Eşimin verdiği cevaplara bakar mısınız?

Girlsbelikegirls

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2018
450
151
29
İlişkimiz de sorunlar vardı hep zaten. Ama eşim tartısma da hep susuyor (bilgisayarda oyun oynamaya devam ediyor) ve sonrasında da asla gelip konusmaya, cözmeye calısmıyordu. Öylece kapanıyordu konu. Hem de uyarıyordum böyle susarsan olmaz sabrım tükeniyor artık diye. Bir süre sonra yalnızlasmaya basladım, degersiz hissetmeye basladım. Artık tükendiğimi hissettiğim ve ayrılmayı düşündüğüm için tekrar aldım karsıma konustum. Neden böyle yapıyorsun? diye. Neden susuyorsun tartısma sırasında? O da dedi ki' o an aklıma hiç bir sey gelmiyor söylenebilcek, beyaz ekran cıkıyor beynimde. Ben böyle biriyim zaten o an' Sonra dedim ki günlerdir seninle konusmuyorm yine gelip konusmuyorsun sormuyorsun neden? Diyor ki 'kızgın oldugun için'. Ben sana susarsan tartısmazsan sorunlar çözlmez dediğim halde neden bir seyler yapmaya calısmadın? Diyor ki ' o an sorun oldugunu farkedemedim, böyle düşğndüğünü bilemedim' . Sonra sordum tekrar , Bizim sorunlarımızın oldugunu nasıl sorgulamadın hiç? Bu kız günlerdir susuyor suratı asık. ben ne yapabilirm? Neden böyle yapıyor? Ben de ne sorun var acaba? Diye sorgulamadın hiç bunca yıldır dedim. O da dedi ki ' bunun nasıl yapacagımı bilmiyorum ki. Nasıl sorgulamam gerekiyor kimse öğretmedi bana'. Ben de bozulan bilgisayardan örnek verdim onu düzeltebilmek için nasıl sorguluyorsan, senin ilişkini sorgulamayı nasıl bilmiyorsun? O da dedi ki bir sorun oldugunu bilmezsem nasıl sorgulamayı düşüneyim? Ben de dedim ki bşr sorun oldugunu nasıl görmedin gözünün önün yaşananlara bakarak? Hissederek? Demek ki ilişkiyi ben tek başıma mı yaşadım? Artık beklentim yok senden sanki değişssen de önemi yok benim için dedim. Bakalım ne yapacak diye bekliyorum zamanla. Bir yanım bekle bir yanım umutlanma diyor. Aldıgım cevaplar sizce tatmin edici mi? Bir erkek ya da insan neden bu sekil cevap verir? Bu arada eşim normalde iyi bir insan , her dediğime tamam olur der kırmaz o konuda.5 yıl sevgiliydik simdi 1 bucuk yıldır evliyiz.Çok istiyorum iyi yönlerine tutunup gecirtirmeyi bu sorunu ama yapamıyoruk neden? Tükenmişlik hissediyorum.Sürekli ağlamaklıyım.

