tikinircasina yeme bozukluğu binge eating bozukluğu

isilkzlll

başlangıç:88.3 güncel:87.2 hedef:68
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2016
251
511
35
Uzun zamandir kilo veremiyor hep ayni sıkıntıları yasiyordum araştırdım ve tamamen bu tani var bende. Sizde de benzer problemler var mi nasil bas ediyorsunuz

Menü
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu – 1
Çocuğum Bana Yabancı
İlişkide Şiddet – 1
yeme1-1-200x300.jpg
Belirtileri ve Nedenleri

Yeme bozukluklarında tartışmalar genellikle sağlıksız miktarda kilo kaybetme ve yetersiz beslenme tehlikesi ile karşı karşıya olan insanların etrafında merkezileşmiştir. Ancak yeme bozukluğu olan kişilerin yaklaşık % 5‘i tıkınırcasına yeme bozukluğundan mustariptir.

Tıkınırcasına Yeme Nedir?
Tıkınırcasına yeme bozukluğu, insanların kontrolsüzce büyük miktarlarda yiyecek tüketme ve yemeyi durdurmada güçlük yaşamaları ile karakterizedir. Belirtiler genellikle geç ergenlik veya erken erişkinlik döneminde ve sıklıkla büyük bir diyet sonrasında başlar. Tıkınırcasına yeme tipik olarak iki saat civarında sürer, ancak bazı kişilerde gün boyu sürebilir. Tıkınırcasına yiyenler genellikle aç olmadıklarında yemeğe başlarlar ve tam olarak dolu hissedinceye kadar da devam ederler.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun temel özellikleri:
  • Sıklıkla kontrol edilemeyen aşırı yeme atakları
  • Aşırı yemek yeme sırasında ya da sonrasında son derece üzgün ve sıkıntılı hissetme
  • Bulimia’nın aksine tıkınırcasına yemeden sonra kusma, açlık ve aşırı egzersiz gibi düzenli girişimleri yoktur.
Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler suçluluk, tiksinme ve depresyon duyguları ile mücadele etmektedirler. Bu kişiler kompulsif yemenin vücutlarına ne yapacağı ve kendilerini kontrol etme eksikliklerini yenebilmeleri hakkında yoğun endişe duyarlar. Umutsuzca aşırı yemek yemeyi durdurmak isterler ancak yapamayacakmış gibi de hissederler.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu İşaretleri:
Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler yeme alışkanlıkları ile ilgili utandıkları için sıklıkla semptomlarını saklamaya ve gizli yemeye çalışırlar. Birçok tıkınırcasına yiyen kişi yüksek kilolu ya da obezdir; ancak bazıları normal kiloludur.

Davranışsal Belirtiler:

• Yediklerini kontrol etmede ve yemeyi durdurmada yetersizlik
  • Büyük miktarda yemeği hızlıca yemek
  • Tam olarak tok olunsa bile yemeye devam etmek
  • Daha sonra yemek için gizlice yemek saklama ve yığma
  • Başkalarının yanında normal yemek yeme ancak yalnızken tıkınırcasına yeme
  • Gün boyunca planlanmamış yemek saatlerinde sürekli yemek yeme
Duygusal Belirtiler:

• Stres ya da gerginliğin sadece yeme sırasında rahatlaması
  • Yenilen miktar üzerinde utanç hissi
  • Tıkınırcasına yeme sırasında sanki orada değilmiş otomatik pilot konumundaymış gibi uyuşmuş hissetme
  • Ne kadar yemek yenmiş olsa bile asla tatmin hissetmeme
  • Aşırı yemek yeme sonrası tiksinti, suçluluk ve depresif hissetme
  • Kilo ve yeme alışkanlığını kontrol etmede çaresizlik
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Belirtileri Testi:
Aşağıdaki soruları kendinize sorun. Eğer “evet” cevapları fazla ise sizde tıkınırcasına yeme bozukluğu olma ihtimali yüksektir.

