Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası kreşte tek tip kıyafet zorunluluğu

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
lise yas grubunda her yerde marka takintisi var maalesef.

Yoo, avrupada bu kadar marka takintisi yok, gerçekten. Millet normal magzalardan kiyafet aliyor. H&m marka bile sayilmaz. Nike gibi markalar "ucuz". Yani ayakkabilar 50, 60 eurodan baslayip, 200-300 euroya kadar gidiyor. Kimse burda gidip çoçuguna 700 euroluk ayakkabi almaz mesela. Zenginler bile almaz. Ama Türkiyede orta hali bir aile, çoçuguna 700 liralik ayakkabi almaya çalisir. Ha bide ayakkabi için bile 200-300 euro çok olur. Birçok ebeveyn almaz. Cocuk ilk okul çaginda ise, noel, yilbasi, yasgünü gibi zamanlardaki parayi kenara atip, heveslendigi birseyi almayi ögretiyorlar. Lise çaginda ise, hafta sonu ve tatillerde çoçuklar ise girer, o sekilde kendi kiyafetlerin, gezmelerini kendi ödüyorlar.

Türkiyede is hersey ama herseeeey gösteris. Bu konuda çoçuklara kizilmamali. Yetiskinlerden ögreniyorlar çünkü. Yeni evlenildiginde bile millet gelip evi geziyor, çeyizi geziyor. Krediler çekiliyor o çeyiz için! Misafir geliyor, kaç çesit ikramliklar oluyor. Kadin sabahtan hemen mutfaga atiliyor, evi dip köse temizlemeler,..

Burda misafirlige gidersen en fazla marketten alinan atistirmaliklar oluyor yaninda bir sarap, yada kahve/mesrubat yeterli oluyor. Yada eger evlenilcekse "ben esimin bekar evine gittim, kendi istegime göre beyaz esya alamadim" diye aglamaz kimse. O parayi, baska seylere harcayabilecegi için sevinilir.

Yani bu olayin aslinda çok fazla boyutlari ve derinlikleri var, tartisilmasi gerek.

Yoo, avrupada bu kadar marka takintisi yok, gerçekten. Millet normal magzalardan kiyafet aliyor. H&m marka bile sayilmaz. Nike gibi markalar "ucuz". Yani ayakkabilar 50, 60 eurodan baslayip, 200-300 euroya kadar gidiyor. Kimse burda gidip çoçuguna 700 euroluk ayakkabi almaz mesela. Zenginler bile almaz. Ama Türkiyede orta hali bir aile, çoçuguna 700 liralik ayakkabi almaya çalisir. Ha bide ayakkabi için bile 200-300 euro çok olur. Birçok ebeveyn almaz. Cocuk ilk okul çaginda ise, noel, yilbasi, yasgünü gibi zamanlardaki parayi kenara atip, heveslendigi birseyi almayi ögretiyorlar. Lise çaginda ise, hafta sonu ve tatillerde çoçuklar ise girer, o sekilde kendi kiyafetlerin, gezmelerini kendi ödüyorlar.

Türkiyede is hersey ama herseeeey gösteris. Bu konuda çoçuklara kizilmamali. Yetiskinlerden ögreniyorlar çünkü. Yeni evlenildiginde bile millet gelip evi geziyor, çeyizi geziyor. Krediler çekiliyor o çeyiz için! Misafir geliyor, kaç çesit ikramliklar oluyor. Kadin sabahtan hemen mutfaga atiliyor, evi dip köse temizlemeler,..

Burda misafirlige gidersen en fazla marketten alinan atistirmaliklar oluyor yaninda bir sarap, yada kahve/mesrubat yeterli oluyor. Yada eger evlenilcekse "ben esimin bekar evine gittim, kendi istegime göre beyaz esya alamadim" diye aglamaz kimse. O parayi, baska seylere harcayabilecegi için sevinilir.