İlişkimiz de sorunlar vardı hep zaten. Ama eşim tartısma da hep susuyor (bilgisayarda oyun oynamaya devam ediyor) ve sonrasında da asla gelip konusmaya, cözmeye calısmıyordu. Öylece kapanıyordu konu. Hem de uyarıyordum böyle susarsan olmaz sabrım tükeniyor artık diye. Bir süre sonra yalnızlasmaya basladım, degersiz hissetmeye basladım. Artık tükendiğimi hissettiğim ve ayrılmayı düşündüğüm için tekrar aldım karsıma konustum. Neden böyle yapıyorsun? diye. Neden susuyorsun tartısma sırasında? O da dedi ki' o an aklıma hiç bir sey gelmiyor söylenebilcek, beyaz ekran cıkıyor beynimde. Ben böyle biriyim zaten o an' Sonra dedim ki günlerdir seninle konusmuyorm yine gelip konusmuyorsun sormuyorsun neden? Diyor ki 'kızgın oldugun için'. Ben sana susarsan tartısmazsan sorunlar çözlmez dediğim halde neden bir seyler yapmaya calısmadın? Diyor ki ' o an sorun oldugunu farkedemedim, böyle düşğndüğünü bilemedim' . Sonra sordum tekrar , Bizim sorunlarımızın oldugunu nasıl sorgulamadın hiç? Bu kız günlerdir susuyor suratı asık. ben ne yapabilirm? Neden böyle yapıyor? Ben de ne sorun var acaba? Diye sorgulamadın hiç bunca yıldır dedim. O da dedi ki ' bunun nasıl yapacagımı bilmiyorum ki. Nasıl sorgulamam gerekiyor kimse öğretmedi bana'. Ben de bozulan bilgisayardan örnek verdim onu düzeltebilmek için nasıl sorguluyorsan, senin ilişkini sorgulamayı nasıl bilmiyorsun? O da dedi ki bir sorun oldugunu bilmezsem nasıl sorgulamayı düşüneyim? Ben de dedim ki bşr sorun oldugunu nasıl görmedin gözünün önün yaşananlara bakarak? Hissederek? Demek ki ilişkiyi ben tek başıma mı yaşadım? Artık beklentim yok senden sanki değişssen de önemi yok benim için dedim. Bakalım ne yapacak diye bekliyorum zamanla. Bir yanım bekle bir yanım umutlanma diyor. Aldıgım cevaplar sizce tatmin edici mi? Bir erkek ya da insan neden bu sekil cevap verir? Bu arada eşim normalde iyi bir insan , her dediğime tamam olur der kırmaz o konuda.5 yıl sevgiliydik simdi 1 bucuk yıldır evliyiz.Çok istiyorum iyi yönlerine tutunup gecirtirmeyi bu sorunu ama yapamıyoruk neden? Tükenmişlik hissediyorum.Sürekli ağlamaklıyım.
Bunun psikolojide bir adı var ama ben doktor değilim
Eşinizi bir doktor doğru değerlendirip sizi bilgilendirir
Şahsi algılamayın eşinizin hastalığı bu gibi düşünün

Değişik bi tipmiş. Yorum yapamadım.
KEndisi normalde de sessiz bir insan. Çok konuskan değil.Tabi normalde benle konuşur ederdi anlatırdı. Ama gittikce artık sohbetimiz azaldı. Ben de değiştim elbette.Ben de mükemmeş değilim.Ona bu soruları sorduktan sonra özür diledi.Bu davranısı düzelteceğini söyledi.Şuan içinden gelerek benimle sohbet etse bile ,sanki kendini zorluyormus yapmak istemediği bir seye gibi hissediyorum. Benle ilgili likayrtin var mı şunu yapmazsan daha iyi hissederim bir davranısım diye sorular da yönelttim.Benim kendimi suclu buldugum önemli noktaları duymayı beklerken cok daha ufak bir davranısımı söyledi. Ve sadece 1 tane söyledi. Hiö mi şikayeti olmaz bir insanjn bir ilişki de.

Bu kadar sessiz biriyle tartışacak ne buluyorsunuz? Siz de şaşirtıcısınız.

Ya çok baskın bir kadınsınız Adam artık bıkmış sessiz kalıp kavganın büyümesini istemiyor ya da yine siz her şeyde tartışacak bir konu buluyorsunuz o da sizi görmezden gelip durumu kurtarmaya çalışıyor.

Bunları 5 senelik birlikteliğinizden dolayı yazdım..

Siz mutsuzsunuz. Eşinizde hayal kırıklığı yaşamış ve mutsuz.

Hayır
Şuan adını hatırlayamadığım bir sendromun davranış şekli bu anlattığınız
Eşinizi hiç çok öfkeli tartışırken gördünüz mü merak ettim
Benimle çok öfkeli sekilde asla tartısmadı. Ama normalde de kavgacı biri değil baskasına karsı da.Sadece 3 yıl önce falan bir konuda sesli tartıstık bagırarak ama o kadar da korkutucu değildi mesela o tartısma.

