Arkadaşlar yatırımdan anlayanlar bakabilir mi? Önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Yengenc gümüşü online bankacılıktan mi alıyorsun. Ben fiziki olarak aldım geçen gün arasında fark var mı merak ettim. 14.25ti gramı ben alırken.
Denizbanktan alıyorum ama çok hızlı artan bir şey değil. Ben normal birikmimi ayrı yapıyorum. Gümüşü de kumbara gibi, on yirmi lira falan atıyorum. Altından daha karlı degil ama Kumbaradan daha karlı:)
Her gün iş yerinde sanki markete inmisim gibi 3 gümüş alırdım, o zaman 18 ediyordu ucu. Böyle böyle, 3 - 3 epey birikmisti. İşsizken bozdurdum yedim 😇

Genelde altın alıyorum.
Gram alıyorum biriktiriyorum.
Ama sepet yapmak mantıklı.
1 ay hep altın bir ay hep dolar aliyorum fiziki olarak.
Bankada bazen makas çok oluyor o yüzden fiziki tercih ediyorum.
Kardeşim gram biriktirir en son hepsine büyük altın yaptırır.
Bir sene 60 bin biriktirdi sadece gramla.

Denizbanktan alıyorum ama çok hızlı artan bir şey değil. Ben normal birikmimi ayrı yapıyorum. Gümüşü de kumbara gibi, on yirmi lira falan atıyorum. Altından daha karlı degil ama Kumbaradan daha karlı:)
Her gün iş yerinde sanki markete inmisim gibi 3 gümüş alırdım, o zaman 18 ediyordu ucu. Böyle böyle, 3 - 3 epey birikmisti. İşsizken bozdurdum yedim 😇
Bende param TL de durmasın diye ve ne kadar sabirliyim testi yapabilmek adına bu ay gidip Kapalı Çarşıdan aldım 52.63 gram gibi bir miktara 750 TL verdim. Amaç kendimi denemek bakalım. 😌 Amacım 500 grama tamamlayıp 10 yıl kadar bırakmak. Bu zamana kadar bir şey biriktiremedim belki heveslenirim de devamı gelir. Bu arada yatırım tavsiyesi değil. İyi bir noktaya geleceğini düşünüyorum.

Fiziki gümüş düşünen arkadaşlar külçe olarak almayın işçilik oluyormuş örneğin ben bu 52.63 gramı alırken öncesinde 50 gram olarak külçe istedim 250 TL işçilik var bozarken işinize yaramaz dediler yani sadece saklayabilme kolaylığı olması için külçe formuna geliyormuş ekstradan para ödenmiş oluyormuş. Bende gerek yok dedim. Gümüş granül yazarsanız nette fotoğrafları var böyle el işlerindeki boncuklarla benzer küçük küçük taneli şekilde satın aldım. Genelde satın aldığınız yerde bozduruluyor külçe olmayınca. Ben hiç bilmiyordum giden arkadaşlara fikir olsun.YTD

Arkadaşlar kendime hedef koydum haftalık belli bir miktar parayı dövize yatıracağım. Sizce Altın mı, Euro mu, Dolar mı daha kârlı?
Aranızda böyle hedefleri ve yatırımları olan var mı?🤗
Sepet yapman daha mantikli. Hepsinden alman, düşüş yaşarlarsa riski azaltsbilmrn adina. Sadece altina yatirim yaptigini varsayarsak, (her ne kadar hepsinde de ani cikislar oldugu gibi ani inislerde olabiliyor) cok guzel kâr yaptirdigi gibi zarara da ugratir. O yuzden sepet olmasi daha iyi. Sadece bunlarla da sinirli kalmayabilirsin. Bono gibi secenekler var. Tabi bu konuda bir bilgin yoksa ya uzmandan destek alip girebilir ya da bilgim yok deyip hic girmeyebilirsin de. O senin kararin.

