2023 Yıllık Harcama Günlüğü

lattesizkitapsiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2023
2.545
7.844
32
merhabalar ,
öncelikle herkesin yeni yılını kutluyorum.
Bu sene herkes gibi benimde hedeflerim mevcut.Bir kaç yıl önce okuduğum ve Aralık ayında yeniden başlayıp tam yılbaşı gecesi bitirdiğim 'alisveriş yapmadığım yıl ' adlı kitaptan esinlendim.
Nick ismimden anlaşılacağı gibi
1. ve 2. hedefim kitap ve latte almamak ilginç ama en çok para harcadığım alanlar bunlar görünüyor.
Hatta o kadar çok latte içtim ki ( hem aldım hem de evde espresso makinesi de dahil olmak üzere 3 adet kahve makinesi var) midem bulandi hedefim almamak değil, ekstra olarak içmemek .
yine aynı şekilde evde kalın/ince yüzde 95 i yeni yazılmış olan 120 civarı okunmamış kitabım var 🤦🏻‍♀️.
Kitap çevirisi beklediğim 2 kitap var onlar dışında kitap alma iznim yok.
latte için ise pumkin spice dışında içme iznim yok,onunda çıkmasına daha 9 ay var.
uzun süreli makyaj/bakim malzemem mevcut yılbaşından önce tamamladım.
parfüm benim için çok önemli ama tek parfüm kullanıyorum onu da yeni aldım.Bu konularda sadece biten şeyler yerine konulacak.
Giyim konusunda ise çok çok az harcarim, o konudaki sınırlarıma güvendiğim için serbest bir alan olacak.

Bir süre çalışma hayatım olmadı ve maalesef kredi ve kredi kartları dahil olmak üzere 61/62 bin civarı bir borcum var.
ekstra olarak 28 bin kyk borcum var.
bunları ödemeli miyim yoksa taksit taksit mi devam etmeliyim bilmiyorum.
Yillik Total gelirim bu toplam borcun 4/5 katı aralığında olacak.
Genelde önerilen taksit taksit ödeyip kalan paramı sepet şeklinde biriktirmek yönünde ben de buna yakınım.
Ailemin evine geri taşındım maddi olarak toparlanmak adına. Kendilerinin sağ olsun maddi durumları fazlasıyla iyi ve bana vermek konusunda bir sorun görmüyorlar.Eve aylık ufak bir destek yapmak dışında hiçbir şeye karismayi düşünmüyorum,4 bin aralığını seçtim.
Ekstra olarak diyet yaptığım için ( düzene sokabilmis olmasamda sokmayı umuyorum) genelde yiyeceklerimi kendim alıyorum
Ketojenik diyet yapıyorum, tabi her yediğimiz ayrı değil ama benim de harcamalarım çok bu konuda.(hatta diyet içinde bir günlük açsam mi :))
Henüz çalışmaya başlamadim, haftaya başlayacağımı umuyorum ve ayın 15 ine maasimin yetisecegini.(devlet memuruyum)
Bu günlüğü bu sene düzenli tutmak istiyorum,kendim için .
Bana katılmak isteyen olursa çok sevinirim.
Paranın verdiği güven ve gücü seviyorum ama hiçbir birikim yok tamamen sıfırım hatta borçlarımla eksideyim.
2023 yılının tamamen bolluk yılı olmasına niyet ediyorum benim için 💛

Son düzenleme:
Bugün için harcamalarım
119 lira market alışverişi , online market siparişi maalesef inanılmaz derecede fazla harcamaya sebep oluyor ama konforu da inanılmaz 😅
35 lira oyun için ödeme.Maalesef özellikle son yıl oyun için inanılmaz paralar harcadım (Max aylık 400)
oyun için para harcamayı tamamen yasaklamak değil ama azaltmayı hedefliyorum.
oyun muhteşem bir kafa dağıtici bence , asiriya kacilmadiginda inanılmaz iyi geliyor.

