eşime normale dönermi yoksa umutsuz vakamı ?

esrapo

Guru
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2012
618
488
merhaba kızlar..
ben 10 aylık evliyim.eskişehirden sakarya ya geldim.eşim le çok seviyoruz birbirimzi.ailesi ile de aramız çok iyi.bana hiç gelin olduğumu hissettirmediler ilk zamanlar.onlar bana göre daha muhafazakarlar.başlarda bu bir sorun teşkil etmedi.bende kapalı bir bayanım onlara göre çok uç bir tip değilim yani.
ilk etap ta yaşadığım sorun kültür farkıydı.kültür farkı die amacım küçük görmek değil kesinlikle.ama çok rahatsız eden bir durumdu beni.kayın validem normalde çok iyi bir insan çok hoş sohbet bir insan olmasına rağmen çok eleştiren bir insan çevresini.akrabalarının yüzünede söyler arkasından da konuşur.yok giyimi şöyle konuşması böyle yok çok konuşuyor.yok bu nasıl kapalı falan diye.aklınıza gelebilecek herşeyi eleştiriyordu.bende aileye yeni katıldığım için çok kasıyordum o sıralarda.yani yeni gelmişim uyum sürecindeyim ve devamlı çevre eleeştiriliyor.ister istemez kendimi kasmaya başladım.nasıl hareket edeceğime karar veremiyordum ne yapsama ne konuşsam hepsi dert olmuştu içime.buna rağmen benimle araları çok iyiydi.ben haftada en az 2 gün onlara giderdim onlar beklemeden bu çok hoşlarına gidiyordu.çevreleri akrabalarıda beni çok sevdi bunu herzaman dile getirdiler.ama işte dediğim gibi etrafı çok eleştirmesi beni zamanla çok kastı.çünkü acaba benim hakkımda da böylemi düşünüyor diye düşünüp duruyordum.zamanla kendim olmaktan çıktım.hafif bir bunalım yaşadım.bunu eşim farketti ona kırmadan anlattım durum böyle böyle diye.oda kimseyi mutlu etmek zorunda değilsin ben senden çok memnunum dedi.onun bu yaklaşımı beni çok rahatlattı.o süreye kadar eskşehire dönmek istiyordum eşimle ama onun bu tavrı beni rahatlattı bu düşünceyi atmıştım kafamdan.bu olayın ardından 1 hafta 10 gün geçti.yine kayın validemdeyim benim gydiğim pardesünün rengine laf etti şakayla karışık.sözde espiriyle söyledi ama çok kırıcıydı.pembe pardesüme hayat kadını kıafeti bu gecelkle sokağa çıkıyorsun dedi.benim yanımda hep benim gibi giyinenleri falan eleştirirdi zaten.sanırım anlayım diye.neyse işte renkli çanta takanlarıa hiç sevmem ben hayat kadıları takar onları falan.ben oan orada çok kötü oldum birşeyde diyemedim.sonra yanlış anlama kızım ben seni yakın gördüğüm için uyarıorum samimiyetten dedi.bende oan güldüm geçtim hiçbirşey demedim.ama çok kötü oldum.eşimede şikayet gibi olmasın diye söylemek istemedim.yine giyim tarzımı hiç değiştirmeden devam ettim hayatıma.oda sustu birsüre birşey demedi.ama bende zamanla nefes alamama durumu başladı.geceleri özellikle nefes alamıyordum sanırım psikolojikti.bu olayı daha önce burada anlatmıştım zaten.neyse sanırım eşim bu halimi anlamış olacakki bana eskişehire taşınmak istediğini söyledi.okadar sevindimki o an anlatamam.esk,şehri kurtuluş olarak görüyordum.eşim bana söylemeden önce annesi ve ablasına söylemiş eske gitmek istediğini problem çıkarmamaışlar.neyse o olaydan sonra eşimle k.valdemlerdeydik.bende pantolon vardı.herzman yanlarında giydiğim gayet bol bir pantolon.k.valdem yanıma gelim ben sana etek versem baban hiç hoşlanmıyor pantolondan dedi.