Sepet yapman daha mantikli. Hepsinden alman, düşüş yaşarlarsa riski azaltsbilmrn adina. Sadece altina yatirim yaptigini varsayarsak, (her ne kadar hepsinde de ani cikislar oldugu gibi ani inislerde olabiliyor) cok guzel kâr yaptirdigi gibi zarara da ugratir. O yuzden sepet olmasi daha iyi. Sadece bunlarla da sinirli kalmayabilirsin. Bono gibi secenekler var. Tabi bu konuda bir bilgin yoksa ya uzmandan destek alip girebilir ya da bilgim yok deyip hic girmeyebilirsin de. O senin kararin.
Fazla bir bilgim yok maalesef. Teşekkür ederim fikir için 🤗

Hemen söyleyeyim,sepet en karlisi bacım.
Yani yumurtaların hepsini aynı sepete koyma ki düştüğü zaman bazıları sağlam kalsin.
Bin liran mi var? Online bankacılıktan 20 dolar, 20 Euro, 0,3 gram da altın al.
Böyle böyle birikir merak etme en karlisi bu
Bir ara altın aşırı artıyordu, daha yeni 400e aldığımız altinlar 1000e ulaşmıştı (2021 yazı) Benim kuzenim tuttu bir sürü dolarını bozdu altın yaptı.
Sonra ne oldu biliyor musun, 8 lira olan dolar artışa geçti, şimdi 19 lira.
O zaman 1000 olan altın da aradan geçen bir buçuk senede iyice yavaşladı, 1200 oldu.
Yani yarının ne getireceği belli olmaz. Bakarsın (inşallah) seçimden sonra işler degisir, ekonomiye bir bilen gelip acil eylem planı yapar, dolar Euro makul seviyelere düşer, doları olan Zarar eder. Ya da bakarsın seçim ikinci tura kalır, istikrar ortamı bozulsun diye müdahale edilir falan Haziran'da akıl almaz seviyeleri bulur... Bizim ülkenin sağı solu hiiiic belli olmaz.
O yüzden bence böl,öyle biriktir.
Ben bir süredir işsizim, ama çalışırken hem altın, hem dolar, hem Euro ,hem gümüş, hem de bitcoin alırdım az az. Şimdi o paralardan geçiniyorum, akillikik etmişim bence. Keşke biraz da borsa lotu alsaydim hatta😂
*Yatırım tavsiyesi değildir
Ya bana da bir konuda yardımcı olabilir misiniz?Tam Yatırım gibi değil de para biriktirmek için ama aynı zamanda da kaybım da olmasın diye euro/dolar olarak birikim yapmak istiyorum. Garanti banka hesabımdan euro hesabı mı açmam gerekiyor sadece bu kadar mı? Bankalar bu döviz hesapları için aidat/ para kesme vb yapıyorlar mı? ve sizce bu yöntem mantıklı mı? Bu hesabın yanında altını da bankadan almak istiyorum ama fizikiye göre sanki çok fark var anlayamadım hiç..

Ya bana da bir konuda yardımcı olabilir misiniz?Tam Yatırım gibi değil de para biriktirmek için ama aynı zamanda da kaybım da olmasın diye euro/dolar olarak birikim yapmak istiyorum. Garanti banka hesabımdan euro hesabı mı açmam gerekiyor sadece bu kadar mı? Bankalar bu döviz hesapları için aidat/ para kesme vb yapıyorlar mı? ve sizce bu yöntem mantıklı mı? Bu hesabın yanında altını da bankadan almak istiyorum ama fizikiye göre sanki çok fark var anlayamadım hiç..
Gün içinde 9-5 arasi dövizcinin önünden geçerken bak kaç paraymis. Aynı anda garanti hesabını aç, yatırım ve işlemlere bak, orada da hesabın olmasa bile yazıyor kaç para olduğu alım ve satım.
Eskiden altın da döviz de makas çok azdı, şimdiyse saçma salak bir şey oldu..bakıp kendin karar verirsin
Aidat da odenmiyor, normal TL hesabın gibi duruyor

Konusu açılmışken bende sorayım kızlar hesabına altın yatıran var mı aranızda? veya dolar?

