2023 Yıllık Harcama Günlüğü

bu sefer her harcamami kesinkes yazacağım dediğim için ekstraları ekliyorum.
sabah terapist+kahve : 1246tl

sonra istasyon için her ayın 15 inde aidat toplandigi aklıma geldi : 250 TL aidat

gece Instagram da bir kedinin hastalandigi için para topladığını gördüm.
bu tarz yardım /bağışları tamamen o anki hislerime göre yapıyorum, başka bir şey düşünmüyorum
hissim vermem gerekiyorsa veriyorum , kandırılmak vs umrumda değil.
yakın zamanda dünya üzerinde en sevdiğim canlılardan biri olan kedi oğlumu aniden kaybettim,
yasım bir ömür sürecek.
her neyse ,
o kedi için içinde 700 TL.

Total 16 Mart harcamasi : 2196 TL.

herhalde senenin en harcamali günü oldu
beğendiğim bir kanala abonelik ; 80 TL
market alışverişi; 132 TL
pazar gunu annemin doğum günü
babam evde alkollü bir yemek hazırlayacak bir kısmını ben karşılamak istedim ; 500 TL
anneme doğum günü hediyesi altın küpe ;4000 TL ( inanılmaz içime sinerek aldım, inanılmaz umarım annem düşündüğüm kadar beğenir )
kitap alışverişi; 132 TL
kahve,bedava hakkımı kullandım ; sadece şurup parası verdim : 7 TL
eve değer verdiğim insanlar geldi onlara tatlı sözüm vardı ; 245 TL
benzin : 718 TL
totalde :
5814 TL

gece neredeyse bitti,
bu saatten sonra para harcamam diye düşünüyorum
nöbette iken harcamalarım çok dengesiz oluyor.

neyse günün harcaması
137 TL yemek parası.

Hesabımdaki 40 bini teb günlük faizli hesabıma gönderdim.
günlük faiz işlediği için vade bozulmuyor ve aylık faiz miktarı ortalama 780/820 TL arası değişecek .
Kırk bin liranın bir ay sonunda faizi 780-820 lira mi 😮😮😮😮😮
Ben bugüne kadar dolar aldım, altın aldım, halka arza katıldım,bitcoin aldım, gümüş bile aldım. Hiç günlük faiz olayına girmedim. Bu kadar veriyor mu?
Sıklıkla paramı tlde tutardım bitcoinler düşüş yaşadığında alayım diye, tlde tutarken günlük faiz olayını araştırayim o zaman ben.
Çok sasirdim su an

Kırk bin liranın bir ay sonunda faizi 780-820 lira mi 😮😮😮😮😮
Ben bugüne kadar dolar aldım, altın aldım, halka arza katıldım,bitcoin aldım, gümüş bile aldım. Hiç günlük faiz olayına girmedim. Bu kadar veriyor mu?
Sıklıkla paramı tlde tutardım bitcoinler düşüş yaşadığında alayım diye, tlde tutarken günlük faiz olayını araştırayim o zaman ben.
Çok sasirdim su an
yes baby hatta göstereyim 😅🤐
bak 5 günlük Total faiz
15 inde yatırdım

Eklentiler

• IMG_20230319_002422.jpg
    IMG_20230319_002422.jpg
    33,7 KB · Görüntüleme: 125
yes baby hatta göstereyim 😅🤐
bak 5 günlük Total faiz
15 inde yatırdım
Şimdi aldım elime kağıt kalemi bir hesap yaptım 😂😂
2022 Mart'ta elimde 18.000 TL olsaydı
*14,6 liradan 1230 dolar alırdım. Bugünkü ederi 24.395 = 6,300 TL kâr
*16,37 liradan 1104 Euro alırdım. Bugünkü ederi 22.630 = 4,640 TL kâr
*910 liradan 19,7 gram altın alırdım. Bugünkü değeri 23.700 = 5700 TL kâr
*12 liradan 1500 gram gümüş alırdım. Bugünkü değeri 20,700 = 2700 TL kâr
*%27 faizle bankama yatırırdım, her ay yatan parayı da hesaba eklerdim. Bugünkü değeri 25.600 = 7660 TL kâr
Tabii ki bizim ekonomide neyin artacağı hiç belli olmaz ama son bir seneyi baz alirsak en çok kazandıran TL faizi olmuş 😳😳😳
Çok sasirdim cidden. Ben hiç hesaba bile katmazdim , çocukken bile dolar biriktirirdim 😅😅
Şu an bir gelirim yok ama işe başladığım saniye esnek hesaptan 18 bin TL çekeceğim (1650*12 ödemeli)
Sepetimde bir çeşit daha olsun 😅