Yani bu olayin aslinda çok fazla boyutlari ve derinlikleri var, tartisilmasi gerek.

kiyaslama yapacak olursak daha az var diyebiliriz belki ama,
ben hollandadayim,
ve is arkadaslarimin hepsi lise cagindaki cocuklarinin cok marka takintili olduklarindan sikayet ediyorlar,
oyle Turk de yok benim cevremde pek.
benim cocuklar kucuk, ve ilgileri yok giyim kusam islerine, o yuzden ben birebir deneyimlemiyorum.

tabi fiyatlar arasinda o kadar ucurum yok, daha alinabilir fiyatlardan bahsediyorum, ama o nike aliniyor mu aliniyor.

kiyaslama yapacak olursak daha az var diyebiliriz belki ama,
ben hollandadayim,
ve is arkadaslarimin hepsi lise cagindaki cocuklarinin cok marka takintili olduklarindan sikayet ediyorlar,
oyle Turk de yok benim cevremde pek.

tabi fiyatlar arasinda o kadar ucurum yok, daha alinabilir fiyatlardan bahsediyorum, ama o nike aliniyor mu aliniyor.

Ama 700 euro'ya alinmiyor. Birçogu çoçugunu ise yolluyor, çoçuk kendisi aliyor.
Ve bende burda liseye gittim, belli füryalar oluyor, moda füryalar ama kimse marka giymiyor diye alay edilmiyordu.

Hani evet istenebilir fakat çoçugun alay edilmeside baska bir konu.

Ama 700 euro'ya alinmiyor. Birçogu çoçugunu ise yolluyor, çoçuk kendisi aliyor.
Ve bende burda liseye gittim, belli füryalar oluyor, moda füryalar ama kimse marka giymiyor diye alay edilmiyordu.

Hani evet istenebilir fakat çoçugun alay edilmeside baska bir konu.

belki beni yanlis bilgilendirmislerdir bilemicem, cevremde o kadar sikayetlenen duydum da korkmustum, dedigim gibi benimkiler kucuk.
ya da belki sikayetlenen arkadaslar Turkiye gibi luks tuketimin oldugu yerlerle kiyaslamiyorlardir, bilemicem bak simdi.

Avrupada insanlar marka takıntılı değil o nedenle böyle bir sorun olmaz :KK66:
Var burda da marka takintili insanlar ama cocuklarina bunu asilamiyorlar , o cocuk neticede ve nasil oluyor bilmiyorum ama buranin cocuklari baskasinda nike ayakkabi gordu diye anasina babasina dunyayi zindan etmiyor
Bence biz cok simartiyoruz cocuklari 😅

Malesef öyle
Burada abartili birsey yapmaya utanir oluyor insan hatta
Yine de en abartili dogum günü bizimki oluyor, yani en azindan yemek cesidi bakimindan
Bir tane yabanci arkadasim var, onlarin kizinin dogum günü olunca, bir pasta, kek ve cocuklarin eglenebilecegi oyun ortami, cocuklar icin balonlar falan oluyor, tema yok, anne günlük kiyafette, bizler de öyle.
Ben ne dis bugdayi yaptim, ne baby shower, ne de akla gelebilecek baska birsey, tek kutladigim sey dogum günü oldu
Ama simdi gördügüm Türkiye de organizasyonlar tutuluyor, inanilmaz bir ugras
Bu gercekten anneleri zorlamaz mi? ki cocuklar özenmez mi..
Cocuklar istemeye devam edecek, ilk önce anne babalar kendine dur demedikce
Belki lise döneminde marka olayi istemesek de yasanacak, ama genel anlamda herkes üc asagi bes yukari ayni
Hatta cocuklar marka ayakkabi isteme döneminde markatlerde orada burada staja basliyor
Kasada görevli liseli cocuklar var, erkenden calismayi ögreniyorlar ailden lüks istekleri de olamiyor böyle bir durumda
Ayni güzellikleri ülkem icin de istiyorum, birilerinin bu sistemi oturmasini kalpten diliyorum
Tabi buna varana kadar daha ok is var ama olsun
yurtdışında en sevdiğim şey de çocuklara küçük yaştan itibaren sorumluluk verilmesi. ufak bir görev de olsa çocukta o sorumluluk hissinin oluşmasını sağlıyor.

