Alışveriş yapmayı unuttum

Hamilelikte başlayıp doğum sonrası, biraz toplandım derken ikinci çocuk böyle geçen 3-4 yılım var benimde. Maddi olarak hiçbir sıkıntım yoktu ama resmen alışveriş yapıyordum. Ben mağaza mağaza gezmeyi de sevmem çok, öyle olunca göz ucuyla mağazaya bakıp burada bana göre bir şey yok diye çıkıyordum. En son alışverişi çok seven bir kuzenimle alışverişe çıkmıştım. Onunla kırdım zincirlerimi:KK70:
Suan yine çok kıyafet alışverişi yapan biri değilim ama almak isteyince seçip alabiliyorum en azından.

Önceleri sıkıntılar vardı alamıyordum şimdi şükür durumu düzelttik dma benim akıl sağlığı gitti heralde 😂 alıp giyinmek istiyorum ama bişey alacağım zaman bir sürü tedirginlik kafada bir sürü soru orn. Eşim bayramda giymem için kıyafet bakalım hafta sonu dedi ben mağazaya gideceğim için tedirginim
O sorular nedir mesela ?
Tam olarak korktuğunuz şey ne ?
Alicam ve yakışmayacak düşüncesi mi yoksa alicam ve çok paramız gidecek düşüncesi mi ?

Çok geçmiş olsun öncelikle. Gerçekten sizinle aynı fikirdeyim önceleri de vardı bu atletler vs mağazaların kapılarına koyarlardı en ucuz şeyler onlardı hatta beden bulamazdin yada güneşten renkleri ağarmış olurdu tozdan gozukmezdi vs şimdi moda oldu mağazaya giriyorsun kıyafet yok komple crop raflar hep ip aşkıyla dolu görüntü olarak bı albeniside yok yani kumaşı oraya baglamissin gibi gözüküyor ama aslında moda kim ciksrdiysa gözü çıksın diyorum

Aynı durumdayız inananin bazen ruhum daralip Trendyol dan çıkıp Instagram'da boş boş video seyrediyorum kafam dağılsın diye basıma ağrılar giriyor bişey alacağım zaman bu sadece kendime kıyafet alırken oluyo eve eşya alırken kızıma kıyafet alırken veya eşime hediye olsun diye alırken olmuyor
ben de bazen sipariş veriyorum günü kurtarmak için sonra beğenemiyorum içime sinmiyor tekrar satıyorum böyle olunca da dolabımda kıyafet birikmiyor acil durumda yine başa dönüyorum alayım da kurtulayım bu stresten diyip aldığım ne varsa hepsini ya sattım ya geri yolladım 🙁🙁🙁

O sorular nedir mesela ?
Alicam ve yakışmayacak düşüncesi mi yoksa alicam ve çok paramız gidecek düşüncesi mi ?
Bende ikisi de var aynı sorunu yaşıyorum uzun süredir. Parayı gözden çıkarıyorum yeterki beğeneyim diye bu defa da beğendiklerim çok uçuk fiyatlar oluyor. Bakıyorum bu paraya değmez ki diyorum vazgeçiyorum o kadar bunaldım ki bu konuda psikolojik yardım almayı bile düşündüm

Bende ikisi de var aynı sorunu yaşıyorum uzun süredir. Parayı gözden çıkarıyorum yeterki beğeneyim diye bu defa da beğendiklerim çok uçuk fiyatlar oluyor. Bakıyorum bu paraya değmez ki diyorum vazgeçiyorum o kadar bunaldım ki bu konuda psikolojik yardım almayı bile düşündüm
Yani bence eşinizle değil de yakın bir arkadaşınızla çıkın fikrine givendiginiz biri olsun.
Böyle pasajlari butikleri vs gezin.
İlla bir şey alcam almalıyım diye de düşünmeyin gezin bakın inceleyin.
Denersiniz begendiklerinizi illa ki yakışacak bir şey bulursunuz.

Yani bence eşinizle değil de yakın bir arkadaşınızla çıkın fikrine givendiginiz biri olsun.
Ben konu sahibi değilim yorumcuyum 😅😅

Benim aklıma bir anım geldi bizde eşimle maddi zorluklar çektik ben bir kaç yıl cidden alışveriş yapmadım neyse bir gün beni AVM ye götürdü ne istersen al dedi bı mağazaya girdik dedim ki ben hicbisey bulamadım eve gidelim sonra alırım dedim yaa dedi nasıl bulamadın koca magazada ve ben o zamanlar 50 kiloyum ne giysem yakışacak yani unutuyosun alışveriş yapmayı ondan oluyor bence bir gidin bir kaç kıyafet deneyin karar verin ve alın snra gerisi geliyor ben şimdi kurdu oldum resmen netten bile ne yakışır ne yakışmaz herşeyi biliyorum ala ala alisiyosun
Bu dediğinizi dikkate alacağım bu şekilde yazıp beni cesaretlendiren herkese teşekkür ederim biraz kendimi zorlayacagim alışveriş yaparken inşallah ala ala alışırım