Merhaba hayırlı olsun konunuz.
birikimler için Youtube da Cihat ÇİÇEK var onu izlemenizi tavsiye ederim. ben yurt dışında kampta yaşadığım için yemek dışında hiç harcamam yok sadece ailem için alışveriş yapıyordum sanal merkatten, o da aylık 4000 tl yi buluyor hatta geçiyordu bile. bu yıl onu da yarı yarıya düşüreceğim. alışveriş gerçekten ihtiyaç dışıdna aşırı rahatsız eden bir durum.

elinize geçen para ile ilk başta yatırım yaparsanız kalanla harcama yaparsınız. keyfi harcamanızı tamamen kesmeniz sizi ileride çok sıkabililir. altın alın koyun kenara, bu sene ikiye katlayacak çünkü. o altını gördükçe dokundukça daha çoğunu isteyecek ve kolay kolay da para harcayamayacaksınız

Bugün için harcamalarım
119 lira market alışverişi , online market siparişi maalesef inanılmaz derecede fazla harcamaya sebep oluyor ama konforu da inanılmaz 😅
35 lira oyun için ödeme.Maalesef özellikle son yıl oyun için inanılmaz paralar harcadım (Max aylık 400)
oyun için para harcamayı tamamen yasaklamak değil ama azaltmayı hedefliyorum.
oyun muhteşem bir kafa dağıtici bence , asiriya kacilmadiginda inanılmaz iyi geliyor.

oyuna para vermenin mantığını anlayamıyorum. zaten oyunu eğlenmek için oynuyorsunuz, para verdiğinizde daha çok mu eğleniyorsunuz? yanlış anlamayın lütfen, bunları sorgularsanız, bu şekildeki küçük miktarlarla ne kadar büyük bir fark yakalayabileceğinizi analiz etmenizi isterim. 35 liraya 2 gram gümüş alabilirsiniz ve dediğiniz "sepet" kısmına küçük ve etkili bir başlangıç olur. küçük paraları önemsemezseniz, büyük paralar biriktiremezsiniz.
son olarak cihat çiçek ben de tavsiye ederim. 1,5 yıldır takip ediyorum, harika biri.

oyuna para vermenin mantığını anlayamıyorum. zaten oyunu eğlenmek için oynuyorsunuz, para verdiğinizde daha çok mu eğleniyorsunuz? yanlış anlamayın lütfen, bunları sorgularsanız, bu şekildeki küçük miktarlarla ne kadar büyük bir fark yakalayabileceğinizi analiz etmenizi isterim. 35 liraya 2 gram gümüş alabilirsiniz ve dediğiniz "sepet" kısmına küçük ve etkili bir başlangıç olur. küçük paraları önemsemezseniz, büyük paralar biriktiremezsiniz.
son olarak cihat çiçek ben de tavsiye ederim. 1,5 yıldır takip ediyorum, harika biri.
hocam oyun gibi şeyler eğlenmekten ziyade kafayı uyuşturmak içindir olaya bu şekilde bakarsanız aslında bir miktarının gerçekten gerekli olduğunu en azından bizim adımızı anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Oyun oynadığında dünyadan kopuyorsun kafan dinleniyor uyuşuyor bu bu kadar hızlı akan dünyamızda gerçek bir gereklilik benimm icin benim işim için vs iyi bir olduğuna inanıyorum Bu yüzden ufak ufak harcamaya devam edeceğim çünkü bu kesmek istediğim bir şey değil, bağımlılık olmadığı sürece bana getirisi götürülsüden çok çok daha fazla oluyor kaçabileceğim bir yer oluyor aşırı strese girdiğimde.

