3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anladigim kadariyla ne baskalarindan para dileniyorsunuz nede baskalardan bir beklentiniz var. Bu durumda herkese cenelerini tutmak düser..kadin ister calisir ister cocuguna bakar. Feminism diye tutturuyoruz, ama kadinlar istedigimiz kararlari vermediklerinde car car da konusma hakkini gösteriyoruz. Bana da konusanlar oldu bu konuda (3 cocugum var). Ama benim maddi durumum o konusanlardan da daha iyi. Ben sadece ortaya dökmeye de gerek duymuyorum. Herkes dönüp kendi hayatina baksin. Tavsan gibi hep dogruyor da acayip seviyesiz bir laf. Ama babaniz oldugu icin agir birsey de yazmak istemiyorum.
Ek not: Git aldir diyenlere bu cocugu da asla yaklastirmam..hadsizler

Yani bana anne gel bak demediği sürece çocuğumun kaç çocuk yaptığına karışamam ama çocuk maddi manevi insanı biraz yıpratan birşey ona belli etmeden kesin üzülürüm, rahat etsin isterim. Ha siz o her şeye yetişen kanlı canlı enerjik kadınlardansanız o konuda da üzülecek birşey kalmaz. Siz ne istediğinizden eminseniz kimsenin onayına ihtiyacınız yok.

Ben açıkçası illa kardeş diyenlerden değilim.
Eşim üç kardeş telefonla görüşme yok, gittikçe a naber oluyorlar o kadar. Kendi ailesini kurunca insan ayrı bir dünyası oluyor. Bizim bu ara ailece sağlık nedenli kötü şeyler oldu mesela herkes evli çocuklu olunca yine elden bir şey gelmiyor.
Arkadaş seçilmiş kardeş derler, öyle insanlara denk gelsin inşallah. Ne kardeşler var bir tarla için yüz yüze gelmiyor.
mesela benim de hayatımda erkek arkadaş olarak hiç öylesi nasip olmadı, olmuyor bir türlü.

gecenin köründe uçağım olur mesela, kardeşlerime güvenirim, hasta olsam, ev taşısam
ha başta kendime güvenirim, çok şükür bir şekilde idare ederim de ama yardım lazım olsa, çok zor durumda olsam ilk kardeş gelir aklıma, ben de hepsinin herşeyine koşarım.

etrafımda çoğu kişinin de (çok çocuklu sülaleyiz ama biz hariç çok kardeşli arkadaşlarda da) genelde kardeşlik ilişkileri iyidir. biz biraz daha fazla bir aradayız sanırım. birlikte avrupa turu yapar, birlikte kalyonlara, müzelere filan gideriz. sonra evde oturur birlikte sarma sararız. öbürü de mesela birlikte kamp yapar, biz zaten Allah'ın emri, nişan düğün doğum ölüm vs. bir aradayızdır...

deneyimim böyle olmasa kardeşlik başka demezdim muhtemelen...

arkadaşlar için de katılıyorum, -gerçi benim kardeşten arkadaşa çok sıra gelmiyor ama -iyi arkadaşım dediğim az sayıda olmakla birlikte- kişiler gece gelip refakatçim de olur lazım desem çıkarır şu an mesela 500 bin borç da verir, maddi manevi bilirim yani yaparlar...çok kardeş olmasam daha fazla arkadaşım olabilirdi ama :KK70:

Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.
Muhattap olmayın sizi kıran üzen herkese tavriniz olsun ne olmuş batmissa dünya malı Allah'ın degilmi pat diye ellerindekiler gitse ne yapacaklar,düşüncesiz insanlra gıcık oluyorum,ayrıca çocuk yapmakta kendi karariniz ters tepki vermezseniz sonu gelmez,benim annemde iyidir dünyada onun kadar fedakarini görmedim ama geçen yine her zamanki gibi mesleğine alakali laf soktu günah falan yapma dedi kaldiki henüz çalışmıyorum bile eşim artık dayanamadi anne yeter ne var o meslekte dedi,ben karıma karismiyorum kimsede karışmasın dedi,yani etkili olmusmudur bilmem ama bir süre bişey söylemez sanirim

