3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben açıkçası illa kardeş diyenlerden değilim.
Eşim üç kardeş telefonla görüşme yok, gittikçe a naber oluyorlar o kadar. Kendi ailesini kurunca insan ayrı bir dünyası oluyor. Bizim bu ara ailece sağlık nedenli kötü şeyler oldu mesela herkes evli çocuklu olunca yine elden bir şey gelmiyor.
Arkadaş seçilmiş kardeş derler, öyle insanlara denk gelsin inşallah. Ne kardeşler var bir tarla için yüz yüze gelmiyor.
Bence de.bir abim var.onunla da telefonla bile konuşmayız.anne, baba taraflarındakiler de üçkağıtçı, kötü kalpli car curt çıktı.onca kardeş arasında 2 tanesi sağlam.

Burda bazı yorumları okuyunca çok şaşırdım. Çocuğunu inanılmaz standartlarda büyütmek istediği ve herkes öyle yapmalı diye gördüğü için üç çocuğu ayıplayanlar olmuş. Herkes sizin gibi tüm maaşı çocuğuna vermek zorunda değil ki. Evet çocuğun masrafı vardır da prensler prensesler gibi büyümek her şeyin en iyisini yemek her şeyin en iyisine sahip olmak zorunda değil. Biz öyle büyümedik gayet de normaliz. O kadar emeklerle büyütülen çocukla diğer çocuklar arasında da en fazla belki sağlık farkı vardır biraz geri kalan o da yok. Milyonlar ver dümdüz çocuk oluyor işte. Vermeyenin çocuğu nasılsa o da öyle oluyor. Bu kadar kasılmak normal gelmiyor bana.
Konu sahibi isterseniz 5 çocuk yaparsınız. Bakacak olan siz değil misiniz? Zaten iki evladınız var üçüncüye enerjim yetmez diye düşünseniz isteyerek yapmazdınız ama istemişsiniz demek ki maddi manevi göze almışsınız. Ailenizde saçma sapan laf edenlere ağızlarının payını verin. Aldır falan ne demek yahu? Hayrola sen mi bakacaksın sana mı düştü diyin. Pasif olmayın ağzınızı açın laf etmeye çekinsinler.
Normallige lafim yok ama bizim zamanla kiyaslamasak .biz sokakta buyuyen , dunyadan bi haber cocuklardik .simdiki cocuklarin talepleri ,birbirlerine zorbaliklari cok farkli .eskiden ogretmen olsan hemen ataniyordun hayatin kurtuluyordu simdi 4-5 yil kpss calisiyor insanlar vs vs .isteyen yapsin o ayri ama kendi donemimizle kiyaslamayalim .biz cocukken ozel hastane diye bir sey bile yoktu yasadigimiz yerde mesela

Normallige lafim yok ama bizim zamanla kiyaslamasak .biz sokakta buyuyen , dunyadan bi haber cocuklardik .simdiki cocuklarin talepleri ,birbirlerine zorbaliklari cok farkli .eskiden ogretmen olsan hemen ataniyordun hayatin kurtuluyordu simdi 4-5 yil kpss calisiyor insanlar vs vs .isteyen yapsin o ayri ama kendi donemimizle kiyaslamayalim .biz cocukken ozel hastane diye bir sey bile yoktu yasadigimiz yerde mesela
Tamam haklısınız ama bunlar hep ekstrem şeyler işte. Demek ki bunlar olmadan da çocuk büyüyebiliyor. Günde bin tane takviye kullanmadan her gün mutlaka et yemeden de çocuk büyüyebiliyor.
Bir çocukla zor idare edebiliyorum başka istemiyorum denmesini anlarım, ya da ben çocuğuma bütün servetimi vereceğim öyle büyüteceğim diyene de saygı duyarım kendi hayatı. Ama onlar da istediği kadar çocuk yapanlara saygı duymalı. Bu site cidden çocukfobik her çocuk konusunda bunu anlıyorum

Herhangi bir bakım ya da maddi beklentiniz yoksa boş boş konuşuyorlar aldırış etmeyin. Sizin ve eşinizin kararı isterseniz bas edebiliyorsanız 10 tane de yaparsınız. Ceplerinden ve zamanlarından gitmiyorsa o laf edenlerin sakın umursamayın

Benimle "he aynen dış minnaklar ehehe" diye dalga geçebilirsiniz ama gerçekten sistem kadına ne yapmış farkında mısınız? Bir kadın için anne olmak müthiş bir duygu değil midir? Ama artık çocuk yapmayan ve gece gündüz çalışan kendisine bir saat vakit ayıramayan kadınlar alkışlanıyor, çocuk yapanlarsa linç yiyor. Çocuk sahibi olmayı anne olmayı öcü gösterdiler ve meyvelerini de görüyoruz.

