Bahar'ın "Binge Eating" ile mücadelesi

nesevenezaket

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2015
574
1.327
48
İlk günlüğümden devam etmek istemedim, çünkü o günlüğün miadı doldu. Karatay diyeti ve şeker oruçlarıyla istediğim kiloya indim ve ekim ayından beri de bu kiloyu koruyorum.

Ama bana yadigar kalan binge eating atakları var. Ay içinde kimi günler bu ataklardan yaşıyorum ve binlerce kalori alıyorum, diğer günlerde ise karatay ile diyet modunda yaşıyorum. Ancak bu şekilde bulunduğum kiloyu koruyabiliyorum. Beyin kimyam bozulmuş durumda, serotonin ve dopamin üretimimde problem var.

Bu durum çok yorucu bir hal almaya başladı; vücudum fit olabilir (haftada 4 kez yaptığım sporun da etkisiyle), ama ruhum çok yorgun.

Bu günlük ile kendimi takip etmek istiyorum. Atak geleceğini hissettiğimde buraya yazmak, atlatamadığım atak olursa sonrasındaki duygularımı paylaşmak, iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğimi anlamak, uzman yardımı almam gerekip gerekmediğini bilebilmek...

Nisan ayında 5 gün peşpeşe atak yaşadım. Beyin kimyası, tıkınırcasına yenilen bir günden 15 gün sonra normale dönüyormuş. Şu saate kadar problem yok, ama çok mutsuzum, vakit geçmiyor.

Hedefler koydum kendime;
- İlk hedefim 7 günü ataksız geçirebilmek
- 2. hedefim 15 gün
- 3. hedefim 21 gün
- 4. hedefim 1 ay
- 5. hedefim 90 gün

Benimle aynı sorunu yaşıyor gibisin diyetisyenlere gitmek ise yaramıyor çünkü atakları kontrol edemeyorsun. Diyetisyen listesi ise yaramıyor bu durumda. Atak gecirmezsen kilo veriyorsun zorlanmadan ama ataklar sıklasinca kötü oluyor.

İlk günlüğümden devam etmek istemedim, çünkü o günlüğün miadı doldu. Karatay diyeti ve şeker oruçlarıyla istediğim kiloya indim ve ekim ayından beri de bu kiloyu koruyorum.

Ama bana yadigar kalan binge eating atakları var. Ay içinde kimi günler bu ataklardan yaşıyorum ve binlerce kalori alıyorum, diğer günlerde ise karatay ile diyet modunda yaşıyorum. Ancak bu şekilde bulunduğum kiloyu koruyabiliyorum. Beyin kimyam bozulmuş durumda, serotonin ve dopamin üretimimde problem var.

Bu durum çok yorucu bir hal almaya başladı; vücudum fit olabilir (haftada 4 kez yaptığım sporun da etkisiyle), ama ruhum çok yorgun.

Bu günlük ile kendimi takip etmek istiyorum. Atak geleceğini hissettiğimde buraya yazmak, atlatamadığım atak olursa sonrasındaki duygularımı paylaşmak, iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğimi anlamak, uzman yardımı almam gerekip gerekmediğini bilebilmek...

nasıl aştınız acaba ?nasıl kilo verdiniz ben sürekli bu atakları yaşıyorum maalesef..

2017-Ekim ayından bu yana yine bu çembere girdim. 2 yılda bir, bu noktada buluyorum kendimi. Sorunlar biraz boyumu aşınca, çareyi yemekte buluyorum. Yine annem hastalandı, yine günlerce süren hastane serüveni, yine hastane otomatıyla başlayan aşk ve yine hortlayan yeme atakları. Çok şükür ki annemi bir kez daha ayağa kaldırdık, gerisi bir şekilde hallolacak.

Uzun zamandır koruduğum kilolar geri geldi. Yarından itibaren 3 günlük patates detoksu yapacağım. Biliyorum sadece ödem atacağım, verilenler yalancı kilo olacak. Yine de böyle bir morale ihtiyacım var, tartıda gördüğüm eksiler mutlu ve motive edecek.

Daha önce de yazmışım, ataksız geçecek günler için hedeflerim var:
-7 gün: Fiziksel bağımlılığın bittiği süreymiş.
-15 gün: Binge eating atağından sonra, beyin kimyası ancak 15 gün sonra düzelebiliyormuş.
-21 gün: Psikolojik bağımlılığın bittiği gün.
-30 gün: Artık can çekmeler çok çok azalıyor.
-50 gün: Ataksız geçen en uzun sürem 49 gündü.

55,700 kiloyum. Dünyaları yemişim :sinirli:. Bugün patates detoksuna başladım. Bakalım kaç kilo gidecek? Aslında bu detoks iyi bir fikir bence. Çünkü son 2-3 kilomun ödem olduğunu düşünüyorum, henüz yağa dönüşmemişlerdir. Kahvaltımı yaptım, gayet de tok hissediyorum, bugün yürüyüş yapacağım, gün içinde halsizlik olacak mı acaba?

