Arkadaşlar yatırımdan anlayanlar bakabilir mi? Önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Benim normal altın gümüş hesabım var, sanal alıyorum. Arkadaşa dedigimi size de diyeyim;
Gün içinde 9-5 arasi dövizcinin önünden geçerken sorun bakin altın - döviz kaç paraymis. Aynı anda banka hesabını açip yatırım ve işlemlerine de bakin, orada da hesabın olmasa bile yazıyor kaç para olduğu alım ve satım.
Öyle kendi kararınızı verin.
Kuyumcunun dediğini de ciddiye alma, aynı kuyumcuya sor bakalım nette gram altın o saniye kaç para ama o üstüne kaç kar koyup satıyor.
Risklere gelince, bu depremde gönüllüydum,o kadar çok altın tutanağı teslim ettim ki askerlere. Güneydoğu yastikalti altını olan yerler. Bu depremden sonra kimse altınını kurtaramadı, kaç kişi duydum hasarlı evleri bile yağmalanmış insanların. Ülkede şerefsiz hırsız çok, o yüzden evde tutmamak daha mantıklı (bende var,ne olur ne olmaz diye 20 gram ama risk yani) ,
İkinci olarak bankalar da riskli. Eski sevgilim Rus, ülkesi savaşa girince dunya ambargo uyguladı, adam döviz hesabını cekemiyor. Genç yaşında varını yoğunu biriktirdi,binlerce eurosu vardı. Bir yıldır bankada stok kaldı parasi. Hatta mecburiyetten bana göndermeye çalıştı ama yeni ambargo geldi,gonderemedi. Hala daha duruyor koca ülkede bankada parası olan herkes. Ya da iki yan komşumuz Lübnan. Onlarda da ülke krize girince tüm bankalar kapandı, on larisini bile çekemez oldu insanlar.
Çok karamsar oldu ama öyle de kötü böyle de kötü 😂😂
Sen en iyisi aynı saat hem netten bak alım satım ne kadar hem kuyumcuya sor şu an alsam ne kadar/satsam ne kadar.
Öyle karar ver 😇
Evet öyleymiş her iki tarafta kar alıyor düşününce. Bende öyle söyleyince banka daha çok kesiyor sandım çünkü direk bizi
'' hiç yatırmayın değerinin çok altında veriyorlar '' dedi. Bende ilk defa kafa yoruyorum böyle şeylere altın, dolar annemdedir öyle bi şey olmasa da evde de durmasını istemiyoruz daha dün komşumuzun akrabasına hırsız girmiş o haberden sonra daha çok korktuk :) Öyle tabi lübnanın son durumunu bende izledim Allah inşallah o duruma düşürmez gerçekten elin kolun bağlanıyor çok zor. Hangi banka peki ayıptır sorması? Ben ziraata birde halk bankasına sordum

kur korumalı nasıl oluyor :KK43: ben de yatırıma başlayacağım
Bir kur korumalı oluyor birde korumasız ama ikisinde de değeri neyse o şekilde çekiyorsunuz sadece kur korumalı da ekstra banka faizde veriyormuş ama 3 ayda bir çekme durumu oluyor sanırım istediğin gün çekemiyorsun. Benimde kafam o an çok karıştı açıkçası :KK70: Ama yarın tekrar gidip halk bankasına ve ziraata sorucam yatırmayı düşünüyorum artık.

Evet öyleymiş her iki tarafta kar alıyor düşününce. Bende öyle söyleyince banka daha çok kesiyor sandım çünkü direk bizi
'' hiç yatırmayın değerinin çok altında veriyorlar '' dedi. Bende ilk defa kafa yoruyorum böyle şeylere altın, dolar annemdedir öyle bi şey olmasa da evde de durmasını istemiyoruz daha dün komşumuzun akrabasına hırsız girmiş o haberden sonra daha çok korktuk :) Öyle tabi lübnanın son durumunu bende izledim Allah inşallah o duruma düşürmez gerçekten elin kolun bağlanıyor çok zor. Hangi banka peki ayıptır sorması? Ben ziraata birde halk bankasına sordum
Benimki normal hesap, kur korumalı vs değil. Canım istedi mi yatırıyorum istedi mi çekiyorum:)
Kuyumculara da uyuz oluyorum. Alırken asla internette yazan fiyattan vermiyorlar. Laf kalabalığı edip duruyorlar, yok bu gram altın paketli olduğu için böyle,işlendiği için ekleme var vs vs. Ama bozdururken evet biraz daha karlı.
Ama bankada da alırken daha ucuz, bozdururken daha pahalı:)
Yine de öyle ya da böyle, al da sen:) dursun köşede . Üçe beşe çok takılmamak lazım çünkü zaten bu krizde kısa surede değer kazaniyorlar (benim döviz garanti,altın gümüş Denizbank)

Eklentiler

• Ekran Resmi 2023-04-18 - 21.33.18.png.png
    Ekran Resmi 2023-04-18 - 21.33.18.png.png
    82,1 KB · Görüntüleme: 58
Benimki normal hesap, kur korumalı vs değil. Canım istedi mi yatırıyorum istedi mi çekiyorum:)
Kuyumculara da uyuz oluyorum. Alırken asla internette yazan fiyattan vermiyorlar. Laf kalabalığı edip duruyorlar, yok bu gram altın paketli olduğu için böyle,işlendiği için ekleme var vs vs. Ama bozdururken evet biraz daha karlı.
Ama bankada da alırken daha ucuz, bozdururken daha pahalı:)
Yine de öyle ya da böyle, al da sen:) dursun köşede . Üçe beşe çok takılmamak lazım çünkü zaten bu krizde kısa surede değer kazaniyorlar (benim döviz garanti,altın gümüş Denizbank)
Öyle ya gerçekten hepsi farklı konuşuyor. Olduğu gibi net açıklamıyorlar artılarını eksilerini neyse söylersin. Ama dediğiniz gibi evde duracağına bankada olsun en azından güvende olur.

Ya bana da bir konuda yardımcı olabilir misiniz?Tam Yatırım gibi değil de para biriktirmek için ama aynı zamanda da kaybım da olmasın diye euro/dolar olarak birikim yapmak istiyorum. Garanti banka hesabımdan euro hesabı mı açmam gerekiyor sadece bu kadar mı? Bankalar bu döviz hesapları için aidat/ para kesme vb yapıyorlar mı? ve sizce bu yöntem mantıklı mı? Bu hesabın yanında altını da bankadan almak istiyorum ama fizikiye göre sanki çok fark var anlayamadım hiç..
Bence Altın al ben öyle yaptım şuanda biriktiriyorum ve çok az miktarlarda birike birike iki hafta da iki tane çeyrek altın aldım. Banka işlerinden anlamam anlasam da bankayla uğraşmadım.

X