çok bozuldum ve belli ettim.eşimde tam konunun üstüne geldi ve duydu.duymazdan geldi.bende problem olmasın diye giydim.ama çok üzüldüm boğazıma bir düğüm saplandı sanki.eşimde anladı çok durmadık eve geçtik.yolda tek kelime etmedik eşim bana sımsıkı sarıldı yol boyunca.bu bile yetmişti bana.benim yanımda olması yetmişti.eve gidnce konuyu konuştuk.bu konuda ailemi idare edelim onların yanında etek giyiver dedi.bende bunun çok saçma olduğunu söyledim.ben buyum beni farklı tanımadılar dedim.oda sadece bu konuda idare etmeni istiyorum dedi.bende sonra devamı gelecek dedim.ailesini savundu benim ailem böle birşey yapmaz dedi.bende pembe pardesü olayını anlattım.eşim şok oldu annem böyle birşey nasıl söyler dedi.bende yemin ettim söyledi diye.bana pantoloın konusunda giymeyiver onların yanında onun dışında sana laf söylerlerse drek bana gel bana söyle dedi.bende kabul ettim ama çok huzurum kaçtı.eşim o ana kadar hep yanımda oldu bu beni rahatlatıyordu ve kendimi güvende hissediyordum.ama yinede bir huzursuzluk oluştu.eşmde de bende de.çok üzüldüm.hep evlerine geldim gittim güzel bir ortamımız vardı.resmen rahat battı problem çıktı hayatımızda hemde saçma sapan bir konudan.bu olayın üzerine eşim içine kapandı.5 6 gün işe gitmedi falan.baya br etkilendi.k.validemde beni değil eşimi aramış esra ya pantolon verdim diye kırıldımı dye.eşimde kırılmadı demiş.keşke kırıldı deseydin deim.olmaz idare etcez dedi.neyse gel zaman git zaman 5 6 gün evde takıldı eşim sürekli bunalım bir halde.sonra durduk yere yanıma gelp eskişehire çokmu gitmek istiyorsun demi dedi.bende evet dedim.hep oraya gitmek istedin zaten buraya hiç uyum sağlamadın dedi.şokoldum.uyum sağlamasam evet kabul ederdim ama kesinlikle öyle bir durum yoktu.eşimin ailesi diğer durumlarda benden çok memnundu bunu herzaman aileme dahi söylüyorlardı.akrabalrı beni aşırı derecede seviyordu.yani normalin çok çok üstünde bir uyum vardı kendi adıma.anlatmaya çalıştım hayır yanlış yorumluyorsun dye beni hiç dinlemedi.neden bir anda böle değiştiğini anlayamadım çok üzüldüm.bana sana yalan söylüyolar ozaman üzülme diye çünkü sen hiç uyum sağlamadın dedi.neden bir anda böyle değişmişti eşim benim için tam bir yıkım oldu bu.bende bu saaten sonra oraya sadece gtmek zorunda olduğum için gidicem madem uyum sağlamıyorum senin dediğin olsun dedim.eşime çok kırılmıştım.yani kayın validemden duyduklerım değilde eşimden duyduklarım bitirmişti beni.
eşimin ailesinden etkilendiğini düşündüm.bu durum eşimi azda olsa gözümden düşürdü zaten.eşim resmen paranoya yapmıştı.hemde benim iç bir suçum yokken :KK43:
