20'lik ve gömük Dişlerle ilgili paylaşım alanı

Sedasyon önerdi mi diş hekiminiz peki? Sedasyonla uyku haline yakın bir duruma geçiyorsunuz. Operasyonun çoğunu hatırlamıyor insanlar bu şekilde. Böylece alt çenenize gereken işlemleri yaptırabilirsiniz. Daha önce yaptırmadığın için pek bilmiyorum tabii ki diş hekiminizle konuşun bakalım belki işe yarar.
İnşallah tşk ederim

Dun, uzun zamandir gomulu ve yatay sekilde duran alt 20lik disimi ameliyatla aldirdim. Ozel hastanede cene cerrahisine yaptirdim. Oncesinde okadar sacma korkunc yazilar okumustumki dr igneyi yapıp uyusmasini beklerken disariya cikti aglama krizine girdim kalktim koltuktan kendimede epey sinir oldum. Esim zarzor ikna etti geri oturttular.. pozisyonuna ve gomulu olmasina ragmen hicbir agri hissetmedim baskilar disinda.. disim agzima dusunce sasirdim ne cabuk bitti dedim max. 10 dakka surdu. 45 dakikada disimi aldirmis eve geri donup yatagima yatmistim :) emzirdigim icin kisitli agri kesici verildi. Itiraf etmeliyim ki uyusukluk gecince cok zorlandim parol disinda hapta yasak olunca baya cektim agriyi. Bugun 2. Gun agri azaldi ama hala kemik ve kesilen yara yeri sizliyor. Kanama ve sislik olmadi. Eve geldigimde 10 dakika buz koyup 10 dakika cektim 2kez. En sinir bozucu yani yemek yiyememek.. dünden beri çorba ve sütle besleniyorum 0 ekmek..😔 emzirmede eklenince baya halsiz kaliyorum. 10gun sonra dikisler alinacak insallah biran once yemegimi rahat yiyip bu sizlama seklindeki agrilardan kurtulurum.. cektirmek isteyenler hic korkmasin ameliyatta birsey yok asil sonrasi agrili onada hersekil dayaniyor insan

Şuan sağ alt 20lik dişiyle uğraşıyorum yavaş yavaş çıkıyor gibi ama dişlerimi hiçbir türlü sıkamıyorum ve aşırı bir ağrı var sabah uykumdan uyandım ağrı kesici içtim yemek yerken asla çiğneyemiyorum virüsten dolayıda doktorada gidemiyorum önerileriniz nelerdir

Merhaba herkeste 4 tane oluyor mu 20 lik diş 2 üst 2 altta galiba benim altta yok. Ya da gömülü. Hic bir sıkıntı yaşamıyorum cok şükür ama bir arkadaşım çektir ilerde çekersin ağrısı cok kötü vs dedi doğum sonrası çektirsem mi kafam karıştı :bicak:o_O
Yukarda bir tanesi çıkmıştı onu 2 sene evvel çektirdim. Geriye kaldi 3 ama yok yani hiç biri ortada 🤔

Merhaba
Dün çürük ve biçimsiz çıkan 20 lik disimle hemen yanındaki us t çenede bulunan çiğneme disimi komplike dis çekimi olarak çektirdim.
Muhteşem ağrılar sonucu bugün 24 saat olacaktı ki dişime bakınca içinde parca kaldığını fark ettim. Dayanılmaz ağrının sebebi buymuş demekki. Ve bu dişci bizden 2 dis çekimi icin biri 20'lik, diğeri komplike dis çekimi olmak uzere toplamda 350 tl aldı . O kadar işini iyi bildiğini idda ederek yaptılar ama içinde resmen dis kalmış yaramın. Resmini ekliyorum. Bugün gidip onu da cektirecegim:KK43: çok canım yanıyor..
CYMERA_20201110_130153.jpg

Merhaba arkadaşlar, 20lik dişim birkaç yıldır ara ara çıkma halindeydi. Sağ tarafımda üst ve alt sanırım biraz çıkmış, altı görebildim biraz çıkmış üstü göremedim. Ara ara yanağımı ve bademciğimi şişiriyordu sonra geçiyordu. Birkaç gündür yine başladı yanağımda öyle bir yara yaptı ki yemek yiyesim bile gelmiyor çok acıyor, hatta çenemde bile belli bir yere bastırınca acıyor. İzmir`deyim bir doktor önerisi olan var mıdır? Özel hastanelerin pahalı olduğunu duydum açıkçası şu an ona verecek durumum yok.