• Yemek yerken kendinizi kontrol dışında mı hissediyorsunuz?
  • Sürekli yemek yemeyi düşünüyor musunuz?
  • Gizli gizli yemek yiyor musunuz?
  • Kendinizi rahatsız hissedinceye kadar yemek yiyor musunuz?
  • Endişelerden kaçmak ve kendinizi rahatlatmak için mi yemek yiyorsunuz?
  • Yemek yedikten sonra tiksinti ve utanç hissediyor musunuz?
  • İstediğiniz halde yemek yemeyi durdurmada kendinizi güçsüz hissediyor musunuz?
yeme1-2-300x212.jpg
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Etkileri:

Tıkınırcasına yeme fiziksel, duygusal ve sosyal çeşitli problemlere yol açar. Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler yeme bozukluğu olmayan kişilere oranla daha fazla sağlık sorunları, stres, uyku bozuklukları ve intihar düşüncelerine sahiptirler. Depresyon, anksiyete ve madde bağımlılığı gibi sık görülen yan etkileri vardır. Ama en belirgin etkisi kilo alımıdır.

Tıkınırcasına Yeme Nedenleri:
Genellikle tıkınırcasına yeme bozukluğu gelişmesi için bir kişinin genlerinin, deneyimlerinin ve duygularının kombinasyonu ele alınır.

Biyolojik Nedenler:
Biyolojik anormallikler tıkınırcasına yemeye katkıda bulunabilirler. Örneğin hipotalamus (iştahı kontrol eden beynin bir parçası) açlık ya da tokluk hakkında doğru mesajlar göndermiyor olabilir. Araştırmacılar ayrıca gıda bağımlılığına neden görünen genetik bir mutasyon buldu. Son olarak beyindeki düşük seviye kimyasal serotoninin kompulsif yemede rol oynadığı görülmüştür.

Sosyal ve Kültürel Nedenler:
İnce olmak ile ilgili sosyal baskı tıkınırcasına yiyenlerin utanç hissetmesine ve böylelikle duygusal yemelerine yakıt sağlamaktadır. Bazı ebeveynler rahatlık, çocuklarını uzaklaştırmak ya da ödüllendirmek için yemeği kullanırlar. Vücutları ve kiloları ile ilgili ağır eleştirilere maruz kalan çocuklar, çocukluk çağında tacize uğrayanlar gibi savunmasızdırlar.

Psikolojik Nedenler:
Depresyon ve tıkınırcasına yeme güçlü bir şekilde birbirine bağlantılıdır. Birçok tıkınırcasına yiyen öncesinde ya da sırasında depresiftir diğerleri dürtü kontrolünde, duygularını ifade edişinde ya da yönetmede sorun yaşamaktadır. Düşük benlik saygısı, yalnızlık ya da vücut memnuniyetsizliği tıkınırcasına yemeye katkıda bulunabilir.

Tıkınırcasına Yemenin Tehlikeleri:
Tıkınırcasına yeme bozukluğu belirgin kilo değişiklikleri nedeniyle ciddi sağlık sonuçları doğurur. Büyük miktarlarda kilo alımı osteoporoz, diyabet, yüksek kan basıncı, kardiovasküler sorunlar, safra kesesi rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri riski vardır. Ayrıca tıkınırcasına yiyenler yoğun suçluluk, utanç gibi duygular yaşarlar, düşük benlik saygısı geliştirirler ve bedenlerinden nefret ederler.

Yeme bozukluğuna sahip bireyler toplumsal yaptırımlarla karşılaştıkları için bu bozukluk daha çok kilo alımına yol açar. Araştırmalar toplumun kilolu insanlara daha az iş ve daha az ücret sunarak birçok yönden kendi ağırlığına yakın kişilere ayrımcılık yaptığını göstermiştir. Kilolu insanlar da zorbalık karşısında savunmasız olabiliyorlar. Bazı kilolu insanlar yaşadıkları sağlık probleminde belirttikleri her semptomda doktorların kilolarını suçladıklarından dolayı kaliteli bir sağlık hizmeti alamadıklarını belirtmişlerdir.

Yazının devamı için tıklayınız.

