Aşı sonrası kedi

Kedilerimin hepsi kısırdı. Zaten süreç şöyle ilerledi. Başta tek kedi vardı bahçede baktığım. Peşine dere kenarında yaşlı bir amcanın elinde bir posetle yürüdüğünü gördüm. Posetin içi kıpır kıpırdı. Açıkçası ben başta bir bebek falan mı diye düşündüm. Sonra derenin bir yerinde durup, sopayla poşete vurmaya başladı. Zaten hemen miyaklama sesleri geldi. Hemen müdahale ettim ama daha önceden de dayak yedikleri belli olan 6 yavru kedi kalmıştı elimde. Bu esnada da yaşım 15 falandı yanlış hatırlamıyorsam. Daha ortaokulu yeni bitirmiş, lise 1 e giden bir öğrenciydim. Başta annemler kedileri falan hiç istemediler. Bakımlarını üstlenebilmek için bir otelde 2 gün bulaşık yıkamıştı

m. O zaman 2 gün bulaşık yıkama parasıyla, kedilere 15 kilo mama almıştım. Okula giderken bakamam vs diye. Sonra bunlar çok sürmeden büyüdü. Bu arada bahsettiğim gibi bizim ev bahçeli. Mama kapları hem bahçede hem evin içinde var. Odanın camını açık bırakıyordum. İsteyen içeri , dışarı yapıp yiyip çıkıyordu. Kum falan da koyuyordum gene ama dışarda daha çok yapıyorlardı açıkçası. Neyse bunlar büyüdü. Erkekler zaten büyüdükleri gibi gitmeye başlıyorlar. Evden çıkan geri gelmiyor. Yakaladığımı alıp kısırlaştırmaya götürüyordum 😄 bir de bu yavrulardan da biri erken kızana girmiş. Ben o zaman hiç bu muhabbetleri de bilmiyordum 😄 biri gebe kaldı. Bir doğurdu 5 yavru ve 5 i de dişi 😄😄🤦🏻‍♀️ ben de o zaman bahsettiğim gibi öğrenciyim. Ailem izin verse dahi destek vermek istemiyor. Bu 5 dişi de yakın tarihlerde üreme çağına giriyor ve ben anca okul harçlıklarımı biriktirip sırayla kısırlaştırıyorum. Bunlarda da sonuncuya yetişemedim. O da doğurdu 4 dişi🤦🏻‍♀️ 2 kediye yetişemedim aralarında sadece baksan ama bu iki kedi bana çok kısa sürede 9 dişiye mal oldu 😄 sonradan öğrendim ki belediyede de kısırlaştırma yapılıyormuş. Sonradan arayıp oraya da göndermeye başladım bir o 2 tanede doğurmadan kısırlaştırma yapamadım açıkçası. Kalanlarda hep param varsa klinikte, yoksa belediyede kısırlaştırdım ☺️ bu esnada da sokaktaki diğer kediler de her zaman mama var diye bahçeye gelmeye başladılar. Benimkiler eve gir çık yapıyorlar diye bunlar da başladılar. En son şöyle diyim hamile bir kedi mi var, pat diye bizim bahçeye bırakılıyor. Doğan yavrular mı var, bizim bahçeye bırakılıyor. O kadar vardır ki bahçeye bir anda bırakılan kedilere biberonla besleyip büyüttüğüm… nasılsa bunlar bakar diyip bırakıyorlardı. Böyle böyle bir sürü kedi oldu baktığım… Annemlerin şimdiki halini de soracak olursan, köye eve yaptırıp bütün kedilerini toplayıp gitme derdinde. Evde olan 15 kedi dediğim de, benim daha o lise zamanından olan, analar, kızları ve kızlarının kızları 😄 bir de eve gir çık yapan camcı güzellerimiz var işte 😄
Yaaaa ne kadar tatlısın. MashaAllah Allah razı olsun senden. 🥰

