aşısız kedim yarasa yedi

gkulata

Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
337
545
32
Selamlar.
Acaba aramızda bir veteriner hekim var mıdır merak ettiğim bir soru için. Tabi ki kedimin veterinere danıştım ama "çok bilmiyorum açıkçası" dediği için sormak istedim.

7 gün önce evde ölü bir yarasa buldum. ölmüş ama baya kurumuş yani hemen o gün ölmediği belli. ve ne yazık ki ısırılmış. baş şüpheli evdeki kedim. kuduz aşısını 6 aylıkken yaptırmıştım ve şimdi 2.5 yaşında. yani aşısı yoktu.
hemen gidip ailecek aşı olduk, kedime de aşı başlandı. 10 gün karantina deniyor. 3 günü kaldı.

sorum şu;
bu virüsün kuluçka süresi 1-3 ay. neden biz 10 gün karantinaya alıyoruz. 11.gün riski bitiren şey ne? 15 gün sonra belirti yoksa güvende miyiz?
belki bir veteriner vardır da cevap verir diye bir umut buraya sormak istedim. teşekkürler.

Selamlar.
Acaba aramızda bir veteriner hekim var mıdır merak ettiğim bir soru için. Tabi ki kedimin veterinere danıştım ama "çok bilmiyorum açıkçası" dediği için sormak istedim.

7 gün önce evde ölü bir yarasa buldum. ölmüş ama baya kurumuş yani hemen o gün ölmediği belli. ve ne yazık ki ısırılmış. baş şüpheli evdeki kedim. kuduz aşısını 6 aylıkken yaptırmıştım ve şimdi 2.5 yaşında. yani aşısı yoktu.
hemen gidip ailecek aşı olduk, kedime de aşı başlandı. 10 gün karantina deniyor. 3 günü kaldı.

sorum şu;
bu virüsün kuluçka süresi 1-3 ay. neden biz 10 gün karantinaya alıyoruz. 11.gün riski bitiren şey ne? 15 gün sonra belirti yoksa güvende miyiz?
belki bir veteriner vardır da cevap verir diye bir umut buraya sormak istedim. teşekkürler.
Cok gecmis olsun, umarim bir sey yoktur kedinizde de sizde de. Yani asilandigibiz icin size bir sey olacagini sanmiyorum ama kediniz icin bir sey diyemiyorum, bilgim yok cunku 😔 kedici arkadaslardan birini etiketleyeyim, belki bilgisi vardir Bibibella Bibibella bebisim

Cok gecmis olsun, umarim bir sey yoktur kedinizde de sizde de. Yani asilandigibiz icin size bir sey olacagini sanmiyorum ama kediniz icin bir sey diyemiyorum, bilgim yok cunku 😔 kedici arkadaslardan birini etiketleyeyim, belki bilgisi vardir Bibibella Bibibella bebisim
teşekkür ederim. Evet aşılandık ama o yarasa baya kurumuştu. 2 3 günlük muhtemelen. bu durumda aşılama için de geç kalmış sayılırız.

kuduz aşısını 2.yaşına girince tekrarlamamız gerekirdi ama nasıl olsa dışarı çıkmıyor diye düşünmüştüm. aklıma bile gelmemişti yarasa avlayacağı.

Selamlar.

sorum şu;
Bunu bir fakulteye sorabilir misiniz? Cogu vet ya pet bakar ya buyukbas. Bunu bilecek kisiler sanirim vet fakultesindeki hocalar flndir. Viroloji fln ozel uzmanlik.

2 farklı veterinere götürdüm ama benim soruma bir cevap verilmedi. internette de çokça araştırdım ama bulamıyorum, yabancı kaynaklarda bile.

10 günlük karantina kuduz bulaştırmadığına emin olmak için var. ama bu sokak hayvanları için. evcil hayvanlar için ne yapacağız bunun cevabı yok. tamam 10 gün içinde bulaşmamış ama gelecek ay bulaşabilir anlamına geliyor. :KK1:

teşekkür ederim. Evet aşılandık ama o yarasa baya kurumuştu. 2 3 günlük muhtemelen. bu durumda aşılama için de geç kalmış sayılırız.

kuduz aşısını 2.yaşına girince tekrarlamamız gerekirdi ama nasıl olsa dışarı çıkmıyor diye düşünmüştüm. aklıma bile gelmemişti yarasa avlayacağı.
Veteriner fakultesine sorun bence; ancak oradan net bir cevap bulabilirsiniz. Ya da kendiniz icin bir enfeksiyon hastaliklari doktoruna muayene olun. Belki bir kan tahlili ile anlasiliyordur ve tedaviye baslanir hemen

kuduz hayvan 10 gün içerisinde ölür. Dolayısıyla bir hayvan tarafından ısırıldığınızda kuduz aşısı yaptırmalısınız, kuduz aşısı 5 dozdur. 10 gün içinde o hayvan ölürse aşıların 5 dozu da tamamlanır, eğer ölmezse kuduz değil demektir aşınızı kesebilirsiniz. Ancak sizin durumunuzda aşı dozlarınızı tamamlamanızı öneririm, Kedinize de mutlaka aşı yaptırın.

Bir bilgim yok maalesef ama lütfen evde doye kedilerinize aşı yaptırmama gibi seyler yapmayin iç parazit oluyor en basiti sinek yiyor bocek yiyor al işte yaraya avlamiş gecmiş olsun

evet öyle yapmak gerekirdi aslında, yarasa aklıma gelmemişti. çok stres oluyor veterinere gidince diye aşılarını geciktirdim.

Selamlar.

sorum şu;

Cok alakasız gibi olacak ama benzer bir hikayemiz var.

Kopegim, parkta fare kovalayip isirip farenin olmesine sebep olmustu, asilari gunceldi, ama yine de asilanmisti.

Bize asi uygulamasi yapılmamisti.
Ekleme: cok anlasilir yazamamisim. Kopegin asilari guncel oldugu halde, kuduz asilamasi yapilmisti ama evin insanlarina asilama yapilmamisti.

15 gun belirti yasamazsa korkmaniza gerek yok ama asi dozlarini mutlaka tamamlayin demislerdi.

Eger Ankara'da ikamet ediyorsaniz Ank
Uni. Veteriner Fakultesi'ne goturun, hem ilac parasina tedavi olursunuz hem de isin ehli insanlarin elinde tedavi gormus olur.

Son düzenleme:
X