Hayır
Şuan adını hatırlayamadığım bir sendromun davranış şekli bu anlattığınız
Eşinizi hiç çok öfkeli tartışırken gördünüz mü merak ettim
Benimle çok öfkeli sekilde asla tartısmadı. Ama normalde de kavgacı biri değil baskasına karsı da.Sadece 3 yıl önce falan bir konuda sesli tartıstık bagırarak ama o kadar da korkutucu değildi mesela o tartısöa
Bu kadar sessiz biriyle tartışacak ne buluyorsunuz? Siz de şaşirtıcısınız.

Ya çok baskın bir kadınsınız Adam artık bıkmış sessiz kalıp kavganın büyümesini istemiyor ya da yine siz her şeyde tartışacak bir konu buluyorsunuz o da sizi görmezden gelip durumu kurtarmaya çalışıyor.

Bunları 5 senelik birlikteliğinizden dolayı yazdım..

Siz mutsuzsunuz. Eşinizde hayal kırıklığı yaşamış ve mutsuz.
Bizim ilişkimizin basından beri evet baskın taraf benim.Fakat ben her konu da tartısma yaratan bir insan değilim.Kendi mi de sorgulayan bir insanım zaten karsımda ki insanı sorgularken.Eşimin kendi özel alanlarına da haklarına da saygı duyan biriyim ve onu çok fazla kısıtlayan bir tip değil olmadım en bastan beri.Kendimi sorguladıgımda gercekten beni sinirlendiren üzen durumlar karsısında tepkilerimi dile getiren biriyim.Önemsiz konuları büyüten biri değilim.O zaman bir sorununuz oldugunda eşiniz sizi üzdüğünde siz hislerinizi anlatırken, olaya tepkinizi verirken, eşiniz yan odada kulaklıkla oyununu oynadıgında anlarsınız bu durumu.Ama hiç istemem bu denli yok sayılmanızı degersiz hissettirilmenizi. Umarım yaşamazsınız

Tartismada hep susuyor, bilgisayar oynamaya devam ediyor demissiniz. Ornek olarak mesela susup önünde o an ne varsa ona devam ediyor anlaminda mi dediniz bunu, yoksa sizin kavgalariniz o hep bilgisayar basindayken mi gerceklesiyor?

Gunlerdir konusmuyorum gelip sormuyor demissiniz. Bu davranislarin ikisini de aileme karsi cok yaptigim icin biliyorum ki isine geliyor boyle yapmak. Küsüp konusmayinca karismadiginiz icin odul gibi oluyor yani. Sorunca da isime geliyor demek yerine kizgin oldugun icin diyor ki bi tur daha kavga cikmasin. Gercekten umursasa gelip sorar, ne bileyim onundeki isi birakip kizginlik sebebinizi anlamaya çalışır, tabii bu dediklerim icin kizgin olmak icin hakli sebepleriniz olmasi lazim belki de adam gereksiz kavga cikmasin diye susuyordur, siz surekli sacma sebeplerle uzun sure gundeminizi mesgul ediyorsaniz adam kavga etmekten yilmis da olabilir.

Ozetle 6 yilda aranizdaki bir sorunun varligini anlayacak yeterlilige sahip olabilmeliydi bence. Olamadiysa o da sıkıntı, olduysa fakat umursamamayi seciyorsa o da sıkıntı. Sizin tartismak icin hakli sebepleriniz oldugu senaryo icin gecerli fakat soylediklerim. Surekli ayni konulari veya ufak seyleri tartisma konusu mu yapiyorum diye kendinizi de sorgulayabilirsiniz.

Neden susuyorsun tartısma sırasında? O da dedi ki' o an aklıma hiç bir sey gelmiyor söylenebilcek, beyaz ekran cıkıyor beynimde. Ben böyle biriyim zaten o an'

o an sorun oldugunu farkedemedim, böyle düşğndüğünü bilemedim'

bunun nasıl yapacagımı bilmiyorum ki. Nasıl sorgulamam gerekiyor kimse öğretmedi bana'.

sorun oldugunu bilmezsem nasıl sorgulamayı düşüneyim?
Eşinizde bir rahatsızlık var gibi bir intiba bende de oluştu. Şu cevapları veren biriyle kavga da edilmez. Kendi kendinizle kavga edip tükeniyorsunuz sanki 🙁

Tartismada hep susuyor, bilgisayar oynamaya devam ediyor demissiniz. Ornek olarak mesela susup önünde o an ne varsa ona devam ediyor anlaminda mi dediniz bunu, yoksa sizin kavgalariniz o hep bilgisayar basindayken mi gerceklesiyor?

