5 aylık bebek ek gıda

Benimde 5 aylık kızım var anne sütü almıyor yeni bıraktı doktor yoğurtla başlamamı önerdi bir hafta yavaş yavaş artırarak yoğurt verdim bu hafta sebze suyuna (havuç,brokoli,karnabahar gibi sebzeleri haşlayıp onun suyuyla)irmikli çorba vermeye başladım tuz yağ yok tarhanada tuz varsa vermeyin et suyu içinde erken 8 aylık olunca verilmesi doğru hiç olmazsa sağlık ocağındaki dr danışın meyveleri ayına uygun cam rendeden geçirip verin ben elma armut gibi alerjik olmayan meyvalarda başladım sağlıkla büyüsün
Evet yoğurdu bende veriyorum tarhanada kendimizin yaptığı bebek tarhanası tarifiyle etin direk kendisini değilde suyunu kaynamış suyla sulandirip seyreltip öyle veriyorum tuz vs bişey yok yani içinde meyveleride aynı dediğiniz şekil yapıyorum günde iki öğün şeklinde oluyor 6 aylık olduk zaten şükür bi sikintimizda olmadı şimdiye kadar

Kime göre neye göre önemli?
Benim bilgim veyahut bilgisizligime nasıl bu kadar emin karar verebildiniz?
Görünüyor bilgisizliğiniz. Elinizde telefon, eltim nereye gitmiş, kuzenimin cinsiyet partisi nasıl olmuş diye bakacağınıza, instagrama #ekgida yazsanız pek çok hekimin bilgi paylaşımlarını görürdünüz.

Haklısınız soylediklerinize katılıyorum ama soylede bi gerçek var her anne kendi çocuğunu bilir ona göre davranır yani burdaki insanların bana verdikleri veyahut başkalarına verdikleri tepkileride çok saçma buluyorum çocuğa veriyorum yediriyorum diye kötü anne olmuş olamam herhalde değilmi her anne kendi çocuğunu için çabalayip doğruyu yapmak ister ben 5 aylık yedirmeye başladım diye kötü anne sen 6 aylık vermeye başladın diyr mükemmel anne olmuyorsun genel olarak söylüyorum yani çocuk kendini hazır hissetmeye basladimi yavaş yavaş tattirarak ona sağlıklı gelecek şeylerle baslanabilir bence
5-6 aylık cocuk nasıl kendini hazır hissetmeye baslıyor, gerçekten anlamadıgım icin soruyorum
arkadaslar gayet güzel acıklamıs ama okadar eleştiriye kapalısınız ki
meyvesuyu zararlı diyorlar, siz halen savunuyorsunuz altı üstü bir cay kasıgı verdim diye. yanlıs, bunu tüm doktorlar soyluyor, meyvenin kendisini yemesi lazım ek gıdaya gectiginde. üstelik ek gıdaya tarhana, et suyu, meyvesuyuyla başlanmaz. sagdan soldan duyduklarınızla degil doktorunuzla önerisiyle ilerlemeniz gerekiyor.

Diplomasini cope atabilir, cok net 🤓
ay bu ne hakkaten, ek gıdaya baslangıcta meyvesuyu verebilirsin diyen doktor ilk kez duyuyorum, tarhana etsuyu azar azar verebilirsin! neyse konu sahibinin kendi bilecegi iş, elimizden geldigince yol göstermeye calıstık, arastırıp arastırmamak kendisine kalmıs

5-6 aylık cocuk nasıl kendini hazır hissetmeye baslıyor, gerçekten anlamadıgım icin soruyorum
meyvesuyu zararlı diyorlar, siz halen savunuyorsunuz altı üstü bir cay kasıgı verdim diye. yanlıs, bunu tüm doktorlar soyluyor, meyvenin kendisini yemesi lazım ek gıdaya gectiginde. üstelik ek gıdaya tarhana, et suyu, meyvesuyuyla başlanmaz. sagdan soldan duyduklarınızla degil doktorunuzla önerisiyle ilerlemeniz gerekiyor.
Doktorumuzada danıştım hanimefendi merak etmeyin yaptiklarimda herhangi bir yanlış görmedi sadece doyurmayacak şekilde verin dedi tadımlık yani anne sütüyle devam edin tadım olarak yedirebilirsiniz üç gün kuralına uyarak dedi

