5 aylık bebek ek gıda

Kardesim kuzenlerim ve etrafimdaki cogunluk ek gidaya doktora danismadan gecti ve 3 gun kurali falan uygulamadilar. Evet biz simdi boyle yapiyoruz, yapacagiz ama bazen anneligi zorlastiriyor muyuz acaba diye dusunuyorum, yanlis anlasilmak istemem.
Tarhana ve et suyu baslangic icin iyi degil. Kabak havuc patatesten baslayabilirsiniz.

Merhabalar bebeğim 5 aylık ek gıdaya başladık ev yapımı tarhana çorbası et suyuyla pişirip veriyorum meyve suları sıkıp veriyorum azar azar benim gibi erken başlayan varmı varsa tecrubelerinizi benimlede paylasirmisiniz
Et suyu Dr unuz mu önerdi.Et haşlandığında vitaminini suya vermiyor diye bilgi vermişti hemşiremiz. Havuç , patates,kabak ile sebze çorbası , elma püresi ve ev yapımı yoğurt ilk zamanlar.Ay ay çorbanın içine mercimek, kıyma ekleniyor.Aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocağı bebeğinizi düzenli olarak takip ediyordur.Orada ölçüm için ya da aşıya gittiğinizde beslenme için broşür isteyin yardımcı olurlar.Daha sağlıklı bilgi alırsınız.

Tedirgin olduğumuz için zaten danışiyorum doktora goturucem diyorum veriyorum dediysemde tabak tabak çocuğa yemek yedirmiyorum azar azar birer çay kaşığı tattiriyoruz dedim
Ben de 6 aylıkken başlamıştım ek gıdaya.5 ay bana da erken geldi açıkçası.Cocuk verilen bazı gıdaları yese bile ay olarak uygun değilse hazmedemez .

Doktora danıştım çocuğun kilosu yerinde başında dik tutabiliyor desteklide oturabiliyorsa ve birde yemeğe hevesliyse verebilirsin dedi tadimlarla başla dedi et sulu tarhana çorbası verdiğimi söyledim bi zararı olurmu diyede sordum çok icirmedigin sürece verebilirsin dedi sunuda ekledi çocuk beş aylığı doldurmussa destekle oturup başını dik tutabiliyorsa ve birde yemeğe hevesliyse kilosuda uygunsa tadimlara baslanabilir dedi yani arkadaşlar kendinizi parcaladiginiz kadar bişey yokmuş gördüğünüz üzere meyvenin sularinida sıkıp azar azar verebilirsin dedi şeker yukelemesiymis bilmem neymiş olmuyormus dedi yani anlayacaginiz umarım burdan tepki gösteren anneler anlamışlardır beni
O doktorun bağlı bulunduğu Sağlık Bakanlığı hiç öyle demiyor yalnız.

Merhabalar bebeğim 5 aylık ek gıdaya başladık ev yapımı tarhana çorbası et suyuyla pişirip veriyorum meyve suları sıkıp veriyorum azar azar benim gibi erken başlayan varmı varsa tecrubelerinizi benimlede paylasirmisiniz
Evet veriyorum şu an 5 aylık. Yoğurtla başladık. Şeftalili yogurt ,elma,muz verdim .kilo alımı azaldığı için verdim .Ayrıca araştırıp verdim
180 gün bana çok fazla geldi ve araştırma isteği duydum .meğerse dünya Sağlık örgütünün bir onerisiymis !Eskiden bu sürede 3 aymış! Eskiden annelerimiz bize bu yüzden 3 ayda verirmiş. Şimdi her şey kapitalizmin oyunu olduğu için süreyi 180 güne çektiler neden peki ?çünkü anne sütüyle beslenemeyen ,kilo alamayan bebekler mama yesin diye .Bir de 5 6 aylık bebek sadece mama aldığında ne çok mama tüketir değil mi ? Tam bir pazarlama stratejisi .
Neymiş erken verirsen ek gıda reddi olurmuş. Hiç görmedim çevremde. Hep internetteki saçma sapan şeyler. Her şeyin reddi var maşallah.
Ben doğal ev yoğurdunun ,bebek tarhanasinin mamadan daha faydalı olduğunu düşünüyorum.
Etrafımda erken başlayanların da çocukları hep sağlıklı. Hiç de reflu olmadılar Hiç de sıkıntı çekmediler.
Bizimki yoğurdu çok sevdi mesela. Onları verince emme süresi de uzadı.
Bugün de muz vereceğim bir tatlı kaşığı. Damak tadı gelişsin. Kimseden fetva almaya da niyetim yok.
Böyle her şeyi yiyen bebekler ilerde de yiyor .