Gunlerdir konusmuyorum gelip sormuyor demissiniz. Bu davranislarin ikisini de aileme karsi cok yaptigim icin biliyorum ki isine geliyor boyle yapmak. Küsüp konusmayinca karismadiginiz icin odul gibi oluyor yani. Sorunca da isime geliyor demek yerine kizgin oldugun icin diyor ki bi tur daha kavga cikmasin. Gercekten umursasa gelip sorar, ne bileyim onundeki isi birakip kizginlik sebebinizi anlamaya çalışır, tabii bu dediklerim icin kizgin olmak icin hakli sebepleriniz olmasi lazim belki de adam gereksiz kavga cikmasin diye susuyordur, siz surekli sacma sebeplerle uzun sure gundeminizi mesgul ediyorsaniz adam kavga etmekten yilmis da olabilir.

Ozetle 6 yilda aranizdaki bir sorunun varligini anlayacak yeterlilige sahip olabilmeliydi bence. Olamadiysa o da sıkıntı, olduysa fakat umursamamayi seciyorsa o da sıkıntı. Sizin tartismak icin hakli sebepleriniz oldugu senaryo icin gecerli fakat soylediklerim. Surekli ayni konulari veya ufak seyleri tartisma konusu mu yapiyorum diye kendinizi de sorgulayabilirsiniz.
eşim genelde işten gelince ve izin günlerin de sürekli oyun oynadıgı için bizim tartısmalarımız hep o ana denk geliyor.İkimizin paylasımı yok ev içinde.Birlikte yemek yeriz masayı toplarız o kadar.Ben kendimi de sorgulayan biriyim zaten. Ve kendimin sacma sapan önemsiz bir sebepten kavga cıkartıp tartısmak istediğimi hatırlamıyorum.Eşim arrık umursamaz mı anlamadım ama mesela o hiç tartısma cıkarmadı. Onun tarafından cıkan tartısma asla olmadı. Hiç bir sorun olmaz bir sey canını sıkmaz bende olan ona karşı? Elbette vardır.Ben çok mu mükemmelim o zaman davranıslarımda? Hayır. Ama sürekli sorunların kendi kendine düzelmesini beklemesinden. Kendi kendimi teselli edip kendi kendimi tekrar iyileştirip bir sey yokmus gibi davranmaya adapte etmekten yoruldum. Çünkü eşim aramız tartısma sonra düzelimce de asla neden kızmıstın diye asla sormuyor. O sorun orda bir kenarda hep birikmiş oluyor.Bunu kac kez söyledim. Yapma susma aklımdan gecebi, ne hissettiğini söyle bana bileyim diye tartısırken de. Sabrım tükeniyor. Böyle sorunlar cözülmez diye.Hala sessiz kalıyordu karsımda. Ben bile kendimi hatalı buldugum davranısımı ona karsı olan bir kaç tane sayabiliyorken, ona sordugumda sadece 1 tane söylemesine şaşırıyorum. Gercek düşünce ve hislerini söylemediğini hissediyorum. Bunu da soruyorum söylüyorum diyor. Ama tatmin edici bir sey yok ki söylediği. Mesela en son tartısma, eşim ve arkadası bir süreliğine arabaları değişti bir sebepten, ben verme dedim bak bir sey olursa onun arabasının kredisi bitmemiş satacakmıs bir sey olursa biz zorda olurız dedim. Hem ya arkadasın bizim arabayla bir kaza yaparsa diye sordum.Olmaz bir sey abartma falan dedi. Ve ertesi günü arkadası bizim arabayı biraz vurmus.Kapı değişmesi lazım boyası gitmiş.Şimdi de arkadası diyor ki cpk pahalı yaptıramam diyor.Sıyrılmıs yere sacma sapan bir boya sürdürülmüş tamircide. Gel de kızma.Buna tabi ki kızdım.İşte ben bu kadar bariz seylere kızıyorum. Bana seni ssviyorum demedin, neden demedin neden bunu bana almıyorsun gibi triplere asla girmem

