Çocuk sebebiyle çalışamama

Sonami

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2023
257
206
25
Kızlar merhaba. Yani doğru yere mi açtım konuyu onu da bilmiyorum ama 19. Ayında bi bebeğim var. Aslında maddi sıkıntıdan değil ama ekonomik özgürlüğümün olmaması canımı sıkıyor. Eşimden para istiyor olmays alışamıyorum. 18imden beri doğuma kadar çalıştım zor geliyor bu durum.
Annem çalışıyor, kv hasta görümcemle yaşıyor bakabilecek kimse yok bebeğime bu yüzden işe giremiyorum. 3 yaşına gelince anaokuluna verip çalışmak istiyorum ama 1 buçuk sene zor geçti zaten psikolojik olarak yorucu bi durum bi bu kadar daha zaman nasıl geçer bilmiyorum. 2 yıllık sosyal hizmetler mezunuyum ama kendi mesleğimi yapamadım hiç başks alanlarda çalıştım. Tam belediyeden fırsat yakalamışken hamileliğimin başına denk geldi kaza değildi ama bu fırsatın gelebileceğini bilsem ertelerdim daha önceki denemelerimden sonuç alamamıştım mesleğim konusunda. El becerimde var aslında evden yapabileceğim çalışabileceğim çocukla idare edebileceğim bi iş kolu hakkında bilginiz var mı ya da benim gibi olanlar nasıl bi yol izledi?

Eşinizden neden para istediğinizi anlayamadım şuan . Ben evlenirken eşimin görevi ve benim o şehirde iş bulamamam sebebiyle işten ayrıldım . Hayatımda 7 yılık evliyim 1 kere para istemedim . Kartından bana da kopya yaptırdı kredi kartım da var istediğim gibi harcıyorum eksiklerimizi alıyorum . Hayatımda bir daha da artık çalışamayacağım bu düzen böyle devam edecek . Şuan ki durumun sorumlusu eşiniz

Eşinizden neden para istediğinizi anlayamadım şuan . Ben evlenirken eşimin görevi ve benim o şehirde iş bulamamam sebebiyle işten ayrıldım . Hayatımda 7 yılık evliyim 1 kere para istemedim . Kartından bana da kopya yaptırdı kredi kartım da var istediğim gibi harcıyorum eksiklerimizi alıyorum . Hayatımda bir daha da artık çalışamayacağım bu düzen böyle devam edecek .Şuan ki durumun sorumlusu eşiniz
Ya öyle bi düzen kurmak istedik ama ikimizde kullanınca karttan fazla açıldık toparlayınca da bi daha yapmadık eşim esnaf günlük kazanıyor o yüzden lazım oldukça ya da elinde varsa bi miktar veriyor işte.
Benim kendimle alakalı bişey yoksa aslında düzenimizde bi sıkıntı yok yani bişeyimizi eksik etmiyor. Geçim sıkıntısı değil konu ben psikolojik olarak fazla etkileniyorum bu durumdan. Evde olmak ev işi dışında bi işle meşgul olamamak beni etkiliyor

Kızlar merhaba. Yani doğru yere mi açtım konuyu onu da bilmiyorum ama 19. Ayında bi bebeğim var. Aslında maddi sıkıntıdan değil ama ekonomik özgürlüğümün olmaması canımı sıkıyor. Eşimden para istiyor olmays alışamıyorum. 18imden beri doğuma kadar çalıştım zor geliyor bu durum.
Annem çalışıyor, kv hasta görümcemle yaşıyor bakabilecek kimse yok bebeğime bu yüzden işe giremiyorum. 3 yaşına gelince anaokuluna verip çalışmak istiyorum ama 1 buçuk sene zor geçti zaten psikolojik olarak yorucu bi durum bi bu kadar daha zaman nasıl geçer bilmiyorum. 2 yıllık sosyal hizmetler mezunuyum ama kendi mesleğimi yapamadım hiç başks alanlarda çalıştım. Tam belediyeden fırsat yakalamışken hamileliğimin başına denk geldi kaza değildi ama bu fırsatın gelebileceğini bilsem ertelerdim daha önceki denemelerimden sonuç alamamıştım mesleğim konusunda. El becerimde var aslında evden yapabileceğim çalışabileceğim çocukla idare edebileceğim bi iş kolu hakkında bilginiz var mı ya da benim gibi olanlar nasıl bi yol izledi?
Bir kadının ekonomik özgürlüğü her daim olmalı kesinlikle. Hep aynı şartlarda durumlarda kalıcagımızın bir teminatı yok. Ve ilerisi içinde sigortanızın yatması çok önemli oldugunu düşünüyorum. Daha önceden çalışan birisi için evde cocukla durmak inanın zor bir durum psikolojik olarak insan yıpranıyor çalıştınızda sosya bir çevreniz oldugunda kendinizi daha iyi hissedeceksinizdir. 2 bucuk yaşında kreşe verip tam zamanlı çalışabilirsiniz fikrimce biraz daha sabır 😊

İkizlerim var şuan 3.5 yaşındalar 18 imden hamile kalana kadar hep çalıştım. Şuan çalışamıyor olmak beni de çok üzüyor Kv çalışıyor, annem babama bakıyor babam kanser hastası maalesef benim de bırakacak kimsem olmadığından evdeyim şuan çocuklarıma zaman geçiriyorum onlarla dışarı çıkıyorum çok bunaltıcı evet ama düşünün benim ikiz :)
Eylül ayında kreşe vereceğim ve çalışmaya başlayacağım. Yarım gün babaannesi bakacak artık.