Ayrıca çocuk kendini tabikide hazır hissedicek desteksiz oturabilicek başını dik tutabilecek yemeğe istekli olucak çocuğa ne verip vermemeniz gerektiği konusunda maşallah ustasiniz ama verirkende çocuğun kendini hazır hissedip hissetmemesi umrunuzda değil nasılsa küçük bilmez diye istemeyen çocuğa bile herşeyi dayatirsiniz hazirmis değilmiş umrunuzda olmaz ama lafa gelince bana cırlarsınız

Ek gidaya 6.ayda gecip tam doktorlarin istedigi gibi bebegini besleyen bir tanidigim var ve hamile kaldigimi duyunca bana dedigi ilk sey, ek gida icin 6. ayi beklememem ve bebege her besini tattirmam gerektigi oldu. Cunku onun cocuklari hicbir sey yemiyorlar artik ve tanidigim da durumu 6.ayda ek gidaya baslamasina ve herseyi kitaba gore yapmasina bagliyor. Acikcasi etrafimda baska bu sekilde cocuk yetistiren olmadigi icin de kiyas yapamiyorum. Benim cevremdeki nerdeyse herkes bebek 4 aylik olunca artik yavas yavas damla damla besinleri tattirir ve simdiye kadar hicbirinde bir sorun gormedim. Eskiden beri gordugumuz sey o gun sofrada ne varsa bebek de ondan 1 cay kasigi tadardi. Simdilerde ise hersey zorlasti. Ben doktors sormadan bebegi ek gidaya geciremem dersem herhalde cevremdekiler bana guler.
Tabi ki bunu savunmuyorum, dogru olanin da bu oldugunu soylemiyorum ama cocugunu rahat yetistiren ailelerin cocuklari gayet iyi buyuyor saglikli oluyor, bizler ise bebekleri iyice koruyup ustune dustukce daha narin hassas oluyor cocuklar. Kendim cok pimpirikli biri oldugum icin herseyi dogru yapmak istiyorum ama bizim dogrumuz gercek mi, onu da merak ediyorum. Belki de eski usul yetistirmek lazim cocuklari, bilemiyorum..
hiç alakası yok, doktorumun önerisiyle 5 aylıkken ek gıdaya "tadımlarla" başladık ve mevsimine her sebzeyi meyveyi tattırmama ragmen, normal şekilde kasıkla ve blw de denememe ragmen ilk zamanlar iştahsız bir çocuktu, erken başlayınca tüm çocuklar herşeyi yer gibi bir kural yok. keşke anneler olarak çevrenin önerileri yerine kitaplar, doktorlar gibi bilimsel yollarla ilerlesek, olan çocuklara oluyor

Ayrıca çocuk kendini tabikide hazır hissedicek desteksiz oturabilicek başını dik tutabilecek yemeğe istekli olucak çocuğa ne verip vermemeniz gerektiği konusunda maşallah ustasiniz ama verirkende çocuğun kendini hazır hissedip hissetmemesi umrunuzda değil nasılsa küçük bilmez diye istemeyen çocuğa bile herşeyi dayatirsiniz hazirmis değilmiş umrunuzda olmaz ama lafa gelince bana cırlarsınız
çok çirkin uslubunuz, eleştiri almaya kapalıysanız konu açmayın, terbiyesizliğe gerek yok

hiç alakası yok, doktorumun önerisiyle 5 aylıkken ek gıdaya "tadımlarla" başladık ve mevsimine her sebzeyi meyveyi tattırmama ragmen, normal şekilde kasıkla ve blw de denememe ragmen ilk zamanlar iştahsız bir çocuktu, erken başlayınca tüm çocuklar herşeyi yer gibi bir kural yok. keşke anneler olarak çevrenin önerileri yerine kitaplar, doktorlar gibi bilimsel yollarla ilerlesek, olan çocuklara oluyor
Ek gidaya meyve sulari ile baslayan sebzeyi nasil sevdirecek o da ayri bir tartisma konusu...