Anladigim kadariyla ne baskalarindan para dileniyorsunuz nede baskalardan bir beklentiniz var. Bu durumda herkese cenelerini tutmak düser..kadin ister calisir ister cocuguna bakar. Feminism diye tutturuyoruz, ama kadinlar istedigimiz kararlari vermediklerinde car car da konusma hakkini gösteriyoruz. Bana da konusanlar oldu bu konuda (3 cocugum var). Ama benim maddi durumum o konusanlardan da daha iyi. Ben sadece ortaya dökmeye de gerek duymuyorum. Herkes dönüp kendi hayatina baksin. Tavsan gibi hep dogruyor da acayip seviyesiz bir laf. Ama babaniz oldugu icin agir birsey de yazmak istemiyorum.
Ek not: Git aldir diyenlere bu cocugu da asla yaklastirmam..hadsizler

ama siz Almanya'da değil miydiniz?
siz 8 tane de yapsanız devlet sizi ortada koymaz. sizinki bambaşka bir durum.

muhtemelen konu sahibinin babası şimdiye kadar evlenmemiş olsaydı da evde kaldın diye laf edecekti, 3 çocuk da şu anda bizim toplumumuzun dinamikleri bakımından okumuş anne için çok görülen bir sayı ona da laf ediyor.

hamiş: 40 yaşındayım ve çocuğum yok, duyduğum lafın da haddi hesabı yok, (annem babam etmiyor neyse ki) ama bu toplumda 3 çocuk yapmayı göze alan duyacağı lafı da göze almalı bence, ben de duyuyorum...Cevap vermeyeceğim ortamda edilen lafı da duymayı göze alıyorum (sürekli cvp yetiştiremem, gerek yok ya da kişinin hatrı yoksa bile ortama saygı gerekiyor vs.). Ya laf ettirmeyeceksin ya da lafı duyacaksın, değilse burada yaşamamak lazım...

Destek istemediğiniz benim çocuğuma bak, bana para ver demediğiniz sürece aileniz bile olsa sizin bu konudaki fikrinize kaışamazlar. Yetişkin biri olarak standardınızı kendiniz belirlersiniz. Sanırım siz bunu insanlara gösterirken çok pasif davranıyorsunuz. Belki sizin de kavga çıkarmanızın zamanı gelmiştir.

ama siz Almanya'da değil miydiniz?
siz 8 tane de yapsanız devlet sizi ortada koymaz. sizinki bambaşka bir durum.

muhtemelen konu sahibinin babası şimdiye kadar evlenmemiş olsaydı da evde kaldın diye laf edecekti, 3 çocuk da şu anda bizim toplumumuzun dinamikleri bakımından okumuş anne için çok görülen bir sayı ona da laf ediyor.

hamiş: 40 yaşındayım ve çocuğum yok, duyduğum lafın da haddi hesabı yok, (annem babam etmiyor neyse ki) ama bu toplumda 3 çocuk yapmayı göze alan duyacağı lafı da göze almalı bence, ben de duyuyorum...Cevap vermeyeceğim ortamda edilen lafı da duymayı göze alıyorum (sürekli cvp yetiştiremem, gerek yok ya da kişinin hatrı yoksa bile ortama saygı gerekiyor vs.). Ya laf ettirmeyeceksin ya da lafı duyacaksın, değilse burada yaşamamak lazım...

Benim Almanyada olmamla alakasi yok. Herkes burda devlet bakiyor kafasinda ama kendi babamin vefatinda yasadiklarima dayanarak söylüyorum kimse öyle devlete güvenip cocuk yapmasin burda da. Sözde devlet destek ile de yasayanlari görüyorum burda.
Türkiyede hersey parayla islediginin bende farkindayim bu arada. Orda herhangi bir güzelleme de yapmayacagim. Lakin anne baba yeteriz yetistirebiliriz diyorsa kimsenin hadsizligini de cekmek zorunda degiller. Kadin istese evde "boş boş" da oturabilirdi. Kendi emegi ile birseyler yapiyor. Zamani gelince yine calisir gerektigi zaman. O dükkanlari islese ve para su gibi aksa bunlarin önünde paspas olucak insanlar simdi kücümsüyorlar. Olay bu. Hani giderler aileden para isterler beklenti icinde olurlar o zaman tepkilerini anlarim..ama gidip aldir diyecek kadar hadsizlesmek de olamaz

