5 aylık bebek ek gıda

Ya şu savunmada inanılmaz komiğime gidiyor. Her anne çocugunu bilir her anne çocıgu için en iyisini yapar. Öyle bir dünya yok. Kafanızı duyduklarınızdan yarım yamalak bildiklerinizden bir öteye taşımayacaksınız, binlerce kaynak varken yararlanmayacaksınız sonra çocuğunu en iyi bilir yoo hiçte bilmeyiz neyiz biz insan üstü varlık mı ? Çocugun iç organlarını görüyor musunuz mesela 5 aylık bebeğe iki üzümü sıkıp verdiğinizde şekeri ne oldu ? Kan testi yaptınız mı böbreklerine bakabildiniz mi mesela ? Uzun vadede peki zarar vermeyecegını nerden biliyorsunuz muneccim mi sanıyorsunuz kendinizi ? Bide doktora sordum onayladı diyorsunuz kesinlikle inanmıyorum. Doktor 5 aylık bebeğe tarhanayı falan onayladıysa ciddi şekilde oda kara cahil demekki ismini yazında yanlışlıkla kimse gitmesin. Ayrıca Tarhana için tuz falan yok yazmışsınız olay sadece tuz değil sizin baya alfabeyi yeni öğrenmek gibi en baştan başlamanız lazım yazık bebeğinizin midesine bağırsaklarına böbreklerine kolay gelsin.
Öğrenmek gibi bir amacı yok ki sadece yaptıklarına destek aramak için konu açmış bir de yorum yazanlara hakaret ediyor hiç muhatap olmamak en iyisi

hiç alakası yok, doktorumun önerisiyle 5 aylıkken ek gıdaya "tadımlarla" başladık ve mevsimine her sebzeyi meyveyi tattırmama ragmen, normal şekilde kasıkla ve blw de denememe ragmen ilk zamanlar iştahsız bir çocuktu, erken başlayınca tüm çocuklar herşeyi yer gibi bir kural yok. keşke anneler olarak çevrenin önerileri yerine kitaplar, doktorlar gibi bilimsel yollarla ilerlesek, olan çocuklara oluyor
Bilemiyorum bu konuda kafam cok karisik. Dedigim gibi etrafimdaki nerdeyse herkes cocugunu cok rahat yetistiriyor ve cocuklari da hepsi saglikli mutlu. Onlara gore ben cok pimpirikliyim. Ve gordugum, nerede bebeginin uzerine titreyen, beslenmesini saatli, denemeli vs yapan varsa bebekleri israhsiz mızmız.
Ben de rahat bir yapiya sahip degilim. Size gozlemlerimi soyluyorum.

Bilemiyorum bu konuda kafam cok karisik. Dedigim gibi etrafimdaki nerdeyse herkes cocugunu cok rahat yetistiriyor ve cocuklari da hepsi saglikli mutlu. Onlara gore ben cok pimpirikliyim. Ve gordugum, nerede bebeginin uzerine titreyen, beslenmesini saatli, denemeli vs yapan varsa bebekleri israhsiz mızmız.
Ben de rahat bir yapiya sahip degilim. Size gozlemlerimi soyluyorum.
anladım demek istediginizi ama bu soyledikleriniz farklı şeyler. rahat olmak demek bebege zamanından önce hazmedemeyecegi yiyecekler vermek demek degil. illa her öğünün saatli, belirli bir miktarda olması icin cocugu zorlamak da bence dogru degil. evet cocuga seçenek sunulmalı ve çocuk istedigi kadar yemeli, bu rahatlık olabilir tabiki. yemek konusunda ısrarcı olmak, doydugu halde tabagını bitir diye zorlamak bebegi yemekten sogutabilir

Canim merhaba bana doktorum 4 aylikken tadim yaptir demisti bende oyun oynarken eline kabak havuc veriyordum hem dislerini kasiyordu donmus bir sekil veriyordum ama. Tadim pek yaptirdim yogurt, yogurt corbasi cay kasiginin ucuyla cok az olacak sekilde. Bebegim sadece anne sutu aliyor boyle memelerime kuma gelmis gibi hissediyorum pek veresim yoktu 😂😂 5. Ay kontrolumuzde doktorumuz ek gidaya baslayabilirsin dedi ama yinede her gun vermiyorum 6 ay oncesi bana mantikli gelmedi acikcasi ben de 2 gunde bir veriyorum ama tarhana corbasi degil 😂 bu yaptigin bayagi yanlis tarhana bir cok bilesenin olustugu bir madde onu oyle hop diye verdin cocuga alerjisi neye oldugu anlasilmaz. Sebzelerden ya da meyvelerde baslayabilirsin. Ben eline kabak ve havuc verdigim ve sonradan bir sorun gozlemlemedigim icin bunlari rengeleyip corba yaptim cok sevdi 3 gun sonra avokado ekledim. Yumurta sarisinin tadimini yaptirmistim cok sevmisti bir kac gun sonra yumurta kaynatip sarisini verdim. Yani yapacagin sebze ve meyveleri tek tek cocuga vermek alerjisi olup olmadigini anlayabilmek adina. Bu yuzden sakin ol. He bir de acelesi yok elbet yiyecek bu cocuk
Haklısınız öncelikle güzel açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ediyorum bilinçsizce basladigimiz için oldu sonradan doktoruma danıştiktan sonra beraber yol alarak doğru şekilde ilerliyoruz