Konusu açılmışken bende sorayım kızlar hesabına altın yatıran var mı aranızda? veya dolar?
Ben varım , denizbankta altın gümüş garantide dolar hesabım var. Eurolari da yastikalti dovizciden aliyom

Ben varım , denizbankta altın gümüş garantide dolar hesabım var. Eurolari da yastikalti dovizciden aliyom
Bizde ziraata sorduk fiziki olarak alamazsınız ama kur korumalı olduğunda altın ne kadar çıkarsa o fiyattan alıyorsunuz dedi. Kuyumcumuza sordum oda hiç tavsiye etmem onlar değerinin altında veriyorlar dedi de kafamız allak bullak oldu. Evde de altın durmaz o daha sakıncalı. Siz tavsiye eder misiniz gerçi koymuşsunuz biliyorsunuzdur :) Dolar da mı aynı şekilde altın gibi oluyor?

Gün içinde 9-5 arasi dövizcinin önünden geçerken bak kaç paraymis. Aynı anda garanti hesabını aç, yatırım ve işlemlere bak, orada da hesabın olmasa bile yazıyor kaç para olduğu alım ve satım.
Eskiden altın da döviz de makas çok azdı, şimdiyse saçma salak bir şey oldu..bakıp kendin karar verirsin
Aidat da odenmiyor, normal TL hesabın gibi duruyor
anladım bugün sadece hesaba baktım da altın alış satış arasında 60 küsür fark vardı emin olamadım ya, pek anlamıyorum da bu işten..

Bizde ziraata sorduk fiziki olarak alamazsınız ama kur korumalı olduğunda altın ne kadar çıkarsa o fiyattan alıyorsunuz dedi. Kuyumcumuza sordum oda hiç tavsiye etmem onlar değerinin altında veriyorlar dedi de kafamız allak bullak oldu. Evde de altın durmaz o daha sakıncalı. Siz tavsiye eder misiniz gerçi koymuşsunuz biliyorsunuzdur :) Dolar da mı aynı şekilde altın gibi oluyor?
kur korumalı nasıl oluyor :KK43: ben de yatırıma başlayacağım

anladım bugün sadece hesaba baktım da altın alış satış arasında 60 küsür fark vardı emin olamadım ya, pek anlamıyorum da bu işten..
haftaici is saati içinde bakmalısın.
Ama internette yazan fiyat ile kuyumcudan alacağın da oynuyor. Bunu karşılaştırmak için de sanki alacak ve satacakmis gibi sor kuyumcuya 1 gram 24 ayar altını.
Aynı saat bak garantide ne kadar...
Eskiden çok kârliydi bankalar ama dedigim gibi artık saçma sapan bir şey aldı, eskiden 20 kuruş fark olurdu dolarsa şimdi bir lira 😠 bir ara da satış faizi koydular altına,yüzde on ödüyorduk,neyse ki çektiler sonra...
Ama benim şahsi fikrim öyle de olsa böyle de olsa almak. Bir şekilde kar ettiriyor zaten uzun vadede.
Ben 'oha çüş, internette yazanin üstüne 30 lira ekliyor' diye söylenerek 300 liradan altın alırdım, şimdi 1200 oldu,işsizim onları bozdurup geziyorum

haftaici is saati içinde bakmalısın.
Ama internette yazan fiyat ile kuyumcudan alacağın da oynuyor. Bunu karşılaştırmak için de sanki alacak ve satacakmis gibi sor kuyumcuya 1 gram 24 ayar altını.
Aynı saat bak garantide ne kadar...
Eskiden çok kârliydi bankalar ama dedigim gibi artık saçma sapan bir şey aldı, eskiden 20 kuruş fark olurdu dolarsa şimdi bir lira 😠 bir ara da satış faizi koydular altına,yüzde on ödüyorduk,neyse ki çektiler sonra...
Ama benim şahsi fikrim öyle de olsa böyle de olsa almak. Bir şekilde kar ettiriyor zaten uzun vadede.
Ben 'oha çüş, internette yazanin üstüne 30 lira ekliyor' diye söylenerek 300 liradan altın alırdım, şimdi 1200 oldu,işsizim onları bozdurup geziyorum
iş saatinde baktım garanti ve halkbankta alış satış arası 60 tlydi farkı. Aslında altın yerine dolar istiyorum. Dolar hesabı da aynı altın gibi istediğim kadar alıp istediğimde paraya çevirebiliyor muyum peki? Ve dolar alımını da iş saatlerinde mi yapmalıyım?