Referanslar
Binge Eating Disorder,helpguide.org/articles/eating-disorders/binge-eating-disorder.htm
Understanding Binge Eating Disorder,psychologytoday.com/blog/when-your-adult-child-breaks-your-heart/201411/understanding-binge-eating-disorder
Mindful Eating Helps Prevent Overeating,psychologytoday.com/blog/cravings/201410/mindful-eating-helps-prevent-overeating

Bu yazı Birgül Geyimci tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: bgeyimci@psikolojistanbul.com

BİZE ULAŞIN
İsim *
E-posta *
İleti *

© 2017 Psikoloji İstanbul

Uzun zamandir kilo veremiyor hep ayni sıkıntıları yasiyordum araştırdım ve tamamen bu tani var bende. Sizde de benzer problemler var mi nasil bas ediyorsunuz

Menü
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu – 1
Çocuğum Bana Yabancı
İlişkide Şiddet – 1
yeme1-1-200x300.jpg
Belirtileri ve Nedenleri

Yeme bozukluklarında tartışmalar genellikle sağlıksız miktarda kilo kaybetme ve yetersiz beslenme tehlikesi ile karşı karşıya olan insanların etrafında merkezileşmiştir. Ancak yeme bozukluğu olan kişilerin yaklaşık % 5‘i tıkınırcasına yeme bozukluğundan mustariptir.

Tıkınırcasına Yeme Nedir?
Tıkınırcasına yeme bozukluğu, insanların kontrolsüzce büyük miktarlarda yiyecek tüketme ve yemeyi durdurmada güçlük yaşamaları ile karakterizedir. Belirtiler genellikle geç ergenlik veya erken erişkinlik döneminde ve sıklıkla büyük bir diyet sonrasında başlar. Tıkınırcasına yeme tipik olarak iki saat civarında sürer, ancak bazı kişilerde gün boyu sürebilir. Tıkınırcasına yiyenler genellikle aç olmadıklarında yemeğe başlarlar ve tam olarak dolu hissedinceye kadar da devam ederler.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun temel özellikleri:
  • Sıklıkla kontrol edilemeyen aşırı yeme atakları
  • Aşırı yemek yeme sırasında ya da sonrasında son derece üzgün ve sıkıntılı hissetme
  • Bulimia’nın aksine tıkınırcasına yemeden sonra kusma, açlık ve aşırı egzersiz gibi düzenli girişimleri yoktur.
Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler suçluluk, tiksinme ve depresyon duyguları ile mücadele etmektedirler. Bu kişiler kompulsif yemenin vücutlarına ne yapacağı ve kendilerini kontrol etme eksikliklerini yenebilmeleri hakkında yoğun endişe duyarlar. Umutsuzca aşırı yemek yemeyi durdurmak isterler ancak yapamayacakmış gibi de hissederler.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu İşaretleri:
Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler yeme alışkanlıkları ile ilgili utandıkları için sıklıkla semptomlarını saklamaya ve gizli yemeye çalışırlar. Birçok tıkınırcasına yiyen kişi yüksek kilolu ya da obezdir; ancak bazıları normal kiloludur.

Davranışsal Belirtiler:

• Yediklerini kontrol etmede ve yemeyi durdurmada yetersizlik
  • Büyük miktarda yemeği hızlıca yemek
  • Tam olarak tok olunsa bile yemeye devam etmek
  • Daha sonra yemek için gizlice yemek saklama ve yığma
  • Başkalarının yanında normal yemek yeme ancak yalnızken tıkınırcasına yeme
  • Gün boyunca planlanmamış yemek saatlerinde sürekli yemek yeme
Duygusal Belirtiler:

• Stres ya da gerginliğin sadece yeme sırasında rahatlaması
  • Yenilen miktar üzerinde utanç hissi
  • Tıkınırcasına yeme sırasında sanki orada değilmiş otomatik pilot konumundaymış gibi uyuşmuş hissetme
  • Ne kadar yemek yenmiş olsa bile asla tatmin hissetmeme
  • Aşırı yemek yeme sonrası tiksinti, suçluluk ve depresif hissetme
  • Kilo ve yeme alışkanlığını kontrol etmede çaresizlik
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Belirtileri Testi:
Aşağıdaki soruları kendinize sorun. Eğer “evet” cevapları fazla ise sizde tıkınırcasına yeme bozukluğu olma ihtimali yüksektir.