daha sonra saçmalamalrı iyice arttı.dayımlar geldi bize.aşağı dayımı karşılamaya indim.neymiş başörtümü arkaya atmışım boynum açık aşağı inmişim.beni azarladı mutfağa çekip.tabi ben yine şoklardayım.çünkü öyle bir durum yok.ben eşim için değil kendi inancımdan dolayı aşağı inerken yada dışarıda daha bir kere bile başörtümü arkadan bağlamış insan değilim.oanda bağlamamıştım.nasıl onu öle gördü hala anlayabilmiş değilim.ve daymların bizde olduğu sürece surat astı.sonra dayımlar gidince konuştuk bana diyorki daynın yanında saçın görünüyordu.dedim manyakmısın dayım bana namahrem değil.abi ne ise dayıda odur dinimizde bunu bilmiyormusun dedim.hee ölemi bilmiyordum dedi.bunun içinmi surat yaptın dedim.hala ısrar ediyor boynun açık aşağı indin diye.eşim nsıl bu hale geldi ben anlayamadım.resmen başka birisi oldu.ve ben iç kimseye iç birşe yapmadım neden yaşıyorum tüm bunları bilmiyorum.şuan bunları ağlayarak yazıyorum.zaten uzun zmandır hergün sebepli sebbepsiz herşeye ağlıyorum.hayatımın en kötü en mutusz günlerini geçiriyorum.
geçen gene tartıştık sen uyum sağlayamadın diye üstüme geldi yine.sokakta hüngür üngür ağlattı beni.niye bukadar inat ediyosun uyum sağlayamadın işte niye yaranmı varda gocunuyosun itiraz ediyosun sağlayamadın işte diye üstüme geldi.bende haftada en az 2 defa annenlere giden kim.her zaman evine çağıran davet eden kim işleri olsa koşturan kim dedim.ben hiç öle birşey hatırlamıyorum dedi.sen iç birzaman annemlre gitmedinki dedi.eşim artık olan ve bildiği şeyleride inkar ediyordu.çıldırmak üzereydim.yolda bağırarark hüngür üngür ağladım beni anneme götür dedim.bayılmak üzereydim.o sırada eşim biraz kendine geldi.
sonra bana senin değil ailemin uyum sağlayamadığını biliyorum.onlara birşey söleyemiyorum senden çıkıyor işte dedi.ama ben bittimartık.daynamıyorum.hiç nefes alamıyorumartık.şuan anneme gitsem birdaha geri buraya asla dönmek istemicem gibi geliyor.şuan çok zor duruyorum burada.herşeyden okadar soğudumki.
daha 10 aylık evliyiz biz.ve beni kimsye birşey yapmadım birşey demedim.neden bunları yaşıyorum.allahım bu bir imtihan diyorum ama dayanamıyorum.
en son bende eşime patladım dayanamayıp.dedimki hiç kenara para koymuyosun para biriktirmiyosun dedim.eşim maşından 20 lira bile kenara koymaz.ay bitene kadar hepsini harcar.allah korusun hasta olsak acil bir durum olsa ne olacak dedim.bankada senin paran var ordan gidersin doktora dedi.bende iyi çalışayım ozaman kendi paramla giderim ben doktora dedim.bozuldu beyfendi.bende son golümü attım.2 lafından biri uyum sağlayamadın diyosun dedim.pekisen uyum sağladınmı acaba evliliğe dedim.ben en azından çaba sarfettim sende o bile yok dedim.bana küstü.konuşmadı kaç gün.ve bunları dedim diye şimdi üste çıkmışdurumda.ilişkimiz eskisi gibi değil.
ben eşimi kaybettim daa kötüsü oda beni kaybetti sanırım.bu yaptıkları buradan evlilikten herşeyden çok soğuttu beni.anlamaya çalışıyorum şehir değiştirecek onun bunalımı var diye ama beni mahvetti.
sağlıklı düşünemiyorum bir akıl verin napayım ben şimdi ?