Merhaba arkadaşlar, 20lik dişim birkaç yıldır ara ara çıkma halindeydi. Sağ tarafımda üst ve alt sanırım biraz çıkmış, altı görebildim biraz çıkmış üstü göremedim. Ara ara yanağımı ve bademciğimi şişiriyordu sonra geçiyordu. Birkaç gündür yine başladı yanağımda öyle bir yara yaptı ki yemek yiyesim bile gelmiyor çok acıyor, hatta çenemde bile belli bir yere bastırınca acıyor. İzmir`deyim bir doktor önerisi olan var mıdır? Özel hastanelerin pahalı olduğunu duydum açıkçası şu an ona verecek durumum yok.
Canım izmir de değilim ama ben de özelde çektirdim. 20 lik diş çekimi normal dişten pahalı oluyor.

Pardon üstteki mesaj size aitmiş dikkat etmemişim soruyu sormadım varsayın teşekkür ederim :)
Canım estağfirullah yakın zamanda yaptırdım 150 lira aldılar 20 lik dişe. Bir de komplike dis cekimim vardı 200 aldı ona da. Özel de hep aynıdır ya da bu fiyat skalasindadir sanıyorum ki.

Ben Okmeydanı diş hastanesinde ikisini, Çapa da diğer ikisini aldırmıştım. Acelesi yoksa dişlerinizin Çapa’daki diş hekimlerinin yetenekleri için bile tavsiye ederim. Sadece uzun beklemeleri göze almanız gerekiyor. Benim ince derili cildimden dolayı yanaklarım 3 gün boyunca davul gibi şişmişti.

bugun itibariyle tek bir yirmiliğim kalmış durumda oda en kısa zamanda alınacak şuana kadar hiç bir işlemde canım yanmadı gayet normaldi...

Yaklaşık bir yıl kadar önce sol üst yirmilik dişim patladı yavaş yavaş çıktı fakat yarı gömülü şekilde çıkmış ben farkında değildim. Bu yaz dilimin arkasında bir ağrı hissetmeye başladım, boğaz enfeksiyonudur diye üzerine pek düşmedim. İlerleyen günlerde çenemi açmamaya başladım ve ufak ufak ağrı hissettim. Hemen bir antibiyotik aldım ve 7 gün kullandım. Çenemi açabiliyordum. Akabinde dişçimden randevu aldım ve üstteki yarı gömülü dişimi saniyeler içinde çekti. Dişcim sol alt yirmilik dişimin yan şekilde gömülü olduğunu ve operasyonla alınması gerektiğini söyledi. Yaklaşık bir hafta sonu operasyon için gittim, internetten biraz araştırdım yarım saat bir saat süren bir operasyon olduğunu gördüm. Fakat cerrahım çok iyi ve deneyimliydi. Sadece 9 dakikada gömülü dişimi kırmadan ustalıkla çıkardı. İyileşme sürecinde uyutmayacak ağrılar yaşamadım. Bir gömülü dişim daha var ilerleyen süreçte onu da aldıracağım.

Benim alt çenede yan ve gömülü yirmilik dişim vardı çene kemeğimin içindeydi kökü. Diş yanında kist oluşmuştu çene kisti. Diş teli için gittiğimde öğrendim ve doktor acil kistin alınması gerektiğini yoksa çenemin kırılacağını söyle 6 ay önce ameliyat oldum aynı anda hem 20 lik diş alındı hem kist temizlendi. Çok hafif bi şişlik oldu ama asla dayanamayacak kadar acı hissetmedim doktorum müthiş bi doktor tam bir profesyonel