burada 10 yaşındaki çocuğun köftesini minik minik bölüp besleyen anneler var hala malesef. öyle bakıyorum yurtdışından tatile gelenlerin çocukları o kadar rahat ki. yemeklerini kendileri alıp yiyorlar küçük yaşlarda bile.

belki beni yanlis bilgilendirmislerdir bilemicem, cevremde o kadar sikayetlenen duydum da korkmustum, dedigim gibi benimkiler kucuk.
ya da belki sikayetlenen arkadaslar Turkiye gibi luks tuketimin oldugu yerlerle kiyaslamiyorlardir, bilemicem bak simdi.

şimdi arkadaş 700 Euro ya alınmıyor demiş ama Nike alınıyor demiş

Nike bizde pahalı olabilir orada ucuzdur o nedenle o marka takıntısı değilmiş gibi görünür

ben oğlum bebekken LCW dan birşey alırdım annem ne marka düşkünüsün hepsi aynı yerden alınma marka derdi

marka esasen ille de Gucci demek değildir

mesela bir yerel marka vardır atıyorum sadece gömleği iyidir herkes bilir ve oradan gömlek alır

yani o lokal yerde o markadan gömlek giymek moda marka giyinmek olur sen gidip Prada alsan da olmaz çocuk ille de o yerel markayı ister

mesela oğlum 9 yaşında hali ile cep telefonu yok

komşunun 12 yaşındaki kızına almışlar bir telefon ama bilindik bir marka değil

oğlum dedi ki X e telefon almışlar ama ben o markayı hiç duymadım İphone ya da samsung almamışlar vs vs

kendisinden küçükler bile bu yorumu yapıyorsa başkaları da yapar

oğluma 1. sınıfta iken 1. sınıfta olan arkadaşı üstündeki Barcelona forması için seninki çakma demişti

sanki orijinal maç forması olacaktı forma Nike mağazasından alınınca muteber ama farklı olunca çakma

ama hala nasıl anladı bilemiyorum zira etiketine kadar aynı

Kreşin ortamına da bağlı biraz. Atıyorum 5 bin TL dir kreş aylık oraya çocuğunu gönderebilen aileler için Kıyafet parası pek sıkıntı olmuyor.
Ama genel olarak orta halli aileler için tek tip Kıyafet uygulamasından yanayım. çünkü durumu olan var olmayan var. O yaşlardaki çocuklar bazen çok düşüncesizce herseyi de söyleyebiliyorlar. Benim giysim kötü hep aynısını giyiyorum vs gibi.
Ayrıca Düşünceleri de tek tip olmaz öyle olsa 80-90 Kuşağı hep tek tiple Büyüdü herkesin aynı Düşüncede olması gerekirdi. Ama öyle değil her insan ayrı bir dünya. Aksine kurallara uymayınhsyatta bazı yerlerde kuralların olacağını öğrenmiş olur.
Kendi evinizde dılarda vs giydirirsiniz özgürce istediğini giyer ama hiç durumu olmadığı için alamayan aileler de var. Onları da düşünmek gerek diye düşünüyorum. Ha bütün veliler tek tip Kıyafet istemez o zaman durum farklı neticede velilerin tercihi esas.

şimdi arkadaş 700 Euro ya alınmıyor demiş ama Nike alınıyor demiş

Nike bizde pahalı olabilir orada ucuzdur o nedenle o marka takıntısı değilmiş gibi görünür

ben oğlum bebekken LCW dan birşey alırdım annem ne marka düşkünüsün hepsi aynı yerden alınma marka derdi

marka esasen ille de Gucci demek değildir

mesela bir yerel marka vardır atıyorum sadece gömleği iyidir herkes bilir ve oradan gömlek alır

yani o lokal yerde o markadan gömlek giymek moda marka giyinmek olur sen gidip Prada alsan da olmaz çocuk ille de o yerel markayı ister