1.Gün:

Kahvaltı:
1 haslama patates 1 bardak yogurt

Öğle:
2 haslama patates 1 bardak yogurt

Aksam:
2 bardak yogurt

Öğle öğününü de yedim, 2 patates çok geldi, şiş hissediyorum. 3 gün bitmeden tartılmayı düşünmüyorum, kilo veremediğimi görürsem motivasyonum düşer ve detoksu tamamlayamam. Cuma sabahı tartılacağım.

Ben güzel bir haberle gelim ben kola bagimliligindan kurtuldum:KK76::KK76::KK76: 5 aydır kola içmiyorum imkansizi başardım. Dün 1 yudum içmek istedim ama tadı öyle kötü geldi ki yutamadim inanamadim ben günde 5 litre kola için kişi kola icemedim yutamadim bu benim için muhteşem birsey. Bana umut verdi yapabilirim ben bu sorunumu atlatabilirim. Ben ki sevmedigim şeyleri bile bir nefes hızında yiyen kişi kendimle Guru duruyorum yarın özel bir gün yepyeni bir başlangıç yeni umutlar
Damak tadı 6 ayda değişiyor ben de damak tadimi değiştirecegim. Bugün yine tikinircasina yedim ama o ilk yedigimdeki hazzi hiçbir seferinde almadım ama nedenlerimin farkına vardım ve üstüne gidecegim.
Seninle aynı yolda gidiyoruz yanındayim ben de burdayım

Ben güzel bir haberle gelim ben kola bagimliligindan kurtuldum:KK76::KK76::KK76: 5 aydır kola içmiyorum imkansizi başardım. Dün 1 yudum içmek istedim ama tadı öyle kötü geldi ki yutamadim inanamadim ben günde 5 litre kola için kişi kola icemedim yutamadim bu benim için muhteşem birsey. Bana umut verdi yapabilirim ben bu sorunumu atlatabilirim. Ben ki sevmedigim şeyleri bile bir nefes hızında yiyen kişi kendimle Guru duruyorum yarın özel bir gün yepyeni bir başlangıç yeni umutlar
Damak tadı 6 ayda değişiyor ben de damak tadimi değiştirecegim. Bugün yine tikinircasina yedim ama o ilk yedigimdeki hazzi hiçbir seferinde almadım ama nedenlerimin farkına vardım ve üstüne gidecegim.
Seninle aynı yolda gidiyoruz yanındayim ben de burdayım

Hoş geldin canım, seni 7. takımdan da tanıyorum. Gizli takipçinizdim, artık ifşa oldum :KK48:. Kola konusunda harikasın, insan istedikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yok. Benim de damak tadım çok değişti. Binge ataklarım bile eskisi kadar kötü olmuyor. Eskiden karnım şişene kadar yerdim, sağ tarafıma yatamazdım resmen. Şimdi öyle olmuyor, dışarıdan bakıldığında binge'den ziyade, normal bir yeme gibi duruyor ama öyle olmadığını ben biliyorum tabii :oops:.

Dr. Mike Dow'un "Yemek Bağımlılığı" kitabını okudum, çok faydasını gördüm. Tamamen bizim için yazılmış bir kitap. İnstagram'da takip ettiğim hesaplar var, onların da oldukça yararı oldu. Kendimle kavga etmeyi bıraktım artık. İnsanların elinde olmadan yakalandığı hastalıklar, bağımlılıklar var. Binge Eating de benim için öyle, hayatım boyunca benim yanımda olacak, önemli olan onu yönetebilmek, kontrol altında tutabilmek. Arada ayağım kayıp tökezlesem de, çok kontrol dışına çıkmıyor sanki.

Bu sorunun farkına vardığımdan beri beslenme günlüğüm var, işin uzmanları da (Feyza Bayraktarı'ı çok beğeniyorum) bunu öneriyor zaten, atak sıklığını filan takip etmek açısından. Çok detaylı bir şey olmasına gerek bile yok, benim günde 5 dakikamı bile almıyor. Artık hangi ayda, kaç gün binge atağı geçirmişim biliyorum, şu annemin hastalığına kadar çok çok azalmışlardı. Olsun, yine toparlanmaya başladım, kendimi bugün çok iyi hissediyorum :nazar:.

Bir konu da alkol. 7. takımda senin birkaç binge atağını okumuştum, bira içiyordun diye hatırlıyorum. İlk birkaç hafta alkolden uzak durmakta fayda var, Dr. Mike Dow da alkolü "tuzak gıda" olarak değerlendiriyor. Ben de şöyle bir etkisi oluyor; beslenme açısından iyi geçen bir günün sonunda, canım bira içmek istiyor. Aslında binge atağı gelmeyecek, çok iyi hissediyorum, ama bira içince "amaaan bir kere daha mı geleceğim dünyaya, ye gitsin boşver" rehavetine kapılıyorum :KK48:. Tabii gerisini biliyorsun, sabah bin pişmanlıkla uyanma ve yenilmişlik hissi...