Merhaba hayırlı olsun konunuz.
birikimler için Youtube da Cihat ÇİÇEK var onu izlemenizi tavsiye ederim. ben yurt dışında kampta yaşadığım için yemek dışında hiç harcamam yok sadece ailem için alışveriş yapıyordum sanal merkatten, o da aylık 4000 tl yi buluyor hatta geçiyordu bile. bu yıl onu da yarı yarıya düşüreceğim. alışveriş gerçekten ihtiyaç dışıdna aşırı rahatsız eden bir durum.

elinize geçen para ile ilk başta yatırım yaparsanız kalanla harcama yaparsınız. keyfi harcamanızı tamamen kesmeniz sizi ileride çok sıkabililir. altın alın koyun kenara, bu sene ikiye katlayacak çünkü. o altını gördükçe dokundukça daha çoğunu isteyecek ve kolay kolay da para harcayamayacaksınız
önerileriniz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim dediğiniz YouTube kanalını ben hiç duymamıştım artık izleyeceğim o 4000 liraya doldurduğunuz poşet maalesef bir iki hafta içinde 5-6000'e bile dolmayacak ülkemizde böyle bir enflasyon sıkıntısı çekiyoruz siz de zaten takip ediyorsunuzdur Allah sonumuzu hayır etsin diyorum sadece
Öte yandan sıfırdan başlayınca işte çok az az olması birden çok böyle umutsuz göründü gözüme ama tabi Bir sene sonra bir buçuk sene sonra belli bir miktar birikmiş olacak diye umuyorum
Sizce altınları bankadan altın hesabından gram almalıyım değil mi genelde fiziki altında öneriliyor da bunun için soruyorum evimin saklamaya uygun olduğuna inanıyorum.

Bugün hiç harcama yapmadım.
Yarın fotoğraf çektirmem gerekiyor, babamın bendeki kartını kullanmayı düşünüyorum.
Ekstra harcamalar olursa zaten belirtirim.

Bugün hiç harcama yapmadım.
Yine alışveriş için babamın kartını kullandım ,bundan pek hoşlanmadığim için kartı eve bıraktım.
Hala fotoğraf cektirmedim.
Yarın hem fotoğraf çektirip hemde iki adet pantolon paçası yaptıracağım.
ekstra olarakta iş için bir spor ayakkabı birde sırt çantası lazım olacak gibi.
ise baslayisim gelse ve bu ayın maaşına yetişebilir isem süper olacak.

bugünde harcamasiz ilerledim , hala ise başlamam gelmedi ama artık çok sorun etmiyorum,
Şubat ayında alirsamda min 65 günlük bir maaş ve promosyon alacağım.
ciddi bir para.
tüm borçlarımı kapatır , ki kapatma konusunda hala net değilim.
bu seneki en temel hedefim tamamen borçsuz olmak ve 1 yıllık yaşam parami biriktirmek (dolar bazında,Türkiye'de yaşam için)
ama herkes kredileri taksit taksit ödeyip sıcak parayı direkt yatirima atmak dedi , bilemiyorum.
maaş gelsin ise başlayayım daha verimli bir günlük olacak

Perşembe harcamasiz gündü.
cuma ; 90 lira markete 85 lira oyuna harcadım.
bugün trendyolda 725 lira harcadım.
bazı hayat değişiklikleri yapiyorum.
spor yapmak için diz hizasında bir Spor taytı ve spor sütyeni aldım
nemlendiricim ve tonigim bitmek üzereydi onları yeniledim.Ve son olarak bir adet yüz güneş kremi aldım.bunlar 725 tuttu.
kötü markalar olsun istemiyorum, hedefim aşırı minimal bir yüz bakımı.
yüzüm çok kuru ; biodermanin atodermini aldım çok ovuluyordu.
tonik ve güneş kremi olarakta Yves Rocher
spor sütyeni ve taytta Trendyolmilla

bir tanede kulakustu kulaklık almayı düşünüyorum 498 lira , araştırdım ttec .
ortalama bir şey.
spor yaparken kullanmam gerekiyor.

az önce maalesef elimde kalan bana hediye gelen son altınları da çıkardım.
kredi kartı borcumun dağ gibi olması beni korkunç geriyordu, en iyi ihtimalle ayın 15/20 si gibi maaş alacaktım vs vs ,
çok üzüldüm ama sorun değil bana ders oldu cidden.
şu güne şu ana kadar su gibi harcadım parayı resmen.
çok şükür akillandim bu maaşlarda bambaşka bir kadın olarak harcama yapacağım.