O sorular nedir mesela ?
Yakışmayacak şimdi beğendim sonra aldığına pişman olacağım yada başka bir arkadaşım görecek bunu mu aldın diyecekler yada herhangi biri bu aldığın çok çirkin neden bunu aldın derse sana hiç yakışmamış bu derlerse ben çok etkilenirim ve bir daha o aldığımı giymem

Şöyle izah ediyim ben çok küçük bir şehirden İstanbul'a geldim ailemden ayrıldım tüm eş dost arkadaş kim varsa orda bıraktım bılmedigim bı şehir hiç kimseyi tanımıyorum kimseye güvenemiyorum cunki burasi İstanbul ve her tür insan var bir evin içinde üç ay dayandım tek aktivitem ekmek almaya veya markete gitmemdi hafta sonu eşim alıp gezdiriyordu bu defa kalabalıktan basıma ağrılar giriryordu rahatsizlandim bir süre sonra kendimi iyi hissedince ben işe başlayacağım bu böyle olmayacak dedim işe başladım biraz toparladım kendimi arkadaş edindim vs sonra çocuk öldü işi bıraktım iş yerindeki arkadaşlarım orda kaldı devamı gelmedi herkes kendi hayat telaşına girdi benim en yakın arkadaşım eşim eşimden başka gidecek kimsem yok komşu edineyim dedim herkes benim gibi güvenmediği için samimiyette kuramıyor uzaktan merhaba merhaba bu kadar

Şöyle izah ediyim ben çok küçük bir şehirden İstanbul'a geldim ailemden ayrıldım tüm eş dost arkadaş kim varsa orda bıraktım bılmedigim bı şehir hiç kimseyi tanımıyorum kimseye güvenemiyorum cunki burasi İstanbul ve her tür insan var bir evin içinde üç ay dayandım tek aktivitem ekmek almaya veya markete gitmemdi hafta sonu eşim alıp gezdiriyordu bu defa kalabalıktan basıma ağrılar giriryordu rahatsizlandim bir süre sonra kendimi iyi hissedince ben işe başlayacağım bu böyle olmayacak dedim işe başladım biraz toparladım kendimi arkadaş edindim vs sonra çocuk öldü işi bıraktım iş yerindeki arkadaşlarım orda kaldı devamı gelmedi herkes kendi hayat telaşına girdi benim en yakın arkadaşım eşim eşimden başka gidecek kimsem yok komşu edineyim dedim herkes benim gibi güvenmediği için samimiyette kuramıyor uzaktan merhaba merhaba bu kadar
Psikolojik destek dahi almayı düşünüyorum yanlizlik bir yere kadar işte böyle basit şeyleri bile beceremiyorsunuz yaşam kaliteniz düşüyor heleki çok duygusal bir insansanız tamamen etkiliyor Allah'tan teknoloji geliştirme goruntulude olsa ailemle dostlarımla gorusebiliyorum

Yakışmayacak şimdi beğendim sonra aldığına pişman olacağım yada başka bir arkadaşım görecek bunu mu aldın diyecekler yada herhangi biri bu aldığın çok çirkin neden bunu aldın derse sana hiç yakışmamış bu derlerse ben çok etkilenirim ve bir daha o aldığımı giymem
İşte bunun için iade ve değişim işlemleri var.
İçinize sinmezse değişim yaparsınız.

Bu benim. Çocukluğumdan beri alisveristen nefret ederimz , hala daha ediyorum.
Hele şu ekonomide asla bir şey alasim gelmiyor.
Yavaş yavaş kapsül gardolaba geçtim, sana da tavsiye ederim. Şimdilik sadece yaz kapsül dolabım var. Üç yaz daha bir şey almasam yine beni idare eder
Şöyle ki hepsi birbiriyle kombinlenecek temel elbiseler almak .
Mesela benim dolabımda neredeyse tüm renkler mint yeşil+ beyaz+ pembe+kahverengi tonları+ tarçın turuncusu ve kot
Bu renkleri kendime yakıştırıyorum ve ister istemez birbirileriyle kombinleniyor. Bu renklere bir pembe çanta, bir hasir çanta yetiyor, ya da beyaz Sneaker, beyaz günlük topuklu,hasır sandalet, pembe converse
Daha fazla çeşit almadan bunlari kombinleyip duruyorum.
Sen de kendine birkaç renk ve stil bul, internette kapsül gardolaplae bak fikir edin. Belki bu şekilde fazla alışveriş yapmadan giyinecek güzel şeylerin olur
Devam mi kapsul dolaba?
Suan aklimda surekli bu var
Cok paspal giyiniyorum. Cok elbisem yok ama bir kismi oyle duruyor. Guzel seyler ama kendi stilimi bulmadigim icin toz topluyorlar

Edit
Bu konu bdv de yahu 🤣

X