Tamam haklısınız ama bunlar hep ekstrem şeyler işte. Demek ki bunlar olmadan da çocuk büyüyebiliyor. Günde bin tane takviye kullanmadan her gün mutlaka et yemeden de çocuk büyüyebiliyor.
Bir çocukla zor idare edebiliyorum başka istemiyorum denmesini anlarım, ya da ben çocuğuma bütün servetimi vereceğim öyle büyüteceğim diyene de saygı duyarım kendi hayatı. Ama onlar da istediği kadar çocuk yapanlara saygı duymalı. Bu site cidden çocukfobik her çocuk konusunda bunu anlıyorum
tabi ki buyuyor ama okulda zorbaliga ugruyor , universite okurken mutsuzluktan kivraniyor gencler bitince ne olacak diye gibi gibi .biz uc kardesiz babam tek calisan ogretmen ucumuze de ev birakti. biz kari koca kopek gibi calissak da uc ev birakamayiz herhalde . yegenim universitede 15 bin sirf yurt parasi .devlet cikmadi orta halli bir yurt .anneanne dede aldir dememeli kesinlikle katiliyorum ama torunu adina bunlari dusunebilir ne yapacaklar ne edecekler diye .ama haddini asma konusuna katiliyorum

benim hayattaki görüşüm gerçekten dünyada ki en büyük nimet sağlıklı bir evlat, öyle bir nimet ki gerçekten dengi yok, hiçbir maddi değerle, herhangi bir zevkle boy ölçüşemez bence, siz ve eşiniz istediniz ve nasip oldu, şuan sadece sağlıkla doğumuna odaklanın başka hiç birşeyin önemi yok, biri bişey dediği zaman da Rabbim nasip etti elhamdülillah bugünüme diyin, çocuk yapmamak da özgürlük az çocuk istemekte yada çocuk yetiştirmeyi bağlanmak ömrünü harcamak olarak görmekte özgürlük kimseye bir lafım yok saygı duyuyorum tabi ki ama anne olmayı sevmek o duyguyu tekrar tekrar tatmak istemekte özgürlük, sağlıklı başarılı bir birey yetiştirmek için sevgiye ihtiyaç var, asla fazla para pula ihtiyaç yok, ben sizi tebrik ederim, Sağlıkla kucağınıza alın inşallah 🌸
Bu romantizmden dolayı şuan keşke doğmamış olsaydım diyen onca yetişkin var.

Kaç çocuk yapacağıniza elbette siz karar vereceksiniz, ülkenin şu anki ekonomik koşullarında iki maaş + hatırı sayılır yan gelirlerle bile şu anda tek bir çocuğun temel ihtiyaçlarını bile ucu ucuna karşılayabilen bir aile olarak bu konuya da girmeyeceğim çunku sizin hane gelirinizi bilmiyorum ama meslek sahibi aydın bir genc kadın olmaniza rağmen kendinizin ve çocuklarinizin hayatını ve gelecegini eşinizin vicdanına bırakıyor oluşunuza inanamadım. Bu kadar guvendiginize göre eşiniz mutlaka iyi, çalışkan birisidir ama yarın öbür gün aldatsa , dövse, kötü alışkanlık edinse, felç geçirse veya ölse hiçbir guvenceniz olmadan, ilerlemiş yasinizla meslekten kopmuş bir halde 3 çocukla ne yapacaksınız? Şu anda sağlıklı iki evladınız varken ve emek verilmiş bir geçerli bir mesleğe sahipken niye mevcut çocuklarınızın geleceği ve kendiniz için çalismayi değil de üçüncü çocugu düşündüğünüzu aileniz de anlamamıştır bence....Bir de mevcut çocuklariniz kız mı onu merak ettim açıkçası ?

