Aylık geçinme, giderler

Sorma cnm bende 15 günde bir maniküre giderdim ,bacaklarım bile şu anda dayı gibi içimden almakta gelmiyor 😅😅😅😅sen profesyonel kuaför olmuşsun cnm 😅👏👏
dezenfektandan eller köseleye döndü manikür neyine gerek.kıyafetlerimi bile giymek istemiyorum son 2 aydır.pahalılığı düşünüyorummm sonra da zaten batmışsın al ye kızım diyorummmm :rolleyes:

Eve 9bin ile 12 bin arasında değişen bir para giriyor. Ufak bir kredimiz var 3 ay sonra bitecek. Hoş bitince de bilmem kaç taksite girer tatil alırız. Geçen sene de götüremedik çocuğu kendimizi zorlarız. Ev kira değil. 4.5 yaş çocuğumuz var. Kreşine 2000 ödüyoruz. Yakıt desen 300e anca düştü bahar gelince. Markete her gidişimiz en az 500. Haftalık 500 rahat markete bırakıyoruz. Biz markete kazanıyoruz artık. Kendimize düz beyaz peynir, oğlana burgu peynir ve kaşar alıyoruz. sadece o üçü 100 tl demek. Yumurta organik alırdım adeti nerdeyse 3 liraya dayanınca onu da toptan metrodan alır olduk orda en azındam 1.5 lira. Her tür sebze meyve zaten el yakıyor. Çocuk için haftalık elma armut muz seviyor diye çilek alıyoruz. Bir 100 de meyveye bırakıyoruz. Gıda fiyatları el yakıyor. Korkunç.

Antalya’da dandik 2+1 evde 3 bin tl kirada oturuyorum. Aidatı 350 tl. su, elektrik, internet, digiturk, telefon fAturLarı da 500 tl buluyor.
Mutfak masrafı ayda 3 bin tl buluyor. Güne bölünce 100 tl. 2 boğaz 3 öğün 100 tl hiç bir şey.
Diğer ihtiyaclar deterjan, şampuan, tuvalet kağıdı, deodorant, kişisel hijyen malzemelerine de ayda 500 tl de
Babam araba almıştı. Şehir içinde ev-iş kullandığımda benzini ayda bin tl
Altı ayda bir bakımı var. O da bin, 1,5 bin tl tutuyor. Araba başlı başına çok masraf
Arabanın, Beyaz eşyaların, elektronik eşyalarının bozulmaması temennisiyle ve pandemi başlayalıdan beri üstümüze tek parça kıyafet almadan, sıfır sosyal yaşantıyla hayatta kalmaya çalışıyoruz. 😕

Antalya’da dandik 2+1 evde 3 bin tl kirada oturuyorum. Aidatı 350 tl. su, elektrik, internet, digiturk, telefon fAturLarı da 500 tl buluyor.
Mutfak masrafı ayda 3 bin tl buluyor. Güne bölünce 100 tl. 2 boğaz 3 öğün 100 tl hiç bir şey.
Diğer ihtiyaclar deterjan, şampuan, tuvalet kağıdı, deodorant, kişisel hijyen malzemelerine de ayda 500 tl de
Babam araba almıştı. Şehir içinde ev-iş kullandığımda benzini ayda bin tl
Altı ayda bir bakımı var. O da bin, 1,5 bin tl tutuyor. Araba başlı başına çok masraf
Arabanın, Beyaz eşyaların, elektronik eşyalarının bozulmaması temennisiyle ve pandemi başlayalıdan beri üstümüze tek parça kıyafet almadan, sıfır sosyal yaşantıyla hayatta kalmaya çalışıyoruz. 😕

Arabanın yıllık bakımı olur 6 ayda 1500tl bakım nasıl oluyor?

Arabanın yıllık bakımı olur 6 ayda 1500tl bakım nasıl oluyor?
yıllık bakımımı olur?olur mu 10 000 km de bir bakımı olur arabaların.o da 1500 den fazla biz de.kaskosu vergisi yıkanması lastiği benzini derken uçuyor fiyatlar ki biz de 2 araba var 2 katı masraf demek.avrupada abd de fakir insanlar jeep e biniyor biz eski model araçlara

yıllık bakımımı olur?olur mu 10 000 km de bir bakımı olur arabaların.o da 1500 den fazla biz de.kaskosu vergisi yıkanması lastiği benzini derken uçuyor fiyatlar ki biz de 2 araba var 2 katı masraf demek.avrupada abd de fakir insanlar jeep e biniyor biz eski model araçlara
Evet ceycey bende şaşırdım yıllık bakımı olur dediğinde. Benim araçta gösterge var. O söylüyor bakımı geldi diye. Şayet uzun yol gitmişsen 6 ayda dayanmıyor. Antalya-istanbul git gel 1500 km. Daha bir sürü giderini de yazmadım. Geçen muayeneye götürdük, egzozdan geçti. Ona da sanırım 700 tl filan verdim.