Benim Almanyada olmamla alakasi yok. Herkes burda devlet bakiyor kafasinda ama kendi babamin vefatinda yasadiklarima dayanarak söylüyorum kimse öyle devlete güvenip cocuk yapmasin burda da. Sözde devlet destek ile de yasayanlari görüyorum burda.
Türkiyede hersey parayla islediginin bende farkindayim bu arada. Orda herhangi bir güzelleme de yapmayacagim. Lakin anne baba yeteriz yetistirebiliriz diyorsa kimsenin hadsizligini de cekmek zorunda degiller. Kadin istese evde "boş boş" da oturabilirdi. Kendi emegi ile birseyler yapiyor. Zamani gelince yine calisir gerektigi zaman. O dükkanlari islese ve para su gibi aksa bunlarin önünde paspas olucak insanlar simdi kücümsüyorlar. Olay bu. Hani giderler aileden para isterler beklenti icinde olurlar o zaman tepkilerini anlarim..ama gidip aldir diyecek kadar hadsizlesmek de olamaz
işte olamaz diye bir şey olmuyor canım ülkemde pamuk hanımcım, oluyor, bal gibi had bilmiyorlar

ideal olan olmaması da işte biz öyle ideal bir memleket değiliz, olur, daha da olacaktır. hele biraz yoruldum filan derse bebek gelince herkesler "eee biz dedik" de diyecektir. daha çirkin şeyler de diyebilir tavşan gibi doğuruyor diyen.

o yüzden ya laf ettirmeyeceksin ya da cevap veremeyeceğin bir vaka ise mecbur duyup takmayacaksın
yani memleketi ideal hale getirmek elimizde olsa keşke...

(bu arada başınız sağ olsun)

işte olamaz diye bir şey olmuyor canım ülkemde pamuk hanımcım, oluyor, bal gibi had bilmiyorlar

ideal olan olmaması da işte biz öyle ideal bir memleket değiliz, olur, daha da olacaktır. hele biraz yoruldum filan derse bebek gelince herkesler "eee biz dedik" de diyecektir. daha çirkin şeyler de diyebilir tavşan gibi doğuruyor diyen.

o yüzden ya laf ettirmeyeceksin ya da cevap veremeyeceğin bir vaka ise mecbur duyup takmayacaksın
yani memleketi ideal hale getirmek elimizde olsa keşke...

(bu arada başınız sağ olsun)

Sagolun ❤
Maalesef ölye. Ona göre mesafesini de ayarlaması lazim aile de olsa. Sahsen bana "git aldır" diyen insanların laflarina asla bakmam o saatden sonra.

Burda bazı yorumları okuyunca çok şaşırdım. Çocuğunu inanılmaz standartlarda büyütmek istediği ve herkes öyle yapmalı diye gördüğü için üç çocuğu ayıplayanlar olmuş. Herkes sizin gibi tüm maaşı çocuğuna vermek zorunda değil ki. Evet çocuğun masrafı vardır da prensler prensesler gibi büyümek her şeyin en iyisini yemek her şeyin en iyisine sahip olmak zorunda değil. Biz öyle büyümedik gayet de normaliz. O kadar emeklerle büyütülen çocukla diğer çocuklar arasında da en fazla belki sağlık farkı vardır biraz geri kalan o da yok. Milyonlar ver dümdüz çocuk oluyor işte. Vermeyenin çocuğu nasılsa o da öyle oluyor. Bu kadar kasılmak normal gelmiyor bana.
Konu sahibi isterseniz 5 çocuk yaparsınız. Bakacak olan siz değil misiniz? Zaten iki evladınız var üçüncüye enerjim yetmez diye düşünseniz isteyerek yapmazdınız ama istemişsiniz demek ki maddi manevi göze almışsınız. Ailenizde saçma sapan laf edenlere ağızlarının payını verin. Aldır falan ne demek yahu? Hayrola sen mi bakacaksın sana mı düştü diyin. Pasif olmayın ağzınızı açın laf etmeye çekinsinler.