önerileriniz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim dediğiniz YouTube kanalını ben hiç duymamıştım artık izleyeceğim o 4000 liraya doldurduğunuz poşet maalesef bir iki hafta içinde 5-6000'e bile dolmayacak ülkemizde böyle bir enflasyon sıkıntısı çekiyoruz siz de zaten takip ediyorsunuzdur Allah sonumuzu hayır etsin diyorum sadece
Öte yandan sıfırdan başlayınca işte çok az az olması birden çok böyle umutsuz göründü gözüme ama tabi Bir sene sonra bir buçuk sene sonra belli bir miktar birikmiş olacak diye umuyorum
Sizce altınları bankadan altın hesabından gram almalıyım değil mi genelde fiziki altında öneriliyor da bunun için soruyorum evimin saklamaya uygun olduğuna inanıyorum.
ben fiziki alıyorum altınları. bankadan alacaksam da altın fonu alıyorum asla hesaptan almam. hatta fondan da çıkacağım.
bahsettiğim youtube kanalını izlediniz mi? ordan çok şey öğrenirsiniz lütfen sıkılmadan izleyin. ben çalışırken takıyorum kulaklığı dinliyorum. kise söylediysem bağımlılık yaptı ve yatırım alışkanlıkları değişti. altınınız varsa birdaha sakın bozmayın. borcunuz için nakit avans çekin ve taksitlendirin. benim kredi ve kredi kartı borçlarımı görseniz uykularınız kaçar ama ben borçlu olmayı seviyorum. çünkü birikim yapıyorum. borçlarımın da minimumunu ödüyorum. kredi puanımda 1100lerdeyken 1315e çıktı.
tekrar ediyorum lütfen bahsettiğim kişinin 10 tane fln videosunu zileyin ama fon videoları da var onları değil, diğerlerini. her gün sabah 9 gibi canlı yayın yapar öyle de takip edebilirsiniz.
geçen sene mayıs ayında başladım takip etmeye ve hayli birikimim oldu.

ben fiziki alıyorum altınları. bankadan alacaksam da altın fonu alıyorum asla hesaptan almam. hatta fondan da çıkacağım.
bahsettiğim youtube kanalını izlediniz mi? ordan çok şey öğrenirsiniz lütfen sıkılmadan izleyin. ben çalışırken takıyorum kulaklığı dinliyorum. kise söylediysem bağımlılık yaptı ve yatırım alışkanlıkları değişti. altınınız varsa birdaha sakın bozmayın. borcunuz için nakit avans çekin ve taksitlendirin. benim kredi ve kredi kartı borçlarımı görseniz uykularınız kaçar ama ben borçlu olmayı seviyorum. çünkü birikim yapıyorum. borçlarımın da minimumunu ödüyorum. kredi puanımda 1100lerdeyken 1315e çıktı.
tekrar ediyorum lütfen bahsettiğim kişinin 10 tane fln videosunu zileyin ama fon videoları da var onları değil, diğerlerini. her gün sabah 9 gibi canlı yayın yapar öyle de takip edebilirsiniz.
evet baktım sayfasına, kim olduğunu filan araştırdım nasıl hiç duyamamisim hayret ettim.
izlemeye başlayacağım.
borçlu olmak beni çok çok geren bir şey keşke sizin gibi bu konu ile barışık olsam.
ama bu ay ilk maaşımı alıp, yanında promosyonda alırsam borçlarimin yüzde 80 kısmını ödemiş oluyorum, gerisini taksit taksit devam edeceğim 2 kredim kalacak.
ama eğer promosyon alamazsam başka bir çözüm bulacağım az borç ile muhtemelen yapabilirim ama şuan 60 civarı borç bana çok çok sıkıntı veriyor