Eşinizde bir rahatsızlık var gibi bir intiba bende de oluştu. Şu cevapları veren biriyle kavga da edilmez. Kendi kendinizle kavga edip tükeniyorsunuz sanki 🙁
İnanın gercekten özellikle bu eşimin cevaplarınj duyduktan sonra tek basıma bir ilişki yaşamaıs ben gibi hissettim bende.

Eşinizde kabaca olacak ama akılsal bir problem yok değil mi? Sorun çözme becerisi falan küçük yaşta öğretilmeyen başlanan şeyler çünkü.
Normalde tam tersi kendisi cok zeki biri. Gercek düşünce ve hissiyatlarını söyleyemediğini düşünüyorum ben. Neden cesaret edemiyor anlamadım. Ayrılırız diye mi üzülcem diye mi hiç bir fikrim yok. Fakat onu karsıma alıp acıkca da sakince de konusam hiç bir cevap alamıyorum tatmin edice net sekilde

Nasıl sorgulayacağımı bana öğretmediler ne bileyim mi diyor? Bu okulu olan bir şey değil ki. Öğretilen bir şey değil yani.
Bir sorun olduğunu erkekler kadınlara göre daha geç fark ediyor, bazen kadın için sorun olan durum erkek için gerçekten anlamsız vs olabiliyor. Böyle olsa anlayacağım ama bilemedim. Eşiniz tartışmalardan kaçmak için böyle bir yol bulmuş olabilir mi?

Nasıl sorgulayacağımı bana öğretmediler ne bileyim mi diyor? Bu okulu olan bir şey değil ki. Öğretilen bir şey değil yani.
Bir sorun olduğunu erkekler kadınlara göre daha geç fark ediyor, bazen kadın için sorun olan durum erkek için gerçekten anlamsız vs olabiliyor. Böyle olsa anlayacağım ama bilemedim. Eşiniz tartışmalardan kaçmak için böyle bir yol bulmuş olabilir mi?
Ben de söyledim ona bunu bana da kimse öğretmedi. Ama bilgisayar bile bozulunca onu düzeştmek için çözüm ararsın ,kendinin içimde oldugun bir ilişki de nasıl bu aklına gelmez?nasıl en ufak bir sorgulamaya girmezsin diyorum.Bu verdiği cevaplar beni daha da hayal kırıklıgına ugrattı.Daha da değersiz hissettim galiba.Bu yolu tartısmadan kaçmak için yapıyor olabilir evet ama ben onu uyardım yapma daha kötüye gider sabrım bitiyor bazen aklına basına geldiğinde bu seger beni bulamayacaksın demiştim.Bu bile fayda etmedi ki sonra ki tartısma da yine sessiz kalmaya devam etti.Ben yine gelsin benle konussun diye günlerce surat astıgımla kaldım.Sonra kendi kendime yine motive oldum. Ve o yine hiç bir sey sormadı aramız düzelimce de.

Tavır , davranış ve konuşma olarak abimi gördüm resmen anlattiklarinizdan. Abimde tartışma olur biri birşeyler söyler ama o oyun oynamaya devam eder. Duymuyormuş gibi yapar ve hiç cevap vermez. Tartışmaktan kaçınmak istediği için. Aslında aklına birşeyler gelmediginden değil sadece olayların büyümesinden korkar. O yüzden de karşılık vermez. Bazen patlar ama çok çok nadir. O zamanlarda da sinir değil üzüntü belirtisi gosterir. Abimin tavırları küçükken annemden çok şiddet ve baskı gördüğünden kaynaklı. Öyle yaparsa uzamacagini ve konunun kendiliginden geçip gideceğini düşünüyor olabilir.

X