Burdaki herkes anneye saldırmış ama kendileri de instamom larin etkisinde haberleri yok. Yok doktor cahilmis, yok anneler cahilmis.bu kadar evham yapmayın sayılara takılmayın. Bebekleri sınırlamayın anneleri sınırlamayın. Her bebek özeldir .kimisi 1 yasinda doğru düzgün ek gıda yemez kimisi 5 aylıkken ağzını açar. Bebeklerin gazi 4 aylıkken biter ,bebekler 6 aylıkken dış çıkarır, bebekler 1.5 2 yaşında konuşur,5 aylık bebek 15 saat uyur,bebekler 2 aylıkken kafasını tutar ,bebekler 6 aydan sonra döner. Hep bir sayı merakı var .
Böyle sınırlar hep Avrupa ülkelerinin getirdiği sınırlar. Kimse de nerden geliyor diye bakmadan sallamış. 180 gün kuralını savunmuş da savunmuş. Siz mi getirdiniz bu kuralı? Doğruluğunu mu kanıtladınız .ee uzmanlar öyle diyor .o uzmanlar zamanında bize tereyağ yedirmedi,yumurta yedirmedi.hatta margarin yedirdiler bir nesile .bunlara mi güveniyorsunuz

Ek gidaya 6.ayda gecip tam doktorlarin istedigi gibi bebegini besleyen bir tanidigim var ve hamile kaldigimi duyunca bana dedigi ilk sey, ek gida icin 6. ayi beklememem ve bebege her besini tattirmam gerektigi oldu. Cunku onun cocuklari hicbir sey yemiyorlar artik ve tanidigim da durumu 6.ayda ek gidaya baslamasina ve herseyi kitaba gore yapmasina bagliyor. Acikcasi etrafimda baska bu sekilde cocuk yetistiren olmadigi icin de kiyas yapamiyorum. Benim cevremdeki nerdeyse herkes bebek 4 aylik olunca artik yavas yavas damla damla besinleri tattirir ve simdiye kadar hicbirinde bir sorun gormedim. Eskiden beri gordugumuz sey o gun sofrada ne varsa bebek de ondan 1 cay kasigi tadardi. Simdilerde ise hersey zorlasti. Ben doktors sormadan bebegi ek gidaya geciremem dersem herhalde cevremdekiler bana guler.
Tabi ki bunu savunmuyorum, dogru olanin da bu oldugunu soylemiyorum ama cocugunu rahat yetistiren ailelerin cocuklari gayet iyi buyuyor saglikli oluyor, bizler ise bebekleri iyice koruyup ustune dustukce daha narin hassas oluyor cocuklar. Kendim cok pimpirikli biri oldugum icin herseyi dogru yapmak istiyorum ama bizim dogrumuz gercek mi, onu da merak ediyorum. Belki de eski usul yetistirmek lazim cocuklari, bilemiyorum..

Ek gidaya 6.ayda gecip tam doktorlarin istedigi gibi bebegini besleyen bir tanidigim var ve hamile kaldigimi duyunca bana dedigi ilk sey, ek gida icin 6. ayi beklememem ve bebege her besini tattirmam gerektigi oldu. Cunku onun cocuklari hicbir sey yemiyorlar artik ve tanidigim da durumu 6.ayda ek gidaya baslamasina ve herseyi kitaba gore yapmasina bagliyor. Acikcasi etrafimda baska bu sekilde cocuk yetistiren olmadigi icin de kiyas yapamiyorum. Benim cevremdeki nerdeyse herkes bebek 4 aylik olunca artik yavas yavas damla damla besinleri tattirir ve simdiye kadar hicbirinde bir sorun gormedim. Eskiden beri gordugumuz sey o gun sofrada ne varsa bebek de ondan 1 cay kasigi tadardi. Simdilerde ise hersey zorlasti. Ben doktors sormadan bebegi ek gidaya geciremem dersem herhalde cevremdekiler bana guler.
Tabi ki bunu savunmuyorum, dogru olanin da bu oldugunu soylemiyorum ama cocugunu rahat yetistiren ailelerin cocuklari gayet iyi buyuyor saglikli oluyor, bizler ise bebekleri iyice koruyup ustune dustukce daha narin hassas oluyor cocuklar. Kendim cok pimpirikli biri oldugum icin herseyi dogru yapmak istiyorum ama bizim dogrumuz gercek mi, onu da merak ediyorum. Belki de eski usul yetistirmek lazim cocuklari, bilemiyorum..
Demir ilacının içinde keciboynuzu pekmezi var. Hangi anne bunu verir normalde .kimse 6 aydan önce vermez değil mi ?Ama zora geldi mi nasıl da veriyoruz .