siz kişisel harcama ile birikim hesabınızı ayrı bankada mi tutuyorsunuz?
mesela birikime x lira ayırdınız
kişisel harcamalara y lira , ay sonunda y liranın yarisi kaldı onu birikimemi atarsınız yoksa orada kalır mı ?
birikim konusunda beğendiğim insanlar kişisel hesapta kalsın tatil vs için diyor
birikime başta at dokunma yeter diyorlar

siz kişisel harcama ile birikim hesabınızı ayrı bankada mi tutuyorsunuz?
mesela birikime x lira ayırdınız
kişisel harcamalara y lira , ay sonunda y liranın yarisi kaldı onu birikimemi atarsınız yoksa orada kalır mı ?
birikim konusunda beğendiğim insanlar kişisel hesapta kalsın tatil vs için diyor
birikime başta at dokunma yeter diyorlar
benim ayrı hesaplarım yok öncelikle bundan bahsedeyim. tek hesabım var dolar kazanıyorum, eşimle maaşımız yattığı an

önce kredilerimi (3 kredim var toplamda 9000 tl aylık ödeme) öderim.
sonra kredi kartımın limiti 56 bin tl ve aylık 9000 tl de ona ödemem oluyor onu öderim.
sonra eksi hesabım var 12000 tl kadar. ona girdiysem onu öderim.

maaş yattı ve ödemelerimi yaptım peki sonra ne yapıyorum.

eşimle maaşımızdan kalan doları bozdurur fiziki altın alırım. bu aldığım altın toplam borcumun faizini ödüyor yani şöyle ki. ben zorda kalsam aylık taksit kadar altın bozdururum.
sonra eksi hesap kredi kartının kalan limitinden taksitli nakit avans çeker yatırım yaparım(bu yasak normalde ama benim için borç da ileriye dönük yatırımdır.)sonuçta borç sabit ama diğer her şey yükseliyor.

tüm harcamalarımı kredi kartımdan yaparım. asla nakit bulundurmam hesapta. eksi hesabım ve kredi kartımın kalan limiti benim için güvencedir. bir sonraki ay maaşım yatmadı kredi ve kredi kartı borcumu o hesaplardan öderim.

maalesef borçlu olmadan birikim yapılmıyor. siz borcunuzun asgarisini ödemeye devam ederek kendara biraz altın atın. zamanla harcamalarınızn ve borçlarınızın azaldığını göreceksiniz

benim ayrı hesaplarım yok öncelikle bundan bahsedeyim. tek hesabım var dolar kazanıyorum, eşimle maaşımız yattığı an

önce kredilerimi (3 kredim var toplamda 9000 tl aylık ödeme) öderim.
sonra kredi kartımın limiti 56 bin tl ve aylık 9000 tl de ona ödemem oluyor onu öderim.
sonra eksi hesabım var 12000 tl kadar. ona girdiysem onu öderim.

maaş yattı ve ödemelerimi yaptım peki sonra ne yapıyorum.

eşimle maaşımızdan kalan doları bozdurur fiziki altın alırım. bu aldığım altın toplam borcumun faizini ödüyor yani şöyle ki. ben zorda kalsam aylık taksit kadar altın bozdururum.
sonra eksi hesap kredi kartının kalan limitinden taksitli nakit avans çeker yatırım yaparım(bu yasak normalde ama benim için borç da ileriye dönük yatırımdır.)sonuçta borç sabit ama diğer her şey yükseliyor.

tüm harcamalarımı kredi kartımdan yaparım. asla nakit bulundurmam hesapta. eksi hesabım ve kredi kartımın kalan limiti benim için güvencedir. bir sonraki ay maaşım yatmadı kredi ve kredi kartı borcumu o hesaplardan öderim.

maalesef borçlu olmadan birikim yapılmıyor. siz borcunuzun asgarisini ödemeye devam ederek kendara biraz altın atın. zamanla harcamalarınızn ve borçlarınızın azaldığını göreceksiniz
Borç nasıl sabit ama ya faiz geliyor ben burayı anlamadım

bugün işe başlayışım geldi ve bununla ilgili çok çok mutluyum ama muhtemelen Ocak maaşına yetişemeyeceğim şubat'a yetişeceğim,promosyon da şubat'a yetişir diye düşünüyorum.
Yani benim en ciddi maddi toparlanmam Şubat ayında olacak. Martta her şey tam oturur diye düşünüyorum son birkaç gündür buraya yazamadım ama yarın güncellemelerle birlikte yazmaya devam edeceğim sık sık
Bugün çok ama çok mutluyum🥲🌸