dehşet verici şekilde uzun yazmışım :)
artık nasıl dolduysam okuyandan allah razı olsun şmdiden :)

valla bu kadar güzel başlayan bi yazının bi anda bu hale gelmesi beni şaşırttı..
ilk okumaya başladığımda nasıl nereden sorun çıkar diye düşünürken hayret ettim eşinin bu kadar değişmesine...
ama inan bana geçici bi durum..
erkeklere gelir böyle arada eşin abartmış bu bi gerçek...
alttan al demicem sana bu daha çok şımartıyo çünkü onları...
sen bence geri adım atma ama yeni tartışmalar çıkmasınada izin verme...
akışına bırak biraz..
benim eşimde böyle bi dönemde geçti tabi seninki hafif kalır benim eşimin yaptıkları karşısında...
şimdi pişman hemde nasıl...
ama ben koptum artık ondan o eskisinden daha iyi oldu ama ben hiç eskisi gibi olamam artık.....
anlatmaya çalıştığım şu geçecek hepsi merak etme...

canım bende sakaryalıyım çok muhafazakar insanları vardır tahmin edebiliyorum sakaryalı olmama rahmen öyle bir ailede ben bunalırdım senin kadar ayak uyduramazdım bile kıymetini bilsinler.eşine gelince bence eskişehire taşınacaksınız ya ailesi doldurmuştur oda acısını senden çıkarıyor ama taşınana kadar sabret belki düzelir herşey eskişehirde.

ilk önce en sonda yazdığın gibi sen değil eşin ve eşinin ailesi sana uyum sağlayamamışlar .

Eşin ailesine laf edemediği için senden çıkarır olmus ve ben cicim aylarının böyle geçmesinde tek sebep olarak aileyi görüyorum .

Bir insanın içi neyse dışı odur anlayacağın kayınvaliden haddini aşmış biraz keşke çok yüz vermeseydin belki böyle olmazdı .

üzüldüm ama birbirinizi kaybetmiş değilsiniz daha yolun başındasınız , ufak tefek sorunlar olacaktır her evlilikte herkes yaşıyor sadece sen değil o yüzden önemi olan bu durumu kolayca atlatabilmek yara almadan.

Erkekler biraz daha geç adapte oluyorlar evliliğe o yüzden bu durumu yavaş yavaş anlayacaktır izin ver biraz . Kendinizi dinleyin emin olun birbirnizi özleyeceksiniz . Durum düzelecek.

valla bu kadar güzel başlayan bi yazının bi anda bu hale gelmesi beni şaşırttı..
ilk okumaya başladığımda nasıl nereden sorun çıkar diye düşünürken hayret ettim eşinin bu kadar değişmesine...
akışına bırak biraz..
benim eşimde böyle bi dönemde geçti tabi seninki hafif kalır benim eşimin yaptıkları karşısında...
ama ben koptum artık ondan o eskisinden daha iyi oldu ama ben hiç eskisi gibi olamam artık.....

dediğim gibi normalde çok iyi insanlar.benimde hç bir saygısızlığım olmadı.nasıl olduda bu hale geldi anlayamadım..
umarım geçicidir buna umut bağlayıp sabrediyorum.
ben çokpozitif bir insandım ama bende artık eskisi gbi olamıcam gibi geliyor.
sence geçici olarak ailemin yanına gideyimmi?
geri dönemem diye korkuyorum şuan okadar soğumuş durumdayım :KK43:

her zaman ailelerin evli çiften ilk yıl uzak olmalarını söylerdim ne kadar haklıyım gördüm ailesinden uzak kalın aslında bütün sorun ailelerin evliliğe dahil olmasıyla başlamış eşinle bunu güzel dille paylaş daha yeni evlisiniz başbaşa daha çok zaman geçirmelisiniz.:KK1:

ilk önce en sonda yazdığın gibi sen değil eşin ve eşinin ailesi sana uyum sağlayamamışlar .

Eşin ailesine laf edemediği için senden çıkarır olmus ve ben cicim aylarının böyle geçmesinde tek sebep olarak aileyi görüyorum .

Bir insanın içi neyse dışı odur anlayacağın kayınvaliden haddini aşmış biraz keşke çok yüz vermeseydin belki böyle olmazdı .

üzüldüm ama birbirinizi kaybetmiş değilsiniz daha yolun başındasınız , ufak tefek sorunlar olacaktır her evlilikte herkes yaşıyor sadece sen değil o yüzden önemi olan bu durumu kolayca atlatabilmek yara almadan.

Erkekler biraz daha geç adapte oluyorlar evliliğe o yüzden bu durumu yavaş yavaş anlayacaktır izin ver biraz . Kendinizi dinleyin emin olun birbirnizi özleyeceksiniz . Durum düzelecek.

yani diyorum çok şükür aldatmadı falan diye kendimi teselliediyorum ama aketmedimki ben bunu.birşey deesem yapsam kaşındım diyeceğim.
kayınvalidemle konuşmak istiyorum ama eşim konuşursan seni asla affetmem diyor.sabrediyorum işte

Ailesine söz geçiremeyince senden çıkarmış sinirini..