Evet ceycey bende şaşırdım yıllık bakımı olur dediğinde. Benim araçta gösterge var. O söylüyor bakımı geldi diye. Şayet uzun yol gitmişsen 6 ayda dayanmıyor. Antalya-istanbul git gel 1500 km. Daha bir sürü giderini de yazmadım. Geçen muayeneye götürdük, egzozdan geçti. Ona da sanırım 700 tl filan verdim.
maalesef öyle.arabanın birini satalım dedik düşündük olmuyor.çocuk evde bunalıyor ben de öyle.kronik hastayız virüsten araba koruyor bizi.içinde yiyoruz içiyoruz yeşillik bir alanda.ya da uzak parklara gidebiliyoruz.araba lüks değil ki ihtiyaç.ha ederinden kat kat fazlaya alıyoruz o konu başka.

Merhabalar. Kirada olanlar, kredi ya da başka yere aylik borcu olanlar nasil geçiriyorsunuz nelere dikkat ediyorsunuz acaba? Market giderleriniz ne kadar mesela ? Bu arada eşim tek çalışan ve kucuk cocugumuz var sadece bez masrafı var
Konunuzu sabote etmek istemiyorum
Surada yorumlari okucam kenarda
Ben yurtdisinda yasiyorum, dayimin kizina fitre zekat veriyoruz yilda bir
Bazen arada sirada sadaka gonderiyorum
Ama durumu cok kotu sabit bi yardim yapmak istiyorum
Yani 3 cocuklu kira odemeyen, kocasi yok
Bu insanin gideri ne olur merak ediyorum
Buradan okuyup belki tahminde bulunurum diye geldim

1500 tl gönderebilirseniz ayda harika olur.gerisini devletten tamamlarlar.geliri olmayana aylık yardım yapılıyor türkiyede
Konunuzu sabote etmek istemiyorum
Surada yorumlari okucam kenarda
Ben yurtdisinda yasiyorum, dayimin kizina fitre zekat veriyoruz yilda bir
Bazen arada sirada sadaka gonderiyorum
Ama durumu cok kotu sabit bi yardim yapmak istiyorum
Yani 3 cocuklu kira odemeyen, kocasi yok
Bu insanin gideri ne olur merak ediyorum
Buradan okuyup belki tahminde bulunurum diye geldim

Ev kredisi var odedigim. Daha bitmesine 4 sene var. Faturalar her ay asagi yukari ayni, zam gelmezse tabi. Sabit giderleri cikinca her ay asagi yukari ayni miktarda kaliyor elime.
Ben her ay maasimi alip sabit odemeleri yaptiktan sonra cok az da olsa bir kenara para atiyorum kotu gunler icin. Seneye oglum dersaneye giderse dersane parasi olur ya da hic hesapta olmayan bir harcama cikarsa diye para biriktirmeye calisiyorum kendimce. Cunku biliyorum ki babasi odemez dersane ucretini. Bekarim oglum var, haliyle evde calisan sadece benim. Iki kisiyiz evde.
Mumkun mertebe kredi karti kullanmiyorum. Hele taksitli alisveris hic yapmiyorum. Cunku taksite bolunce oderim diye herseyi aliyor insan. Sonra taksitler ust uste binince meblag epey fazla olabiliyor.
Sabit giderleri odeyip kenara da az da olsa para ayirdiktan sonra geriye kalan maasimla idare etmeye calisiyorum. Mutfak alisverisini haftalik yapiyorum. Yanimda pek nakit tasimiyorum. Cunku uzerimde nakit para olunca gereksiz seylere para harcayabiliyorum. Maas kartimla odeme yapiyorum. Artan maasim hesapta duruyor ama yine de eve su falan almak icin bir miktar evde nakit bulunduruyorum. Kiyafet pek almiyorum, neredeyse hic almiyorum. Stok yapmiyorum (yapacak param da kalmiyor zaten) ama annemin yazdan yaptigi tarhana, erişte, salca, buzdolabina atilmis barbunya, biber gibi seyler kışın epey isimi goruyor. Deterjanlar cok pahali. Bu nedenle her seye ayri ayri deterjan almiyorum. Mesela beyazlara ayri renklilere ayri camasir deterjani almiyorum. Mumkun mertebe en gereklilerini aliyorum. Sadece deterjani buyuk boy aliyorum, yaklasik 1 ay gidiyor. Gida alisverisini haftalik ve az aliyorum. Oglum abur cuburu cok tuketiyor malesef, bir de fazlalik olarak dondurulmus gida oglum icin aliyorum. Malesef yemek seciyor. Hazir kofte, dondurulmus pizza bazen hayat kurtariyor. Cunku ergenlikte cocuklar daha cok öğün yapiyor. Gece yatarken açıktım demesi beni bitiriyor. Kendim icin yaptigim en luks sey her ay aldigim nemlendirici krem, bir de ayda ya da iki ayda bir sac diplerimi boyatmak. Kendim becerebilsem onu da kendim yapacagim ama arkalari goremeyince dalga dalga oluyor.
Herkes birsekilde idare etmeye calisiyor. Herkese kolay gelsin.