Ben ameliyat ettirmeye korkuyorum açıkçası bir sürü hikaye okudum ameliyattan sonra ölen kediler veya ameliyata rağmen hala kızgınlık dönemi geçirenler. Bilemedim gerçekten😔

En yakın arkadaşım olsanız keşke 😍😍😍 o yaşlı adamın da aynı şekilde gebermesini diliyorum.
Yaa böyle düşünmene çok sevindim 😍😍 hala geç değil 😄😄 yaşattığını yaşamadan ölmezmiş insan. Ve bu hayvanlar bize emanet. Onların sorgusu, suali vs yok ki. Bizler onlardan mesulüz. Hayvanlara eziyet edip de, kolay can veren kimseyi görmedim. Sahipsiz zannediyorlar ama onların öyle büyük bir sahipleri var ki, onlar farkında değiller. Yüce Rabbim sorar elbet hesabını

Yaaaa ne kadar tatlısın. MashaAllah Allah razı olsun senden. 🥰

Ben ameliyat ettirmeye korkuyorum açıkçası bir sürü hikaye okudum ameliyattan sonra ölen kediler veya ameliyata rağmen hala kızgınlık dönemi geçirenler. Bilemedim gerçekten😔
Cümlemizden kuzum Allah senden de razı olsun 🥰 böyle düşünmen beni çok mutlu etti 🥰

Kuzum hepsini kısırlaştırdım. Özel klinikte zaten hiç problem yaşamadım. Sadece belediyeye verdiğim 1 kedi, orada hastalıklı bir kediyle temas sonucu geldikten çok kısa sürede ölmüştü. Malesef ki hiç yaşamadım diyemem bu durumu. Hiç olmasa keşke ama dediğim gibi aralarında sadece 1 tanesi. Mümkünse güvendiğin bir klinikte kısırlaştır. Değilse malesef ki belediyeye gönder. Çoğu yerin belediyesi problemli diye biliyorum. Çevrende gönderen birileri varsa bilgi alabilsen senin adına çok iyi olur

Cümlemizden kuzum Allah senden de razı olsun 🥰 böyle düşünmen beni çok mutlu etti 🥰

Kuzum hepsini kısırlaştırdım. Özel klinikte zaten hiç problem yaşamadım. Sadece belediyeye verdiğim 1 kedi, orada hastalıklı bir kediyle temas sonucu geldikten çok kısa sürede ölmüştü. Malesef ki hiç yaşamadım diyemem bu durumu. Hiç olmasa keşke ama dediğim gibi aralarında sadece 1 tanesi. Mümkünse güvendiğin bir klinikte kısırlaştır. Değilse malesef ki belediyeye gönder. Çoğu yerin belediyesi problemli diye biliyorum. Çevrende gönderen birileri varsa bilgi alabilsen senin adına çok iyi olur
Sağol çok teşekkür ederim cevabın için.

Ben Türkiye de yaşamıyorum zaten. Yaşadığım yerde de özel var sanırım. Ama işte herkese güvenemiyorum bakalım soruşturacam. Hala yinede emin değilim yapıp yapmamakta. Kedilerim o döneme girince birbirleri ile oynuyorlar destek oluyorlar, uykuları bozulmuyor herzamanki gibi uyyorlar yiyorlar içiyorlar. Tabi kızgınlık ta olan belirtiler var yerde yuvarlanma miyavlamalar gibi özellikle sevgi istiyorlar biz de ilgileniyoruz eşimle. Kısır olmayıp ve çiftleşme de görmeyen bir sürü saglikla kedilerde var. Bu yüzden ameliyat riskdir riske niye gireyim diyorum. Benimkiler günlük hayatina devam ediyor zira.

Sağol çok teşekkür ederim cevabın için.