• Yemek yerken kendinizi kontrol dışında mı hissediyorsunuz?
  • Sürekli yemek yemeyi düşünüyor musunuz?
  • Gizli gizli yemek yiyor musunuz?
  • Kendinizi rahatsız hissedinceye kadar yemek yiyor musunuz?
  • Endişelerden kaçmak ve kendinizi rahatlatmak için mi yemek yiyorsunuz?
  • Yemek yedikten sonra tiksinti ve utanç hissediyor musunuz?
  • İstediğiniz halde yemek yemeyi durdurmada kendinizi güçsüz hissediyor musunuz?
yeme1-2-300x212.jpg
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Etkileri:

Tıkınırcasına yeme fiziksel, duygusal ve sosyal çeşitli problemlere yol açar. Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişiler yeme bozukluğu olmayan kişilere oranla daha fazla sağlık sorunları, stres, uyku bozuklukları ve intihar düşüncelerine sahiptirler. Depresyon, anksiyete ve madde bağımlılığı gibi sık görülen yan etkileri vardır. Ama en belirgin etkisi kilo alımıdır.

Tıkınırcasına Yeme Nedenleri:
Genellikle tıkınırcasına yeme bozukluğu gelişmesi için bir kişinin genlerinin, deneyimlerinin ve duygularının kombinasyonu ele alınır.

Biyolojik Nedenler:
Biyolojik anormallikler tıkınırcasına yemeye katkıda bulunabilirler. Örneğin hipotalamus (iştahı kontrol eden beynin bir parçası) açlık ya da tokluk hakkında doğru mesajlar göndermiyor olabilir. Araştırmacılar ayrıca gıda bağımlılığına neden görünen genetik bir mutasyon buldu. Son olarak beyindeki düşük seviye kimyasal serotoninin kompulsif yemede rol oynadığı görülmüştür.

Sosyal ve Kültürel Nedenler:
İnce olmak ile ilgili sosyal baskı tıkınırcasına yiyenlerin utanç hissetmesine ve böylelikle duygusal yemelerine yakıt sağlamaktadır. Bazı ebeveynler rahatlık, çocuklarını uzaklaştırmak ya da ödüllendirmek için yemeği kullanırlar. Vücutları ve kiloları ile ilgili ağır eleştirilere maruz kalan çocuklar, çocukluk çağında tacize uğrayanlar gibi savunmasızdırlar.

Psikolojik Nedenler:
Depresyon ve tıkınırcasına yeme güçlü bir şekilde birbirine bağlantılıdır. Birçok tıkınırcasına yiyen öncesinde ya da sırasında depresiftir diğerleri dürtü kontrolünde, duygularını ifade edişinde ya da yönetmede sorun yaşamaktadır. Düşük benlik saygısı, yalnızlık ya da vücut memnuniyetsizliği tıkınırcasına yemeye katkıda bulunabilir.

Tıkınırcasına Yemenin Tehlikeleri:
Tıkınırcasına yeme bozukluğu belirgin kilo değişiklikleri nedeniyle ciddi sağlık sonuçları doğurur. Büyük miktarlarda kilo alımı osteoporoz, diyabet, yüksek kan basıncı, kardiovasküler sorunlar, safra kesesi rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri riski vardır. Ayrıca tıkınırcasına yiyenler yoğun suçluluk, utanç gibi duygular yaşarlar, düşük benlik saygısı geliştirirler ve bedenlerinden nefret ederler.

Yeme bozukluğuna sahip bireyler toplumsal yaptırımlarla karşılaştıkları için bu bozukluk daha çok kilo alımına yol açar. Araştırmalar toplumun kilolu insanlara daha az iş ve daha az ücret sunarak birçok yönden kendi ağırlığına yakın kişilere ayrımcılık yaptığını göstermiştir. Kilolu insanlar da zorbalık karşısında savunmasız olabiliyorlar. Bazı kilolu insanlar yaşadıkları sağlık probleminde belirttikleri her semptomda doktorların kilolarını suçladıklarından dolayı kaliteli bir sağlık hizmeti alamadıklarını belirtmişlerdir.

Yazının devamı için tıklayınız.