Eskişehir'e de yerleşmeyin bence.. O zaman da senin ailen diye başlar mevzu bu kez.. Özellikle kaynanan eder gibi bu lafı.. Ve yine eşin ayar olur...

En iyisi başka bir şehire gidin, her iki aileden uzak ve başbaşa kalın..

dediğim gibi normalde çok iyi insanlar.benimde hç bir saygısızlığım olmadı.nasıl olduda bu hale geldi anlayamadım..
umarım geçicidir buna umut bağlayıp sabrediyorum.
ben çokpozitif bir insandım ama bende artık eskisi gbi olamıcam gibi geliyor.
sence geçici olarak ailemin yanına gideyimmi?
geri dönemem diye korkuyorum şuan okadar soğumuş durumdayım :KK43:

sen aslında kafa dinlemeye ve eşine zaman vermeye gidersin...
ama zora gelince kaçmış gibi olursun...
bende çok düşünmüştüm gitmeyi anneme ama yapmadım...
sabırlı ol........
ama eşini en iyi sen tanırsın senin gitmen onu kendine getirecekse ve hatalarını anlayabilecekse git derim....

Ailesine söz geçiremeyince senden çıkarmış sinirini..

Eskişehir'e de yerleşmeyin bence.. O zaman da senin ailen diye başlar mevzu bu kez.. Özellikle kaynanan eder gibi bu lafı.. Ve yine eşin ayar olur...

En iyisi başka bir şehire gidin, her iki aileden uzak ve başbaşa kalın..

en son geçrdğim ağlama krizinde onu dedim zaten.eskişehire gitmekte istemiyorum zten herşey o yüzden çıktı.
dedim kimsenin olmadığı bir yere gidelim yeterki gidelim

Zaten evliliğin ilk zamanları kadın için çok hassas oluyor birde kalkıp kayınvalidemi kayınpederimi idare edicem diye kasılmanın hiç anlamı yok aslında. Çok içli dışlı olmamalı en iyisi hele ilk zamanlarda haftada bir de değil 15 te bir gidip görevini yapmak hal hatır sormak işte haftada birde telefonla konuşmak çok ideal.. Sen bırak önce eşine alış uyum sağla birbirinizi tanıyın huyunuzu suyunuzu alın alışın da en son ailelerle içlı dışlı olucaksanız olun kiii gerek te yok.. Üzüldüm. Bence bırak herkesin konuşmasını bir kenara çok ta saçımın ince telleri de geç.. Kayınvalidenin her söylediğini eşine söyleme sende duymamazlıktan gel sen kendini bildikten sonra pembe giymişsin mor giymişsin önemi yok takma bence hiiiiç takma...

yazdıklarını okuyunca inan çok üzüldüm ya, eşinin ailesinin durumu muhafazakarlıktan çok yobazlık bence. nasıl bir insan ki kayınvaliden, herkesin arkasından konuşuyor, Allah'ın en sevmediği şeydir dedikodu, gıybet, o kadar inançlıysan bunu yapmayacaksın arkadaş!!! sane ne elalmin giyimininden kuşamından!! bak şimdi çok sinirlendim.
erkekler malesef ailelerinin etkisi altında kalıyorlar, ve bu genelde hepsinde var. eşin de itiraf ettiği gibi onlara bir şey diyemediğinden sana sarmış gibi duruyor.
ama evliliğin ilk aylarında bu tip anlaşmazlıklar o kadar doğal ki, zamanla düzeliyor ya da duruma alışır konuma geliyorsun.
Anladığım kadarıyla sen çok hassassın, hemen uykuların kaçar olmuş, hemen hayatın zehir olmuş, kıyamam:KK43:
evliliğinin devamı için kayıngilleri görmezden gel, ben bazen kendimi şu şekilde avutuyorum " onlar deli, deli insanları olduğu gibi kabul edersin, onları da öyle kabul et" bu şekilde yaklaşıyorum.
onlar ne yaparsa yapsınlar sen eşini seviyorsan eşinle aranı iyi tutmaya bak, eğer ona yüz çevirirsen o da ailesine gider ve seni de daha çok üzer

akışına bırak biraz..