mesela oğlum 9 yaşında hali ile cep telefonu yok

komşunun 12 yaşındaki kızına almışlar bir telefon ama bilindik bir marka değil

oğlum dedi ki X e telefon almışlar ama ben o markayı hiç duymadım İphone ya da samsung almamışlar vs vs

kendisinden küçükler bile bu yorumu yapıyorsa başkaları da yapar

oğluma 1. sınıfta iken 1. sınıfta olan arkadaşı üstündeki Barcelona forması için seninki çakma demişti

sanki orijinal maç forması olacaktı forma Nike mağazasından alınınca muteber ama farklı olunca çakma

ama hala nasıl anladı bilemiyorum zira etiketine kadar aynı

yani evet marka takintisi derken bahsettigim bu,
illa o tik, o at olacak kiyafetin bir yerinde.

Valla eski kafalı olabilirim ama tek tip önlük forma daha iyiydi o zamanda para verip aliyorduk şimdide çok farklı değil ayrım olmaması için tek tip giyim daha iyiydi bence

Kreşin ortamına da bağlı biraz. Atıyorum 5 bin TL dir kreş aylık oraya çocuğunu gönderebilen aileler için Kıyafet parası pek sıkıntı olmuyor.
Ama genel olarak orta halli aileler için tek tip Kıyafet uygulamasından yanayım. çünkü durumu olan var olmayan var. O yaşlardaki çocuklar bazen çok düşüncesizce herseyi de söyleyebiliyorlar. Benim giysim kötü hep aynısını giyiyorum vs gibi.
Ayrıca Düşünceleri de tek tip olmaz öyle olsa 80-90 Kuşağı hep tek tiple Büyüdü herkesin aynı Düşüncede olması gerekirdi. Ama öyle değil her insan ayrı bir dünya. Aksine kurallara uymayınhsyatta bazı yerlerde kuralların olacağını öğrenmiş olur.
Kendi evinizde dılarda vs giydirirsiniz özgürce istediğini giyer ama
hiç durumu olmadığı için alamayan aileler de var. Onları da düşünmek gerek diye düşünüyorum. Ha bütün veliler tek tip Kıyafet istemez o zaman durum farklı neticede velilerin tercihi esas.

altini cizdigim kisma katiliyorum ama burada 3 yas grubu icin bir takim esofman 250 tl, en az 2 takim alindiginda 500 tl oluyor ki sadece kiyafet. yine alim gucu dusuk ebeveynlerin karina bir durum yok ki.

ya okul yonetimine cok sinir oldum,
ben de arkadas gibi maddi gerekcelerle forma istenmesine hak verebilirim ama bir esofman takimina 250 tl denir mi ya, el insaf.
velilerin böyle bir talebi yok okul kendi kendine karar alıyor bu hem yönetmeliklere hem iş etiğine aykırı bir durum ve hem manevi hem maddi nedenlerden ben bu duruma karşıyım.
kimse nin ailesi fakir değil orta halli çoğumuz veliler olarak ,olay çocuklara kıyafet alamama değil çocukların kıyafet beğenmemesi üzerinden kurgulanmış Allaha şükür kreşteki her çocuk temiz pak giyiniyor, kimsede öyle adidas nike marka takılmıyor gördüğüm kadarıyla.. Ama kimsenin ailesi kıyafete çok para harcıyorum, bütçem yok vs derdinde değil herkes halinden memnun ben alırım çocuğuma aldığımı da giydirmek isterim modunda ...

altini cizdigim kisma katiliyorum ama burada 3 yas grubu icin bir takim esofman 250 tl, en az 2 takim alindiginda 500 tl oluyor ki sadece kiyafet. yine alim gucu dusuk ebeveynlerin karina bir durum yok ki.
500 TL lik Kıyafet harcamasıyla 1 sene idare edecek ama diğer türlü hergün ayrı giysi giydiğinde bu sefer Kıyafet masrafı da çıkacak ayrıyetten.