Referanslar
Binge Eating Disorder,helpguide.org/articles/eating-disorders/binge-eating-disorder.htm
Understanding Binge Eating Disorder,psychologytoday.com/blog/when-your-adult-child-breaks-your-heart/201411/understanding-binge-eating-disorder
Mindful Eating Helps Prevent Overeating,psychologytoday.com/blog/cravings/201410/mindful-eating-helps-prevent-overeating

Bu yazı Birgül Geyimci tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: bgeyimci@psikolojistanbul.com

email.png

BİZE ULAŞIN
İsim *
E-posta *
İleti *

© 2017 Psikoloji İstanbul
Evet bende yaşıyorum. Öyle ki en ufak bir öfe, sinir, sıkıntıda midem ağrıyana, bulanana kadar yemek yiyorum. Öğürerek kekleri yediğimi biliyorum... Eskiden bir de üstüne zorla kusuyordum. Şimdi en azindan kusmuyorum...

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/duygusal-aclik-yeme-bozuklugu.988075/

Bende adım adım yenmeye çalışıyorum. Hayatımdaki olumsuz faktörleri yok ettikçe azalacak buna inanıyorum. Her gün ayrı bir adım atıyorum. Artık derdim kilo vermekten çok duygusal açlığı yok etmek...

Forumlar>Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları>
Duygusal Açlık-Yeme bozukluğu
Konuyu Takip Et

1. Pazar 14:28
    Konu Sahibi : Cansu-S

2. Cansu-SBaşlangıçK:73.3 Güncel:60.6 Hedef:50Üye
    Yeni
    Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal açlık bir yeme bozukluğudur. Kişi aç olduğu için değil duygusal bir boşlukta olduğu için yemek yer. Fiziksel olarak başlaması gereken açlık hissi duygusal olarak başlar ve kişi umutsuz hissettiği, yalnız kaldığı, sinirlendiği ve hatta canı sıkıldığı anlarda bile duygusal boşluğunun yerini durmadan yemek yiyerek doldurur.

Fiziksel açlık ve duygusal açlık arasındaki farklı anlamaksa çok kolaydır.
    "Bedenini dinlemek."
    Fiziksel açlık mideden başlar ve kademeli olarak gelir. Ertelenebilir, seçim olanağı vardır. Mide dolduğunda açlık da son bulur. Sonrasındaysa suçluluk hissedilmez.
    Duygusal açlıksa aksine bir anda gelir, ertelenemez, çoğu zaman seçim şansı tanımaz (pasta, krema, çikolata gibi seçeneklerle sınırlar kendini), kişi midesi ağrısa, bulansa bile yemek yemeye devam eder. Sonrasında pişmanlık barındırır.

Kilo problemlerininse büyük bölümü duygusal açlık krizleri nedeniyle başlamaktadır.
    Daha önce üzgün, mutsuz, kırgın olduğu anda kendini yiyeceklerle geçici olarak tatmin eden kişi daha sonrasında da sürekli aynı yola başvurur.

Duygusal açlıkla nasıl mücadele edilebilir?

Duygusal açlığın ne olduğunu, sebeplerini bilerek aslında ilk adımı atmış bulunuyoruz.
    Duygusal açlıkla mücadele için ilk olarak kendimize şunu sormalıyız; "Beni buna iten his nedir?"
    Bunun farkına vardıktan sonraysa artık adım atmak gerekiyor. Sinirliyken duygusal açlık krizi yaşıyorsanız ilk olarak sinirlerinizi kontrol etmeli, sakinleşmeye çalışmalı ve ardından yemekten daha çok haz verecek başka bir eyleme yönelmeliyiz. Bu makyaj yapmak, resim yapmak, şarkı söylemek, dans etmek, meditasyon yapmak, spor yapmak gibi herhangi bir aktivite olabilir. Zamanla bilinçaltı sinir anında artık yemek yemeyi değil şarkı söylemeyi emredecektir ve kişi böylece artık sinir anında yemek yeme ihtiyacı hissetmeyecektir.
    Duygusal açlık krizi geldiğinde içilen sade türk kahvesi de bir mücadele yöntemidir. Aynı şekilde içilecek yeşil çay da bunu engellemektedir.
    Duygusal açlıkla mücadele eden bireyler kendilerini olabildiğince aç bırakmamalı, şok diyetlere başvurmamalıdır.

