mesela, kadın çalıştırıyor her gün çocukları diğer odaya alıp. Ya da düzenli temizlikci tutuyor evle baş edemediği için. Yardımcı ablası sadece çocukların oyuncaklarını, legolarini , yataklarını vs topluyor, zaten onlar toplanınca evin fazla bir işi kalmıyor
şimdi sevgili Yengenç

kuzenin bir bakıcıya asgari (en kötü ihtimalle) + sigorta + yol yemek verebiliyor üstüne bir de yatılı bakıcı tutabiliyor demek ki
ne güzel. muhtemelen kocası zengin.

güzel de

kuzeni muzeni bir kenara koyalım
32 yaşındasın
yarın bir gün aynı işyerinde aynı işi yaptığın yani sana denk bir beyefendi ile evlensen
yatılısını geçtim sen normal bakıcıyı tutabilir misin? kira verip yol verip 5.5 gün çalışıp (cumartesi gelecek bakıcıyı da nereden bulacaksan artık bilmiyorum) çocuk bakabilir misin?

sonracığıma
kadının evde yaptığı işi küçümsemiyorum ama
bizim Türk kadını kadar temizlik ev işi manyağı başka millet de görmedim -şu anda işyerimde tek Türk'üm
ve o "kadın da evde çalışıyor" hikayesinin de bittiğini düşünüyorum. bu devirde ev işi günde 8 saat alacak bir mesaiye denk bir şey asla olamaz. her evde robot süpürge zaten var, olmayanı dövüyorlar artık. o evlerde sadece kadın değil erkek de var. ne kadar iş varsa da ortak olmalı. benim bakış açım bu, etrafımda yaşanan da büyük oranda bu.

etrafımda "Türk kızı" modeli kızlar var, evet. mesela kız kardeşim. çocuklarına kayınvalidesi baktı 5 senedir hala da bakıyor. eşi süpürgenin ya da çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını bilmeyen bir mühendis. böyle kabul etti, böyle de yaşayıp gidiyor. ve fakat bir bakıcıya asgari + sigortayı asla vermez. düğünde kendisine onlarca bilezik taktı aynı k.validesi, o parayla da evini aldı mesela....

benim kendi çevremde arkadaşlarımda olarak bakarsak da kadın-erkek ortak bakar, ortak ev işi yapar, gerekirse de cam balkon şu bu temizlenmez ütü yapılmaz- etrafımda ütü yapan az insan var mesela. ama yine bir bakıcıya asgari + sigorta kimse vermez/vermiyor, veremez çünkü. bu çevrede kimseye de kayınvalidesi öyle onlarca bilezik takıp bebeğine de bakamaz bu arada...

tekrar soruyorum
sen verebilir misin? senin k.validen sana onlarca bilezik takacak sen de ev alacaksan ve hayatın eşinin ailesinin çizdiği çizgiye göre şekillenecekse tabi onu bilemem.

ben uygulamaya konabilir olan şeylere bakıyorum. o yüzden sana soruyorum. nasıl olacak ?

kilit soru bu. sen verebilir misin? veremeyeceksen.

seni de geçelim -belki baban zengindir, bilmiyorum-

daha önemlisi ülkede üni mezunu beyaz yaka kadınları çoğu veremeyecek durumda olduğuna göre bu "kadının emeği" güzellemesi nedir yani şimdi? haftada 5.5 gün 8-5 çalışan kadınınki emek değil mi? çalışan kadınlar bu kadar alıyorsa bakıcıya da ona göre bir ücret verilir. çünkü ülke bu. çocuklar çok kıymetli olduğu kadınların hassas noktası olduğu için bakıcılar naz ediyor, piyasa yükseliyor evet, ama ben de hakları olmadığın düşünüyorum. yapabildiğim kadar o paraları yurdum bakıcı teyzelerine vermem. (çocuğum olsa yani, bu arada ben o parayı verebilecek durumdayım ama hak etmediklerini düşündüğüm için vermem, hakkıyla bakan olsa tabii ki vererim)

diğer konulara mini mini cevaplar:

*ben fındık toplamaya gitmesin gidemez gibi bir şey demiyorum. senin de o dediğin "anlaşıp, sonra çaaaat diye ortada koyma" meselesinden bahsediyorum. başta dese ki ben yıllık izin olarak fındık zamanı gitcem tabii ki herkes bilir ona göre ayarlar.
**TV açmadan video seyrettirmeden, çocukla gerçekten ilgilenen bakıcı %5 filandır. çalışan kadınlar da diyor ki zaten çocuğa bakması bu kadar, e bari ev işine az çok bi el atsın da ben de ev işi yapacağım zaman yerine çocuğu yatırmadan önce vs. yapabildiğim kadar ona etkinlik yapayım kitap okuyayım, bunu yapacak zamanım ve enerjim olsun. son derece normal değil mi?
***hepsini toparlarsak temizlikçi ablalar olsun bakıcı kadınlar olsun büyük kısmı profesyonel olmayan insanlar. hadi temizlikçiler bir nebze çünkü mecbur değilsin beğenmezsen almazsın ama bakıcıya mecbur insanlar, o yüzden de bu işin b.kunu çıkartan bakıcı çok çok fazla. özel sektörden örnek vermişsin de profesyonel olmayan, eğitimli olmayan, bir çaba da harcamayan, kafasına göre işe gelmeyen, kafasına göre ben çıkcam diye bir insanı, kaç patron çalıştırır? bu konuya sanki bu insanlar profesyonelmiş de normal bir patron-çalışan ilişkisi varmış gibi yaklaşmak doğru değil ki. öyle bir çalışan olsalar zaten mesele kalmaz...

X