Son düzenleme:
1500 tl gönderebilirseniz ayda harika olur.gerisini devletten tamamlarlar.geliri olmayana aylık yardım yapılıyor türkiyede
Aylik yardima devlet kesinti yapiyomus
Pis kocasinin borcuna gidiyomus
Oda hapiste
Ozaman kac gonderilebilir mesela hersey birak mutfak masrafi diyelim
Cok uzuluyorum haline :KK43:
Cocuklari okadarda saygili masum
Evi harabe ama kira odemiyorum iyiyim diyor

Sizinkine benzer durumdayız, tek maaş, ev kira, borç var (neyse ki bitmek üzere), çocuk yok ama kedi var onun da aylık mama kum vet. masrafları oluyor. Nasıl geçiniyoruz'dan ziyade nasıl hayatta kalabiliyoruz.. tabi bazı alışkanlıklarımızdan feragat etmek zorunda kaldık. Kıyafet makyaj malzemesi alışverişim neredeyse bitti. Dışarda yeme içme olayları bitti. Yazın bolca kış için hazırlık yapıyorum buzluğa domates fasulye falan atıyorum, hem domatesten tat alıyorum hem de kışın fiyatları uçtuğu zaman almak zorunda kalmıyorum. Stok yapmıyorum, bişey bitmeden almıyorum, markete liste ile gidiyorum, listeye sadadakat yemini ediyor ve aburcubur almıyorum. Gerekirse 3-4 market gezip öyle alıyorum. Makine dolmadan çamaşırları yıkamıyorum. Kışın doğalgazı aç kapa yapıyorum (en fazla 200 tl fatura ödedim) Sonra diyorum ki sen bu hesapları düşünecek kadın mıydın =))) Allah hepimizi feraha çıkarsın inşallah ne diyeyim. İşsizlere iş kapısı açsın kirada olanları ev sahibi yapsın , çok amin.
Doğalgazı ac kapa yapınca daha fazla doğalgaz harcanmiyor mu benim faturalarım yüksek geliyor da..Ankara bu arada

Ev kredisi var odedigim. Daha bitmesine 4 sene var. Faturalar her ay asagi yukari ayni, zam gelmezse tabi. Sabit giderleri cikinca her ay asagi yukari ayni miktarda kaliyor elime.
Ben her ay maasimi alip sabit odemeleri yaptiktan sonra cok az da olsa bir kenara para atiyorum kotu gunler icin. Seneye oglum dersaneye giderse dersane parasi olur ya da hic hesapta olmayan bir harcama cikarsa diye para biriktirmeye calisiyorum kendimce. Cunku biliyorum ki babasi odemez dersane ucretini. Bekarim oglum var, haliyle evde calisan sadece benim. Iki kisiyiz evde.
Mumkun mertebe kredi karti kullanmiyorum. Hele taksitli alisveris hic yapmiyorum. Cunku taksite bolunce oderim diye herseyi aliyor insan. Sonra taksitler ust uste binince meblag epey fazla olabiliyor.
Sabit giderleri odeyip kenara da az da olsa para ayirdiktan sonra geriye kalan maasimla idare etmeye calisiyorum. Mutfak alisverisini haftalik yapiyorum. Yanimda pek nakit tasimiyorum. Cunku uzerimde nakit para olunca gereksiz seylere para harcayabiliyorum. Maas kartimla odeme yapiyorum. Artan maasim hesapta duruyor ama yine de eve su falan almak icin bir miktar evde nakit bulunduruyorum. Kiyafet pek almiyorum, neredeyse hic almiyorum. Stok yapmiyorum ama annemin yazdan yaptigi tarhana, erişte, salca, buzdolabina atilmis barbunya, biber gibi seyler kışın epey isimi goruyor. Deterjanlar cok pahali. Bu nedenle her seye ayri ayri deterjan almiyorum. Mesela beyazlara ayri renklilere ayri camasir deterjani almiyorum. Mumkun mertebe en gereklilerini aliyorum. Sadece deterjani buyuk boy aliyorum. Gida alisverisini haftalik ve az aliyorum. Oglum abur cuburu cok tuketiyor malesef, bir de fazlalik olarak dondurulmus gida oglum icin aliyorum. Mslesef yemek seciyor. Hazir kofte, dondurulmus pizza bazen hayat kurtariyor. Cunku ergenlikte cocuklar daha cok öğün yapiyor. Gece yatarken açıktım demesi beni bitiriyor.
Herkes birsekilde idare etmeye calisiyor. Hetkese kolay gelsin.
makarnada kurtarıcı
ton balıgı
kofte
peynır
yogurtla
fırında makarna
ogluma bunları cok yapıyorum..
soguk cay vb almıyorum
yada nadıralıyorum
ballı sut ıcıyor