750 TL ile mont ayakkabı ve kışlık kıyafet nasıl alabiliyorsunuz .Gerçekten merak ettiğim için soruyorum yanlış anlamayın.Bir mont nerden baksaniz 250 -300 den aşağı degil .O da orta halli bir mont .
ıcı elyaf dısı polyester kaplı montlar uygun ben olabıldıgınce dogala yakın olması taraftarıyım mesela yun -koton karısımına dıkkat ederım onlarda dedıgınız gıbı 250 den asagı bulunmuyor yoksa 60 tl ye n11 de mont yıne varda cocugu yuruyen plastıge cevırmenın anlamı yok :)

250 tl gercekten cok fazlaymıs. Üstelik 3 yaş bır takımla seneyı bıtıremez ne yazık ki. Hergun eve ustu kırlenerek gelebılır ve kıs gunu ne ara kuruyacak. 2 takım almak şart oda 500 tl. Bu parayı verecek her aile cocuguna magazan kıyafet alabılır zaten. Hergun farklı gıymek ıster denmıste kullan at yapacak halı yok kımsenın. Okul dısında dısarıda gıymeye, evde gıymeye zaten kıyafetlerı oluyor. Degısık olsun denırse 3 alt 3 ust alınır okul ıcın bıttı gıttı. Lcw den 150 tl ye alır bır ınsan 3 takımı. Konu cocukların birbirine özenmesı ise belli gösterıste olan özenilecek kıyafetlerın gıyılmesı yasaklanabılir. Ama yok illa onlar kazanmalı :/

ıcı elyaf dısı polyester kaplı montlar uygun ben olabıldıgınce dogala yakın olması taraftarıyım mesela yun -koton karısımına dıkkat ederım onlarda dedıgınız gıbı 250 den asagı bulunmuyor yoksa 60 tl ye n11 de mont yıne varda cocugu yuruyen plastıge cevırmenın anlamı yok :)

Bende ayakkabı bot ve mont konusunda hassas davranıyorum zira kışın önemli bunlar :)

yurtdışında en sevdiğim şey de çocuklara küçük yaştan itibaren sorumluluk verilmesi. ufak bir görev de olsa çocukta o sorumluluk hissinin oluşmasını sağlıyor.

burada 10 yaşındaki çocuğun köftesini minik minik bölüp besleyen anneler var hala malesef. öyle bakıyorum yurtdışından tatile gelenlerin çocukları o kadar rahat ki. yemeklerini kendileri alıp yiyorlar küçük yaşlarda bile.

Ya aslinda bizim anneligi tasimamiz daha baska, tabi abartili cok durum var mesela benim cocuklarla yatmam gibi
Cocuklara karsi cok kati buluyorum yabancilari, disiplinin de bir dozu var ama cok cok kücük yastan itibaren tabagini dahi masada biraktirmayan aileye sahit oldum
ben evin icinde simartmayi seviyorum cocuklarimi
Istediklerini pisiririm yemek saatini beklemem illa mesela
Ama kizimin bes yasina kadar üzerine gitmedim hic, bes yasindan sonra odasini toplatirim, kendi giyer zaten kiyafetlerini
Ama agizlarina yemek verdigim anlar bebekkendi
Yani herkes tabagina alir yer, corbasini da kendileri icerler, oglum üc yasina girecek döke saca da olsa kendi icer
Ama yabancilarin disiplini bizimle asla kiyaslanamayacak kadar kati ve cok
Bana uymuyor cogu
10 yasindaki cocuga da ben köfte yedirmem yani o da cok abarti
Kirlilerini gidip banyoya birakmasini bilir, saclarini tarar
Ama bircok cocuk zaten bu sekilde diye düsünüyorum
Cevremde pek cocugun üzerine düsen örnek yok gerci

Cocuklar kucuk yaslarda birbırıne ozenmeye baslıyor.kesınlıkle tek tip olmalı. Evet temızlıgı zor haklısınız ama herkes aynı sekilde giydirmeyecek cocugunu.süslü püslü kıyafrtlrrle grlen cocuklats ozenecek digerleri.hem dikkat dagıtıcı da bi unsur.unıforma iyidir.

X