Merhabalar bebeğim 5 aylık ek gıdaya başladık ev yapımı tarhana çorbası et suyuyla pişirip veriyorum meyve suları sıkıp veriyorum azar azar benim gibi erken başlayan varmı varsa tecrubelerinizi benimlede paylasirmisiniz
Canim merhaba bana doktorum 4 aylikken tadim yaptir demisti bende oyun oynarken eline kabak havuc veriyordum hem dislerini kasiyordu donmus bir sekil veriyordum ama. Tadim pek yaptirdim yogurt, yogurt corbasi cay kasiginin ucuyla cok az olacak sekilde. Bebegim sadece anne sutu aliyor boyle memelerime kuma gelmis gibi hissediyorum pek veresim yoktu 😂😂 5. Ay kontrolumuzde doktorumuz ek gidaya baslayabilirsin dedi ama yinede her gun vermiyorum 6 ay oncesi bana mantikli gelmedi acikcasi ben de 2 gunde bir veriyorum ama tarhana corbasi degil 😂 bu yaptigin bayagi yanlis tarhana bir cok bilesenin olustugu bir madde onu oyle hop diye verdin cocuga alerjisi neye oldugu anlasilmaz. Sebzelerden ya da meyvelerde baslayabilirsin. Ben eline kabak ve havuc verdigim ve sonradan bir sorun gozlemlemedigim icin bunlari rengeleyip corba yaptim cok sevdi 3 gun sonra avokado ekledim. Yumurta sarisinin tadimini yaptirmistim cok sevmisti bir kac gun sonra yumurta kaynatip sarisini verdim. Yani yapacagin sebze ve meyveleri tek tek cocuga vermek alerjisi olup olmadigini anlayabilmek adina. Bu yuzden sakin ol. He bir de acelesi yok elbet yiyecek bu cocuk

Maalesef bu konudaki tepkilerin çoğu çok haklı. Benim kızım alerjik bir çocuk ve domatese, buğdaya ve kırmızı ete alerjisi vardı mesela. Yani sizin alt tarafı tarhana çorbası dediğiniz şeyin tümüne. Ben doktora danışmadan bunu kızıma versem muhtemelen çok şiddetli bir alerji atağı geçirirdi. Evet her çocuk farklıdır ama genel kurallar çocukları korumak için var. Doktorlara bu yüzden danışıyoruz. İnsanlar sizi kötülemek için yorum yapmıyor bebeğiniz daha çok ufak dikkati davranmakta fayda var. Sağlıkla büyütün inşallah.

Haklısınız soylediklerinize katılıyorum ama soylede bi gerçek var her anne kendi çocuğunu bilir ona göre davranır yani burdaki insanların bana verdikleri veyahut başkalarına verdikleri tepkileride çok saçma buluyorum çocuğa veriyorum yediriyorum diye kötü anne olmuş olamam herhalde değilmi her anne kendi çocuğunu için çabalayip doğruyu yapmak ister ben 5 aylık yedirmeye başladım diye kötü anne sen 6 aylık vermeye başladın diyr mükemmel anne olmuyorsun genel olarak söylüyorum yani çocuk kendini hazır hissetmeye basladimi yavaş yavaş tattirarak ona sağlıklı gelecek şeylerle baslanabilir bence
Ya şu savunmada inanılmaz komiğime gidiyor. Her anne çocugunu bilir her anne çocıgu için en iyisini yapar. Öyle bir dünya yok. Kafanızı duyduklarınızdan yarım yamalak bildiklerinizden bir öteye taşımayacaksınız, binlerce kaynak varken yararlanmayacaksınız sonra çocuğunu en iyi bilir yoo hiçte bilmeyiz neyiz biz insan üstü varlık mı ? Çocugun iç organlarını görüyor musunuz mesela 5 aylık bebeğe iki üzümü sıkıp verdiğinizde şekeri ne oldu ? Kan testi yaptınız mı böbreklerine bakabildiniz mi mesela ? Uzun vadede peki zarar vermeyecegını nerden biliyorsunuz muneccim mi sanıyorsunuz kendinizi ? Bide doktora sordum onayladı diyorsunuz kesinlikle inanmıyorum. Doktor 5 aylık bebeğe tarhanayı falan onayladıysa ciddi şekilde oda kara cahil demekki ismini yazında yanlışlıkla kimse gitmesin. Ayrıca Tarhana için tuz falan yok yazmışsınız olay sadece tuz değil sizin baya alfabeyi yeni öğrenmek gibi en baştan başlamanız lazım yazık bebeğinizin midesine bağırsaklarına böbreklerine kolay gelsin.

Son düzenleme:
X