Siz de tam zamanlı verip başlayabilirsiniz ben iki tan olunca özele vermedim açıkçası maddi olarak sarsacak diye.

Eğer gerçekten çalışmak istiyorsanız bakıcıyla devam edebilirsiniz 3 yaşa kadar.
Ama bence 3 yaşa kadar beklemek de şart değil kreş için. Daha küçük yaş gruplarına yönelik de çok güzel kreşler var. 1.5 yıl değil, 6 ay sonra da verip başlayabilirsiniz mesela. O arada da iş ararsınız.

Bir kadının ekonomik özgürlüğü her daim olmalı kesinlikle. Hep aynı şartlarda durumlarda kalıcagımızın bir teminatı yok. Ve ilerisi içinde sigortanızın yatması çok önemli oldugunu düşünüyorum. Daha önceden çalışan birisi için evde cocukla durmak inanın zor bir durum psikolojik olarak insan yıpranıyor çalıştınızda sosya bir çevreniz oldugunda kendinizi daha iyi hissedeceksinizdir. 2 bucuk yaşında kreşe verip tam zamanlı çalışabilirsiniz fikrimce biraz daha sabır 😊
Evet ya işte sorun bu. Bazen o kadar darlanıyorum ki sürekli evden çıkıyorum dışarıda oluyorum ev işini aksatıyorum asla iyi gelmiyor yani. Bi de bebeğim daha da küçükken o psikoloji daha yoğunken bi güzel dolandırıldım 7 bin lira sabun paketliyicektim güya. Kızmıştı eşim sanki ihtiyaç duyuyoruz ne zorun vardı bişey mi bekliyorum ben senden diye anlatınca ne hissettiğimi üzülmüştü o da farketmemiş öyle olduğunu. O zaman çalışıyo olsaydım mesela onu ben öderdim eşim ödemesine gerek kalmazdı. Benim sorumluluğumdu ya. Öyle yani biraz yıpratıcı

Eşten çekinmeden para isteyen tek arsız ben miyim ya ahshshd. Doğum iznindeyim. Çoğu yerde kredi kartı kullanıyorum zaten. Nakit ihtiyacım olduğunda da çekinmem, hesaba yolla derim. Keyfi çalışmamazlık yapmıyorum, bebek büyütüyorum burada. Niye isterken sıkılayım ki? Ayrıca keyfi de çalışmayabilirim, ev hanımı olabilirim, eşten de utanacaksak işimiz var.

Eğer gerçekten çalışmak istiyorsanız bakıcıyla devam edebilirsiniz 3 yaşa kadar.
Ama bence 3 yaşa kadar beklemek de şart değil kreş için. Daha küçük yaş gruplarına yönelik de çok güzel kreşler var. 1.5 yıl değil, 6 ay sonra da verip başlayabilirsiniz mesela. O arada da iş ararsınız.
Peki tuvalet eğitimi olmayınca nasıl oluyo? Yani olduğunu biliyorum ama bilemedim güvenilebilir mi acaba?

Çocuk bakmaktan bunalmış olabilirsiniz....

Eşten çekinmeden para isteyen tek arsız ben miyim ya ahshshd. Doğum iznindeyim. Çoğu yerde kredi kartı kullanıyorum zaten. Nakit ihtiyacım olduğunda da çekinmem, hesaba yolla derim. Keyfi çalışmamazlık yapmıyorum, bebek büyütüyorum burada. Niye isterken sıkılayım ki? Ayrıca keyfi de çalışmayabilirim, ev hanımı olabilirim, eşten de utanacaksak işimiz var.
Ben evlendikten sonra bıraktım başka şehire taşındık yerleştik daha sonra başka sorunlar vardı neticede zaten iş yoktu çalışmadım . Hiç utanmadım neden utanayım ki ? Evde eşşek gibi çalışıyorum mesaim asla bitmiyor eşimden fazla mesaim var hiç utanmıyorum istediğim gibi harcıyorum

Hahahaha 😂 ya şaka yapıyor aslında kendince ama bazen isteyince yok ki diyip sırıtıyo sonra istediğimden fazlasını veriyo ama ben surat asıyorum öyle yapınca 😅 o kredi ksrtı başımıza bela oldu yönetmeyi beceremedik esnaf olunca günlük kazanıyo o yüzden pek toplu alışveriş yapmıyorum zaten atıyorum 3 bin lirayla gitsem bize taş çatlasın 2 hafta bile sürmeyecek bi alışveriş çıkıyo ortaya. Gerektikçe alınca da sürekli aynı konu dönüyor. Asla sakınmaz hiç öyle huyları yok. Haklısınız da gerçi yani sıkılmama gerek yok gereksiz bişeye harcamam zaten ama alışkanlık birazda ben babamdan da çekinirdim istemeye 😅