Arkadaşlar merhaba herkese. Baştan anlatmam gerekirse 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var biri 5 biri 2 buçuk yaşında ve şuan 3.ye 3 aylık hamileyim. Eşimde bende daha sevgililik zamanlarımızdan beri 3 çocuk istiyorduk Allahta nasip etti çok şükür. Ben tarih öğretmeniyim bir süre özelde çalıştım şuan çalışmıyorum. İnstagram üzerinden kapı süsü yaparak kendi paramı kazanıyorum emek vererek büyüttüğüm güzel bir sayfam var yani tabi bu rakam bir öğretmen maaşına görece daha düşük kalabilir ama hiç bişey yapmıyor olmaktan daha iyi benim için hem zevk alıyorum hem para kazanıyorum. Çocuklarım için hobi olarak yaptığım bişey mesleğe döndü bir nevi ve çok mutlu oluyorum bunun için. Gel gelelim 3.çocuk haberini ailelerimize verdiğimizden beri inanır mısın kimse beni insan yerine koymamaya başladı. Dalga konusu oldum resmen. Babam geçen toplum içinde tavşan gibi 6 ayda bir doğuruyor dedi. Annem desen her gördüğü yerde laf sokuyor. Onlara göre kendimi yakmışım yazık etmişim ne güzel kızmışım evde oturup çocuk mu büyütecekmişim? Yani korunma yöntemlerini biliyorum cahil değilim istemesem yapmam ama kimse mutlu musun diye sormuyor onlara göre yorgun bitkin kendini gençliğini mahfetmiş bir insanım ben. Eşim bana destek olmaya çalışıyor yani en çokta ona güveniyorum inanıyorum. Eşim bundan 4 yıl önce biraz yatırım yaparak bir dükkan açtı ama ortak açmışlardı ve istedikleri gibi gitmedi dükkan ve biraz maddi olarak sıkıntıya düştük. Ama birilerinden bişey istedik olarak değil hep kendi kendimize yettik ama sonuçta maddi bir düşüş oldu ama insanlar bunda bile yani inişli çıkışlı hayat bu demedilerde yine bizi küçümsemeye çalışarak yani hep bir şakayla karışık istediğimi söylerim tavrı oldu herkeste. O kadar ciddiye alınmadığımızı düşünüyorum ki şuan hem kendi ailem hem eşimin ailesi tarafından. Kimse dört dörtlük değil ve bende insanlar gibi şakayla karışık seninde zamanında şöyle şöyle bir durumun olmamış mıydı ya ah ne günlerdi dediğimde bozulup direk kavgaya dönüyorlar ama benim bozulmaya hakkım yok. Eşim çalışan çalışmayı seven parasını eve getiren yani güvenilir düzgün bir insan kimseye bir saygısızlığı yok ama artık o da kızıyor yani karnımdaki çocuğa bile aldır gitsin dediler bir şey söylicem yüzyüze bakacak şey kalmayacak diyor eşim. Aslında benim ailemde eşiminkilerde iyiler ama yani biz onlara göre çok kolayız kırılmayız üzülmeyiz sanki çocuğuz yani ben 32 yaşındayım çocukta değilimki. Kayınvalidem tam bir eltimkolik onu ciddiye alır birşey yapacak olsa danışır haberleşir ben hep en son duyan etliye sütlüye karışmayan çağırılmadıkça gitmeyen görece mesafeli ama yinede lafları hep işiten o gelinim. Kimseye karşı bunu kıramadım malesef eşimde aynı şekilde. Eski maddi olarak çok rahat olduğumuz günlere dönsek biri bizden para istediğinde hemen çıkarıp verebilsek bizden kralı yok o ayrı. Ama şuan gelenin gidenin laf ettiği kaale alınmayan insanlar olduk ve bir hata yapmadam yada kötü bir durum kimseye yaşatmadan. Ne yapabilirim biliyorum ki herşey benim başta duruşumu değiştirerek olucak ama ben o kadar duygularıyla hareket eden kıyamayan biriyim ki o duruş o tavır nasıl değiştirilir bilmiyorum.
Ben çocukla alakası olduğunu sanmıyorum, karakter olarak gerekli gereksiz herkese her yere yetmeye çalışan tiplerseniz pek değeriniz olmuyor,bir de her söylenen kötü laf sonrası yine aman iyilik bizde kalsın diye yüzlerine gülüp,baş üstü yapıyorsanız kimse ama hiç kimse sizi kaale almaz.Benim 3. hamileliğimde çok supriz oldu sağdan soldan laflar duyduk,eşim herkesin olduğu bir ortamda ekmeğimi,suyumu vermeyen benim işime karışmasın,beğenmiyorsanız selam dâhi vermeyin dedi orda bitti.Hadsiz sınır bilmez insanlar hayatımızda hep olacak ,ama o sınırı siz koyacaksınız Gerekirse bağları koparmayı bileceksiniz.