Bedenini değil, ruhunu doyur.

Pazar 14:28K.İ.B.Favorilere Ekle
    Beğen+ Çoklu AlıntıCevapla
    Nesli Han bunu beğendi.
    Pazar 14:30

3. Cansu-SBaşlangıçK:73.3 Güncel:60.6 Hedef:50Üye
    Yeni
    Yazı alıntı değildir. Bildiklerimi, yaşadıklarımı aktarmaya çalıştım. Hatam olduysa lütfen yardımcı olun. Duygusal açlıkla mücadele eden biri olarak yaşadığım süreci bu post altında paylaşmayı düşünüyorum. Bana katılmak isteyen varsa çok daha kararlı ilerleyebiliriz bu yolda. Sevgiyle kalın. :KK200:

Pazar 14:30K.İ.B.Favorilere Ekle
    Nesli Han bunu beğendi.
    Pazar 15:14

4. Cansu-SBaşlangıçK:73.3 Güncel:60.6 Hedef:50Üye
    Yeni
    Bugünün kısa bir özetini geçiyim...
    2 gün süren yoğun krizlerden sonra bugün reflü nedeniyle kötü uyandım çünkü midem bulansa da yemek yemeye devam ettim e doğal olarak vücudum tepki verdi.
    Uyanınca güzel bir meditasyon yaptım ve bugün diyet için bir hipnoz yöntemi uyguladım.
    Bu arada sürekli krizlerle geçen 2 güne rağmen bugün yine duygusal açlık yaşadım hem de 2 defa...
    Aslında aç değildim ama canım yemek istedi. Aldım kahvemi elime bir şeyler okudum 10 dakika sonra unuttum geçti gitti. Bugün yemem gereken kadar yedim ve duygularımı kontrol ettim. Onun için bugün güzel geçti...

Pazar 15:14K.İ.B.Favorilere Ekle
    Nesli Han bunu beğendi.
    Dün 19:29

5. Cansu-SBaşlangıçK:73.3 Güncel:60.6 Hedef:50Üye
    Yeni
    Bugünden bir özet...

Sabah uyanır uyanmaz meditasyonumu yaptım ve spora gittim. 808 kalori yaktım. Yediklerimse dengeliydi herhangi bir kaçamak yapmadım. Bu saate kadar açlık hissetmedim, duygusal bir kriz yaşamadım ama tamda şu an duygusal bir kriz yaşıyorum. Bastıramadığım için odama geçip kapıyı kilitledim, son ses müzik açtım.

Duygusal açlığımın en önemli sebebi yalnızlık, can sıkıntısıydı. Bugün bunu yenmek adına sosyal fobimi hiçe saydım ve spor salonunda birileriyle tanışıp eğlenceli vakit geçirdim.

Genel olarak çok güzel bir gündü...

Dün 19:29K.İ.B.Favorilere Ekle

2 dakika önce

6. isilkzlllYeni ÜyeÜye
    Yeni
    Benim duygusal açlık çekmediğim bir dönemdeyim. Etrafim hep kalabalik olsa da uğraşacak bir sürü aktivitem sorumluluklarim hobilerim olsa da yemek yemekten alikoyamiyorum kendimi. Güzel bir film açıp film boyunca bir şeyler atıştırmak en büyük zevkim. Çocukluktan kalan bir alışkanlık. Sadece duygusal açlık diil aliskanliklarimiz da bizi buna itiyor. Herşeyi etrafimizda dönen stresli olaylara baglamamak lazim. ArkadaslarimlaArkadaslarimla ailemle akrabalarla kimle olursa olsun bir araya gelince ilk aklıma gelen ne yiyeceğiz olur. Hemen hazirlarim alirim yaparim bunun için usenmem ama iş yapmak için çok usenirim. Spor yapmak için hazirlanmak gerekiyor. Dışarı çıkmak icin hazirlanmak gerekiyor. Resim mesim herşey icin oncesinde hazirlanmak gerekiyor ama abur cubur öyle mi hemen elinin altında. Çok da keyifli. Ama ardindan gelen acayip bir pişmanlık.

X