Geçecek, hepsi geçecek. Sen de deneyimlerini paylaş canım benimle. Buralardayım, daha çok konuşuruz :KK15:.

Hoş geldin canım, seni 7. takımdan da tanıyorum. Gizli takipçinizdim, artık ifşa oldum :KK48:. Kola konusunda harikasın, insan istedikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yok. Benim de damak tadım çok değişti. Binge ataklarım bile eskisi kadar kötü olmuyor. Eskiden karnım şişene kadar yerdim, sağ tarafıma yatamazdım resmen. Şimdi öyle olmuyor, dışarıdan bakıldığında binge'den ziyade, normal bir yeme gibi duruyor ama öyle olmadığını ben biliyorum tabii :oops:.

Dr. Mike Dow'un "Yemek Bağımlılığı" kitabını okudum, çok faydasını gördüm. Tamamen bizim için yazılmış bir kitap. İnstagram'da takip ettiğim hesaplar var, onların da oldukça yararı oldu. Kendimle kavga etmeyi bıraktım artık. İnsanların elinde olmadan yakalandığı hastalıklar, bağımlılıklar var. Binge Eating de benim için öyle, hayatım boyunca benim yanımda olacak, önemli olan onu yönetebilmek, kontrol altında tutabilmek. Arada ayağım kayıp tökezlesem de, çok kontrol dışına çıkmıyor sanki.

Bu sorunun farkına vardığımdan beri beslenme günlüğüm var, işin uzmanları da (Feyza Bayraktarı'ı çok beğeniyorum) bunu öneriyor zaten, atak sıklığını filan takip etmek açısından. Çok detaylı bir şey olmasına gerek bile yok, benim günde 5 dakikamı bile almıyor. Artık hangi ayda, kaç gün binge atağı geçirmişim biliyorum, şu annemin hastalığına kadar çok çok azalmışlardı. Olsun, yine toparlanmaya başladım, kendimi bugün çok iyi hissediyorum :nazar:.

Bir konu da alkol. 7. takımda senin birkaç binge atağını okumuştum, bira içiyordun diye hatırlıyorum. İlk birkaç hafta alkolden uzak durmakta fayda var, Dr. Mike Dow da alkolü "tuzak gıda" olarak değerlendiriyor. Ben de şöyle bir etkisi oluyor; beslenme açısından iyi geçen bir günün sonunda, canım bira içmek istiyor. Aslında binge atağı gelmeyecek, çok iyi hissediyorum, ama bira içince "amaaan bir kere daha mı geleceğim dünyaya, ye gitsin boşver" rehavetine kapılıyorum :KK48:. Tabii gerisini biliyorsun, sabah bin pişmanlıkla uyanma ve yenilmişlik hissi...

Geçecek, hepsi geçecek. Sen de deneyimlerini paylaş canım benimle. Buralardayım, daha çok konuşuruz :KK15:.

Evet 7. Takimda 2 kez gecirdim 3 ay icinde eskisine gore cok iyi rakam benim icin normalde ben haftada 2 geciriyordum. Yavas yavas farkindalik yerlesmeye basladi. Bazen kendimi koseye sikismis hissediyorum ve ozamanlar ataklarim olusuyor bunun da farkindayim kontrolumu ozaman kaybediyorum. Engellendigimi hissettigimde hirsimi kendimden cikariyorum. Bu aralar kendime daha sevkatli davranmaya calisiyorum ve degisimi kabul edip sakin kalmak istiyorum. Kendini tanima diye bir kitap var merak ettigim suan bulamadim internette bakacagim onu almayi dusunuyorum kendimi ne kadar iyi tanirsam o kadar basarim olur diye dusunuyorum.

Sakin kalmak en güzeli, "neden yine atak geldi, bak yine başaramadım tıkınırcasına yedim" diye kendimi paraladıkça ben daha kötü oluyorum. Atak geçirsek bile, önemli olan daha iyiye gidebilmek, mükemmel olmak zorunda değiliz. Ne güzel söylemişsin; haftada 2 atak geçirirken, 3 ayda 2 keze düşmüş. Şükür, binlerce şükür...

Detoksun 2. gününü biraz değiştirdim, çünkü dün öğlen yediğim 2 patates taş gibi mideme oturdu ve şişkinlik yaptı. Aslında sabah 1 bardak yoğurt vardı sadece. Ben de öğlenki 2 patatesin birini sabah yedim, biraz önce de öğle öğünümü yedim, hiç şişkinlik yok, ehehehe, zeka küpüyüm mübarek :halay:.

2. Gün:

Kahvaltı:

Öğle:

Aksam:

X