Eskiden çocuğu olmayan kişilere zorbalık yapılırmış, şimdi de çok çocuğu olanlara yapılıyor.devir sürekli ters düz olup duruyor.size yapılan zorbalığı asıl nedeninin ise maddiyat olduğunu düşünüyorum.insanlar maddi durumu sıkıntılı olan kişilere düşman gibi davranmayı seviyorlar.siz de evde oturup, 3.çocuğu yapınca çocuk senin neyine git para kazan doğuracağa tarzı bir tepki olmuş bence.

Son düzenleme:
ama bu toplumda 3 çocuk yapmayı göze alan duyacağı lafı da göze almalı bence
Nasıl insanlarda böyle bir had görüyorsunuz pes doğrusu? Onlara ne kaç çocuk yapacakları? Onlar mı bakacak onlar mı doyuracak? Size ne yahu milletin ailesinden milletin çocuk sayısına bile karışmayı nasıl hak görebiliyorsunuz kendinizde

Nasıl insanlarda böyle bir had görüyorsunuz pes doğrusu? Onlara ne kaç çocuk yapacakları? Onlar mı bakacak onlar mı doyuracak? Size ne yahu milletin ailesinden milletin çocuk sayısına bile karışmayı nasıl hak görebiliyorsunuz kendinizde
O karışmıyor.devamını okursanız anlayacaksınız.

hanımefendi bizim ülkemizde nisanlar yaya geçidinde de durmuyor mesela araçlarıyla basıp geçiyor
ne hadlerine geçemezler diye yola bakmadan dannnn diye yaya geçidine atlıyor musunuz siz yaya olarak?

Kendi isteyip severek yaptıysanız başkalarının tepksine bukadar neden takılıyorsunuz?
Herkes sizin 3.ü çocuğunuza sevinmek zorunda değil, ve evet şu maddi manevi zor zamanınızda 3ü bebek çokta gerekli değilmiş. Hazırda 2 tane evladınız varmış onların geleceğine konsantre olmak yerine 3ü yapmanız gereksiz olmuş. Bende bin bir emekle okutup öğretmen olmuş kızımın evde kapı süsü yapıp çocuk bakmasını izlemek istemezdim. Haksız bulmuyorum özellikle anne babanızı
👏👏👏

hanımefendi bizim ülkemizde nisanlar yaya geçidinde de durmuyor mesela araçlarıyla basıp geçiyor
ne hadlerine geçemezler diye yola bakmadan dannnn diye yaya geçidine atlıyor musunuz siz yaya olarak?
Örneğinizi pek alakalı bulmadım. Bir kurala uymamak ile başkalarının özeline bu denli maydanoz olmak bir değil. Yani insanların kötü davranışlarına "normal" diyip geçemeyiz biz normal dedikçe onlar devam edecek.

Cok saçma bir benzetme olmuş
O saatte orada ne işi varmış da mantıklı size göre

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X