Alt çenedeki yirmilik dişlerimin ikisi de gömülü ve yamuk. Yarım yamalak çıkmış durumdalar. Birkaç kere devlet hastanesine gittim ancak dişimin sinire çok yakın olduğunu söyleyerek üniversite hastanesinde çene cerrahı tarafından dişimi çektirmemi söylediler. Üniversite hastanesine de randevu bulmak imkansıza yakın olunca ve araya da pandemi girince boşvermiştim dişleri. Ancak 2 hafta önce sol alt yirmilik dişimin enfeksiyon olmasıyla tavsiye üzerine özel kliniği olan bir diş hekimine gittim. Direkt enfeksiyonun geçsin çekelim dişini sinire o kadar da yakın değil sorun olmaz dedi. 2 gün önce de çektirdim dişimi ve sürecim de gayet iyi geçiyor. Çok zor ve uğraştırıcı bir dişti yarım saatten fazla uğraştı diş hekimim. Ancak ben diş çekiminden hemen sonra ödem ve şişlik olmaması için ilaç aldığım ve ağrı kesicilerimi de düzgün aldığımdan şişlik ve ağrım minimum oldu. Damağımda dikiş var o biraz beni zorluyor. Sol tarafım iyileşince sağ taraftaki yirmilik dişim çekilecek umarım onu da bu şekilde rahat atlatırım.

Yirmi yaş dişimiz niçin geç çıkıyor?

İnsan vücudundaki bazı organların günümüzde pek işlevleri olmamasına rağmen insanlık tarihinin başlangıcında önemli roller oynadıkları sanılıyor. Vücudumuz sanki başka şeyler de yapabilmek için yaratılmış gibidir. Örneğin çok ilginç yerlerimizde kıllar vardır, dizlerimiz olması gerekenden çok büyüktür, ayaklarımızda bu kadar parmağa ihtiyaç var mıdır, apandisitimiz vücudumuzda ne arıyor?
Kılların nedeninin ilk insanların duygularını sadece sesle değil hareket ve koku ile de iletmeleri olduğu sanılıyor. Vücudumuzun bazı bölgelerinde bulunan tüy ve kılların ana görevleri koku üretip özellikle erkek ve dişi arasında iletişim kurmaktı. Aynı şekilde apandisitin de başlangıçta ot yiyen atalarımızın otlarını sindirmekte kullandıkları, ama zamanla otlamaktan vazgeçtikleri için körelen bir organ olduğu sanılıyor.
Yabancıların "akıl dişi" de dedikleri yirmi yaş dişleri geç çıktıkları gibi, çoğu kez problem de yaratırlar ve diş hekimlerince derhal çekilmeleri önerilir. Aslında çiğnemede pek fonksiyonu da olmayan bu dişler bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır. Onların çiğ yiyecekleri yemek için daha kuvvetli bir çeneye ve dişlere ihtiyaçları vardı.
Zaten diğer bütün dişlerimiz de aynı anda çıkmaz. Önce süt dişleri çıkar. Onlar döküldükten sonra ön dişler ve köpek dişleri çıkar sonra da azı dişleri. Yirmi yaş dişleri bu sırayı biraz geçirerek takip eder. Bütün bu olaylar olurken de çenemiz gelişmeye devam eder, ancak 20 yaşını geçtikten sonra yirmi yaş dişlerine çene kemiğimizde yer açılır.
İnsanlık geliştikçe yirmi yaş dişine de çenemizde o kadar az yer kalıyor, yani insanın evriminde çene gittikçe küçülüyor. Bu nedenle bazı insanlarda bu dişler hiç çıkmadan gömülü olarak kalabiliyor. Yerine tam oturmadığından çürüyebiliyor, iltihap yapabiliyor. Bir fonksiyonu olmadığından da diş hekimleri çekip almayı tercih ediyorlar.
Görevleri sadece çiğnemek olmasına rağmen dişlerimizin içinde sinirler de vardır. Bu sinirler dişlerimizle ilgili acı, ağrı ve ısıyı beynimize iletirler. Yani dişimiz çürürse sinir bir problem olduğu konusunda beynimizi ikaz eder ama nedense bu ikazı diş çürdükten, iş işten geçtikten sonra yapar, diş hekimleri de o dişi kurtarmak için önce sinirini alırlar.
Benimde çene yapım dar o yüzden

X