*Hesabımda yanlışlık varsa gece saat bir ve kağıt kalem usulü yaptım😅

Şimdi aldım elime kağıt kalemi bir hesap yaptım 😂😂
2022 Mart'ta elimde 18.000 TL olsaydı
*14,6 liradan 1230 dolar alırdım. Bugünkü ederi 24.395 = 6,300 TL kâr
*16,37 liradan 1104 Euro alırdım. Bugünkü ederi 22.630 = 4,640 TL kâr
*910 liradan 19,7 gram altın alırdım. Bugünkü değeri 23.700 = 5700 TL kâr
*12 liradan 1500 gram gümüş alırdım. Bugünkü değeri 20,700 = 2700 TL kâr
*%27 faizle bankama yatırırdım, her ay yatan parayı da hesaba eklerdim. Bugünkü değeri 25.600 = 7660 TL kâr
Tabii ki bizim ekonomide neyin artacağı hiç belli olmaz ama son bir seneyi baz alirsak en çok kazandıran TL faizi olmuş 😳😳😳
Çok sasirdim cidden. Ben hiç hesaba bile katmazdim , çocukken bile dolar biriktirirdim 😅😅
Şu an bir gelirim yok ama işe başladığım saniye esnek hesaptan 18 bin TL çekeceğim (1650*12 ödemeli)
Sepetimde bir çeşit daha olsun 😅

*Hesabımda yanlışlık varsa gece saat bir ve kağıt kalem usulü yaptım😅
matematiğim korkunçtur 🤐
Akbank aylık 27 faiz veriyor ilk müşterilerine ama sadece aylık diyor ,gelecek ay devam eder mi etmez mi belli değil 🥲

bu dediğim banka TEB , günlük faiz olduğu için risksiz bide ben 8 yıldır musterilerileriyim ,
faizleri hep yüzde 25 bana .

matematiğim korkunçtur 🤐
Akbank aylık 27 faiz veriyor ilk müşterilerine ama sadece aylık diyor ,gelecek ay devam eder mi etmez mi belli değil 🥲

bu dediğim banka TEB , günlük faiz olduğu için risksiz bide ben 8 yıldır musterilerileriyim ,
faizleri hep yüzde 25 bana .
Bir aylık zaten, çekince üstüne verilen parayı da koyup yeniden bir aylık yaptırdığını varsayip yaptım ben hesabımı 😇😇
Benim bankam da %27 veriyor,ing.
sanmıyorum tek aylık olduğunu, devam etmen onların asıl işine gelir sonuçta ☺️

Tamam ya, benim aklıma yattı bu iş. Para kazanmaya başladığım ilk ay bunu da yapacağım..bence (ve tüm uzmanlarca) en iyisi sepet şekli. Her yatırım aracından yararlan ki biri çok artsa,biri bir anda düşse vs com etkilenme😇

Bir aylık zaten, çekince üstüne verilen parayı da koyup yeniden bir aylık yaptırdığını varsayip yaptım ben hesabımı 😇😇
Benim bankam da %27 veriyor,ing.
sanmıyorum tek aylık olduğunu, devam etmen onların asıl işine gelir sonuçta ☺️

Tamam ya, benim aklıma yattı bu iş. Para kazanmaya başladığım ilk ay bunu da yapacağım..bence (ve tüm uzmanlarca) en iyisi sepet şekli. Her yatırım aracından yararlan ki biri çok artsa,biri bir anda düşse vs com etkilenme😇
hayır hayır Akbank yeni müşterilerine hediye ediyor yüzde 27 yi gelecek ay faiz oranı normal oranları olan 16 ya da düşebilir garantisi yok.
ama bunlarda öyle bir sürpriz yok hep yüzde 25

bide günlük olduğu icin sonradan para bile çeksen aldiklarin sana kar kalıyor

%27 faizle bankama yatırırdım, her ay yatan parayı da hesaba eklerdim. Bugünkü değeri 25.600 = 7660 TL kâr

Bankalarda faiz aylık olarak öyle yazar ama o aslında yıllık verdiği miktar. Yanı 18b tl ye yıl sonunda 18bin carpi yüzde 27 yaptığınızda gelen faizi görüyorsunuz. O da 4.860tl yapıyor.