Benim normal altın gümüş hesabım var, sanal alıyorum. Arkadaşa dedigimi size de diyeyim;
Gün içinde 9-5 arasi dövizcinin önünden geçerken sorun bakin altın - döviz kaç paraymis. Aynı anda banka hesabını açip yatırım ve işlemlerine de bakin, orada da hesabın olmasa bile yazıyor kaç para olduğu alım ve satım.
Öyle kendi kararınızı verin.
Kuyumcunun dediğini de ciddiye alma, aynı kuyumcuya sor bakalım nette gram altın o saniye kaç para ama o üstüne kaç kar koyup satıyor.
Risklere gelince, bu depremde gönüllüydum,o kadar çok altın tutanağı teslim ettim ki askerlere. Güneydoğu yastikalti altını olan yerler. Bu depremden sonra kimse altınını kurtaramadı, kaç kişi duydum hasarlı evleri bile yağmalanmış insanların. Ülkede şerefsiz hırsız çok, o yüzden evde tutmamak daha mantıklı (bende var,ne olur ne olmaz diye 20 gram ama risk yani) ,
İkinci olarak bankalar da riskli. Eski sevgilim Rus, ülkesi savaşa girince dunya ambargo uyguladı, adam döviz hesabını cekemiyor. Genç yaşında varını yoğunu biriktirdi,binlerce eurosu vardı. Bir yıldır bankada stok kaldı parasi. Hatta mecburiyetten bana göndermeye çalıştı ama yeni ambargo geldi,gonderemedi. Hala daha duruyor koca ülkede bankada parası olan herkes. Ya da iki yan komşumuz Lübnan. Onlarda da ülke krize girince tüm bankalar kapandı, on larisini bile çekemez oldu insanlar.
Çok karamsar oldu ama öyle de kötü böyle de kötü 😂😂
Sen en iyisi aynı saat hem netten bak alım satım ne kadar hem kuyumcuya sor şu an alsam ne kadar/satsam ne kadar.
Öyle karar ver 😇

iş saatinde baktım garanti ve halkbankta alış satış arası 60 tlydi farkı. Aslında altın yerine dolar istiyorum. Dolar hesabı da aynı altın gibi istediğim kadar alıp istediğimde paraya çevirebiliyor muyum peki? Ve dolar alımını da iş saatlerinde mi yapmalıyım?
Evet alımı satımı iş saatinde yapmalısın..
Ve tek tıkla hemen tlye ceviriorsun, üç saniyede. Normal TL hesabına yukleniyor

Ben de fikrimden ve yaptıklarımdan bahsedeyim. Size de fikir olsun. Banka kasasına fiziki altın alıp koyuyorum. Gram, çeyrek, cumhuriyet karışık. Kendi takılarım vs. de hepsi güvende kalmış oluyor. Vadeli mevduat hesabına dolar alıp koyuyorum. Çok bir getirisi yok ama banka kasası dışında da üç kuruş kalsın istedim. Banka hesabından bozdurup çekmek kolay olur hastane vb. acil durumlar için. Bir de bes hesabı yaptık eşime. Onu da ben yönetiyorum. Fonları falan düzenleyip her ay oraya da atıyorum.

Bes benim için uzun vadeli yatırım. Emeklilikte bozmayı düşünüyorum. Altın biriktirip daha büyük yatırımlarda kullanmak için ( ev araba arsa vs.). Dolar ise kötü günlerde hemen bozdurup kullanabilmek için. Her ay hepsine biraz biraz atıyorum.

Kuveytte bankada bırıktırdıgınız altınları fızıkı olarak cekebılıyorsunuz, bı mıktar ucret alıyorlar cekeblmek ıcın

X