Ben ek gıdaya 4 buçuk aylıkken sadece ara öğünlerinde yoğurt ve meyve püresi ile başlamıştım. İlk üç gün önemli,eğer alerjik reaksiyon vermiyor kusma yada ishal yapmıyorsa sorun olmaz bence. Ve kaka rengi önemli ben çok takıntı haline getirmiştim o dönem. Şifa olsun bebise 🙏🧿

Evet veriyorum şu an 5 aylık. Yoğurtla başladık. Şeftalili yogurt ,elma,muz verdim .kilo alımı azaldığı için verdim .Ayrıca araştırıp verdim
180 gün bana çok fazla geldi ve araştırma isteği duydum .meğerse dünya Sağlık örgütünün bir onerisiymis !Eskiden bu sürede 3 aymış! Eskiden annelerimiz bize bu yüzden 3 ayda verirmiş. Şimdi her şey kapitalizmin oyunu olduğu için süreyi 180 güne çektiler neden peki ?çünkü anne sütüyle beslenemeyen ,kilo alamayan bebekler mama yesin diye .Bir de 5 6 aylık bebek sadece mama aldığında ne çok mama tüketir değil mi ? Tam bir pazarlama stratejisi .
Neymiş erken verirsen ek gıda reddi olurmuş. Hiç görmedim çevremde. Hep internetteki saçma sapan şeyler. Her şeyin reddi var maşallah.
Ben doğal ev yoğurdunun ,bebek tarhanasinin mamadan daha faydalı olduğunu düşünüyorum.
Etrafımda erken başlayanların da çocukları hep sağlıklı. Hiç de reflu olmadılar Hiç de sıkıntı çekmediler.
Bizimki yoğurdu çok sevdi mesela. Onları verince emme süresi de uzadı.
Bugün de muz vereceğim bir tatlı kaşığı. Damak tadı gelişsin. Kimseden fetva almaya da niyetim yok.
Böyle her şeyi yiyen bebekler ilerde de yiyor .
Aynen öyle katılıyorum düşüncelerinize

Yok ya o kadarla kalmamıştır size anam babam usulü bilim ödülü ve yüz yılın en bilinçli anne ödülünü de vermiştir, hatta artık tıp fakültelerinde 5 aylık bebeğe et sulu tarhana çorbası verme eğitimi de verilecektir engiiiiiiiin bilinciniz sayesinde
Bizim anlayacak birşeyimiz yok sizin olduğu için konu açıp sordunuz dimi
Lafı nereden anladiniz acaba?
Yada doktorun bana tepki vermediğine niye bu kadar gocundunuzki? bilmediğim için sordum sizlere doktorada aynı şekilde sordum sonuçta bende herkes gibi bi anneyim evladım için neyi uygun goruyorsam araştırıp soruşturup onu yapıyorum

Ben ek gıdaya 4 buçuk aylıkken sadece ara öğünlerinde yoğurt ve meyve püresi ile başlamıştım. İlk üç gün önemli,eğer alerjik reaksiyon vermiyor kusma yada ishal yapmıyorsa sorun olmaz bence. Ve kaka rengi önemli ben çok takıntı haline getirmiştim o dönem. Şifa olsun bebise 🙏🧿
Çok teşekkür ediyorum❤️