Benimle "he aynen dış minnaklar ehehe" diye dalga geçebilirsiniz ama gerçekten sistem kadına ne yapmış farkında mısınız? Bir kadın için anne olmak müthiş bir duygu değil midir? Ama artık çocuk yapmayan ve gece gündüz çalışan kendisine bir saat vakit ayıramayan kadınlar alkışlanıyor, çocuk yapanlarsa linç yiyor. Çocuk sahibi olmayı anne olmayı öcü gösterdiler ve meyvelerini de görüyoruz.
Değildir. Ben anne olmak istemeyen bir kadınım ve asla düşünmüyorum. Ben sizden daha az kadın değilim. Anne olmamak da müthiş bir duygu ve bunu bana sistem yapmadı. Anormal mi hissetmeliyim kendimi ? Üstelik ben sizin aksinize her yerde ne kadar anormal olduğumu duyuyorum. Yaşlanınca kedi köpek ile öleceğimi filan. Sistem sandığınızın aksine üreme ister. Çünkü kapital budur ve ne kadar insan o kadar mal satmak

Örneğinizi pek alakalı bulmadım. Bir kurala uymamak ile başkalarının özeline bu denli maydanoz olmak bir değil. Yani insanların kötü davranışlarına "normal" diyip geçemeyiz biz normal dedikçe onlar devam edecek.
yahu nerede normal demişim?

gerçekten ne enteresan kafalar yaşayan insanlar var!

bu ülkede insanlar bunu söyler, bu ülkede gebeyseniz bu lafları duyarsınız. kaldı ki bekarsanız da neden bekarsınız derler. başka şeyler de derler. derler de derler...

bunun neresinde "normaldir" ya da iyidir hoştur gibi bir ifadem var?

olan budur demek başka şey, olması gereken, ideal olan, normal olan budur demek bambaşka şey.
sık sık yapılan budur diyerek buna normal ya da sağlıklıdır demiş olmuyoruz hanımefendi, kimse kırmızıda durmuyor diye buna normali budur demediğim gibi! ha ama isterseniz bana ne dursunlar diyip atlayın yola, siz bilirsiniz, ben ona da bir şey demem

bu ülkede yaya geçidinde ölmemeyi nasıl öğreniyorsanız bunları (bunlar= bu toplum bu işlere karışır, ya laf ettirmeyeceksin, ya da edilirse, ki edilir, takmayacaksın) da öğrenmek gerek çünkü böyle daha yazılı çizili, ölçülü nizamı belli, 3 yaşında öğretilebilen bir kurala uymayı beceremeyen bir toplumdan medeni hayatın yazılı olmayan kurallarına uymasını beklemek...

Cok saçma bir benzetme olmuş
O saatte orada ne işi varmış da mantıklı size göre
ben laf ederler o yüzden gebe kalmasaydınız iyiydi filan demedim.

öyle örnek verdim çünkü daha 3 yaş çocuğunun bildiği kurala uymuyor toplumun geneli, kaldı ki böyle şeylere dikkat edecek, o anlamda örnek verdim.

tabi ki buyuyor ama okulda zorbaliga ugruyor , universite okurken mutsuzluktan kivraniyor gencler bitince ne olacak diye gibi gibi .biz uc kardesiz babam tek calisan ogretmen ucumuze de ev birakti. biz kari koca kopek gibi calissak da uc ev birakamayiz herhalde . yegenim universitede 15 bin sirf yurt parasi .devlet cikmadi orta halli bir yurt .anneanne dede aldir dememeli kesinlikle katiliyorum ama torunu adina bunlari dusunebilir ne yapacaklar ne edecekler diye .ama haddini asma konusuna katiliyorum
Okulda zorbalığa emin olun ki maddi durumu çok yerinde olanlar da uğruyor tek etken bu değil. Yeğenim, ki ailesinin durumu bayağı iyidir abisi de tıp okuyor, liseden eve gözü mosmor dönmüş mesela. Saçları uzundu çakmakla yakmaya çalışmışlar. Şimdi bunun ekonomiyle bir ilgisi var mı? Canavar çocuk her yerde herkese karşı canavar hatta kimisi çok zenginleri zorbalıyor.
Benim yengem üçüncü çocuğa hamile kaldığında açıkçası sevinmedim ama belli de etmedim tebrik ettim geçtim. Çünkü kendileri manevi anlamda iki çocuğa bakamıyorlar evlerini çöp götürüyor bir de üstüne üçüncü çocuk. Ama günün sonunda kocaman bir BANANE diyorum. Kendileri istemişler. Hanile insana da asla kötü laf etmem hamile olmasıyla ilgili. Kendi hayatı kendi bebeği

Sistem sandığınızın aksine üreme ister.
Sistem bir çocuğun bakımına bile servetler harcamanızı ister ki ikinciyi istemeyin. Ve sizin gibi düşünen kadınlar da olabilir.anormal de değilsiniz siz kendiniz böyle hissediyor olabilirsiniz daha az kadın da değilsiniz muhakkak. Ben genel için konuşuyorum. Genel düşünce yapısı değişti/değiştirildi.