Çok sağlam bir güncelleme ile burdayım , hayatımda her şey netleşti ve yepyeni daha istikrarlı bir yol çizme kararı içindeyim .
öyle bir karar ki nickim lattesiz ama ben latte içerken bu kararı yazıyorum :KK53:

öncelikle buraya yazdıktan sonra sanırım maasım geç yatınca kredi cekmeye devam etmişim ,
çünkü bugün geçmiş hesaplara baktığımda , 65*70 bin bandında kredi borcum ve 10 binden biraz fazla kredi kartı borcum olduğunu gördüm,
bu gün bankaya gittim
1,69dan iki yıllık kredi cektim geri ödemesi 64 bin aylık ödemesi 2.677
ve bütün kredi ve kredi kartı borclarımı kapattım.
tek borcum bu kaldı şuan ve bunu düzenli ödeyeceğim .
aslında vakıfbank deprem bölgesinde 0.99dan 100 bine yakın kredi veriyor ama asırı kalabalık gidip uğraşıp çeker miyim bilmiyorum , her neyse .
şu an 2 ay maaş aldım, ikisi de tam değildi bizim maaslar biraz farklı kalemlerde yatıyor ve promosyon aldım ,
tüm her şeyi yapınca hesabımda 29 bin civarı kaldı şuan .
mart ayından itibaren tam maas alacagım, bu da eğer ekstra nöbet tutmazsam 37 ye yakın bi meblağ olacak .
tabi direkt 2677 si kesilecek
ortalama 34 civarı kalacak.
bunu kişisel harcamalar(buna her sey ama her dahil içtiğim kahveler , geziler aldığım spirituel seanslar her ama her sey)
ailesel harcamalar ( bir süre daha annemlerin evinde kalmaya karar verdim , önceki konularımda yazdığım gibi kira verme düşüncem geçti ama harcamalara özellikle büyüklerine istemeseler de katılıyorum , bunu rakamsal bir zemine oturtacağim kendi bütçemde )
dünya ve diğer insanlar için harcamalar ( temaya*her ay düzenli fidan alırım ,ölmüş tüm sevdiklerim için bir tane* , hayvanlara ve dayanışmaya ihtiyacı olan tüm insanlara)

bu 3 kalemi tam olarak netleştirmek ve geri kalanı birikime atmak istiyorum .
maddi gücümü elime tamamen almak bu seneki en temel hedefim

her zamanki gibi her türlü öneri ve eleştiriye açığım:KK200:

bugün diğer tüm bankalarla bağımi kestim
sadece halkbankta maaş hesabım ve kredi kartım var
kartımın limiti 50 bin ,
ayrıca diğer kredilerini borçlarımı her şeyi kapatmak için 50 bin kredi çekmiştim(1,69)
daha öncesinde de 20 bin kredi(1,55) çekmiştim.
bu ay promosyon yatacak onunla da 20 binlik krediyi kapatırım diye düşündüm.

ama bugün gidip akbanktan vadeli hesap açtım
10 bin üstüne yeni musteride %27,5 faiz veriliyor bu da ayda 229 gibi bir şey oluyor 10 binde
ben promosyonu direkt akbanka yatirsam ayda 570 gibi bir faizi olur ,
20 binlik kredinin aylık ödemesi zaten 776 lira
yani ben bunu Akbank vadeliye yatırsam bile krediyi 7300 e getiriyorum maliyet olarak
ayrıca ekstra cekebilirsem akbankin faizsiz 10 binlik kredisini de çekip yine vadeliye ekleyeceğim .
ve yarından itibaren düzgün harcama günlüğü tutacağım

X