makarnada kurtarıcı
ton balıgı
kofte
peynır
yogurtla
fırında makarna
ogluma bunları cok yapıyorum..
soguk cay vb almıyorum
yada nadıralıyorum
ballı sut ıcıyor
Oglum peynir zeytin hic yemiyor. Sosis, salam, sucuk ya da sicak seyler tuketiyor kahvaltida. Oglumun bu yemek secmesi beni bitiriyor. Herseyi yiyen bir cocuk degil. O kotu. Aç duruyor yine de peynir zeytin yemiyor. Benim mutfak masrafim oglumun yemek secmesinden dolayi artiyor.

sonanda sonanda ile harcama planımız hemen hemen aynı.Her ay sabit giderleri ödeyip,yeteceğini düşündüğüm kadar harçlık ayırıp 3 gram kadar altın alıyorum.950 limitli kredi kartım var, alışverişleri onunla yapıyorum,biraz da nakit ayiriyorum ekmek,su ve küçük ödemeler için.Cuzdanimda nakit olmaz pek,az az cekerim.Bu bende öğrencim cüzdanımı çalınca alışkanlık olarak kaldı gerçi ama iyi oluyor daha az harcamak için.Neredeyse sadece market alışverişi için harcama yapıyorum,kozmetik giyim gezme sıfıra düştü pandemiden sonra.Nasilsa bir yere çıkamıyoruz deyip erteliyorum giyim kozmetik ihtiyaçlarımızı,oğlumun da kendimin de..Bozulmayacak şeyleri 5 kg 5 lt filan alıyorum uzun vade gitsin ve uyguna gelsin diye..
Ama hayat pahalı..Ne zaman desem ki tamam aldıklarım bize en az iki hafta yeter,ciks olmuyor 5 gün sonra yine biseyler biitiyor.Annem babam oğlum ve ben yaşıyoruz.Borcum yok.İpin ucunu kaçırmadan,kenarda da birikim olacak şekilde geçinip gidiyoruz.Allah bereket versin.
Bu arada elektrik su faturamız çok geliyor evde iki TV çalışıyor,annem 3 lere kadar oturuyor,babsm wc ye girince sifon ve musluğu aynı anda açıp 10 dk kapatmıyor,onlar gidince düşer faturalar

Son düzenleme:
Oglum peynir zeytin hic yemiyor. Sosis, salam, sucuk ya da sicak seyler tuketiyor kahvaltida. Oglumun bu yemek secmesi beni bitiriyor. Herseyi yiyen bir cocuk degil. O kotu. Aç duruyor yine de peynir zeytin yemiyor. Benim mutfak masrafim oglumun yemek secmesinden dolayi artiyor.
tabı hersey onlar vıtamınlı beslensınler dıye..çogu meyveyı yemez..ondan poratakal alıyorum c vıtamını ıcın..ikı tane sıkıyorum hergun..tost yemez cıns:)yedıgı sebze ve meyvede cok secıyor..muz bıle zorla yıyor..bızım cocuklugumuzdakı gıbı değiller

Arabaniz sıfır degilse ben bu tip seyler icin sanayiye gidiyorum. Cunku servis ucreti daha fazla. Ilk aldigimda mecbur servise gidiyordum ama artik gerek kalmadi sanayiye goturuyorum arabayi.

Doğalgazı ac kapa yapınca daha fazla doğalgaz harcanmiyor mu benim faturalarım yüksek geliyor da..Ankara bu arada

Senelerce istanbul'da hiç kapatmadan çalıştırdım aynı ayarda ve 400'den aşağı fatura ödemediğim gibi ısınamadım da. Bu sene gündüz güneş gören bir eve taşındım diyarbakır'da, burası da karasal iklim soğuğu çok sert, öğleden sonra 4'te çalıştırıp gece 12 de kapattım. Evin yalıtımı çok iyi olunca ısı kaybetmedi. Ortalama 150 lira fatura ödedim ve hiç üşümedim. Hep aç kapa yapmayın derler ama denemek istedim..

X