Haklısınız soylediklerinize katılıyorum ama soylede bi gerçek var her anne kendi çocuğunu bilir ona göre davranır yani burdaki insanların bana verdikleri veyahut başkalarına verdikleri tepkileride çok saçma buluyorum çocuğa veriyorum yediriyorum diye kötü anne olmuş olamam herhalde değilmi her anne kendi çocuğunu için çabalayip doğruyu yapmak ister ben 5 aylık yedirmeye başladım diye kötü anne sen 6 aylık vermeye başladın diyr mükemmel anne olmuyorsun genel olarak söylüyorum yani çocuk kendini hazır hissetmeye basladimi yavaş yavaş tattirarak ona sağlıklı gelecek şeylerle baslanabilir bence

Siz cocugunuza 6 aylık olana kadar hicbirsey taddirmadinizmi yada ağzına biseyleri deydirmedinizmi surda bana çene çalan çoğu insanin eminimki benden daha çok yaptığı birsuru hataları vardır
Üye çok önemli bir şey söylemiş size. Verdiğiniz cevaba bak. İnatla bilgisiz olacağım diyorsunuz.

5 aylık bebeğe et suyuna tarhana çorbası vermeyi onaylayan bir doktorumsu cahilden de ötedir
Yazık ya nasıl da hırs yapmışsınız
Aynı istikrarı bebeğinizi sağlıklı beslemeye de gösterseniz keşke
Edepsizce dil uzattığınız annemi anlatayım size, kendisi 36 yıl önce doktorların bile yaşama ihtimali çok düşük dediği prematüre bebeği (iç organları ve uzuvları tamamlanmamış, genetik hastalıkları olan) bir bebeği tüm dış etkenlerden ve kendinden koruyarak doktorların önerdiğinden bir tık şaşmadan kendi kafasıyla hareket etmeden besleyip hayata tutunduran bir anne
Bir çay kaşığı bile olmayacak birşey ağzına koymayan bu sayede bebeği yaşayan bir anne
Bebeği tüm gelişimi tamamlanıp doktor adım adım tadıma yoğurtla elmayla başlayabilirsin artık diyene kadar yalnızca anne sütü ve doktorun önerdiği mamayla biberon bile kullanmadan besleyen bir anne
Hayal kırıklığına uğrayacaksınız ama o zamanki yokluklara zorluklara rağmen hiç cahil bir kadın değildi annem, ispatı da benim
Anneannem ve babaannem cahildi, teyzem cahildi ama annem ve halam değildi
Geçmişte bebek ölümlerinin çok daha fazla görülmesinin nedeni cahiliyet ve sizde olduğu gibi doğruyu kabullenmeme inadıdır
Al sana annem, oku oku feyz al bebeğine bir faydası olsun
Terbiyeyi kimseden öğrenmeyeceğiniz belli zaten onu anladık çoktan da bari bebeği doğru beslemeyi öğrenebilseydiniz bizim derdimiz buydu
Allah o sübyanı korusun, biz büyüdük hatta bilime ilime göre büyüttük de o sübyan nasıl sağlıklı büyüyecek muamma
Benim çocuğumun herhangi bir sağlık sorunu yok bu bir ikincisi çocuk gayet sağlıklı diye bi tık korkmadan veriyorum çocuğumda herhangi bir sıkıntı olsaydı veyahut prematüre bir bebek olsaydı bende elbette dikkat eder üstüne titrerdim ben burda insanca soru sorup fikir danıştım ama aldığım tepkileridr hakedecek bi anne değilim benim bildiğim doğrular size veyahut sizin bildiğiniz doğrular bana yanlış gelebilir ama bunu karşınızdaki insanı kırmadan incitmeden soylemenizdr fayda var çok büyük tepki gösterip anneligime kadar laf ederseniz karsiligindada benden teşekkür beklemezsiniz herhalde değilmi

Benimde 5 aylık kızım var anne sütü almıyor yeni bıraktı doktor yoğurtla başlamamı önerdi bir hafta yavaş yavaş artırarak yoğurt verdim bu hafta sebze suyuna (havuç,brokoli,karnabahar gibi sebzeleri haşlayıp onun suyuyla)irmikli çorba vermeye başladım tuz yağ yok tarhanada tuz varsa vermeyin et suyu içinde erken 8 aylık olunca verilmesi doğru hiç olmazsa sağlık ocağındaki dr danışın meyveleri ayına uygun cam rendeden geçirip verin ben elma armut gibi alerjik olmayan meyvalarda başladım sağlıkla büyüsün

X