Maddi durumu refah seviyesinde olmayan hiçbir insan insan keyfi için falanca sayıda çocuk yapmamalı. Ailemden biri bu şekilde doğum yapsa o çocuk adına o çocuğun geleceği için iki çift laf ederdim. Bir yavrunun vebaline girilen bu bencilliğe saygı duyamam
Kimsenin çocuğundan size ne
tüm maddi imkanları sağlamak mi iyi anne baba olmak
Bu hadsizlige tahammul edemiyorum
Kime göre neye göre refah çok enteresan
O zaman başkası da çıkar senin bu kafa yapısı ve zihniyetle bir çocuk bile yapmaman lazim çocuğunu düşünüyorum der sen de cevap veremezsin

Sistem bir çocuğun bakımına bile servetler harcamanızı ister ki ikinciyi istemeyin. Ve sizin gibi düşünen kadınlar da olabilir.anormal de değilsiniz siz kendiniz böyle hissediyor olabilirsiniz daha az kadın da değilsiniz muhakkak. Ben genel için konuşuyorum. Genel düşünce yapısı değişti/değiştirildi.
Hayır değişmedi ? Gelin sizle bi sokağa çıkalım siz hamilesiniz ben çocuk istemiyorum. Toplum nezdinde hangimiz makul ?
Bir de öyle bir şey yok ama diyelim hadi öyle siz çocuk sahibi kadınlar alkışlanırken sorun yok da biz alkışlanırken niye altında bit yeniği var ? Biz topluma zararlı kişiler miyiz ?

Hassas bir konu bu. Aslında herkes birbirine saygı duymalı. Özellikle babanın böyle konuşması çok nahoş. Gelgelelim kimsede sevinmek zorunda değil. Hani yıllarca çocuğun olmaz da bi anda hamile kalırsın sevinirler.
3. Çocuk isteğinize ben de saygı duyuyorum. Ama eşinize bu kadar sırtınızı dayamanıza çok şaşırdım. Daha çok gençsiniz. Önünüzü göremezsiniz geleceği de bilemezsiniz. Velevki birşeyler ters gitti kendinize ve 3 çocuğunuza yetebilecek misiniz? Aileniz size arka çıkacak mı?
Ben de çocuklarımın ayakları üzerinde durmadan 3-5 çocuk yapmasına çok üzülürdüm açıkçası. İnş önce hayatlarını kurar sonra çocuk düşünürler

Okulda zorbalığa emin olun ki maddi durumu çok yerinde olanlar da uğruyor tek etken bu değil. Yeğenim, ki ailesinin durumu bayağı iyidir abisi de tıp okuyor, liseden eve gözü mosmor dönmüş mesela. Saçları uzundu çakmakla yakmaya çalışmışlar. Şimdi bunun ekonomiyle bir ilgisi var mı? Canavar çocuk her yerde herkese karşı canavar hatta kimisi çok zenginleri zorbalıyor.
Benim yengem üçüncü çocuğa hamile kaldığında açıkçası sevinmedim ama belli de etmedim tebrik ettim geçtim. Çünkü kendileri manevi anlamda iki çocuğa bakamıyorlar evlerini çöp götürüyor bir de üstüne üçüncü çocuk. Ama günün sonunda kocaman bir BANANE diyorum. Kendileri istemişler. Hanile insana da asla kötü laf etmem hamile olmasıyla ilgili. Kendi hayatı kendi bebeği
tabi ki para zorbaligi engellemiyor ancak okul gezisine gidemeyen,ayni marka kiyafetler giymeyen cocuklar kendini bu tuketim toplumunda daha eksik hissediyor .sirf bu muhabbetler yuzunden ergen intiharlari inanilmaz artti yoksa para her seyi engeller diye bir savim yok zaten

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X