Ya şu savunmada inanılmaz komiğime gidiyor. Her anne çocugunu bilir her anne çocıgu için en iyisini yapar. Öyle bir dünya yok. Kafanızı duyduklarınızdan yarım yamalak bildiklerinizden bir öteye taşımayacaksınız, binlerce kaynak varken yararlanmayacaksınız sonra çocuğunu en iyi bilir yoo hiçte bilmeyiz neyiz biz insan üstü varlık mı ? Çocugun iç organlarını görüyor musunuz mesela 5 aylık bebeğe iki üzümü sıkıp verdiğinizde şekeri ne oldu ? Kan testi yaptınız mı böbreklerine bakabildiniz mi mesela ? Uzun vadede peki zarar vermeyecegını nerden biliyorsunuz muneccim mi sanıyorsunuz kendinizi ? Bide doktora sordum onayladı diyorsunuz kesinlikle inanmıyorum. Doktor 5 aylık bebeğe tarhanayı falan onayladıysa ciddi şekilde oda kara cahil demekki ismini yazında yanlışlıkla kimse gitmesin. Ayrıca Tarhana için tuz falan yok yazmışsınız olay sadece tuz değil sizin baya alfabeyi yeni öğrenmek gibi en baştan başlamanız lazım yazık bebeğinizin midesine bağırsaklarına böbreklerine kolay gelsin.
Bu ne saçma bi açıklama ya siz kimsiniz? Yada nesiniz? Doktordan dahamı iyi biliceksiniz yada nasıl yapıp ne kadar verdiğimi nerden biliyorsunuzda böyle çok bilmiş şekilde konusuyorsunuz sizlere bu hakkı kim veriyor sorması ayıptır ya burası açık bi platform herkes herkese soru soruyor cevap veriyor diye istediği şekil konuşmaya hakkı yok kimsenin BİR ÇOCUĞU EN İYİ ANNESİ BİLİR he siz bilmiyorsaniz biraz şüphe edin bence kendinizden her okuyup bilimsele uyarsanız işiniz çok sıkıntı cidden birazda annelik iç güdülerinizi kullanmanızı tavsiye ederim burda bilimden kitaptan bahsedip cahil cahil iş yapmayın bence siz çocuğunuzu öyle buyutuyorsaniz büyütün kimseninde anneligine laf etmeye çalışmayın yaptığım size yanlış gelebilir bunu uygun bir dille aciklayabilirsiniz kalkıp ta yok efendim çocuğa yazık bilmem ne diyaloguna girmeyin benimle

Öğrenmek gibi bir amacı yok ki sadece yaptıklarına destek aramak için konu açmış bir de yorum yazanlara hakaret ediyor hiç muhatap olmamak en iyisi
Yahu ben yapiyorsam tanimadigim insanlardan ne diye destek alayım sizi tanımam etmem sizden destek alsam ne olur almasam ne olur yani kimsinizki siz ben insanca yorum yapanlara insan gibi cevaplar veriyorum kalkıp ta anneligime yaptığım yanlısı abartarak asagilayarak cevap verin diye açmadım bu konuyu insan gibi cevaplar veremiyorsaniz bencede muhattap olmayın lütfen

ay bu ne hakkaten, ek gıdaya baslangıcta meyvesuyu verebilirsin diyen doktor ilk kez duyuyorum, tarhana etsuyu azar azar verebilirsin! neyse konu sahibinin kendi bilecegi iş, elimizden geldigince yol göstermeye calıstık, arastırıp arastırmamak kendisine kalmıs
Bakın hanımefendi bunları doktor söyledi bende doktoruma danıştım doktorumada danışirken doktorumda bana söylerken tadımlık dedi tadimlara baslayabilirsin dedi meyvelerin suyunu iki üç çay kaşığı kadar doğal olan herşeyden bir çay kaşığı iki çay kaşığı kadar veriyorum 6 aylık olduk hâlâ daha vermiyorum tabak tabak ben tadimlardan birşey olurmu diye sordum sizlere oturup çocuğa yedirdim diye değil çocuğun midesi almaz zaten hepsini karıştırıp yada çok çok vermemin ağzına değecek tadını alacak kadar veriyorum yoğurt olsun tarhana olsun tarhanayi en fazla 5 tatlı kaşığından fazla vermiyorum abartilarak anlatılıyor tepkiler veriliyor ben yapı gereği zaten çok pinpirikli bi anneyim yani geceleri uyurken bilr başından ayrılmadan bekliyorum sutumden geçiyor diye kendi yemelerime bile dikkat ediyorum 6 aylık olduk hâlâ baharatlı şeyler yemiyorum bu kadar pimpirikliyken sizce anlatildigi gibi abartildigi gibi şeyler yapar mıyım yada bi anne çocuğuna bu şekil yaparımı ben tadım için sordum millet tabak tabak yediriyorum diye okudu ona göre cevap veriyor herhalde

Maalesef bu konudaki tepkilerin çoğu çok haklı. Benim kızım alerjik bir çocuk ve domatese, buğdaya ve kırmızı ete alerjisi vardı mesela. Yani sizin alt tarafı tarhana çorbası dediğiniz şeyin tümüne. Ben doktora danışmadan bunu kızıma versem muhtemelen çok şiddetli bir alerji atağı geçirirdi. Evet her çocuk farklıdır ama genel kurallar çocukları korumak için var. Doktorlara bu yüzden danışıyoruz. İnsanlar sizi kötülemek için yorum yapmıyor bebeğiniz daha çok ufak dikkati davranmakta fayda var. Sağlıkla büyütün inşallah.
Teşekkür ediyorum öncelikle evet haklısınız bunları yaparken üç gün kuralına uyarak yapıyorum zaten tarhana çorbasını konuyu yazdığım zaman bir iki çay kaşığı kadar yedirmistim hani tadım olsun ağzına değsin diye yoksa yedirmiyorum yani 6 aylık olduk hâlâ doğru düzgün yediriyorum sayılmaz hâlâ tadimlardayim

X