Bende her şeyi zamana bıraktım...
Akışına...

Konu sahibine de aynısını tavsiye ediyorum. Kimseyi memnun etmeye uğraşma...

senin ve eşinin yaşı kaç bu arada ? eşinin bazı hareketleri çok çocukça geldi bana...sorun olmadığını bile bile sorun çıkartmak ister gibi davranıyor

bence taviz verme fazla..gerekmedikçe konuşma..oraya taşınalım buraya taşınalım lafıda yapma..nasıl olsa nasibiniz yiyecek ekmeğiniz neredeyse oraya gideceksiniz.kimse yazılana engel olamaz..o yüzden bu durumda hiç fikrini söyleme bile yarın birgün senin yüzünden oldu der..sakın yüz verme arkadaşım..çünkü anlattıklarına göre sen bunları hakedecek hiçbirşey yapmamışsın..

hiçbir konuda tartışmaya girme..sessiz ol..duyarsız ve tarafsız ol..eminim düzelecek..

birde kıyafetlerine karışma olayını çok kınadım şahsen....birini ya olduğu gibi kabul edersin yada hiç kabul etmezsin...elinde kuklamı bu insan onu giyme bunu giy muhabbeti yapılıyor..ayıp birşey...biraz saygı...ama kendisine saygı duymayan birinden sana saygı duymasını bekleyemeyiz..eğer dinini bilip tanısaydı zaten böyle davranmazdı ve kimseyi eleştirmezdi..dinimizde hoşgörü vardır...hani nerde ? eşinin ailesinde hoşgörü nerde ?pantalonu çıkartıp etek giydirmekle olmuyorr bu işler..

bitmez bitmez bu istekler bugün pantolonu çıkarsın etek giyersin öbürgün başka birşeyine kulp takarrlar sen yaptıkça istediklerini yenisi gelir, birde en başlarda hiç sorun yokmuş belki de eşinin yapısı son zamanlardaki gibi ve evliliğin ilk aylarında mutluluktan yada yeni düzen olduğu için sesini çıkarmadı...Sen zaten yeterince uyum sağlamaya çalışmışsın kendinden çok taviz verme derim...küserek,tartışarak değilde konuşarak halletmeye çalışın bakalım...nasıl başlarsa öyle gider

K.validenin sakasina da olsa söylemis oldugu laflara cok sasirdim hayret icinde kaldim ve seni gercekten tebrik ediyorum sabrina hayran kaldim hicbir sekilde terbiyesizlik etmeyip agirliginla durmussun. Inan ki ben yapamazdim o an cildirirdim.
Arkadasim sen sakin ol diycem ama olunmuyor ben kendim daha beterim yurt disindayim ailem Türkiye de her moralim bozuldugunda kalbim kirildiginda annemin yaninda olmayi ona sarilip aglamayi istiyorum ama yok malesef. Evlenince seni el bebek gül bebek büyüten ailen olmuyor yaninda bambaska bir dünyada oluyorsun. O yüzden bu hayata alismak zorundasin tabiri caizse ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin.
Ayrica Eskisehire tasinma konusuna gelince inan ki zararli cikarsin canim hergün basina kakilir. K.validen oglunu arar bir sürü laf söyler sen huzursuz olursun. Bunlar benim nacizane düsüncelerim yinede sen bilirsin.

Son düzenleme:
ben okuyunca valla içim şişti.. takmışlar baş göründü, boyun göründü... ayhhh yeter be dedim...
eşini kaybetmedin... fakat çok dikkatli ol, sürekli depresif ve aglayan bayanların eşleri bir süre sonra sıkılıyor ve onlardada başka başka huylar cıkmaya başlıyor...
evde günlerce süren bir küslük yaşamayın.. herşey yoluna girer.. sizinde hassas olmanızdan kaynaklı kötü günler yaşayabilirsiniz, ama dirayetli olmaya calışın

Son düzenleme:
X