Ben Türkiye de yaşamıyorum zaten. Yaşadığım yerde de özel var sanırım. Ama işte herkese güvenemiyorum bakalım soruşturacam. Hala yinede emin değilim yapıp yapmamakta. Kedilerim o döneme girince birbirleri ile oynuyorlar destek oluyorlar, uykuları bozulmuyor herzamanki gibi uyyorlar yiyorlar içiyorlar. Tabi kızgınlık ta olan belirtiler var yerde yuvarlanma miyavlamalar gibi özellikle sevgi istiyorlar biz de ilgileniyoruz eşimle. Kısır olmayıp ve çiftleşme de görmeyen bir sürü saglikla kedilerde var. Bu yüzden ameliyat riskdir riske niye gireyim diyorum. Benimkiler günlük hayatina devam ediyor zira.
İyi gözlemlemen gerek kuzum. Bir de erkek kedi kızışma dönemine girdiğinde, işemeye , işaret bırakmaya başlıyor. Bunu öğrenen kedi kısırlaştırsan da sonradan bu alışkanlığı geçmiyor. Dişi için gebe kalmadan, erkek için işemeye işaretlemeye başlamadan kısırlaştırmak gerek. Kısırlaştırılan kedilerin öbürleri daha uzun oluyor. Tabi gene sen daha iyi bilirsin balım. Minik patilerin için umarım en doğru kararı verirsin 🥰

İyi gözlemlemen gerek kuzum. Bir de erkek kedi kızışma dönemine girdiğinde, işemeye , işaret bırakmaya başlıyor. Bunu öğrenen kedi kısırlaştırsan da sonradan bu alışkanlığı geçmiyor. Dişi için gebe kalmadan, erkek için işemeye işaretlemeye başlamadan kısırlaştırmak gerek. Kısırlaştırılan kedilerin öbürleri daha uzun oluyor. Tabi gene sen daha iyi bilirsin balım. Minik patilerin için umarım en doğru kararı verirsin 🥰
Benim ikiside dişi ama birisi o döneme girince olmayacak yerlere çişini yapıyor seyrekte olsa yapıyor. Kırlent ve kiyafetlerin üzerine. Neden böyle ki? Sadece erkekler yapar diye biliyorum. Ben de alışkanlık yapmasın diye hem kırlentleri hem de kıyafetleri ortadan kaldırıyorum. Arada ilk kez yaptığım zamanlardaki gibi kumuna götürüyorum.

Tekrar teşekkür ederim. Seni buldum ya arada bir rahatsız edersem kusuruma bakmazsın değil mi 🤣✌🏻

Benim ikiside dişi ama birisi o döneme girince olmayacak yerlere çişini yapıyor seyrekte olsa yapıyor. Kırlent ve kiyafetlerin üzerine. Neden böyle ki? Sadece erkekler yapar diye biliyorum. Ben de alışkanlık yapmasın diye hem kırlentleri hem de kıyafetleri ortadan kaldırıyorum. Arada ilk kez yaptığım zamanlardaki gibi kumuna götürüyorum.

Tekrar teşekkür ederim. Seni buldum ya arada bir rahatsız edersem kusuruma bakmazsın değil mi 🤣✌🏻
Ben dişilerde ya bu sorunu yaşamadım. Ya da direk kesin erkek yapıyor diye hep ondan bildim zavallı erkek kedilerim için çok üzüldüm şu an 😄😄🙈 ama o işaretlemenin mantığı şudur, ben kokumu buraya bırakayım. Arkadan gelen çiftleşme dönemindeki öbür cinsiyetteki kedi beni rahat bulsun. Bu alan benim, ben burdayım beni bul demek istiyor aslında. Yatağa, yastığa yapanlar da oluyor ama o konuda azıcık dikkat et. Bir de gardrop kapaklarını, kıyafet çekmecelerini vs açık bırakmamaya özen göstersen iyi olabilir kuzum🌸

Rica ederim ne demek. Elimden geldiğince, bildiğim kadarıyla elimden geleni yaparım. Hiç problem değil 🥰❤️

X