Başka bir ornek mesela 100b tl paranızı aylık yüzde 30 veren bankaya koyduğunuzda 1 yıl sonra 30b faiz almış oluyorsunuz her ay 30b almıyorsunuz

Bankalarda faiz aylık olarak öyle yazar ama o aslında yıllık verdiği miktar. Yanı 18b tl ye yıl sonunda 18bin carpi yüzde 27 yaptığınızda gelen faizi görüyorsunuz. O da 4.860tl yapıyor.

Başka bir ornek mesela 100b tl paranızı aylık yüzde 30 veren bankaya koyduğunuzda 1 yıl sonra 30b faiz almış oluyorsunuz her ay 30b almıyorsunuz
ama 1 yıllık yatırıyor
şöyle bakın olaya
ben mesela 40 bin yatirdim
bir ay sonra 40780 TL olacak ve onun üzerinden yüzde 25 faiz alacak .
yani bir dahaki ay faizi daha yüksek olacak
yengecin hesabı doğru mu bilmiyorum ama sizinki yanlış geldi bana 🤔

Hayatımda ilk defa TL'de bir seyin karlı olabileceğini duydum, bakkal hesabı yaptım:)
Peki şu şekilde olmaz mı?
18 bir ayda 400 oluyor ya . Onu çekip
İkinci ay 18.400 'u bir aylık faize koysak,
Sonra ondan geleni de ekleyip 18.800 olarak devam etsek...
Hesabımı bu sekilde yapmıştım ama O da olmuyorsa boşuna sevinmisim, çok da karlı degilmis

benimki günlük faiz bide, en temizi

ama 1 yıllık yatırıyor
şöyle bakın olaya
ben mesela 40 bin yatirdim
bir ay sonra 40780 TL olacak ve onun üzerinden yüzde 25 faiz alacak .
yani bir dahaki ay faizi daha yüksek olacak
yengecin hesabı doğru mu bilmiyorum ama sizinki yanlış geldi bana 🤔

Benimki de tam doğru değil çünkü bileşik faizde oluyor ama kaba taslak mantığını anlatmak için öyle yazmıştım. Kabaca 100b tl de yüzde 30 faizle yıl sonunda 30b alınıyor. Tabi her ay eklendiği için bileşik faizden bir miktar daha fazla gelir ama keşke yengecin dediği gibi olsaydı bende onu tercih ederdim😁

100.000 bankaya koyulsa zaten bir ayda 30 bin olmaz ki, 3 bin olur :)) on ayda anca 30 olur.

Hayatımda ilk defa TL'de bir seyin karlı olabileceğini duydum, bakkal hesabı yaptım:)
Peki şu şekilde olmaz mı?
18 bir ayda 400 oluyor ya . Onu çekip
İkinci ay 18.400 'u bir aylık faize koysak,
Sonra ondan geleni de ekleyip 18.800 olarak devam etsek...
Hesabımı bu sekilde yapmıştım ama O da olmuyorsa boşuna sevinmisim, çok da karlı degilmis
evet ama o faiz aslında yıllık uygulanan aya bildiğinde daha düşük çıkıyor. Mesela senin dediğin gibi hesaplasak yüzde 30 dan adam faize yatırsa 100b lirasını 2 ay sonra 69b faiz geliri oluyor😁

Benimki de tam doğru değil çünkü bileşik faizde oluyor ama kaba taslak mantığını anlatmak için öyle yazmıştım. Kabaca 100b tl de yüzde 30 faizle yıl sonunda 30b alınıyor. Tabi her ay eklendiği için bileşik faizden bir miktar daha fazla gelir ama keşke yengecin dediği gibi olsaydı bende onu tercih ederdim😁
hayır şimdi mesela her ay 780 alsa bile 12 ayda 9360 TL faiz olacak
ve 49360 TL'nin faiz getirisi
965 filan.
yani yıl içinde 780/965 arasında bı faiz getirisi olacak totalde.

inanılmaz düz bakıyorum yav :KK53:
sanki yine diğerlerinden fazla gibi mı duruyor 🤦🏻‍♀️

X