Çocuk bakmaktan bunalmış olabilirsiniz....
Yani bebeğim uslu bi bebek hiç yorucu değil ama hani yarım saat bile emanet edicek kimse olmayınca her şey birlikte bazen banyomuzu bile birlikte yapıyoruz 😂 özel alan diye bişey kalmadı ki öncesinde çokça sahiptim. Belkide haklısınız buna ihtiyacım vardır

Ben de su an ucretsiz izindeyim. Esimden para da isterim. Kredi kartimi da o oder. Evlilik musterek degil mi zaten. Calisma hayatini cok seviyorum ama evde olmayi da sevdim ben. Bebislerimiz daha cok kucuk. Bu gunler geri gelmeyecek. Anin tadini cikaralim bence

Ya öyle bi düzen kurmak istedik ama ikimizde kullanınca karttan fazla açıldık toparlayınca da bi daha yapmadık eşim esnaf günlük kazanıyor o yüzden lazım oldukça ya da elinde varsa bi miktar veriyor işte.
Benim kendimle alakalı bişey yoksa aslında düzenimizde bi sıkıntı yok yani bişeyimizi eksik etmiyor. Geçim sıkıntısı değil konu ben psikolojik olarak fazla etkileniyorum bu durumdan. Evde olmak ev işi dışında bi işle meşgul olamamak beni etkiliyor
Eee o zaman çocuğu bakıcıya bırakıp çalışacaksınız başka bir yolu yok ki . Eşiniz sizin maaş kartınıza aylık istediğiniz miktar parayı atsın rahatça kendi harcamalarınıza kullanın . Olmuyorsa çalışacaksınız . Valla çocuğu ben tek başıma büyüttüm eve yardımcı gelmedi şehirde yalnızdık . Bunları düşünecek 1 dk zamanım olmadı maalesef ki siz bunları nasıl düşünüyorsunuz zaman bulup . bebe gece 4 kere kalkardı o zamanlarda bayılıp uyurdum uyan çocuğa koş eve temizliğe yemeğe koş çocuğu parka götür vs vs . O zamanlarda başka bir şey düşünecek zaman tahammül yoktu ki . Şimdi mesela çocuğun okula başladı yardım gün şimdi bile zamanım yok . Sadece akşamları hobim olan astroloji ile ilgili ders almaya başladım belki ilerde bunun üzerine çalışırım ama ona da ders çalışacak zaman kalmıyor bizim evde .

Yalnız değilsin 🙃
Yıllarca çalışmadım, para harcarken, eşimden istemem gereken durumlarda da hiç cekinmedim, çekinmem.
Doğumda kadar çalışmıştım bende.
Şimdi yine çalışıyorum ama eşimin maaşına "maaşımız" yatmış mı diyorum :KK70:
Koca parası yemek hobilerim arasında sanırım.

Ç
Ben evlendikten sonra bıraktım başka şehire taşındık yerleştik daha sonra başka sorunlar vardı neticede zaten iş yoktu çalışmadım . Hiç utanmadım neden utanayım ki ? Evde eşşek gibi çalışıyorum mesaim asla bitmiyor eşimden fazla mesaim var hiç utanmıyorum istediğim gibi harcıyorum
Çok haklı bir düşünce. Bunu edinmeye çalışayım ben en iyisi

Evet kadınların mesaisi asla bitmiyor, emekliliği de yok. Babam mesela, senelerdir emekli. Kahvaltısını yapar, öğle vakti evden çıkar, gider şöyle bir gezer, arkadaşlarıyla takılır. Akşam üzeri eve gelir. Yemeği hazır. Çayını da içer, televizyon izler falan. İşten güçten elini eteğini çekebiliyor Türkiye’de erkekler. Hele de o nesil. Annemin gün içinde yaptığı işler senelerdir değişmiyor, hala çalışıyor evde. O haliyle bir de çekinecek mi para isterken, başka? 🙃

Peki tuvalet eğitimi olmayınca nasıl oluyo? Yani olduğunu biliyorum ama bilemedim güvenilebilir mi acaba?
Altını oradaki yardımcı öğretmenler değiştiriyor. Benim oğlum da başladığında tuvalet eğitimi yoktu. Tuvalet eğitimi sürecini de çoğunlukla kresimiz yürüttü ve baya rahat geçirdik. Ufak tefek şeyler dışında bir sorun yaşamadık biz.

Yani güvenilmeyecek bir kreşe 3 yaştan sonra da gönderilmemesi gerekiyor. Yaş grubu ile ilgili değil olay. İyi bir kreş genel olarak iyidir. Kötü olan her yaş için kötüdür.

X